Tajemna strona Świąt. Bestiariusz i mroczne tradycje

Okładka książki Tajemna strona Świąt. Bestiariusz i mroczne tradycje Linda Raedisch
Okładka książki Tajemna strona Świąt. Bestiariusz i mroczne tradycje
Linda Raedisch Wydawnictwo: Replika Seria: Wierzenia i zwyczaje baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Wierzenia i zwyczaje
The Old Magic of Christmas. Yuletide Traditions for the Darkest Days of the Year
Replika
2023-11-14
2023-11-14
Ewa Ratajczyk
WierzeniaIZwyczaje Wierzenia Zwyczaje LindaRaedisch Raedisch Swieta SwietyMikolaj Mikolaj

W książce "Tajemna strona świąt" poznacie jeszcze więcej dziwnych zwyczajów, które obchodziło się w pogańskiej Europie dawno, dawno temu. Będzie oczywiście Krampus, Pani Zima, opowieści o elfach i świątecznym kocie. Dodatkowo autorka często w rozdziałach przytacza zapomniane już baśnie i legedny wywodzące z omawianego regionu.

Wyszło lekko mrocznie, bardzo ciekawie i przyjemnie. Język książki jest niezwykle lekki więc jest to książki z rodzaju tych co same się właściwie czytają. Niektóre zwyczaje tak przypadły mi do gustu, że sama chętnie przemyciłabym je do swoich obchodów Bożego Narodzenia. Dodatkowo w niektórych rozdziałach są zawarte przepisy na potrawy świąteczne z różnych regionów, czy nawet instrukcje jak wykonać ozdoby świąteczne i ich znaczenie. "Tajemna strona świąt" to świetna alternatywa dla tej masy książek okołoświątecznych, które są zazwyczaj o niczym innym niż miłości. Polecam ogromnie!

Wyszło lekko mrocznie, bardzo ciekawie i...

Witajcie dziś przychodzę do Was z kolejna świetną książką którą moge Wam pokazać dzięki współpracy barterowej z wydawnictwem @wydawnictworeplika.
Zapewne rzuciła Wam sie w oczy nie jedna okładka z tej serii i wiecie co? Każda z nich jest wprost przepiękna i ma naprawdę rozwinięte wnętrze 💙

Tajemna strona Świąt. Bestiariusz i mroczne tradycje.

Jak juz zdążyliście zauważyć uwielbiam mitologię słowiańska i nie tylko. Dawne tradycje sa mi bliskie dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok niej 💙
❄️Znajdziecie tu przedstawienie świąt od zupełnie innej strony zdecydowanie mrocznej..
❄️Połączenie mroku z baśniowym klimatem, wciągnie Was w niecodzienny świat wierzeń i tajemniczych postaci które im bliżej przesilenia zimowego tym bardziej sa zaborcze by w pełni przejąć kontrolę
❄️Macie tu fajne propozycje ozdób do zrobienia których nie znajdziecie w sklepach 🤩
Chociażby ozdoby Elfickie czy Świętego Marcina.
❄️Ciekawi Was jak wyglądają stworzenia lasów i gór?
❄️Kim są skandynawskie bożki domowe🤩
❄️Zabawy z Reniferami 💙
❄️Świetnie opisany Bestiariusz bożonarodzeniowy.
❄️Kim jest zimowa panna 💙 albo mroczne duchy ❄️
Zdecydowanie jest to kolejna niesamowita książka z serii historii, mitologii, wierzeń czy obrzędów.
Nietypowe przedstawienie Świętego Mikołaja, jak również ważne bylo i jest przygotowanie się i domu do najkrótszych ale również najmroczniejszych dni ❄️
Jesli znacie książki z serii Wierzeń i Zwyczajów to zdecydowanie polecam Wam i ta pozycje która obowiązkowo u nas sie znalazla ❄️

Tajemna strona Świąt. Bestiariusz i mroczne tradycje.

Jak juz zdążyliście zauważyć...

Tajemna strona Świąt. Bestiariusz i mroczne tradycje to nic innego jak przewodnik po najmroczniejszych aspektach tych najszczęśliwszych dni w roku. Zanim na dobre zawładnął nimi brodaty święty, były to dni elfów, czarownic, Krampusa i… kotów.

Linda Raedisch stworzyła coś w rodzaju świątecznego lemegetonu, na którego kartach zamknęła przedchrześcijańskich panów zimowego przesilenia. Wigilijne duchy, mroczne elfy, złośliwe zjawy czy demoniczne kozły: to ich jeszcze do niedawna nadejścia spodziewano się w te dni, zamiast rubasznego starca wchodzącego przez komin. W baśniowy oraz dość gawędziarski sposób Tajemna strona Świąt snuje opowieść o ciemnej i przeważnie nieznanej stronie świąt Bożego Narodzenia.

To nie tylko historia, ale także studium na temat pogańskich korzeni oraz tego jak wiele okultystycznych w swej naturze zwyczajów, zadomowiło się na dobre w tradycji katolickiej. Linda Raedisch bada sposoby, w jakie chrześcijaństwo na stałe włączyło wiele pogańskich wierzeń i praktyk we własną liturgię, aby ułatwić przejście ich wiary dawnym ludom. Jak się okazuje, nadchodzące święta mają w sobie pełno elfich klątw i widmowych lamentów. Autorka wykazała się niezwykłą ambicją oraz wielkim kunsztem literackim snując swoją opowieść poprzez nie tylko szeroki obszar geograficzny, ale i czasowy.

Nawet sam Święty Mikołaj jak się okazuje, ma swoje za uszami. Nie mówię tu tylko o tym, że swojego charakterystycznego wchodzenia przez komin, nauczył się od bardzo starych wiedźm…

Jednocześnie osób, które by się całkiem przypadkiem zakochały w tej niepokojącej twarzy najkrótszych dni w roku, autorka nie pozostawia z niczym. Poza snuciem wspominek przedstawia obrzędy będące obecnie na wymarciu lub też trwających już jedynie jako wspomnienie. Tłumaczy ich przebieg oraz podaje przykłady jak samodzielnie uczestniczyć (lub choćby spróbować) w nich we własnej rodzinie.

Więcej na: CzasoStrefa

Na co dzień moje czytelnicze wybory ograniczają się do fantastyki, romansu lub jakiejś klasyki literatury, jakoś nie po drodze było mi z jakąkolwiek mitologią no może oprócz mitologii grecko/rzymskiej ta pojawia się nawet w szkole.
Jako wielbicielka fantastyki od dawna chciałam zacząć zgłębiać rożne mitologie, wierzenia i rytuały. Także kiedy wpadła mi w ręce ta pozycja nie wahałam się ani chwili z zakupem tym bardzie że mówimy tu o ciemnej stronie celebracji Świąt Bożego Narodzenia. Już sam pomysł na powstanie takiej książki no dla mnie super.❤️
Jeżeli chodzi o samą książkę to spodobała mi się, szybciutko i bardzo przyjemnie mi się ja czytało. Miło było dla odmiany sięgnąć po coś poszerzającego horyzonty. Informacje zawarte w książce są podane w lekkiej nie przytłaczającej formie. Bardzo ciekawie było czytać o elfach, gnomach, czarownicach, świątecznych demonach oraz dawnych boginiach, które może nie są już czczone w dzisiejszych czasach mimo to jakaś ich zmieniona forma dalej funkcjonuje w obecnym świecie. Bardzo fajne było podążanie po ich śladach i zobaczenie tego jak ewoluowały przez wieki.
Ta książką jest w zasadzie dla każdego, mimo iż tematyka wydaje się być niszowa to polecam zbłądzić na chwile ze swoich utartych czytelniczych szlaków i spróbować czegoś nowego, a nóż się wam spodoba?

Całkiem ciekawa pozycja, chociaż szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś lepszego. Fajny klimat, ciekawe tradycje i zwyczaje, ale nie podobał mi się styl autorki, a wszystkie poruszane tematy były potraktowane zbyt powierzchownie. Mogło być dużo lepiej i tego właściwie oczekiwałam.

Cudowna książka na czas Świąt Bożego Narodzenia ,,Tajemna strona świąt" pełna jest mrocznych legend i opowieści o elfach, goblinach, Krampusie czy czarownicach. Jednak nie jest tylko mrocznie, wręcz przeciwnie, często te historie łączą się z tymi o świętym Mikołaju czy Aniołku. Oprócz legend mamy wskazówki jak należy się zachować wobec mrocznych stworzeń, czego możemy się po nich spodziewać i co dla nich przygotowywać, aby je obłaskawić.
W bestiariuszu poznamy niezwykłe stworzenia, a w zielniku przeczytamy o dawnym postrzeganiu roślin tak dobrze nam znanych ze współczesnych obchodów świąt Bożego Narodzenia. Znajdziemy też przepisy na ciasteczka i domek z piernika.
Moimi ulubionymi historiami są te o reniferach i czarownicach

Kto przynosi Wam prezenty 24.grudnia?

U nas jest to Dzieciątko, które układa podarunki pod choinką, a następnie dzwoni dzwoneczkiem sygnalizując swoje odejście. Jako dziecko próbowałam przyłapać je na wizycie w naszym domu, ale nigdy mi się to nie udało 🤭

Z książki "𝐓𝐚𝐣𝐞𝐦𝐧𝐚 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚 Ś𝐰𝐢ą𝐭. 𝐁𝐞𝐬𝐭𝐢𝐚𝐫𝐢𝐮𝐬𝐳 𝐢 𝐦𝐫𝐨𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐭𝐫𝐚𝐝𝐲𝐜𝐣𝐞" dowiedziałam się, że ten zwyczaj przywędrował do nas z... Czech. To właśnie Christkind, czyli Dzieciątko Jezus w niektórych częściach Europy, w tym również u nas, na Opolszczyźnie przynosi prezenty.

Autorka w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła mi pochodzące z różnych stron świata tradycje, zwyczaje i legendy związane ze świętami.

Nie sposób wymienić tu wszystkiego, ale w pamięci szczególnie zapadła mi ciekawa historia związana z powstaniem chatki z piernika oraz mroczne sekrety świętego Mikołaja 🤭

Dowiedziałam się również dlaczego świąteczne dekoracje można pozostawić nie dłużej niż do święta Matki Boskiej Gromnicznej oraz po co 26.grudnia należy zerwać gałęzie ostrokrzewu.

Spodobał mi się także rozdział zatytułowany świąteczny zielnik czarownicy, z którego dowiedziałam się m.in. skąd wziął się u nas zwyczaj dekorowania jemioły.

W książce znajdują się też przepisy kulinarne, np. na laufabraud, czyli islandzie krążki chlebowe w kształcie płatków śniegu, a także pomysły na rękodzieło, np. na elficką ozdobę okienną.

"𝐓𝐚𝐣𝐞𝐦𝐧𝐚 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚 Ś𝐰𝐢ą𝐭" to ogromna dawka mrocznych ciekawostek z całego świata - dzięki lekkiemu pióru Autorki, książkę czytało się jak dobrą powieść - szybko i przyjemnie.

Jak zapewnia Linda Raedisch, "𝐓𝐚𝐣𝐞𝐦𝐧𝐚 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚 Ś𝐰𝐢ą𝐭. 𝐁𝐞𝐬𝐭𝐢𝐚𝐫𝐢𝐮𝐬𝐳 𝐢 𝐦𝐫𝐨𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐭𝐫𝐚𝐝𝐲𝐜𝐣𝐞"
nie ma wzbudzać przerażenia (mimo, że niektóre świąteczne gusła naprawdę mrożą krew w żyłach),a rozpalać ciekawość i pomóc uchwycić prawdziwe tajemnice Bożego Narodzenia - również te mroczne.

Kto przynosi Wam prezenty 24.grudnia?

Okres Bożego Narodzenia to czas magii, rodzinnych spotkań i moment zadumy nad tym, co kończy swój bieg, by dać przestrzeń temu, co ma dopiero nadejść. Niech jednak nie zmyli cię ten spokojny i miły obrazek, bowiem za fasadą świąt stoją dawne rytuały i zwyczaje. Z lasu wyłaniają się wówczas trolle, gobliny, ale i też dobre wróżki, elfy i krasnale. Dla każdego znajdzie miejsce wigilijny stół, a czarodziejskie istoty będą robić wszystko, aby twe święta były niezapomniane.

Uwielbiam te dni, kiedy powoli odliczam już czas do wigilii. W tym jakże szczególnym momencie lubię zgłębiać baśniowe, ale też ponadnaturalne historię. Nie pogardzę również dawką wiedzy. Takie też połączenie otrzymałem w książce Lindy Raedisch, która zebrała wiele świątecznych zwyczajów z rejonów skandynawskich czy terenów Europy Środkowej, i wrzuciwszy do jednego kotła zaprosiła jeszcze liczny bestiariusz niesamowitych osobliwości czekający tylko, żeby zrobić jakiegoś psikusa albo zwyczajnie odebrać złożoną ofiarę.
Od pierwszej strony wylał się na mnie masywny kubeł klimatu, którego wspomnienie noszę w sobie od lat dzieciństwa. Atmosfera magii, baśniowej aury, a czasem i nawet tajemniczość ról posłańców Mikołaja znowu pojawiła się przed mymi oczyma. Dosłownie wlazłem z buta w tę publikację, znalazłem miejsce, gdzie mogłem obserwować między innymi diabolicznego Krampusa porywającego niegrzeczne dzieci, a także dane mi było zajrzeć do chat przechowujących skarbnice wiedzy z przeszłości.

Nietypowe są tutaj spojrzenia na postacie mityczne, ale również samego świętego Mikołaja. Ile mitów, tyle wierzeń, toteż przejrzałem się z bliska znanym i mniej znanym aspektom tradycji nordyckich, germańskich, czeskich czy tych z kręgu państw bałtyckich. Mnogość repertuaru jest dość spory, acz szkoda, że niektóre postacie duchów gór lub lasów dostały tylko krótki wycinek swej historii. Niemniej książka ta napisana z lekkością, humorem i z charakterem kupiła mnie całkowicie, a dodatkowym smaczkiem mogą być tu instrukcję oraz przepisy dotyczące świątecznych stroików i przysmaków. Lektura zdecydowanie warta polecenia czytelnikom, którzy magię noszą głęboko w swym sercu.

Kto przeciska się przez komin we Włoszech? Co na temat świąt sądzą Samowie? Dokładnie kiedy i co świętujemy oraz w jakie rośliny dobrze się zaopatrzyć, a których unikać? Nie tylko Mikołaj się liczy w tym czasie, bo przecież odwiedzają nas jeszcze święci Andrzej, Marcin, Katarzyna i Łucja...

"Tajemna strona świąt" to kolejna książka z serii "Wierzenia i zwyczaje", idealnie nadaje się do czytania od listopada do stycznia. Świetnie wprowadza w nastrój świąteczny, ujawnia, co może się kryć pod różnymi tradycjami, karmi czytelnika ciekawostkami kulturowymi głównie z północnych rejonów świata, ale nie tylko.

Zaskoczeniem dla mnie było wplecenie w tekst przepisów na omawiane potrawy czy instrukcji jak wykonać różnorakie ozdoby świąteczne. W pierwszej chwili pomyślałam, że to trochę infantylne podejście, ale jak tylko zaczęłam działać, to poczułam radość z tworzenia. Współcześnie mamy to szczęście, że nie musimy już odmrażać sobie kości w ciemnym lesie podczas barbarzyńskiego rytualnego uboju reniferów, możemy zwyczajnie wyszyć go z filcu i w ten sposób poczuć świąteczną atmosferę.

Myślę, że ta książka będzie dużo lepszym wyborem od wszystkich przesłodzonych powieści czy komedii romantycznych, które jak grzyby po deszczu wyrastają w tym okresie. Styl autorki jest lekki, czyta się przyjemnie. Jeżeli ktoś liczy na poważne i dogłębne opracowanie tematu, to raczej się zawiedzie, bo czuć, że ta książka powstała bardziej z myślą o laikach.

Polecam zarówno przed świętami (jeszcze zdążycie przygotować swoje ozdoby albo upiec ciasteczka),w trakcie (może uraczycie rodzinę jakimiś w miarę bezkrwawymi ciekawostkami podczas uroczystej kolacji) oraz po świętach (by przedłużyć ten magiczny czas).

Nie jestem w stanie przebrnąć przez książkę, chaotyczna, napisana po łebkach, aby była grubsza zapełniona przepisami, na co popadnie albo ciasteczek albo lampionów. Dotarłam do 100 strony i dalej nie zamierzam się męczyć

• Świąteczne
  • Książki