Redwall. Kraina Kwiatu i Mchu

Okładka książki Redwall. Kraina Kwiatu i Mchu Brian Jacques
Okładka książki Redwall. Kraina Kwiatu i Mchu
Brian Jacques Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Redwall (tom 2) fantasy, science fiction
Redwall (tom 2)
Nowa Baśń
2023-10-31
2023-10-31
Wojtek Cajgner

"Redwall. Kraina kwiatu i mchu" to drugi tom słynnej serii animal fantasy, w którym autor przedstawił czytelnikom kolejną fantastyczną przygodę. Tym razem akcja dzieje się przed wydarzeniami opisanymi we wcześniejszej części. Dzięki temu czytelnicy będą mogli trochę lepiej poznać przyczyny powstania Opactwa Rudego Muru, a także zbliżyć się do postaci Marcina Wojownika, który jest tutaj wiodącą postacią.

Opisana przygoda jest obszerna i obejmuje wiele wydarzeń. Czyta się ją szybko, przyjemnie i choć dla mnie trafiały się nużące momenty, to myślę, że dla młodszego czytelnika może być to coś wspaniałego.

Czuć, że książka ma już swoje lata i była kierowana do ówczesnej młodzieży i dzieci. Nie jest to jednak nic złego, mam wrażenie, że dzięki temu znacznie lepiej wybrzmiewa klimat całości, a opisywane wydarzenia brzmią bardziej podniośle.

Podobało mi się, że autor zaserwował tutaj oprócz głównego miejsca akcji także swego rodzaju podróż małych bohaterów. Motyw wędrówki i poczucie misji bardzo fajnie tutaj wyszły.

Podobnie jak w poprzedniej części, tak i tutaj podział na dobro i zło jest bardzo wyraźny, jednak wcale to nie dziwi, zważając na fakt, że to literatura dziecięca. Ponownie mamy do czynienia z dobrze wykreowanym czarnym charakterem, tym razem jest to księżniczka żbików. Szalona księżniczka żbików 😁

Najbardziej ujęły mnie obelgi jakimi obrzucali się złole, bywały naprawdę inspirujące i mam wrażenie, że autor czasami przechodził sam siebie 😅 dużo polotu i finezji 🤣 które często wywoływały mój uśmiech.

"Redwall" to książki z klasycznym vibem fantasy i wieloma sprawdzonymi motywami osadzone w barwnym świecie. Znajdzie się tu przygoda, walka, przemoc i śmierć, a także poświęcenie, odwaga, honor i sympatyczni bohaterowie.

To seria kierowana raczej do młodszego czytelnika, ale dorośli też mogą się przy niej zrelaksować i dobrze bawić💗czekam na 3 tom 😁

"Kraina Kwiatu i Mchu" to druga księga - a w zasadzie prequel - serii łączącej klasyczną, epicką fantastykę z nietypowymi bohaterami: małymi leśnymi stworzeniami. Każdą z ksiąg można czytać oddzielnie, gdyż opowiadają zamknięte historie, dziejące się w tej samej krainie. "Kraina Kwiatu i Mchu", tak jak "Bitwa o Rudy Mur" to ponadczasowa fantastyka, wprowadzająca czytelnika w najpopularniejsze tropy w jej klasycznym odcieniu: walki dobra ze złem, heroizmu, kary za podłe uczynki oraz nagrody za moralną postawę. Tropy te wpisane są w zajmującą historię, pełną przygód - od bycia pochwyconym przez wroga, poprzez poszukiwanie mapy, wyprawę i oblężenie. Dodatkowo Brian Jacques uczynił swój las Mchukwiatu krainą niezwykle żywą, zamieszkałą przez różne stworzenia wyróżniające się nawet gwarą - oraz kulinariami, bo i opisów cudownych leśnych potraw na kartach tej powieści nie brakuje. "Kraina Kwiatu i Mchu" to gwarancja przygody dla każdego czytelnika, niezależnie od wieku!

Tak jak w przypadku "Bitwy o Rudy Mur", "Kraina Kwiatu i Mchu" uwodzi kreacją świata przedstawionego. Prosty język miesza się z wymyślnymi imionami bohaterów i wspaniałymi opisami potraw. Krety mają swoją gwarę, a nietoperze powtarzają ostatnie frazy niczym echo - wszystko to nadaje powieści kolorytu. Dodatkowo wielu zróżnicowanych bohaterów sprawia, że z niezwykłą przyjemnością spędza się czas w lesie Mchukwiatu - poznając zwyczaje jego mieszkańców i towarzysząc im w przygodach.

"Kraina Kwiatu i Mchu" opowiada o legendarnym Marcinie Wojowniku i jego mieczu - z czasów kiedy mały myszek dopiero tworzył swą legendę. Podła królowa żbików Czartyca rządzi krwawą ręką, chcąc sobie podporządkować wszystkie leśne zwierzęta. Leśni mieszkańcy wraz z Marcinem odkrywają w sobie jednak odwagę i postanawiają się sprzeciwić wrogowi - co będzie wymagało szczegółowo zaplanowanego oblężenia oraz wyruszenia w niebezpieczną podróż do tajemniczego Salamandastronu, gdzie ma znajdować się prawowity władca lasu.

W powieści nie brakuje zwrotów akcji - spektakularnych ucieczek, starć z nieoczekiwanymi przeciwnikami czy wyprawy w nieznane. Towarzyszymy w nich nie tylko Marcinowi, ale i Królowi Złodziejmyszków Gwizdonowi, który ma talent do układania ballad, rezolutnym kretom, opiekuńczym jeżom czy budzącym respekt borsukom. Dobre leśne stworzenia współdziałają razem i się o siebie nawzajem troszczą - są także otwarci na przyjęcie żbika, bo to nie gatunek, ale postępowanie decyduje o tym, jak należy kogoś oceniać. Z kolei Czartyca i jej podwładni myślą wyłącznie o sobie, ciągle knują i nie mogą nikomu ufać. Ten kontrast między tymi dwoma grupami idealnie wpisuje się w klasyczny trop walki dobra/praworządności ze złem/chciwością. Ogromną zaletą jest prowadzenie akcji wielotorowo - przeplatających się opisów wyprawy, oblężenia i walki. Znów przywodzi mi to na myśl klasyczną fantastykę w duchu Tolkiena, gdzie każda z "drużyn" ma swoją rolę do odegrania, a napięcie związane z powodzeniem misji wzbudza każdy z wątków - wszystko to sprowadzone jednak do nieco mniejszej skali leśnych stworzeń i Lasu Mchukwiatu.

"Kraina Kwiatu i Mchu" okazała się jeszcze lepsza niż "Bitwa o Rudy Mur", świetnie rozkładając wydarzenia. Świat przedstawiony i dbałość o detale sprawiają czystą przyjemność podczas czytania - jak chociażby to, że borsuk ma miecz "dwułapny", a nie "dwuręczny". Pozwala to na prawdziwe zanurzenie się w tym świecie niezwykłych zwierzęcych bohaterów. W samej fabule nie uświadczymy zbyt wiele magii, choć nie brakuje proroctw czy pewnej aury magiczności związanej z mieczem - jednak jak zauważa sam Knur Waleczny zwycięstwo nie zależy od samego oręża, ale łapek, które go dzierżą - "magiczny" miecz byłyby niczym bez Marcina Wojownika. "Kraina Kwiatu i Mchu" zaskakuje - jako animal fantasy kojarzy się z czymś dla dzieci, dostarcza nam jednak pełnokrwistej fantastyki, spektakularnych starć i niebezpiecznych wypraw. Jeśli lubicie powieści pełen przygody, w których każdy, nieważne jak mały, może mieć serce wojownika to nie możecie przegapić tego tytułu!

Jest to 2 tom niezwykłej fantastyki ze zwierzęcymi bohaterami. Można jednak czytać ją bez znajomości 1 tomu.

To, co mnie zaskoczyło i bardzo podobało się w książce to dbałość autora o szczegóły. Tu nic nie jest przypadkowe, wciśnięte na siłę. Do tego bardzo plastyczne, tworzące wyraziste obrazy w głowie opisy scen idealnie wpływają na wyobraźnię. A bohaterowie! O mamo ! Mimo, że posiadają cechy ludzkie, w końcu to zwierzęcą opowieść, to autor super wplata w ich zachowania odruchy typowo zwierzęce, przez co są realniejsi, łatwiej się z nimi zaprzyjaźnić. Zresztą cały świat przedstawiony jest dopracowany do ostatniego szczegółu i skrupulatnie opisany.

Początkowo ciężko było mi wciągać się w lekturę przez specyficzny język postaci i małą czcionkę, ale po kilkunastu stronach zatopiłam się całkowicie w w lekturze. Wojownika Marcin, złodziejmyszek Gwizdon oraz kret Dynek razem z czytelnikiem podejmują się niebezpiecznej podróży by uratować Las Mchukwiatu.

Mamy tu motyw drogi, ale dzięki pięknej mapce nie gubimy się ani na chwilę.

Rzadko czytam fantastykę z bohaterami zwierzakami, ale dzięki serio Redwall mogę to zmienić. Zwłaszcza, że ma ona naprawdę pokaźną ilość tomów.

"Redwall. Kraina Kwiatu i Mchu" to drugi tom cyklu autorstwa Briana Jacquesa. Znowu spotkamy wojowniczego Marcina, ale tym razem będą towarzyszyć mu złodziejmyszek Gwizdon oraz kret Dynek. Muszą wyruszyć w podróż, której celem będzie ocalenie Lasu Mchukwiatu. Zagrożony jest przez rządy okrutnej władczyni Czartycy.

To, co charakteryzuje tę serię to ogromna szczegółowość świata przedstawionego. Postacie, struktura społeczna oraz plastyczne opisy scen, to tylko część rzeczy, które możemy spotkać w tej rozbudowanej historii. Tytuł ten, to praktycznie pełnoprawna fantastyka ze zwierzęcymi bohaterami. Również oni są opisywani w niezwykle ciekawy sposób. Wykonują czynności charakterystyczne dla ludzi, ale wciąż zachowują zwierzęcy charakter. Fabuła utrzymana w średniowiecznym klimacie jest wręcz przesiąknięta epickością. Poszczególne sceny są bardzo dynamiczne, pełne akcji i stawiają naszych bohaterów w wielu niebezpiecznych sytuacjach. Pomaga nam to w kibicowaniu im oraz w odczuwaniu niechęci do antagonistów. Zdecydowanie jest to książka, która podczas lektury wywołuje u czytelnika wiele emocji.

Tomy mogą być czytane w dowolnej kolejności, ale mimo wszystko zalecałabym lekturę od pierwszego.

"Redwall" to zdecydowanie wyjątkowa seria, dlatego polecam ją zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom.

To, co charakteryzuje tę serię to ogromna szczegółowość...

Fantastyka wciąga czytelnika w niezwykły świat, w którym wszystko może się wydarzyć. Jeśli dodamy jeszcze zwierzęcych bohaterów, robi się ciekawie. Oto druga część serii Redwall.

"Kraina kwiatu i mchu" to jedna z najlepszych książek fantasty, jaką ostatnio czytałyśmy. Mimo sporej ilości stron i małej czcionki, książkę czyta się bardzo szybko, a akcja wciąga w wir wydarzeń. Wydawać by się mogło, że jest to lektura dla dzieci, czy nastolatków. Zdecydowanie starszej młodzieży, a nawet dorosłym lubiącym klimat fantasty także przypadnie do gustu.

W tej części mamy okazję poznać bliżej zasługi dzielnego Marcina, który wraz z złodziejmyszkiem Gwizdonem i kretem Dynkiem jednoczą się, by ruszyć w bardzo niebezpieczną podróż. Wszystko po to, by odnaleźć władcę krainy Mchukwiatu - Knura Walecznego. Tylko on może pokonać bezwzględną królową, która sieje strach i wprowadza okrutne rządy.

Akcja w książce jest tak wciągająca, że nie zauważycie, gdy dotrzecie do końca. Z każdą kolejną stroną coraz trudniej oderwać się od czytania. Opisy są niezwykle barwne, szczegółowe. Autor bardzo dokładnie przemyślał każdy szczegół.

Na początku książki znajdziecie mapkę Muchokwiatu i jego okolic. Czytelnik ma okazję dokładniej poznać miejsca, o których czyta. I to piękne wydanie. Książka zdecydowanie może być ciekawym prezentem dla miłośników fantastyki.

„Redwall. Kraina kwiatu i mchu” to kolejna odsłona serii Redwall. W tej części poznajemy trójkę bohaterów: dzielnego wojownika Marcina, złodziejmyszka Gwizdona oraz kreta Dynka, którzy wyruszą w niebezpieczną podróż, aby uratować Las Mchukwiatu przed okrutnymi rządami nowej władczyni Czartycy.

Historia skupia się głównie na przygodach bohaterów, którzy walczą o wolność przeciwko tyranicznej władzy. Ta walka jest pełna niespodzianek, zwrotów akcji i emocji, co utrzymuje czytelnika w napięciu przez całą książkę. Ponadto, charaktery bohaterów są głębokie i dobrze wykreowane. Czułem się związany z nimi i naprawdę kibicowałem im w ich walce. Zresztą nie tylko nasi bohaterowie są dobrze wykreowani. Dotyczy to również tych którzy stoją po złej stronie.

Pierwszą rzeczą, która mnie ujęła w tej książce, jest pięknie opisany świat Redwall. Autor stworzył szczegółowy opis lasu pełnego zwierzęcych osiedli, które są zamieszkane przez wiele różnych gatunków. Opisy środowiska są tak realistyczne, że po prostu poczułem się, jakbym był tam razem z bohaterami. Sama narracja jest bardzo sprawnie poprowadzona i umiejętnie przeskakuje z jednego wątku fabularnego na drugi. Sprawia to że sama fabuła nie ma przestojów i wszystko jest dobrze ze sobą połączone , co na pewno nie było proste, biorąc pod uwagę liczbę jego bohaterów a także złożoność samej historii. Książa porusza wiele ważnych tematów jak przyjaźń, odwaga, walka o wolność i sprawiedliwość.

Sama fabuła toczy się przed wydarzeniami opisanymi w pierwszym tomie więc śmiało można ją czytać jako oddzielną historię. Sama książka napisana jest w taki sposób że zarówno nastolatkowie jak i dorośli czytelnicy powinni odnaleźć się w tym świecie bez żadnych problemów. Nie pozostaje nic innego jak tylko chwycić za książkę i ruszyć z bohaterami w drogę pełną przygód.

Historia skupia się głównie na przygodach bohaterów, którzy walczą o wolność...

[współpraca recenzencka]
Witam. Czujecie już klimat świąt? U mnie trochę średnio z tym klimatem, ale już mam wolne, więc mogę czytać, co tylko chcę. Między innymi niedawno udało mi się skończyć drugi tom „Redwall”, czyli „Krainę Mchu i Kwiatu”. I właśnie o tym sobie dzisiaj pomówimy.

Gdy Las Mchukwiatu dostaje się w zachłanne łapska srogiej i przebiegłej Czartycy, nowa władczyni wprowadza okrutne rządy. Zaprawdę nie ma nic wstrętniejszego dla leśnych mieszkańców niż ta żbiczyca, gotowa zgładzić każdego buntownika. Aby położyć kres jej tyranii, dzielny wojownik Marcin, przejawiający talenty wokalne złodziejmyszek Gwizdon oraz rezolutny kret Dynek postanawiają wyruszyć w niebezpieczną podróż do tajemniczej ognistej góry Salamandastron, gdzie znajduje się ich ostatnia nadzieja na pokonanie bezwzględnej tyranki – owiany legendą, prawowity władca Mchukwiatu, Knur Waleczny.

Seria Redwall w idealny sposób pokazuje, że zwierzęta jako główni bohaterowie, wcale nie oznaczają, że będziemy mieć do czynienia z literaturą dla dzieci. Przede wszystkim jest to kawał solidnej i dobrej fantastyki. Mamy wspaniale przedstawiony, a co najważniejsze, rozbudowany świat, pełen niebezpieczeństw, ale też piękna. Jednak tym, co dla mnie jest najważniejsze, to bohaterowie, a tych mamy sporo. Mamy zarówno wiele postaci głównych, jak i pobocznych, a także wiele ludów zamieszkujących ten fantastyczny świat. Ta różnorodność zostaje podkreślona w tłumaczeniu poprzez zastosowanie różnych gwar, dialektów itp. Dla mnie było to coś pięknego i z przyjemnością wyłapywałam tą różnorodność. Co do głównych bohaterów, to chyba najbardziej polubiłam Gwizdona, ale sam Marcin również jest postacią ciekawą, a jego historia z 1 i 2 tomu łączy się w interesująca całość i sprawia, że postać nabiera głębi.

„Redwall. Kraina Mchu i Kwiatu” to fantastyka nietuzinkowa, która udowadnia, że literatura dla młodszych, może być też idealnym wyborem dla starszych czytelników. Myślę nawet, że starsi odnajdą się w tym rozbudowanym świecie lepiej. Wartka akcja, ciekawe przygody, bohaterowie o świetnie rozpisanych charakterach – to wszystko tam jest!

[współpraca recenzencka]

✨️🌿✨️🌿✨️

𝕽𝖊𝖉𝖜𝖆𝖑𝖑
𝕂𝕣𝕒𝕚𝕟𝕒 𝕂𝕨𝕚𝕒𝕥𝕦 𝕚 𝕄𝕔𝕙𝕦
#brianjacques

Każda osoba która twierdzi, że opowieści o zwierzątkach to typowe bajki dla dzieci, chyba jeszcze nigdy nie miała okazji poznać twórczości Briana Jacques'a!

✨️ Przecudowna, ciekawa, wciągająca fantastyka, pełna barwnych bohaterów (którzy mówią nawet specyficzną dla swojego gatunku gwarą) i niesamowitych przygód.

Honor, spryt, odwaga, niegodziwość, oszustwo, podróże i epickie walki! ♡
To i wiele więcej możecie poznać towarzysząc naszym zwierzęcym bohaterom w krainie Mchukwiatu.

🌿 Tym razem mieliśmy okazję przenieść się w przeszłość i poznać przygody wspomianego w pierwszym tomie serii myszka Marcina, który dowiódł, że jego sława jako wielkiego wojownika nie jest w żadnym stopniu przejaskrawiona.

Myszek Marcin, złodziejmyszek Gwizdon oraz kret Dynek ruszają w niebezpieczną podróż do ognistej góry Salamandastron aby odnaleźć owianego legendą, prawowitego władcę krainy Mchukwiatu - Knura Walecznego.
Nasi bohaterowie liczą na to, że borsuk pomoże im w walce z okrutną żbiczycą Czartycą, która przejęła władzę w Lesie Mchukwiatu i terroryzuje jego mieszkańców.

✨️ Czy ich wyprawa się powiedzie? A może Knur Waleczny ma do stoczenia swoją własną bitwę z innymi wrogami?

Uwierzcie mi. Musicie sprawdzić ♡
Obiecuję że warto!

🌿✨️🌿✨️🌿

Pokochałam tych bohaterów od pierwszej chwili, a spędzony z nimi czas był dla mnie czystą przyjemnością.

Widziałam również, że w przygotowaniu jest już trzeci tom więc mam nadzieję że nie będziemy musieli na niego długo czekać 😉

✨️🌿✨️🌿✨️

𝕽𝖊𝖉𝖜𝖆𝖑𝖑
𝕂𝕣𝕒𝕚𝕟𝕒 𝕂𝕨𝕚𝕒𝕥𝕦 𝕚 𝕄𝕔𝕙𝕦
#brianjacques

Kojarzycie może serię Redwall?
Jakiś czas temu Nowa Baśń wznowiło tę klasykę fantasy, w której bohaterami są zwierzęta.
Pierwsza powieść w oryginale ukazała się w 1986 roku, a kolejne były wydawane aż do 2011r. (jest ich w sumie 22! 🤩)

W pierwszym tomie poznaliśmy żądnego przygód i odważnego myszka Macieja, który wraz ze swymi przyjaciółmi musiał pokonać zgraję szczurów. Wszyscy porównywali go do legendarnego myszka Marcina, który wiele lat wcześniej dokonał niesamowitych czynów...
I właśnie o myszku Marcinie jest drugi tom serii Redwall.

W tytułowej Krainie Kwiatu i Mchu swe rządy wprowadza tyranka- żbiczyca Czartyca. Myszek Marcin wraz z złodziejmyszkiem Gwidonem i kretem Dynkiem wyruszają w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż do ognistej góry Salamandastron, by tam odnaleźć prawowitego władcę Mchukwiatu -Knura Walecznego.
Czy im się powiedzie ta wyprawa? Czy wszystkim uda się przetrwać czyhające na te małe stworzenia niebezpieczeństwa?
Wiele zagadek i tajemniczych wskazówek muszą rozwiązać, by trafić do celu, ale nie poddają się łatwo - co z tego wszystkiego wynikło - dowiedzcie się sami 😊

Powieść jest pięknie wydana, twarda oprawa, mapka, ilustrowane początki rozdziałów - to wszystko zachęca, by poznać tę klasykę powieści fantasy dla dzieci. Nie dziwię się, że w swoim czasie była bardzo popularna. Może nawet kojarzycie serial animowany? 🤔
Ja miło spędziłam z nią czas 😊 i chyba najbardziej polubiłam Gwizdona 😊 jestem ciekawa, czy spotkam go w innej książce z tej serii.

Czy teraz ta seria też będzie tak samo popularna jak kiedyś? Pewnie nie, co nie znaczy, że nie spodoba się młodszym czytelnikom 😏 Sądzę, że może zdobyć rzeszę oddanych fanów, jeśli tylko ją poznają.

No i samo przyznajcie - grzbiety na pewno będą się pięknie prezentować na półce 🤩

Kojarzycie może serię Redwall?

• Kupić
  • Młodzieżówki