Jak zapuścić długie włosy

Okładka książki Jak zapuścić długie włosy Agnieszka Niedziałek
Okładka książki Jak zapuścić długie włosy
Agnieszka Niedziałek Wydawnictwo: Buchmann poradniki
poradniki
Buchmann
2023-10-25
2023-10-25
9788383191591
włosy długie włosy pielęgnacja włosów

Prawdę mówiąc nie wiem, dlaczego pierwsza opinia dodana pod tą książką wyraża aż taką niechęć. Autorka prawdopodobnie nie przeczytała dokładnie tej pozycji. Być może przejrzała pobieżnie w sklepie, albo po prostu pała jakąś niechęcią do Agnieszki. Tak, czy inaczej wydaje się, że przedstawiony osąd jest zbyt brutalny.

Zacznę od tego, że merytorycznie naprawdę nie można mieć zastrzeżeń. Niedziałek powołuje się na szereg badań, co może powiedzieć dość liczna bibliografia na końcu. Jeżeli coś nie zostało udowodnione - Aga pisze o tym wprost i nie patyczku się w rozliczaniu licznych mitów dot. pielęgnacji włosów. Bądźmy szczerzy - gruszek na wierzbie się tutaj nie znajdzie, a same włosy od czytania też nie zaczną rosnąć. To jednak nie znaczy, że należy się czepiać zawartości tej książki, bo na pewno znajdą się tutaj osoby, dla których może być pomocna.

"Autorka nie ma żadnego wykształcenia medycznego, znacznie przekracza swoje kompetencje" -> Aż musiałam zacytować, bo jestem w totalnym szoku, że można w taki sposób kogoś szufladkować. Szczególnie, że obecnie prym na świecie wiodą marki założone przez osoby, które również w danej dziedzinie nie miały wykształcenia (Ba! Stały się ekspertami, wykładowcami itp.). Biorąc pod uwagę, że Aga stworzyła szereg kosmetyków - jakąś wiedzę posiada, prawda? Chyba sobie kompozycji składników aktywnych nie wyczarowała? Z resztą te składniki też dokładnie opisuje w jednym z rozdziałów.

Jeżeli chodzi o samą treść - faktycznie o wiele bardziej skorzysta osoba, która jest na początku swojej przygody ze świadomą pielęgnacją włosów. Jednak dla osób, które już działają w tym temacie - może to być pozycja motywująca.

Sama książka jest napisana lekko z odpowiednią dozą humoru. Z pewnością nie do każdego te żarty mogą trafić, ale nie można powiedzieć, że styl jest okropny. Jest po prostu specyficzny.
Treść jest napisana dobrze, nie zawiera wielu błędów językowych czy ortograficznych, co jest naprawdę rzadkością.

Zacznę od tego, że merytorycznie naprawdę nie można mieć...

Chociaż chcę mieć trochę dłuższe włosy, samo tempo ich rośnięcia nie jest dla mnie priorytetowe i od początku czytałam z nastawieniem bardziej na ciekawostki, jakieś proste pomysły, które może bym chciała dorzucić do pielęgnacji, nie wiedziałam nawet, że była wydana, ale trafiła się okazja to przeczytałam.
Ogólnie jest ok, lubię styl Agnieszki, jest konkretna, a przy tym mało "napuszona" i daje wrażenie biorącej pod uwagę, że jej czytelnicy niekoniecznie mają niewiadomo jaką wiedzę z dziedzin pokrewnych tematowi. W moim odbiorze jako książka bardziej dla "praktyków" niż "teoretyków", temat został wyczerpany na ponadpodstawowym poziomie.
Mnie najbardziej zaciekawiły jakieś pojedyncze składniki do wcierek i cośtam do przemyślenia z ogólną pielęgnacją weszło.
Pierwsza książka podobała mi się dużo bardziej i osobom nie-nastawionym typowo na zapuszczanie włosów szybko raczej nie poleciłabym zakupu.
Dość mnie zaskoczyła opinia niżej, bo jako osoba, która dość mało, ale jednak trochę, oglądała, wcześniejsze działania autorki w internecie, w ogóle zupełnie inaczej odbieram, chyba i książkę (, i nie tylko xD). Serio, trochę przypałowo, rozumiem, scjentyzmy, superekstraproprofesjonaliścizawodowcy, ale jednak nie do końca jakoś. Osobiście gdybym np. studiowała biologię, chemię, czy coś tam tego typu, może nawet bym coś próbowała do przypisów "wcisnąć".

Książka pewnie może być np. dobrym prezentem dla raczej młodego odbiorcy + zainteresowanego pielęgnacją włosów, z naciskiem na chęć posiadania długich.

Ogólnie jest ok, lubię styl Agnieszki, jest konkretna, a przy tym...

Zastanawiałam się nad kupnem tej książki, ale uznałam, że po prostu muszę się dowiedzieć, jakie to rewelacje autorka chce tym razem przekazać czytelnikom. Zwłaszcza, że obecna wiedza naukowa jest taka, że wzrostu włosów nie da się przyspieszyć. Można powiedzieć, że poniekąd nie zawiodłam się - dostałam stek bzdur taki, jakiego oczekiwałam. Autorka nie ma żadnego wykształcenia medycznego, znacznie przekracza swoje kompetencje, ale mnie to nie dziwi, "ludzie z internetów" są wszak ekspertami od wszystkiego. Cała kariera tej Pani bazuje na tym, że ma długie włosy. Tyle. To jest jej życiowe osiągnięcie. A przez to uznaje siebie za ekspertkę od włosów. Czemu? Nie mam zielonego pojęcia. Osobiście mnie się te jej włosy bardzo nie podobają, nie znam dorosłej osoby, która w tak karykaturalnie długich włosach wygląda dobrze, ale co kto lubi. Ma prawo. To, że Pani Niedziałek włosy szybko rosną nie znaczy, że ma to związek z jakimikolwiek jej działaniami. No, ale ja wiem, marketing, marketing.

Otóż z książki niczego się nie dowiadujemy poza jedz zdrowo, wysypiaj się, żryj suplementy (BTW to obecna wiedza naukowa mówi, żeby suplementować tylko to, czego mamy niedobór, a to i tak dopiero po zmianie diety),myj włosy delikatnie, wcieraj wcierki, peelinguj skórę głowy, olejuj i będą ci włosy rosły. Nie ma na to żadnego naukowego potwierdzenia, zdrowa dieta/sen/aktywność fizyczna ogólnie są potrzebne człowiekowi do bycia zdrowym, zdrowe wtedy ma wszystko, a więc i włosy rosną pełną parą. Za to te wcierki i inni, to no niestety, magiczne życzenia i wiara w cuda.

Porady od Pani, która ma długie włosy i sklep z kosmetykami do włosów nie były mi pomocne. Dziękuję za uwagę. Styl okropny.

Wyzwanie czytelnicze LC październik 2023: Przeczytam książkę autora, którego polecili mi inni czytelnicy (3)

• Uroda
  • Joga, poradniki, rozwój
  • Biblioteczka
  • .2023
  • Samodzielne
  • Do biblioteczki

Dodaj cytat z książki Jak zapuścić długie włosy