Pętla

W. & W. Gregory Wydawnictwo: Opener kryminał, sensacja, thriller
Opener
2023-10-13
2023-10-13
religia wiara ateizm przyjaciele jezioro tajemnic thriller psychologiczny weird fiction rywalizacja miłość relacje międzyludzkie

A gdybyśmy mogli cofnąć czas, nawet kilkukrotnie, czy dużo byśmy zmienili? Interesujące studium przypadku możliwości i decyzji egoisty, który ma szansę zmienić bieg zaistniałych wydarzeń poprzez powrót do przeszłości. Autor rewelacyjnie wchodzi w umysł mocno religijnego katolika, który natrętnie wierzy, że jest dobrym, choć pokrzywdzonym przez cały świat, człowiekiem. Absolutnie wyjątkowa (bo niezwykle oryginalna w swej tematyce) pozycja, choć ostatnie 10 stron okropnie mnie wymęczyły (nic niewnoszące dywagacje chorego umysłu). Świetna książka do ekranizacji. Polecam.

Piotr i Mateusz to dwójka przyjaciół.Pierwszy głebokiej wiary w Boga,drugi ateista.Oboje, wraz z dwoma jeszcze kumplami jak co roku wybierają się na wycieczkę.Tym razem wybierają się na Lotwę i Jezioro Czarcie,wokół którego krąży sporo legend.Przed wyjazdem jednak, Piotr dowiaduje się,że jego żona,jego Anielica go zdradza i to w dodatku z Mateuszem....Piotr jest w totalnym szoku.Przed wyjazdem kłóci się z Anielicą i uderza ją w twarz.Sam dojeżdża na miejsce wspólnego spotkania i tam również dochodzi do konfrontacji z Mateuszem...Jak się skończy? Na pewno zmieni całkowicie bieg życia Piotra.
Ta książka mogłabym określić to totalny 'bigos'"..Książka podzielona na: prolog,12 rozdziałów i epilog.Ostatnie sześć rozdziałów posiada podwójną numerację -są liczone od początku ale i też odwrotnie...Nieźle pokręcone ,prawda?
Fabuła to istny rollercoaster ,wątki niby prawdziwe ale jakby fantastyczne.Czasami miałam ochotę ją odstawić na boczny tor ale chęć dodarcia do zakończenia zwyciężyła.Niewątpliwie trzeba przeczytać epilog,który jest zwieńczeniem całej historii.Jeśli jesteście ciekawi tej historii to zapraszam do lektury.

Wiara, miłość, przyjaźń. Życiowe kierunkowskazy, wydające się wskazywać jedynie dobre drogi. Jeżeli jest się im wiernym nic złego nie powinno stać się. A jeśli tak nie jest? Czasem wystarczy wyjąć jeden klocek by wszystko, co do tej pory doskonale było do siebie dopasowane nagle zacznie się chwiać. Czy da się temu zapobiec?

Nic nie dzieje się samo i ot tak bez przyczyny, zbyt często nie przywiązujemy uwagi do szczegółów, dopiero, kiedy jest już po fakcie patrzymy wstecz i niektóre rzeczy zmienilibyśmy. Jednak przecież to już miało miejsce, a liczy się to, co będzie. Piotr wraz przyjaciółmi wyjeżdża na zwyczajowy męski wypad, jakich wiele już za nimi. Cieniem na podróży kładzie się to, czego właśnie dowiedział, a to nie koniec komplikacji w jego życiu. Łotewskie Czarcie Jezioro ma dość intrygującą sławę, czy zasłużenie? Tajemnice je otaczające okazują się być aż nadto prawdziwe, a krążące opinie nie oddają tego, czego doświadczają odwiedzający to miejsce. Jak wpłynie przyjacielski wyjazd na życie Piotra i jego znajomych? Ile będzie znaczyć wiara, miłość i przyjaźń w okolicznościach, których nikt nie brał pod uwagę, a może wcale tak nie było…?

Ludzka natura. Sekrety. Niewyjaśnione wydarzenia. No i ludzie, stający twarzą w twarz z rozwojem sytuacji, jakiej nie brali pod uwagę. Do tego dodajmy spiralę emocji, nie tylko silnych, lecz i destrukcyjnych. Jeśli jeszcze ktoś uważałby, że to mało to jest to tak naprawdę dopiero fundament historii, w jakiej jednego należy spodziewać się – niespodziewanych zwrotów akcji, całkowicie nieprzewidywalnych i za każdym razem zaskakującym czytelników. Taka sztuka jest naprawdę trudna do osiągnięcia raz za razem, natomiast autor „Pętli” za każdym razem pokazuje, że potrafi to doskonale. Bardzo szybko przekonujemy się, iż nie będzie to lektura taka jak zwykle, daleko będzie jej do jakiekolwiek wzorca i z pewnością nie będzie kalką czegokolwiek. W. & W. Gregory napisał thriller, opierający się na skomplikowanej sieci uczuć i postaw życiowych, wzajemnie na siebie oddziaływujących, tajemnicach, destrukcyjnych i powołujących do życia demony, towarzyszących już bohaterom nieustannie.

Nic nie dzieje się samo i ot tak bez przyczyny,...

⭐ Głównym bohaterem jest czterdziestolatek o imieniu Piotr. W jego życiu trzy najcenniejsze wartości to głęboka wiara w Boga, miłość do partnerki oraz wieloletnia i szczera przyjaźń z Mateuszem – który deklaruje siebie jako ateista. Co roku jest taka tradycja, że ziomeczki wyjeżdżają w towarzystwie swoich kumpli i udają się na męską wyprawę. Jednak coś kładzie się cieniem na ich wyjeździe. Piotr dusi w sobie wściekłość, bo właśnie się dowiedział, że jego ukochaną i przyjaciela połączył sekretny romans. Miejsce tegorocznej wycieczki jest niezwykłe i tajemnicze. To słynne łotewskie Jezioro Czarcie, zwane też Okiem Diabła, gdzie podobno wszystko może się zdarzyć. I faktycznie się wydarza…

⭐„Pętla” jest to thriller psychologiczno – obyczajowy. Z każdą przeczytaną stroną zastanawiałem się nad różnymi sprawami okołoregijnymi. Autor celnie wkrada zdania, które skłaniają do refleksji. Fajny humor, czasem czarny i sarkastyczny, co bardzo mi się podobało. Pierwszoosobowa narracja Piotra pozwala odkryć jego emocje i uczucia, poznać się z nim bliżej. Serio wiele jest trudnych uwag i spostrzeżeń, niekiedy smutnych, ale niestety jest to czysta, brudna prawda.
Mnie tym kupiłeś i wciągnąłem się strasznie

Zapraszam na mój Instagram/Bookstagram - lukasz_czyta

W co wierzysz? I jak istotna jest dla Ciebie ta wiara? Dziś słów kilka o "Pętli", gdzie właśnie wiarę można określić mianem jednej z bohaterek książki. Książki nietuzinkowej, która poruszyła moje czytelnicze serce i dała do myślenia.

W lekturze towarzyszymy Piotrowi Kowalskiemu. Czterdziestolatek ma w swoim życiu trzy, naprawdę solidne i mocne mianowniki, które są dla niego ważne i bezcenne: wiarę w Boga, miłość do kobiety, którą nazywa Anielicą oraz przyjaźń z wieloletnim kolegą, Mateuszem. A co jeżeli jeden z filarów jego życia nagle się zachwieje? Przestanie być pewnikiem i sprawi, że Piotr zacznie wątpić? Jak myślicie, który z tych skarbów zawiedzie naszego bohatera? Zostawię Was z tym przemyśleniem, ale warto jeszcze wspomnieć o istotnym wydarzeniu w fabule, które będzie miało wpływ na życie Kowalskiego. Mężczyzna wraz z wymienionym wyżej przyjacielem oraz dwoma innymi kumplami tworzą grupę przyjaciół, którzy co roku wybierają się na męską wyprawę. Przed wyjazdem Piotr odkryje sekret... Mateusza i Anielicy. Nic już nie będzie takie jak przedtem. Szczególnie wtedy, gdy na Łotwie mężczyźni dotrą w okolice Jeziora Czarciego, które owiane jest tajemnicą, budzi niepokój, a nawet czas płynie jakoś inaczej... Jeden krok za daleko i może owinąć nas niczym tytułowa pętla.

Książka posiada niesamowite zwroty akcji, przez które czasami musiałam przerwać lekturę i zastanowić się: "Co tu się właśnie wydarzyło?", "Jak w ogóle do tego doszło?". Za to ogromny plus dla autora, bo takie momenty w trakcie czytania bardzo doceniam za pobudzanie mojego zainteresowania. Fabuła płynie dość wolno, niespiesznie, co w tym przypadku nie jest minusem. Towarzyszymy bowiem głównemu bohaterowi w głębokich przemyśleniach, szukamy razem z nim odpowiedzi na postawione pytania i będziemy świadkami wyborów i dalszych decyzji Piotra. A nie wszystko będzie takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Gawędziarski styl, poruszone aspekty dotyczące życia praktycznie każdego z nas, rozdroża zmuszające bohatera do podjęcia odpowiedniego kroku - tego w tej lekturze nie zabraknie. "Pętla" to moje zaskoczenie. Autor pisze w sposób ciekawy i wciągający. To na pewno nie jest nasze ostatnie spotkanie!

Czy dwie osoby o różnej wierze mogą się przyjaźnić?

Piotr wieży w Boga, ale jego najlepszy przyjaciel Michał jest ateistą.

Obaj wybierają się na męską podróż gdzie jednak niespodzianie dają o sobie znać duszone emocje. Piotr jest wściekły dowiadując się o romansie. Czy to powoduje cały wyjazd jak i przyjaźń?

A może wyjątkowe miejsce wyjazdu, zwane Okiem Diabła rzeczywiście jest niezwykle i wszystko odmieni?

Wiara w Boga. Miłość. Przyjaźń. Piękne cnoty, ważne dodające szczęścia w życiu. A życie jednak jak sami dobrze wiemy bywa niezbyt łatwe. Zdarzają się upadki, zdrady, cierpienia Właśnie taką życiowa i realistyczna jest ta książka. Da się w nią wczuć, zrozumieć bohaterów i miło spędzić czas.

Czy dwie osoby o różnej wierze mogą się przyjaźnić?

Piotr wieży w Boga, ale jego najlepszy przyjaciel Michał jest ateistą.

A może wyjątkowe miejsce wyjazdu, zwane Okiem Diabła...

W styczniu udało mi się przeczytać kilka naprawdę świetnych perełek, ale to co zrobiła ze mną ''Pętla'' jest nie do opisania. Naprawdę dużo dobrych opinii słyszałam o tej książce, czytałam o niej wiele dobrego. Postanowiłam sama się przekonać, czy faktycznie jest aż taka dobra i po lekturze stwierdzam, że te wszystkie świetne opinie są jak najbardziej zasłużone! Książka jest naprawdę rewelacyjna! Czyta się ją niesamowicie przyjemnie i szybko, a to wszystko zasługa genialnego pióra autora i nietuzinkowej fabuły, którą autor w sposób genialny przelał na papier, tworząc dla nas historię wspaniałą! Podoba mi się to, że w książce spotykamy wydarzenia, które naprawdę miały miejsce w naszym kraju. Dzięki temu pozycja jest bardziej realistyczna i czytanie jej nabiera innego wymiaru, bo bardziej możemy zrozumieć to, o czym pisze autor. W książce poruszane są tematy religijne, polityczne i wiem, że nie każdemu może się to spodobać. Mimo, że ja na co dzień nie lubię poruszać i rozmawiać na takie tematy w tej książce ani trochę mi one nie przeszkadzały. Wręcz przeciwnie - nadały książce charakteru. Książka idealnie pokazuje, że życie nie zawsze jest piękne i kolorowe. Udowadnia, że ludzie mają wady, pokazuje trudy życia codziennego i przedstawia jak działa ludzka psychika. Naprawdę niesamowicie wciągająca lektura, której nie da się zwyczajnie odłożyć. Bardzo się cieszę, że odkryłam twórczość autora, bardzo spodobał mi się styl, w jakim autor prowadzi swoje książki.
Ta książka to na pewno coś innego, bardzo oryginalnego, z przesłaniem. Naprawdę warto po nią sięgnąć. Już nie mogę się doczekać, aż poznam inne książki autora. Polecam!

IG: zakochana.ksiazkoholiczka

Co by się stało gdybyśmy mieli możliwość odmienić swoje życie? Jak w grze komputerowej wrócić do zapisanego momentu i zacząć z czystym kontem? Cofnąć zdradę, chorobę, śmierć, zrobić wszystko inaczej?

Piotr Kowalski zyskał taką szansę. Męska wyprawa czwórki kumpli nad Jezioro Czarcie na Łotwie zamiast weekend trwała rok.

Piotr wraca trafiając na początek pandemii. Przez ten czas zmieniło się wiele rzeczy. Pomijając aktualne wydarzenia w kraju, których nie jest świadom, po jego osobiste relacje z Gabrielą zwaną Anielicą oraz najlepszym przyjacielem, Mateuszem.

Czy znajdując sposób na podróże wzdłuż linii czasu Piotr zmieni przyszłość? Posiadając wiedzę o mających nastąpić wydarzeniach może wpłynąć na losy całego kraju.

Obserwując jego poczynania i w kółko popełniane te same błędy można się zastanawiać czy taki los był mu przeznaczony czy zdeterminowały go wewnętrzne skłonności bohatera.

Widzimy próby zmian, które często prowadzą do tego samego punktu. Wpływają one na psychikę Piotra, wszystko zaczyna się mieszać, trudno mu realnie ocenić rzeczywistość, czuje się oddalony od najbliższych a jego głęboka wiara w Boga przybiera niepokojące oblicze fanatyzmu. Zdaje się, że zaczyna nienawidzić kobiet z wyjątkiem tej jednej, na której punkcie ma obsesję.

Piotr z początku wydaje się całkiem zwyczajnym człowiekiem. Z sukcesami prowadzi swoją działalność zawodową, lecz nie wiedzie mu się w życiu uczuciowym. Winę za to zrzuca na kolejne partnerki. Nie widzi własnych błędów.

Im dłużej go śledzimy tym bardziej dostrzegamy jego negatywne cechy. Czas zatacza pętlę. Tytuł książki można odczytać na dwa sposoby: metaforyczny i dosłowny.

Powieść zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Nie chciałam jej odkładać z ciekawości co będzie dalej i jak to się zakończy. Finał jest równie niezwykły. Na uwagę zasługuje oryginalna fabuła, realistycznie oddane przeżycia głównego bohatera z jego wadami oraz przytoczone wydarzenia, które miały miejsce w kraju od 2010 do 2020 roku.

To książka, która zapada w pamięć i prócz zapewniania rozrywki prowokuje do przemyśleń na temat ludzkiej natury.

Piotr wraca trafiając na początek pandemii. Przez...

Czterdziestoletni Piotr Kowalski wraz z trójką przyjaciół jeszcze z czasów liceum jak co roku wybierają się na męski, weekendowy wypad. Tym razem wybór padł na łotewskie Czarcie Jezioro. Dla Piotra i Mateusza kończy się…. podróżą w czasie. Aby naprawić relacje z partnerką oraz uratować przyjaciół Kowalski wraca nad Jezioro aby cofnąć się w czasie. Zmiany jakich dokonał pociągnęły za sobą lawinę innych wydarzeń.
Każda kolejna wycieczka w przeszłość staje się coraz nudniejsza, przewidywalna a do tego akcja znacznie spowalnia i coraz bardziej przeważają w niej wewnętrzne dysputy Piotra na tematy filozoficzne i religijne.
Po pomysłowym choć nie odkrywczym pomyśle oraz ciekawym i bardzo obiecującym początku książka niestety staje się coraz słabsza co ostatecznie powoduje, że jest to przegadany thriller z miłością i religią w tle.

"Pętla" to poruszająca podróż przez zakamarki ludzkiej duszy, gdzie miłość, przyjaźń i wiara splatają się w misterną sieć emocji. Wciągający wątek zdrady, osadzony w tajemniczym łotewskim krajobrazie, czyni tę książkę niezapomnianą. Dla tych, którzy szukają głębokich refleksji i nieoczekiwanego zwrotu akcji, "Pętla" to lektura, która wstrząśnie sercem i umysłem.

• Audiobooki
  • Legimi audio