Złamana nadzieja

Okładka książki Złamana nadzieja Paweł Famus
Okładka książki Złamana nadzieja
Paweł Famus Wydawnictwo: self-publishing Cykl: Progres wsteczny (tom 3) fantasy, science fiction
Progres wsteczny (tom 3)
self-publishing
2023-01-01
2023-01-01

Rok 1945 był przełomowy, jeżeli chodzi o historię Europy. 8 maja zakończyła się II wojna światowa, a stary świat został podzielony między Stany Zjednoczone i Związek Sowiecki. Tak historia jest przedstawiana w szkołach. Jednak zadajmy sobie pytanie, jak wyglądałaby dzisiejsza rzeczywistość, gdyby na początku lat trzydziestych pewien podróżnik w czasie, ostrzegł polskich przywódców o zbliżającym się konflikcie i jego skutkach dla Polski… Czy udałoby się powstrzymać holokaust? Czy Związek Sowiecki obroniłby się przed Niemcami? Czy Polska zachowałaby niepodległość, stojąc ramię w ramię z III Rzeszą? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w ostatniej cześć trylogii „Progres Wsteczny” pt. „Złamana Nadzieja” autorstwa Pawła Famusa.
Paweł Famus to pochodzący z Cieszyna twórca, pasjonat militariów i stały bywalec Warszawskich Targów Fantastyki. W swoim dorobku ma kilka powieści z gatunku fantasy i science fiction, w tym cykl „Kroniki Imperium Legendarnych Lachów” oraz trylogia „Progres Wsteczny”.

Zbliża się sylwester 1943 roku. Wojna wciąż toczy się na trzech kontynentach. Siły państw Osi rządzą niepodzielnie w Europie, Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Mimo tak korzystnego położenia sojusznicy obawiają się lądowania Aliantów we Francji. Prace nad bronią atomową przyśpieszają, choć jedna ze stron ma wyraźną przewagę nad pozostałymi. W przełomowym momencie dla historii świata, podróżnicy w czasie przybywają ponownie, aby przekazać Polakom bardzo cenne wskazówki odnośnie przyszłych wydarzeń.
„Złamana nadzieja” to ostatnia część trylogii „Progres Wsteczny”. Muszę przyznać, że z wielkim żalem żegnam się z bohaterami tej niezwykłej opowieści. Dotychczas miałem okazję, przeczytać kilka książek z gatunku historia alternatywna i żadna z nich nie wciągnęła mnie jak właśnie ta. Pod względem fabularnym jest bardzo dobrze. Widać, iż autor bardzo solidnie podszedł do tematyki powieści. Mimo iż znając historię, potrafiłem przewidzieć kolejne wydarzenia. Autorowi udało się kilka razy wprawić mnie w niemałe osłupienie, gdy poprzez zmianę jednego wydarzenia, wprowadzał niesamowity chaos i zmieniał losy Europy. Ważnym atutem książki jest lekkość, z jaką została napisana. Mimo że traktuje o tematyce wojennej i nie brak jej haseł zaczerpniętych z terminologii wojskowej, czyta się ją bardzo szybko i nie ma mowy, aby się przy tym nudzić. Jedynym elementem, do którego mógłbym się „przyczepić”, jest nieco zbyt rozwlekłe zakończenie. Myślę, że gdyby je skrócić do 50 stron, wpłynęłoby to na jeszcze lepszy odbiór książki.

Ostatni tom tej porywającej serii. Wojna tak jak było do przewidzenia dobiega powoli końca a przewaga aliantów jest miażdżąca. Teraz trzeba zachować jak najwięcej terytorium więc Polska walczy dalej. Niemcy też nie chcą kapitulacji więc najpierw Hitler ginie w zamachu ale na jego miejsce wkracza Himmler co czasami nie wychodzi na dobre. Amerykanie w końcu kończą program Manhattan ale bomby nie spadają na Japonię tylko na Niemcy.
Fajne jest to, że książka nie kończy się na rozmowach pokojowych ale opowiada historię głównych bohaterów także po wojnie a końcówka może zaskoczyć.

• FANTASY

Dodaj cytat z książki Złamana nadzieja