Mord nocy letniej

Okładka książki Mord nocy letniej Agatha Christie
Okładka książki Mord nocy letniej
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie kryminał, sensacja, thriller
Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie
Midsummer mysteries
Wydawnictwo Dolnośląskie
2023-06-28
2023-06-28
Adela Drakowska, Magda Białoń-Chalecka, Teresa Lechowska, Tomasz Szlagor, Anna Rojkowska, Andrzej Milcarz, Magdalena Konikowska, Agnieszka Bihl, Brygida Kaliszewicz, Alicja Pożarowszczyk, Jan S. Zaus

Zbiór krótkich, lekkich i „przyjemnych” spraw kryminalnych, tych najsłynniejszych oraz tych mniej znanych postaci z literackiego świata Agathy Christie. Najlepiej bawiłam się czytając „Szmaragd Radży”, niewiele jednak mnie w tej książce zaskoczyło. Polecam tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z twórczością królowej kryminału.

Niezłe opowiadania przeplatają się ze słabymi, wszystkie jednak są do pewnego stopnia absurdalne. Wyjątkowo szybko się czyta jak na prozę Agaty Christie. Według mnie na szczególną uwagę zasługują 'Jane szuka pracy' (wyjątkowo przyjemna historia),'Szmaragd radży' z Jamesem Bondem i 'Wyrocznia Delficka' z dobrym twistem.

Brakowało mi trochę klimatu w tej książce. Czytało się ją szybko i przyjemnie. Rozwiązania były błyskotliwe. Zawiedziona jestem jednak faktem, że nie było tytułowego opowiadania oraz, że powtórzono opowiadanie z Morderstwa w zaułku, które czytałam w styczniu. Pewnie takie sytuacje będą się powtarzać im więcej twórczości tej autorki poznam, ale to i tak mnie trochę zdenerwowało.

Sympatyczny zbiór opowiadań autorstwa królowej kryminałów, połączonych wątkiem wakacji. Ponieważ to kompilacja z innych zbiorów, większość znałam, ale było kilka dla mnie nowych. Największym zaskoczeniem okazało się jednak opowiadanie o Jamesie Bondzie. Znałam je już i zawsze wydawało mi się słabe. Pewnie dla tego, że było w bardzo nisko przeze mnie ocenianym zbiorze opowiadań. Tu, w towarzystwie dużo lepszych tekstów, nagle okazało się ciekawym i przyjemnym opowiadankiem, bardzo bajkowym, ale dobrym do czytania.
Całość szczerze polecam, nie tylko w lato.

Przyjemna i lekka, dobra na wakacje do przeczytania w kilka wieczorów. Niektóre historie bardzo ciekawe, inne mniej. Większość dosyć przewidywalna.

Klasycznie, ciekawie, na chwilę zabawnie. relaks dla fanów prawdziwych kryminałów.

Klasycznie, ciekawie, ale raczej tylko dla fanów Agaty i na dodatek w wersji króciutkiej.

Bardzo przyjemny zbiór opowiadań, choć miałam wrażenie, że miejscami trochę nierówny. Niektóre historie były bardzo interesujące, a akcja poprowadzona sprawnie i z sensem, lecz inne dosyć mocno odstawały i były po prostu średnio ciekawe. Sam tytuł książki może być też trochę mylący, bo większość opowiadań skupia się jednak wokół kradzieży, a nie morderstw.

To, co bardzo mi się podobało, to pomieszanie najróżniejszych bohaterów - można tu było znaleźć zarówno opowiadania z Poirotem, jak i panną Marple czy Parkerem Paynem

To, co bardzo...

Bardzo przyjemny i rzeczywiście letni zbiór opowiadań Christie. Opowieści zostały tutaj naprawdę dobrze dobrane! Znajdziemy tu cały przekrój bohaterów, którzy rozwiązują zagadki kryminalne w różnych książkach Christie, więc dla każdego jest coś dobrego. Nie będzie to mój ulubiony zbiór, o wiele bardziej lubię ten jesienny, ale przy tym też się naprawdę dobrze bawiłam.

Spis treści:
1) Lato w Pirenejach ("Autobiografia")
2) Krew na bruku ("Trzynaście zagadek")
3) Podwójny dowód ("Wczesne sprawy Poirota")
4) Śmierć na Nilu ("Parker Pyne na tropie")
5) Aleja Arlekina ("Tajemniczy pan Quin")
6) Sprawa włoskiego arystokraty ("Poirot prowadzi śledztwo")
7) Jane szuka pracy ("Tajemnica lorda Listerdale'a)
8) Zniknięcie pana Davenheima ("Poirot prowadzi śledztwo")
9) Szmaragd radży ("Tajemnica lorda Listerdale'a")
10) Wyrocznia delficka ("Parker Pyne na tropie")
11) Złowrogi interesant ("Śledztwo na cztery ręce")
12) Niewiarygodna kradzież ("Morderstwo w zaułku")

Spis treści:
1) Lato w Pirenejach ("Autobiografia")
2) Krew na bruku ("Trzynaście zagadek")
3) Podwójny dowód ("Wczesne sprawy Poirota")
4) Śmierć na Nilu ("Parker Pyne na tropie")
5) Aleja Arlekina ("Tajemniczy pan Quin")
6) Sprawa włoskiego arystokraty ("Poirot prowadzi śledztwo")
7) Jane szuka pracy ("Tajemnica lorda Listerdale'a)
8) Zniknięcie pana Davenheima ("Poirot...

• Agatha Christie
  • Kryminał
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Mord nocy letniej