Ta druga Bella

Okładka książki Ta druga Bella Whitney G.
Okładka książki Ta druga Bella
Whitney G. Wydawnictwo: Niegrzeczne książki romantasy
romantasy
The Other Belle
Niegrzeczne książki
2023-07-26
2023-07-26
Marcin Masłowski

Wszystkie bajki przeplatają się w jednej książce Nieco chaotycznie jest to wszystko opisane, ale pomysł dosyć ciekawy i jestem pod wrażeniem. Alternatywna wersja baśni.

Inna, na dodatek bardziej współczesna, wersja bajki o Pięknej i Bestii.
Autorka w swojej bajkowej opowieści ze świata 7-Królestw (jak się później okazuje to nawet 9-ciu),przeplata różne znane baśnie, ale kanwą jest ta o Pięknej i Bestii. W tym przypadku o dwóch Pięknych i dwóch Bestiach, bo czyż Gaston nie był bestią w ludzkiej skórze?
Jak to u Whitney G. jest lekko i zabawnie, chociaż czasami miałam uczucie, że brodzę w jakichś koszmarach czy innych majakach sennych...hmmm...a może to nie ja tylko bohaterka tej opowieści...?

Pomimo kilku potknięć i innych zgrzytów, bawiłam się świetnie i mogę polecić tą książkę :)

Inna, na dodatek bardziej współczesna, wersja bajki o Pięknej i Bestii.
Jak to u Whitney G. jest lekko i...

Książka, która obiecuje wiele, ale ostatecznie rozczarowuje. Mimo intrygującego założenia (koncepcji z „Piękna i Bestia”),książka cierpi z powodu słabo rozwiniętej fabuły, jednowymiarowych postaci i przewidywalnego zakończenia.

Główna bohaterka, Bella, jest przedstawiona jako uparta i niepokorna, ale jej charakter nie jest w pełni rozwinięty. Jej bunt wydaje się powierzchowny i nie ma głębszej motywacji. Podobnie postać Gabriela jest płytka i pozbawiona charyzmy. Jego desperacja, by zdjąć klątwę, nie jest przekonująca, a jego okrucieństwo wydaje się wymuszone.

Fabuła książki jest przewidywalna i pozbawiona niespodzianek. Czytelnik od razu domyśla się, że Bella i Gabriel będą musieli przezwyciężyć swoje różnice i zakochać się w sobie. Brak napięcia i intrygi sprawia, że powieść staje się nudna i monotonna.
Ponadto książka cierpi z powodu słabych dialogów i niezręcznych opisów. Język jest często sztywny i nienaturalny, co utrudnia czytelnikowi zanurzenie się w historii.

To moje pierwsze spotkanie z retellingiem.
I najpierw muszę zaznaczyć, że ta książka jest cudownie, przepięknie wydana 🖤

Historia Pięknej i Bestii opowiedziana na nowo.
Okazuje się, że Piękna ma siostrę, którą niekoniecznie chcę pokazywać światu, o której isteniu wie niewielu. Traktowana z pogardą i niechciana przez rodzinę. Lecz stąpająca twardo po ziemi, nie czekająca na księcia z bajki.

Pewnego dnia zostaje porwana przez Gabriela, który zainteresowany był jej siostrą. Chciał wykorzystać dziewczynę do osiągnięcia swoich celów.
I tak rozpoczyna się ich wspólna droga. Pełna przygód, intryg, namiętności.

Historia jest ciekawa, zabawna, dynamiczna.
Podobał mi się wątek tajemniczego przyjaciela 🖤 szkoda, że nie został bardziej rozwinięty.

Książka jest lekka, przyjemna. Idealna na wieczór, aby się zrelaksować. Jednak tylko dla 18+.

To moje pierwsze spotkanie z retellingiem.
I najpierw muszę zaznaczyć, że ta książka jest cudownie, przepięknie wydana 🖤

Historia Pięknej i Bestii opowiedziana na nowo.

Jeśli szuka się czegoś lekkiego do przeczytania na jeden wieczór to jest to idealna książka. Historia schematyczna, jak to w romansie, przewidywalna, dobrze i szybko się czyta. Moim zdaniem można by było więcej wyciągnąć z tego motywu, ale zapewne właśnie o to chodziło by poprowadzić historię w formie baśni.

Spoko czytadło, o ile nie wymagasz od niego zbyt wiele. Zamysł na fabułę ok, ale bardzo chaotyczny, zwłaszcza świat przedstawiony. Sporo wątków zaczęte i nieskończone. Mimo to całkiem dobra rozrywka, taki odmóżdżacz na jedno popołudnie.

„Ta druga Bella” to mroczny retelling Pięknej i Bestii z tą różnicą, że tutaj to nie Bestia jest ukochanym Belli, a Gaston. Uwielbiam baśnie i retellingi, więc obowiązkowo musiałam przeczytać ten tytuł i było warto! Jest to wspaniała książka i ubolewam jedynie nad tym, iż taka krótka, bo mogłabym czytać i czytać o Belli i Gastonie!

❝𝐙𝐨𝐬𝐭𝐚𝐰𝐢ł𝐚𝐦 𝐧𝐨𝐭𝐚𝐭𝐤ę ,,𝐩𝐢𝐞𝐫𝐝𝐨𝐥 𝐬𝐢ę, 𝐆𝐚𝐛𝐫𝐢𝐞𝐥𝐮" 𝐧𝐢𝐞 𝐛𝐞𝐳 𝐩𝐨𝐰𝐨𝐝𝐮. 𝐂𝐳𝐲 𝐦𝐚𝐬𝐳 𝐩𝐫𝐨𝐛𝐥𝐞𝐦 𝐳 𝐜𝐳𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐞𝐦 𝐰 𝐨𝐠ó𝐥𝐞, 𝐜𝐳𝐲 𝐭𝐲𝐥𝐤𝐨 𝐳 𝐜𝐳𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐞𝐦 𝐳𝐞 𝐳𝐫𝐨𝐳𝐮𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞𝐦?❞

Bella jest pyskata, nie boi się mówić na głos tego, co myśli, czym mnie często rozbawiała. Od początku była silnym charakterem i pozostała nim do samego końca. Uwielbia czytać książki i wymieniała się przemyśleniami na ich temat, pozostawiając notatki na stronach, z swoim przyjacielem, którego nigdy nie widziała. Zdaniem jej ojca jest gorsza od jej siostry i strasznie nie posłuszna, przez co nie raz ją karał.

Gaston jest bratem Bestii i wraz z nim dzieli klątwę rzuconą przez wiedźmę. Jedynie prawdziwa miłość jest w stanie przełamać klątwę i wybawić dwojga braci książąt i ich królestwo od jej mocy. Dlatego też Gaston, który jako jedyny z braci nie jest ciągle w ciele potwora, próbuje zdobyć uczucia Isabeli – siostry Belli, będąc przekonanym, iż to właśnie ona jest tą jedyną. Jednak jej wcale się nie marzy być jego żoną, więc wraz z ojcem uciekają, zostawiając Bellę samą. I wtedy mężczyzna ją porywa, by zwabić jej rodzinę, co okazuje się niekoniecznie dobrym planem (choć zależy dla kogo).

Mężczyzna jest również zapalonym czytelnikiem! Tak samo jak Bella pozostawia notatki w książkach dla swojej tajemniczej przyjaciółki, wierząc, iż pewnego dnia się spotkają. Nie przypuszcza, że tą osobą może być pewna dziewczyna z niewyparzonym językiem, w dodatku, która go nienawidzi całym sercem.

❝- 𝐙𝐚𝐰𝐬𝐳𝐞 𝐩𝐨𝐝𝐩𝐢𝐬𝐲𝐰𝐚ł𝐞𝐦 𝐬𝐢ę...
- 𝐓𝐰ó𝐣 𝐣𝐞𝐝𝐲𝐧𝐲 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐣𝐚𝐜𝐢𝐞𝐥 - 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐫𝐲𝐰𝐚𝐦 𝐦𝐮. - 𝐀 𝐣𝐚 𝐛𝐲ł𝐚𝐦 ,,𝐓𝐰𝐨𝐣ą 𝐣𝐞𝐝𝐲𝐧ą 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐣𝐚𝐜𝐢ół𝐤ą".❞

Między Bellą, a Gastonem jest relacja hate to love, ona nie cierpi go za porwanie, a on za to, iż jest taka nieposłuszna i pyskata. Jednak z każdą chwilą ta dwójka jest coraz bardziej zainteresowana tą drugą osobą i uczucia są nieuniknione.

Moją ulubioną sceną z nimi jest ta, w której Bella czyta Gastonowi fragment, który nigdy wcześniej nie miała okazji przeczytać, ponieważ bibliotekarz wyrwał tą stronę z książki, a mężczyzna robi dokładnie to samo, co jest napisane. To było mega!

Dla mnie naprawdę ważne są zakończenia i nie często się zdarza, że mnie się podobają, przez co obniżam ocenę. Jednak tutaj to zakończenie było idealne! Lepszego nie mogła autorka wymyślić, bo to było świetne i super pasowało.

❝𝐙𝐨𝐬𝐭𝐚𝐰𝐢ł𝐚𝐦 𝐧𝐨𝐭𝐚𝐭𝐤ę ,,𝐩𝐢𝐞𝐫𝐝𝐨𝐥 𝐬𝐢ę,...

Po retellingi jakiej baśni sięgacie najchętniej? 👑 Mnie właściwie trudno wybrać, dotychczas najczęściej spotykam się z "Piękną i Bestią" w nowej formie. Czasem to wychodzi świetnie, a czasem trochę gorzej. "Ta Druga Bella" w moim odczuciu jest dobra, ale nic ponad to.
.....

Siedem królestw i dwa zapomniane. W każdym są piękni książęta i panny na wydaniu. Co jakiś czas rozpoczyna się sezon dla zalotników, a wtedy córki są wystawiane przed kandydatami na mężów jak bydło. Bella buntuje się przeciw temu, dlatego ojciec jest dla niej surowy, często kara ją bardzo okrutnie, a faworyzuje jej siostrę, Izę. Dziewczyna odnajduje pocieszenie w książkach i tajemniczym przyjacielu, z którym wymienia krótkie, pisemne wiadomości. Aż pewnego dnia spotyka G'astona, a ten ją porywa.
.....

Pierwszym, co mocno rzuca się w oczy w "Ta Druga Bella", to nawiązania do wielu innych baśni. Między innymi "Kopciuszka", "Czerwonego Kapturka" "Księżniczki na ziarnku grochu" i "Księżniczki Łabędzi". To mi się podobało, dawało realne poczucie, że te historie jakoś się łączą. Ponadto pojawiają się tytuły utworów Szekspira oraz wiele innych, co już w moim odczuciu zgrzytało. Zwłaszcza że bohaterowie żyli w fikcyjnej rzeczywistości i ich realia były zbyt odległe od twórczości wspomnianego dramatopisarza lub utworów z XX w.. Niektórym może to kompletnie nie przeszkadzać, ale mi wadziło 🥲 Nie bacząc jednak na ten uszczerbek w wykreowanym świecie, historia jest całkiem ciekawa. Było wiele elementów, które mogę śmiało uznać za oryginalne. Fabuła jest prosta i przewidywalna, ale mimo to dobrze się bawiłam.
.....

Mam tylko mały problem z bohaterami. Wiem, że znali się z liścików, ale poza nimi byli do siebie bardzo negatywnie nastawieni. Mam wrażenie, że zbyt szybko wpadli sobie w ramiona... Poza tym charakter Gabriela mi nie odpowiadał, wydawał się zbyt płaski. Bella wypadła znacznie lepiej, łatwiej było obdarzyć ją sympatią.
......

Jak już wspominałam, świat przedstawiony jest trochę chaotyczny. Ze względu na obszerność książki nie było też wiele na jego temat, ale chętnie chłonęłam informacje na jego temat, gdy już się pojawiły. Z łatwością mogłam wyobrazić sobie opisywane lokalizacje.
......

Wydanie jest ładne z zewnątrz i w środku. W treści nie dopatrzyłam się błędów.
.....

"Ta Druga Bella" to może nie oryginalne podejście do baśni, ale na pewno przyjemne do czytania. Książka zdecydowanie przeznaczona dla starszych czytelników (18+) ze względu na sceny przemocy, wulgaryzmy i erotykę. Nie zachwyci, ale to dobra rozrywka na jeden lub dwa wieczory. 6/10 👑

.....

nie przepadam z aksiązkami tej autorki. po ta siegnełam tylko ldatego ze kocham rettelingi. książka nawet fajna ale jak dla mnie za krótka, akcja leciala na łeb na szyję przez co ksiazka na tym bardzo ucierpiala a miala na serio fajny potenciał.

Póki co najsłabsza książka autorki.

Póki co najsłabsza książka autorki.

• Romans
  • Przeczytane w 2023