Nocny portret

Wydawnictwo LeTra
2023-05-24
2023-05-24
Anna Cichowicz
malarstwo historia Mediolan Dama z łasiczką Leonardo da Vinci konserwatorka sztuki tajemnica władza

1965

Ciekawa historia osadzona w różnych miejscach i różnych czasach. Poznajemy ludzi związanych z obrazem "Dama z gronostajem". W XV-wiecznym Mediolanie to młoda kobieta, Cecylia Gallerani, której twarz ma zostać uwieczniona przez mistrza Leonarda da Vinci. Z kolei w ogarniętej przez II wojnę Europie dwoje ludzi, Niemka Edith Becker i Amerykanin Dominic Bonelli walczą, aby uratować rozkradane przez hitlerowców dzieła sztuki. Fascynująca opowieść.

Niezwykle wciągająca i pasjonująca powieść z okresu II wojny światowej, opowiadająca o nazistowskich grabieżach najbardziej wartościowych i cennych dzieł sztuki z muzeów, kościołów, galerii, prywatnych kolekcji czy domów zwykłych ludzi, których wysiedlono i wywieziono do obozów zagłady. Wśród nich znalazł się też obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem", namalowany pod koniec XVI wieku, skradziony z posiadłości książąt Czartoryskich.

Autorka dzięki zmyślnej i bardzo ciekawej fabule pozwoliła czytelnikom śledzić losy tego arcydzieła, począwszy od daty i okoliczności jego powstania, poprzez jego historię podczas wojny, aż do chwili, kiedy powrócił on do Polski w roku 1946.
Z dużą wiernością dla możliwych do ustalenia faktów historycznych, Laura Morelli opowiada nam o kobiecie, którą na swym płótnie uwiecznił Leonardo; to Cecilia Galleroni, pochodząca ze Sieny kochanka Ludovica il Moro, regenta Mediolanu z rodu Sforza. Jej życie, losy, pasje i namiętności przeplatają się naprzemiennie z historią obrazu, na którym została uwieczniona.

Początek wojny zastał Edith Becker - historyczkę sztuki i konserwatorkę obrazów - w monachijskiej pracowni konserwacji zabytków przy codziennej pracy renowacyjnej, katalogowaniu zbiorów, ich ocenie pod względem wartości artystycznej; nie przypuszczała, że jej wiedza posłuży nazistowskim dygnitarzom jako pomoc w dotarciu do najcenniejszych bogactw kulturalnych podbijanych narodów. Sama zostaje zresztą oddelegowana do poszukiwania i opisywania zrabowanych dzieł, co czyni ją w jej świadomości współodpowiedzialną za ten zbrodniczy proceder. Trafia w pewnym momencie do Hansa Franka, któremu dostarcza odkrytą w posiadłości Czartoryskich "Damę z gronostajem"; od tego czasu pracuje praktycznie wyłącznie dla niego. Ryzykując wiele, kto wie czy nie życie, Edith robi kopie katalogowanych dzieł sztuki, aby w ten sposób odkupić swoją winę w tym barbarzyńskim procederze.

Kiedy w w 1944 roku na plażach Normandii lądują alianci, wśród nich jest grupa żołnierzy, działających na rzecz powołanej w USA organizacji Obrońców Zabytków, której celem i głównym zadaniem jest ochrona wszelkich obiektów historycznych i kulturalnych przed kradzieżą i zniszczeniem, poszukiwanie zrabowanych dzieł, zlokalizowanie miejsc ich ukrycia, ich skatalogowanie i, o ile jest to możliwe, zwrócenie ich prawomocnym właścicielom. Wśród nich jest Dominik Bonnelli, amerykański żołnierz z pochodzenia Włoch. Sam pasjonuje się rysunkiem i sztuką, dlatego powierzona mu misja, choć niełatwa, otwiera mu oczy na ogrom grabieży, zbrodnie wobec ludności, zniszczenia, barbarzyństwo faszystów. Największą dla niego nagrodą, w tym wojennym dramacie, jest zobaczenie na własne oczy największego dzieła Leonarda da Vinci - "Damy z gronostajem".

Książka wyjątkowa, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że włoska autorka umiejscowiła jej akcję w dużej mierze w Polsce, co pozwala nam, polskim czytelnikom, poznać spory kawałek wojennej historii naszego kraju z nieco innej perspektywy. Ciekawostką jest, że dla autorki nie mają znaczenia narodowościowe podziały. W jej powieści również Niemka może stać się pozytywną bohaterką, choć z wewnętrzną skazą bezradności, wynikającą w dużej mierze ze strachu i świadomości, że nie może przeciwstawić się rozkazom. Te rozterki, wątpliwości, poczucie bezsilności i zrozumiały strach są przez autorkę tak ukazane, że chyba każdy z czytelników będzie mógł zrozumieć postawę zwykłego człowieka w tak trudnej i ekstremalnej sytuacji, jaką była wojna. POLECAM - super książka!!!

Udane połączenie historii z czasów II wojny światowej i z czasów Renesansu, w której bohaterem jest obraz Dama z gronostajem Leonardo da Vinci
Akcja powieści toczy się dwutorowo - w XV kiedy to poznajemy historię powstania obrazu Dama z gronostajem oraz w czasie II wojny światowej kiedy to młoda konserwatorka sztuki Edith zostaje oddelegowana do pomocy w grabieży dzieł sztuki i napotyka na swojej drodze słynny obraz Leonarda da Vinci.
Ciekawe lektura , zainteresowała mnie historia powstania obrazu Dama z gronostajem oraz samej bohaterki tego obrazu.
Z chęcią ponownie zobaczę ten obraz tym bardziej, że znów znajduje się on w Krakowie.🤓

Ciekawe jest połączenie czasów Leonardo da Vinci z II wojną Światową. Także historia Damy z gronostajem mnie zaciekawiła. Niestety w niektórych momentach nuży. Jednak chęć dowiedzenia się jak kończą się poszczególne wątki zwyciężyła.

Powieść napisana poprawnie, ale tak naiwna, że głowa boli. Jak na książkę, której akcja rozgrywa się (w dużej mierze) w czasie II wojny światowej, to zadziwiająco mało się w niej dzieje; zdecydowanie nie jest to "Bezcenny". Fabuła koncentruje się wokół grabieży dzieł sztuki, a w szczególności wokół losów Damy z gronostajem. Bohaterowie jednak głównie biadolą nad ludzkim okrucieństwem, nad tym, jak cała ta wojna jest możliwa, jak to odpokutować, albo co oni sami mogą zrobić w konfrontacji z całym tym złem. Młody amerykański żołnierz oddelegowany do poszukiwania dzieł sztuki oczywiście marudzi czy jest sens ratować obrazy, kiedy wszystko wokoło się wali (co oczywiście odzwierciedla postawę większości ludzi, obojętnych na sztukę, aczkolwiek jest irytujące) i jak można martwić się o dzieła sztuki, kiedy giną ludzie (tak jakby nie można było martwić się i o to, i o to...). Z kolei niemiecka historyczka sztuki ustawicznie martwi się, co może sama zrobić, a tymczasem robi nic, nadal pomagając nazistom. Ta bohaterka jest zresztą dla mnie kompletnie niewiarygodna - dobra Niemka, oddelegowana do Polski, by dokonywać grabieży dzieł sztuki, co budzi w niej moralny opór. Bez wątpienia nie wszyscy Niemcy byli źli i popierali działania nazistów, ale ta kobieta zachowuje się, jakby żyła pod kamieniem - najpierw w Monachium, skąd ją ściągnięto (nie widziała co się dzieje w Niemczech?),a potem mieszkając w Polsce, pod czujnym okiem gubernatora Franka, kiedy to miała się jak pączek w maśle w czasie najgorszej zawieruchy wojennej (i tylko od czasu do czasu litowała się nad mordowanymi Polakami i Żydami),a sądząc z treści nie miała bladego pojęcia o przebiegu działań wojennych (np. na wiosnę 45 roku kobieta zastanawia się, kiedy syn gubernatora zostanie wzięty do Hitlerjugend...). Absurdalnie obwinia o wszystko Franka - tak jakby to on rozpętał tę wojnę. Mentalność Edith nijak nie przystaje do tamtych czasów - jest to mentalność współczesna, a nie osoby wychowanej w III Rzeszy. Np. w 1941 roku wypowiada się tak: "Niemcy poświęcali swoje życie dla przedsięwzięcia, które wydało się chybione od początku, a teraz stawało się jeszcze bardziej beznadziejne". W 1941 roku, kiedy Niemcy wojnę wygrywały? To, że przedsięwzięcie było chybione, to wiemy dziś, ale skąd miała to wiedzieć Niemka w trakcie wojny? Większość Niemców wszak wierzyła Hitlerowi, wierzyła w wielkość Rzeszy, co więcej długo po wojnie wypierała własne winy, w szczególności zaś okropieństwa Holokaustu. Rojenia Edith o zwrocie dzieł sztuki "prawowitym właścicielom" też są mega naiwne.

Autorka jest też na bakier z faktami historycznymi: jakie bombardowanie Berlina w 1939 roku? Jakie obozy koncentracyjne w Polsce w 1939? Tu znowu wracam do Edith, która już na początku wojny, obserwując konwoje ludzi zastanawia się, czy trafią oni do obozu koncentracyjnego? Co kompletnie nie koresponduje nie tylko z datami ich utworzenia, ale i wiedzą społeczeństwa o tych instytucjach - przecież to, że takie obozy istnieją przedostało się do opinii publicznej dopiero po kilku latach, a Niemcy to już w ogóle udawali, że o niczym nie wiedzą... Po wojnie Edith wraca do domu, do Monachium i jest tak, jakby nic nie zaszło, jakby nic się nie zmieniło - co też jest kuriozalne. I do tego jeszcze spotyka ją nagroda.

Plus za przypomnienie działalności Monuments Men, a nawet zwrotu dzieł sztuki Polsce, ale cała reszta tej książki to było irytujące czytadło. Fakt, że wszystko tak bardzo kręci się tu wokół Damy z gronostajem odebrałam tak, jakby inne dzieła sztuki nie były warte wspomnienia (nawet "nasz" zaginiony Rafael, ledwo wzmiankowany),albo że potencjalny czytelnik jest ignorantem i nie zna innych twórców poza Leonardem da Vinci...

W powieści jest także wątek XV-wieczny z Leonardem da Vincim i Cecilią, ale dla mnie był on zupełnie zbędny i nieinteresujący.

Jeszcze sporo pracy czeka autorkę tej powieści, bowiem cennych zaginionych dzieł jest mnóstwo. Większość z nich ma bardzo ciekawą historię i moim zdaniem warto o nich pisać dla szerokiego grona czytelników w formie, jaką prezentuje nam Laura Morelli. Kolejna jej książka czeka na przeczytanie - Mona Lisa, podobno najsłynniejszy obraz na świecie.

Myślę, że obraz Dama z gronostajem jest chyba większości znany i podziwiany. Jest to dzieło Leonardo da Vinci, znane na całym świecie.
❗️
Dwie bohaterki, które dzieli szmat czasu, którym jak się okazuje bliżej jest po drodze niż dalej. Obie z obrazem mają dużo wspólnego. Cecylia zostaje uwieczniona na obrazie, a Edith konserwatorka robi wszystko, aby odzyskać obraz z rąk nazistowskiego funkcjonariusza.
Świetna powieść historyczna napisana dwutorowo, z której dowiemy się jak powstał obraz Dama z łasiczką, oraz o kradzieżach dzieł przez nazistów.
❗️
Ciekawa i oparta na faktach powieść, która zabierze cię do Mediolanu, a po latach do Monachium.
Ciekawi bohaterowie, nie zabraknie również romansu.
Książkę się czyta fajnie, i z pewnością dzięki autorce nasza wiedza będzie poszerzona o wiele ciekawych informacji.
Jak najbardziej polecam

❗️

NOCNY PORTRET to powieść historyczno-fabularna o powstaniu najsłynniejszego obrazu Leonarda da Vinci „Damy z gronostajem” i o nazistowskiej grabieży dzieł sztuki uskutecznianych podczas II wojny światowej.

I znów trafiłam na powieści utrzymaną w spokojnym nurcie, bo właśnie taka jest książka napisała przez Laura Morelli. Stonowana i łagodna. Czy mi to przeszkadzało przy lekturze? Ogólnie nie, ale według mnie odrobina dynamiki nadałaby wyrazistości tej historii.

Autorka ma przyjemny styl, który sprawia, że ciekawie się płynnie przez powieści, a podzielenie historii na dwie płaszczyzny czasowe i różnych bohaterów dodaje jej nutkę ekscytacji. Podobało mi się, że historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, dzięki temu wiele się dowiedziałam.

Ocena 7,5/10 ⭐️

Po muzeach, pałacykach, zamkach lub bunkrach mogłabym się włóczyć bez przerwy. Zawsze coś na mnie czeka, urzeka, przyciąga. Niedziwne zatem, że powieść inspirowana historią sztuki zawsze mnie przyciąga. Czytając #nocnyportret, cały czas miałam przed oczyma film „Obrońcy skarbów”, który uwielbiam i widziałam wiele razy i jeszcze wielokrotnie zamierzam obejrzeć.
Laura Morelli, poprowadziła książkę w dwóch ścieżkach czasu; opisała proces tworzenia obrazu oraz czas kradzieży i obrony tegoż. Manewrowała pomiędzy epokami, półwieku to sporo dla ludzi, wydarzeń i przedmiotów. Dama z portretu, dziewczyna złakniona uczucia, ale też pragmatyczka, która musi zapewnić swój byt, młoda kobieta, Edith po pięciu stuleciach, też walczy o przetrwanie, zależna od sił zewnętrznych i on Dominik - obrońca zabytków, ojciec dziewczynki o imieniu Cecylia. Może to znak.
Zasiliłam wiedzę na temat gronostajów, ciekawe zwierzątko, symbolika wizerunku bardzo wymowna dla zainteresowanych. W tym wszystkim Leonardo, sprawca całego zamieszania.
Treść zawładnęła moją wyobraźnią, raz jedwabie, gorsety i dworskie intrygi, po chwili spotkanie z uzurpatorem Wawelu w trakcie II wojny, frontowe bitwy i szukanie ukrytych skarbów kultury. Myśl szybko krążyła pomiędzy zdarzeniami, łuskała fakty, ale też bardzo osobowo traktowała bohaterów, wszak opisywane czasy były niebezpieczne, dla ludzi, a próba przeciwstawienia się systemowi, groziła śmiercią w obu strefach czasowych, chociaż w XV wieku kobietom także klasztor. Zestawienie, bardzo mnie uderzyło, aż gęsiej skórki dostałam.
Książka w bardzo przystępny sposób traktuje dane, pozwala utożsamiać się czytelnikowi z opisywanymi postaciami, zrozumieć ich punkt widzenia, mentalnie wspierać. Język klarowny, intryga, oszustwo oraz odłamki z życia, np. stan ojca konserwatorki i jego codzienność w machinie wielkich Niemiec.
Wspaniała opowieść o pragnieniach i ich realizacji.

Laura...

Bardzo ciekawa książka. Młoda konserwatorka dzieł sztuki z Monachium Edith zostaje oddelegowana we wrześniu 1939 roku do Polski. Ma za zadanie dokonywanie selekcji zagrabionych dzieł sztuki i dbanie o to by najcenniejsze z nich, trafiły do Niemiec. W majątku księcia Czartoryskiego natrafia na "Damę z łasiczką" i wiele innych skarbów. W powieści przeplatają się losy obrazu w czasie II wojny światowej a jego powstawaniem. Śledzimy młodziutką Cecilię Gallerani, która trafia na mediolański dwór i niemal od razu wpada w oko księciu Ludovico. Jednocześnie obecny w książce jest mistrz Leonardo da Vinci i jego praca nad obrazem. Czwartą ważną postacią jest Dominic, amerykański żołnierz, zafascynowany dawnym włoskim malarstwem , służącym w słynnej formacji Obrońców Zabytków. Przeczytałam w dwa wieczory, bardzo polecam. Na pewno sięgnę po kolejną książkę tej autorki.

• 2023 przeczytane
  • Literatura piękna
  • Brak Legimi A
  • Szukam
  • Sztuka i zabytki..
  • Historia/biografie/konflikty/z historią...

Dodaj cytat z książki Nocny portret