Opowiadania, t. 1

Tłumaczenie: Stanisław Wyrzykowski
Wydawnictwo: Czytelnik
horror
Marcel Baron

Antologia opowiadań, wyd. 3.
Wyboru dokonał i przedmową opatrzył Władysław Kopaliński.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: skan

Konrad | 2017-03-31

Kilka opowieści grozy, trochę na temat mrocznych stron ludzkiej natury, porcja wydarzeń dziwnych i niesamowitych, nieco przygody, nieco fantastyki, do tego science fiction trącące myszką, z pewnym nadmiarem technicznych opisów, dawka humoru i kpiny, no i oczywiście sławetne opowiadania detektywistyczne, które zainspirowały kilkadziesiąt lat później imć Conan Doyle'a - oto co składa się na wybór opowiadań pana Poe. Wszystko w archaicznym stylu i nader archaicznym przekładzie. Jeśli się pokona tę trudność, można zrozumieć przyczyny, dla których autorem tym zachwycał się chociażby Borges, ale czy można podzielić ten zachwyt? O ile wasze zainteresowania nie dryfują w kierunku historii literatury, nie musicie utworów pana Poe czytać. Naprawdę wiele do piśmiennictwa wniosły, naprawdę zaispirowały wielu autorów, ba, całe nurty literackie, warto o tym wiedzieć, warto panu Poe oddać hołd, ale jeśli czytać, to lepiej coś stulecie czy półtora późniejszego.

Lemur80 | 2016-04-15

Kto by tam chciał czytać opowiadania grozy jakiegoś XIX-wiecznego pijaka? Przecież jest King, Masterton, Barker... Po co się cofać? W tym wypadku cofnąć się należy, właściwie nawet trzeba, bo ten dwutomowy zbiór opowiadań jest po prostu mistrzowski.

Nie jest to tylko propozycja dla fanów Lovecrafta. Jestem zdania, że język Poe'ego jest zdecydowanie bardziej plastyczny, elastyczny i...nowoczesny, niż patetyczne opowieści mistrza z Providence. Być może jest to wynik genialnego tłumaczenia pana Stanisława Wyrzykowskiego, nie wiem... Zupełnie bezdyskusyjna jest natomiast jakość tych opowiadań. Wystarczy dosłownie parę słów, jedno zdanie, by atmosfera danej chwili, drobnego wydarzenia, oblepiła mózg czytelnika niczym gęsta pajęczyna z najbardziej zatęchłej i paskudnej piwnicy jaką można sobie wyobrazić.

Zaskakująca pomysłowość, mistrzostwo w oddawaniu opisów sennych koszmarów, które dzięki talentowi Poe'go wydają się aż zbyt rzeczywiste, wręcz na wyciągnięcie ręki. To są chyba...

chybaty | 2019-02-12
Pennywise | 2019-02-03