Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy

Okładka książki Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy Karl Heinz Roth, Hartmut Rübner
Karl Heinz RothHartmut Rübner Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
historia
Verdrängt - Vertagt - Zurückgewiesen. Die deutsche Reparationsschuld gegenüber Polen in Europa
Zysk i S-ka
2023-05-04
2023-05-04
9788382028720
Adam Peszke, Elżbieta Marszałek
Niemcy Polska Grecja reparacje wojenne odszkodowania II wojna światowa historia politologia literatura faktu

Jeszcze w listopadzie tego roku głośno było o tym, że partia PiS powołała Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Tymczasem pierwsze posiedzenia zespołu na stronie sejm.gov.pl są już z 2018 r., a więc nie jest to młody twór. To jak jest z tą reparacją? Czy faktycznie politykom zależy na działaniach związanych z tytularną działalnością, czy chodzi tylko o narrację kierowaną do właściwego sobie elektoratu?

...

Więcej na:

#klubrecenzentank

Karl Heinz Roth, Hartmut Rübner Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Okładka książki Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy Karl Heinz Roth, Hartmut Rübner

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Książka ta w całości omawia problem reparacji, zaczynając od tego, że wyjaśnia same jego pojecie. Bo czym jest reparacja?
Reparacja według autorów to świadczenie odszkodowawcze, należne po naruszeniach prawa wojennego i humanitarnego prawa międzynarodowego. Ma więc być rekompensatą za straty wojenne, te materiale ale i krzywdy osobowe.
Opracowanie krok po kroku prowadzi nas po kartach historii, począwszy od ataku Niemiec na Polskie po wyjaśnienie założeń ich działania i chęci zlikwidowania polski jako narodu i państwa.Następnie dowiemy się o traktatach i zawartych porozumieniach, oraz samej reparacji.
Opracowanie to jest bardzo dobre, zawiera fakty i dowody, dokumenty i ustalenia. Książka zawiera bardzo wiele odniesień i odwołań, a całość została przez autorów kilkakrotnie dopracowana i ponownie przeanalizowana po zgłaszanych uwagach dotyczących poprzednich wydań książki. Dodatkowo fakt, że jest napisana przez niemieckich autorów, wykształconych i szanowanych daje świadectwo znaczenia poruszanego tematu.
Opracowanie to naprawdę warto przeczytać, tak dla samego siebie, dla swojej wiedzy i historii.

Karl Heinz Roth, Hartmut Rübner Wydawnictwo: Zysk i S-ka

„Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich,

z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie”.

Adolf Hitler

Jałta rok 1945 dni, podczas których zaprzedano naród polski dla własnych interesów. Józef Stalin zacierał ręce, a Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone pluły nam w twarz, cały czas twierdząc, że są naszymi przyjaciółmi. Tamtego roku w Jałcie nie tylko wpędzono nas w kolejną niewolę, ale także uchwalono coś, co do dziś spędza sen z powiek każdemu kolejnemu rządowi polskiemu, jak również wprawia Niemców w konsternację, mianowicie obciążono wtedy Niemcy reparacjami wojennymi.

Konferencja poczdamska ostatecznie ustaliła losy Niemiec, tryb likwidacji skutków II wojny światowej, opracowanie traktatów pokojowych, oraz zasad powojennego świata. Główne postanowienia zawarto w tzw. deklaracji poczdamskiej, a w niej m.in. odszkodowania dla państw poszkodowanych, wypłacane przez Niemcy. Kolejne spotkania, czyli konferencja paryska, bońska i londyńska potwierdzały, to co już ustalono. Ostatecznie w roku 1953 przyjęto umowę londyńską znaną także jako układ londyński (Londyn, 25.02.1953). Dotyczył on kwestii spłaty niemieckich długów zagranicznych, które pochodziły z okresu sprzed 8 maja 1945 r. Stronami umowy była NRF oraz 33 państwa alianckie.

Reparacje za straty wojenne materialne i moralne, otrzymały jak do tej pory Grecja, Izrael, czy Jugosławia… Polska ma poważny problem z tym, aby cokolwiek od Niemiec uzyskać.

23 sierpnia 1953 r. rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pod naciskiem Związku Radzieckiego ogłosił, że jednostronnie zrzeknie się prawa do reparacji wojennych od Niemiec z dniem 1 stycznia 1954 r. Niemcy Wschodnie musiały z kolei zaakceptować granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej, co powodowało przekazanie około 1/4 Niemiec w granicach z 1937 r. (patrz byłe wschodnie tereny Niemiec) Polsce i ZSRR. Niemcy Zachodnie nie wypłacały zadośćuczynienia nie-Żydom za szkody wyrządzone w Polsce. Umowa Gierek-Schmidt podpisana w 1975 r. w Warszawie przewidywała, że zostanie wypłacone 1,3 mld DM Polakom, którzy podczas okupacji niemieckiej wpłacali do niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych bez pobierania emerytury.

Dziś wielu uważa, że deklaracja z roku 1953 jest nieważna, a co za tym idzie, kwestia reparacji nie została rozstrzygnięta. O tym w swej znakomitej książce Wyparte, odroczone, odrzucone niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy piszą Panowie Karl Heinz Roth i Hartmut Rubner. Republika Federalna Niemiec od początku swojego istnienia odrzucała żądania odszkodowawcze krajów, które ucierpiały w wyniku okupacji hitlerowskiej czasie drugiej wojny światowej. Autorzy tej kontrowersyjnej książki mimo pochodzenia niemieckiego ujawniają strategie, do których uciekały się Niemcy, aby odszkodowań nie wypłacać. Pozycja ta podparta wieloma dokumentami takimi jak np. rozmowa kanclerza federalnego Kohla z prezydentem USA Bushem w Camp David gdzie obaj panowie zgodzili się, co do odrzucenia polskich roszczeń reparacyjnych, czy rozmowa kanclerza federalnego Kohla z premierem Mazowieckim w Warszawie, która poruszała kwestie zadośćuczynienia, zmiany harmonogramu spłat zadłużenia i gwarancji Hermesa. Dokumenty szokujące i bulwersujące, dokładnie pokazujące, jak rozgrywa się do dziś państwo polskie.

O reparacjach słyszymy od lat, wmawia się nam, że nie należą się one naszemu krajowi, ponieważ zrzekliśmy się ich kiedy Polska była w strefie wpływów sowieckich. Niestety żaden z polityków zagranicznych nie zastanawia się nad tym, że nie byliśmy wtedy wolnym i niepodległym narodem. Autorzy książki udowadniają, że pieniądze należą się nie tylko nam, ale także wielu innym państwom w Europie, którym odmówiono wypłat. Niestety prawdą, jest, że II wojnę światową mimo wygranej przegraliśmy. Takie dzieła, jak pozycja Panów Rotha i Rubnera, to ważne publikacje, które nie tylko walczą o prawdę, ale także uświadamiają nam, że ta naprawdę wojna się nie skończyła.

„Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich,

z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie”.

Adolf Hitler

Gdy tylko zobaczyła tę książkę w zapowiedziach, to zaraz wiedziała, że ją chcę. "WYPARTE ODROCZONE ODRZUCONE niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy" będzie (mam nadzieję) nie jedyną pozycją podejmującą tę bolesną tematykę - bolesną, ale konieczną do przepracowania, by wreszcie raz na zawsze zamknąć sprawę reparacji - lecz by tak się stało, to trzeba je Polsce i Grecji wypłacić.
Tym bardziej jest to dla mnie cenny głos, ponieważ książki tej nie napisali Polacy, a niemieccy badacze, jeden to historyk i lekarz, a drugi politolog. Domyślam się, jak niezręczne i smutne było i jest dla nich zmierzanie się z historią Niemiec i analizowanie strasznych krzywd, przerażających zbrodni, których ich rodacy się, przecież jeszcze stosunkowo niedawno, dopuszczali. Tym bardziej to podziwiam i jestem im wdzięczna.
Autorzy nie tylko skupiają się na opisie i analizie samych reparacji, ale także udowadniają, że Polska NIGDY nie zrzekła się ich, co przecież niektórzy usilnie próbują nam wcisnąć (o zgrozo także "Polacy"). Dostajemy tu szereg dokumentów i fachowych analiz i jest to zaskakująco obiektywne, Roth i Rubner posługują się FAKTAMI.
Oczywiście nie jest to łatwa lektura, ale jest KONIECZNA, jest wręcz naszym obowiązkiem, by wiedzieć, by pamiętać i by dążyć choć do jakiejś tam sprawiedliwości - bo przecież ludzkiego życia nie można wycenić, ale jednak można postarać się o zadośćuczynienie. To staranie, to krzyk pokrzywdzonych, którego nie możemy zignorować.
Długo jeszcze będę brnęła przez tę lekturę, ale mam wewnętrzne przekonanie, że tak trzeba, że to właśnie buduje moją, naszą tożsamość i, że trzeba walczyć o prawdę - bo (wbrew głupiemu przysłowiu) prawda sama się nie obroni. Czytajcie, nawet jeśli nie macie na to ochoty.

trudna droga do sprawiedliwości
Wydawnictwo Zysk i S-ka