Z ręką na sercu

Okładka książki Z ręką na sercu Nora Dåsnes
Okładka książki Z ręką na sercu
Nora Dåsnes Wydawnictwo: ToTamto literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
ToTamto
2023-05-17
2023-05-17
Karolina Drozdowska

Tuva to dwunastoletnia dziewczyna. Po wakacjach wraca do szkoły do swoich dwóch przyjaciółek. Okazuje się jednak, że wszystko się zmieniło. Jedna z nich nie chce się już z nimi trzymać i oznajmia, że ma chłopaka. Jak potoczą się ich losy?

Książka dla bardzo młodych czytelników. Opowiada o problemach dorastania. Główna bohaterka mierzy się z problemami w przyjaźniach, pierwszych miłościach, zmianach w ciele i swojej tożsamości.

Warta do przeczytania dla osób o otwartych umysłach

Chciałabym opowiedzieć wam o książce Nory Dåsnes „Z ręką na sercu”, a przy okazji porozmawiać o niewdzięcznym okresie dojrzewania. Publikacja ta traktuje o pierwszych miłościach, o szukaniu własnego stylu i o rożnym tempie dojrzewania.

Główną bohaterką książki jest Tuva. Właśnie zaczyna 7 klasę, czyli ma około 12 lat [1]. Dziewczynka nie przypuszcza, że nowy rok szkolny przyniesie wiele zmian. Najtrudniejszy będzie dla niej rozłam między przyjaciółkami. Linnéa spoważniała: ma chłopaka, myśli o strojach i makijażu. Bao natomiast nadal chce spędzać czas w leśnej chatce i walczyć na patyki. Tuva chciałaby je pogodzić, ale to wydaje się niemożliwe. Zresztą dziewczyna ma własne dylematy, miłosne.

„Z ręką na sercu” to bardzo fajna książka o dorastaniu (będę miała jedną uwagę, ale o tym za chwilę),a właściwie o jego początkach. Bardzo spodobał mi się podjęty temat, czyli to, że każdy rozwija się we własnym tempie, zarówno jeżeli chodzi o rozwój fizyczny, jak i psychiczny. Przy czym Nora Dåsnes poświęca więcej uwagi temu drugiemu. Ja chyba byłam taką Bao, kiedy część koleżanek uganiała się za chłopakami, wolałam skakać na skakance. Myślę, że warto podkreślać, że to normalne. Może dziwne i niekomfortowe dla świeżo upieczonej nastolatki, ale żaden wstyd być „dziecinnym”. Podoba mi się, że Bao jest silną postacią, która nie ulega presji otoczenia. Ma to gdzieś i wydaje się szczęśliwa w leśnej bazie.

Bardzo spodobał mi się też poboczny wątek relacji z rodzicem. Tuva jest wychowywana wyłącznie przez ojca. Tata plus dorastająca córka, to brzmi jak katastrofa. Natomiast ojciec Tuvy wykazuje świetną postawę wobec problemów dziecka. Nie jest nachalny, subtelnie zachęca do zwierzeń i wspiera, kiedy Tuva tego potrzebuje. Widać, ze ta dwójka ma świetny kontakt. Akurat ich łączy muzyka, ale nie zapominajmy, że budowa relacji z dzieckiem zaczyna się, kiedy ono przychodzi na świat. Warto o tym pamiętać, aby być obok w trudnych momentach.

Nora Dåsnes podjęła też próbę zdefiniowana „zakochania” i ta wyszła dość dziwnie w kontekście homoseksualnej bohaterki. Żebyśmy mieli jasność, ja żadnej orientacji nie neguję. W tym konkretnym przypadku zabrakło mi rozróżnienia pomiędzy miłością a przyjaźnią. W okresie dojrzewania widać wyraźny podział na dziewczyny i chłopaków. Każda z tych grup czuje się lepiej w swoim towarzystwie. Szczególnie widać to dobrze u osób nieśmiałych i tych wolniej dojrzewających czy też dziecinnych. Jak rozróżnić miłość od fascynacji koleżanką, która ma fajny styl, sposób bycia, która imponuje nam czymś, albo zwyczajnie dobrze się z nią dogadujemy? Czy to, że dziewczyna darzy dziewczynę wyjątkową sympatią czyny z niej lesbijkę? Nie. Często ta fascynacja, a nawet wspólne eksperymentowanie i odkrywanie cielesności jest normalne, a nawet jest pewnym etapem dojrzewania.

Nora Dåsnes napisała życiową książkę dla dorastających dziewcząt. Pisarka przesyła „dobre słowo” podkreślając, że są wspaniałe takie jakie są, że na wszystko przyjdzie czas i mogą przeżywać okres dojrzewania w komfortowym dla siebie tempie. „Z ręka na sercu” to publikacja, która niewątpliwie doda nastolatkom pewności siebie.

[1] Akcja książki dzieje się w Norwegii, a tam dzieci idą do szkoły podstawowej w wieku 6 lat.

Historia w zasadzie skupia się na 12-letniej dziewczynie(Tuva) , która ma dwie najlepsze przyjaciółki. I są to : Bao i Linne. I cała trójka zawsze trzyma się razem i mają także bazę w lesie. Jednak wraz z początkiem nowego roku w szkolę Linne zaczyna się dziwnie zachowywać i , gdy idą do swojej bazy ta nagle ich zostawia i następnego dnia wyznaję , że ma chłopaka i Tuva zaczyna się zastanawiać jak to jest być zakochaną i właśnie wtedy do szkoły przychodzi nowa dziewczyna( Mariam) i okazuję się , że Ją i Tuvę mnóstwo łączy i bohaterka ciągle o Niej myśli. A relacja trzech przyjaciółek się psuje , bo Linne ciągle spędza czas z chłopakiem i Bao jest na Nią wściekła. A pewnego dnia , gdy Bao i Tuva są same tracą swoją bazę przez jakiś kolesi. I z czasem do Tuvy dociera , że zakochała się w Mariam i w tajemnicy przed Bao(by Jej nie zranić) spotyka się z Linne i pyta o miłość oraz związki. A pewnego dnia wyznaję Bao , że się zakochała w Mariam i na początku Bao jest wściekła , bo boi się , że straci również Tuvę , ale szybko się godzą i Bao nie przeszkadza , że Tuva zakochała się w dziewczynie , a pod koniec Linne zaprasza wszystkie dziewczyny na nocowanie i wtedy Bao odkrywa , że Tuva w tajemnicy spotykała się z Linne i jest na Nią wściekła i wygaduję , że Tuva zakochała się w dziewczynie(Nie mówi , że to Mariam) i reszta dziewczyn od razu zaczyna zadawać niewygodne pytania i w końcu bohaterka nie wytrzymuję i krzyczy na każdą nazywając Je fałszywymi. I wraca do domu , a gdy później przychodzi do szkoły nikt z Nią nie gada , ale niespodziewanie odzywa się Mariam i dziewczyny się spotykają na boisku i wtedy chłopak Linne im dokucza , ale niespodziewanie Linne staję w obronie Tuvy i Mariam i zostawia chłopaka samego i podchodzi do bohaterki i Mariam i po chwili dołączają do nich inne dziewczyny i Tuva znów jest częścią paczki , a na koniec odnajduję Bao w lesie i dziewczyny się godzą oraz budują nową bazę i niespodziewanie zjawia się Linne i mówi , że chcę odpocząć od chłopaka i we trójkę budują , ale nagle do Tuvy piszę Mariam i chcę się spotkać. Jednak Tuva nie chcę zostawiać przyjaciółek , ale te się do siebie uśmiechają i mówią Tuvie by poszła do dziewczyny , a One pomyślą jak zemścić się na chłopakach , którzy zajęli im bazę i na koniec widzimy Tuvę i Mariam jak idą przez las trzymając się za ręce. Powiem szczerze , że historia jest fantastyczna. Na plus czwórka bohaterek oraz rysunki w powieści. Polubiłem również ojca Tuvy , a ich relacja była świetna. Tak samo relacja Tuvy z przyjaciółkami oraz z Mariam. Jedynie zabrakło mi jakiejś dłużej rozmowy między Tuvą , a Mariam. Niby na końcu trzymają się za ręce czyli można się domyślić , że są parą , ale zabrakło mi jakiegoś wyznania uczuć ze strony Mariam. Po prostu dostaliśmy finał bez żadnego wstępu do niego. Trochę szkoda , ale i tak książka jest super

Tuva to dwunastolatka wkraczająca w okres dojrzewania. A co za tym idzie, pojawia się mnóstwo nowych rozterek. Czy zabawy w lesie są już dla niej zbyt dziecinne? Czy to już czas na stanik? Czy musi się malować? No i co z zakochaniem się?

Ta książka przybliża nieco tematy związane z wchodzeniem w wiek nastoletni. Wskazuje, co może się zmienić, a na co przyjdzie jeszcze czas. I chociaż jest to dość ciężki okres, to jest też wesoły i przyjemny. W tej książce, gdzieś między wierszami wychyla się przekaz, by w tym całym dorastaniu nie zatracić siebie.

Całość napisana jest w formie pamiętnika, więc oprócz pełnych emocji zapisów Tuvy są też ciekawe i zabawne ilustracje. Książka skierowana jest raczej do dziewczyn.

Ogromną zaletą książki „Z ręką na sercu” jest jej wydanie. Świetna grafika już na pierwszy rzut oka całkowicie mnie do siebie przekonała. Za to środek okazał się jeszcze lepszy.
Opisane nastoletnie dylemat i emocje trafią do każdej młodej dziewczyny. Forma pamiętnika nadaje osobistego charakteru całości.
Wyśmienita pozycja dla każdej nastolatki.

Wyśmienita pozycja dla każdej nastolatki.

Świetnie wydana książka dla starszych dzieciaków. Porusza ważne kwestie miłosne ale także te z okresu dorastania. Bardzo polecam.

Nora Dasnes jest autorką chyba najbardziej chaotycznego pamiętnika o dość intrygującym tytule „Z ręką na sercu”. Dlaczego chaotyczny?

Ciepło i młodzieńcze emocje płynące z ilustracji jakie zdobią strony tej książki są idealnym odzwierciedleniem nastoletniego życia. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że mój pamiętnik wyglądał bardzo podobnie, bo uwielbiałam w nim zostawiać również rysunki, fotografie, cytaty czy nic nie znaczące zapiski ;)

Tuva to dwunastolatka, która przeżywa wzloty i upadki jak każda nastolatka. Ma swoje młodzieńcze cele, marzenia oraz najlepsze przyjaciółki.
Autorka świetnie przebrnęła przez burzę emocji jakie kryją się w młodych kobietach.

Dodatkowo książka świetnie się nadaje na prezent dla nastolatki. Z pewnością przypadnie do gustu niejednej dziewczynce ;)
Zapisujcie tytuł! Książka jest naprawdę ciekawa. Przeniosła mnie na chwilę kilkanaście lat wstecz, więc uważam, że jest godna uwagi. ;)

Dziękuję @wydawnictwoczarnaowca za egzemplarz🤍

•RECENZJA•
Współpraca reklamowa @wydawnictwoczarnaowca .

●Z RĘKĄ NA SERCU●
Wiek: 9+.
Nora Dåsnes.
Wydawnictwo Czarna Owca / @czytamtotamto .
Ocena: 6/6.

Kochany pamiętniku...
Możny by powiedzieć, że takimi słowami zaczyna się ta historia.
Aż wróciły do mnie wspomnienia, gdy to ja pisałam pamiętniki.

Tuva i jej przyjaciele rozpoczynają siódmą klasę. Jednak nic nie jest takie jak przed wakacjami. Linnéa ma teraz chłopaka, podczas przerw lekcyjnych zamiast spędzać czas w leśnej tajnej bazie z przyjaciółkami, woli być ze swoim chłopakiem. Bao nadal chce się bawić w lesie. Do tej pory dziewczyny nie miały takich problemów. Za to Tuva nie chce opowiadać się po stronie żadnej z przyjaciółek.
Na dodatek do orkiestry dołącza NOWA DZIEWCZYNA. TO NAJFAJNIEJSZA OSOBA, jaką Tuva kiedykolwiek spotkała, i z którą bardzo chce się zaprzyjaźnić.
A może tak wygląda ZAKOCHANIE SIĘ?

Świetna poruszająca powieść graficzna dotycząca przyjaźni i zakochiwaniu się. Co jest fajne, a co nie. Napisana z perspektywy pamiętnika napisanego przez dziewczynkę. Ja zauroczyłam się tą książką od pierwszej strony. Jeśli chcemy uczyć dzieci relacji między przyjaciółmi, zakochiwaniu się, nowymi uczuciami, które te wcześniej nie dawały o sobie znać, to ta książka będzie dobrym dodatkiem do tego.
My polecamy. 🖤

•RECENZJA•
Współpraca reklamowa @wydawnictwoczarnaowca .

●Z RĘKĄ NA SERCU●
Wiek: 9+.
Nora Dåsnes.
Wydawnictwo Czarna Owca / @czytamtotamto .
Ocena: 6/6.

Kochany pamiętniku...
Możny by powiedzieć, że takimi słowami zaczyna się ta historia.
Aż wróciły do mnie wspomnienia, gdy to ja pisałam pamiętniki.

Tuva i jej przyjaciele rozpoczynają siódmą klasę. Jednak nic nie jest...

Obniżam ocenę za to w jaki sposób jest tutaj wprowadzony wątek LGBT
Mam wrażenie, że niczym w filmach z produkcji Netflixa w książkach młodzieżowych wypada dać wątek LGBT "żeby był"
Tutaj 12 letnia Tuva na początku zastanawia się jacy chłopcy mogliby się jej podobać, w którym mogłaby się zakochać a potem nagle suprise jednak zakochuje się w nowej koleżance ze szkoły. Tak to jest przedstawione ni z gruchy ni z pietruchy Na tym etapie wiekowym do którego adresowana jest ta pozycja czymś normalnym jest że np woli się koleżanki i ich towarzystwo. Można uważać, że koleżanka jest ładna, można być zazdrosną o przyjaciółkę i niekoniecznie oznaczać to będzie miłość homoseksualną. A mniej więcej tak to jest tutaj zaprezentowane. Idąc tym tropem to połowa dziewczynek w tym wieku musiałaby się zindentyfikować jako LGBT. No ok plus jeszcze ok motyle w brzuchu i czerwienie się na czyjś widok jako dodatkowe punkty na check liście Tuvy

Nie dałabym tego dziecku do czytania bez rozmowy na ten temat Orientacja to nie jest smak lodów który się wybiera od niechcenia
I życzyłabym sobie żeby wątki LGBT w książkach były oznaczane na okładce, żeby nie traktować takiego wątku jak plot twistu, wątku wyskakującego z szafy

Poza tym komis jest bardzo kolorowy, ładnie wydany. Ilustracje ładne (w większości) choć moja córka zwróciła uwagę że niektóre z ilustracji są dziwnie nienaturalne np ręce wygięte w dziwny sposób na obrazku na którym Tuva pokazuje swój stanik koleżankom

Generalnie treść ciekawa dla dziewczynek które wchodzą w okres dojrzewania i naprawdę byłoby o niebo lepiej bez tego na siłę wprowadzonego wątku LGBT

Obniżam ocenę za to w jaki sposób jest tutaj wprowadzony wątek LGBT

Autor: Nora Dåsnes
Tytuł: Z ręką na sercu
Wydawnictwo: ToTamto. Czarna owca

Rzadko podchodzę do powieści graficznych, jednak ta mnie bardzo zainteresowała.

Historia w niej poruszana jest dla mnie bardzo emocjonująca. Główna bohaterka zmierza się po raz pierwszy z różnymi sytuacjami dotyczącymi jej życia i uczuć. Podobało mi się to, co zostało w niej zawarte. Sposób w jaki bohaterka odkrywała samą siebie jest po prostu świetny!

Zaznaczyłam w niej nawet kilka fragmentów, które mają dla mnie jakieś znaczenie. Dużo jest w niej elementów, które są warte przeczytania i nawet zapamiętania. Pokazuje nam ona, że warto jest szczerze porozmawiać z ważnymi dla nas osobami.

Zakończenie jest takie jakie powinno być. Cieszę się, że tak się ona skończyła.

Ocena 4/5

Autor: Nora Dåsnes
Tytuł: Z ręką na sercu
Wydawnictwo: ToTamto. Czarna owca

Rzadko podchodzę do powieści graficznych, jednak ta mnie bardzo zainteresowała.

• Komiks
  • Komiksy
  • Literatura młodzieżowa
  • Literatura dziecięca
  • Egzemplarz recenzencki
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY

Dodaj cytat z książki Z ręką na sercu