Delilah Green ma to gdzieś

Okładka książki Delilah Green ma to gdzieś Ashley Herring Blake
Okładka książki Delilah Green ma to gdzieś
Ashley Herring Blake Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Bright Falls (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Bright Falls (tom 1)
Delilah Green Doesn't Care
Media Rodzina
2023-06-14
2022-02-22
Miłosz Urban

Na początku poznajemy główną bohaterkę(Delilah) , która żyję w Nowym Jorku i jest fotografem oraz jest zadowolona ze swojego życia i na dodatek obiecała sobie , że już nigdy nie wróci do rodzinnego miasteczka , które kojarzy Jej się tylko z samotnym dzieciństwem , ponieważ po śmierci taty została adoptowana przez swoją macochę(Isabel) , ale kobieta nigdy Jej nie lubiła. A na dodatek przybrana siostra Delilah (Astrid) miała swoje przyjaciółki(Claire i Iris) , które spędzały ze sobą czas i były wredne dla Delilah , a także nazywały Ją duchem i obgadywały. I dziewczynka żyła samotnie. A , gdy tylko skończyła 18 lat od razu uciekła i rzadko kiedy wracała. Jednak z powodu ślubu Astrid jest zmuszona wrócić do znienawidzonego miasteczka , bo siostra zatrudniła Ją jako fotografa ślubnego. A Delilah się zgodziła , bo potrzebuję kasy i jak się okazuję relacja sióstr jest chłodna. I zaraz po przyjeździe Dellah wstępuję do baru i spotyka Claire , która jak się bardzo szybko okazuję nie rozpoznaję Jej i za namową Iris , która także jest w barze próbuję zdobyć numer Delilah i mimo , że ta wie , że to Claire udaję , że tak nie jest i bohaterki zaczynają flirtować i Delilah dowiaduję się od Niej , że narzeczony Astrid jest palantem. A po chwili do baru wchodzi Astrid i od razu rozpoznaję siostrę , a Claire jest w szoku , a także zawstydzona , że flirtowała z Delilah . I mimo , że Astrid stara się być miła dla siostry to ta mówi , że nie musi udawać i wychodzi. A od następnego dnia rozpoczynają się przygotowania do ślubu i różne uroczystości i Astrid jako fotograf musi tam być i już pierwszego dnia spotyka córkę Claire(Ruby) i od razu się zaprzyjaźniają. Bohaterka spotyka również macochę , która nic się wobec Niej nie zmieniła , a także poznaję narzeczonego siostry w którym od razu dostrzega gnojka i jak się okazuję Claire i Iris też to widzą , ale nie potrafią powiedzieć o tym Astrid. I okazuję się , że mężczyzna po prostu rządzi Astrid i chcę żeby zawsze było po Jego myśli. A w pewnym momencie Delilah sugeruję siostrze , że jest zainteresowana Claire , ale Astrid każę Jej odpuścić , bo Claire jeśli już to szuka prawdziwego związku , a nie numerka na jedną noc co od zawsze robi Delilah i bohaterka zakłada się z siostrą , że i tak uwiedzie Claire , ale Astrid nie chcę tego słuchać. Jednak Delilah i Claire i tak się do siebie zbliżają i widać między nimi ogromną chemię. I tak mija czas na tych przygotowaniach , które mają potrwać dwa tygodnie i Dellah wbrew sobie zaczyna się zakochiwać w Claire co napędza Ją strachem , bo jak się okazuję kilka lat temu była w związku z kobietą i planowała Ją poślubić , ale przyłapała Ją na zdradzie i od tamtej pory nie angażuję się w związki i nie chcę znów cierpieć. Jednak koniec końców bohaterki się całują i uprawiają sex , ale Claire nie chcę nikomu o tym mówić i Delilah mimo wszystko jest o to zła. A Claire Ją przeprasza za to jak traktowała Ją w dzieciństwie. A na dodatek bohaterka zaczyna się zbliżać do siostry i zawiera umowę z Iris i Claire , że otworzą oczy Astrid na fakt jakim dupkiem jest Jej narzeczony. Jednak nigdy nie mają ku temu okazji mimo , że rzucają aluzję na ten temat. Jednak niespodziewanie Astrid zrywa z narzeczonym , bo ten za Jej plecami kupił dom w innym mieście i oczekuję , że tam wyjadą i Astrid porzuci swoje życie , a także nazywa Jej przyjaciółki sukami i Astrid broni Je i każę mu się wynosić. A następnie mówi o rozstaniu matce , ale ta jest na Nią wściekła i uważa , że przynosi Jej wstyd i do bohaterki dociera , że Jej matka jest taka sama jak Jej narzeczony i chcę Jej układać życie i w tym samym czasie do domu wraca Delilah (przyjechała na prośbę Claire by wesprzeć Astrid) i przypadkiem słyszy jak macocha mówi , że to wszystko Jej wina , ale Astrid niespodziewanie Jej broni , a sama Delilah przypadkiem znajduję pamiętnik siostry i tam Astrid opisywała swoje dzieciństwo i okazuję się , że od początku chciała nawiązać więź z Dellah , ale ta Ją odpychała i wtedy pojawia się Claire i poruszona pamiętnikiem Delilah pyta Claire czy przegapiła jakieś znaki w dzieciństwie co do intencji Astrid i , gdy bohaterki mają swoją chwilę nieoczekiwanie przyłapuję Je Astrid i jest wściekła i siostry zaczynają się kłócić i jedna zarzuca drugiej , że olewała Ją w dzieciństwie i wtedy Astrid mówi o zakładzie o Claire i ta jest w szoku , a gdy Dellah stara się wytłumaczyć Claire nie chcę Jej słuchać i bohaterka wierząc , że nikt Jej tu nie chcę po prostu odchodzi. Następnie mija dwa dni i Astrid spotyka się z Claire i Iris i wyznaję , że myliła się co do Delilah i dodaję , że była wściekła o romans Jej i Claire , bo tak naprawdę była zazdrosna o to , że Delilah otworzyła się na Claire , a Astrid nigdy do siebie nie dopuściła , a teraz Astrid i Iris namawiają Claire by dała Jej szansę , bo przecież się kochają. Następnie przechodzimy do Delilah , która właśnie otworzyła wystawę , ale ma złamane serce i tęskni za Claire i niespodziewanie przychodzi do Niej Astrid i siostry się przepraszają oraz godzą i Astrid namawia Ją by spotkała się z Claire i znów wracamy do Claire , która właśnie jest w pracy(Księgarnia) i niespodziewanie zjawia się Delilah i przeprasza Ją za ten zakład i mówi , że gdy tylko pierwszy raz się pocałowały liczyła się już tylko ich relacja i mówi , że chciałaby spróbować związku z Nią i postanowiła się tu przenieść by być blisko Niej , a gdy Claire wspomina , że przecież nienawidzi tego miejsca Dellah odpowiada , że nienawidziła , bo czuła się samotna , ale już nie jest , bo Claire , Astrid i inni to zmienili i bohaterki się godzą i całują , a na koniec Delilah , Claire , Iris i Astrid są w tym samym barze co na początku i wznoszą toast za siebie i Dellah po raz pierwszy od dawna jest naprawdę szczęśliwa. I tak się kończy historia. Książka jest naprawdę świetna i pozytywnie mnie zaskoczyła. Polubiłem również Delilah , Claire , Astrid i Iris. Za to strasznie wkurzała mnie Isabel(mimo , że nie było Jej dużo) Liczyłem , że na koniec ktoś utrze Jej nosa , ale po kłótni z córką jest postać znika i nie wiadomo co było dalej. Na minus też postać narzeczonego Astrid choć dzięki temu od początku można się domyślić , że Astrid z nim zerwie i na szczęście to zrobiła. I to było piękne:) Świetna była też relacja Delilah i Claire. I już od pierwszej sceny im kibicowałem. Tak samo podobały mi się te wspomnienia z dzieciństwa bohaterki choć szkoda , że nie było ich więcej. Na plus także relacja sióstr i to jak stopniowo się do siebie zbliżały. Podobało mi się jak bohaterka znalazła pamiętnik Astrid i jak Astrid wyznała , że wkurzyła się o Jej relacje z Claire , bo chciała by siostra dopuściła Ją do swojego życia tak jak dopuściła Claire. Choć trochę mi brakowało w końcówce wspomnienia jak córka Claire zareagowała na Jej związek z Delilah. A także jak macocha bohaterki zareagowała na Jej zamieszkanie w miasteczku. Wiem , że są jeszcze dwie części z tej serii choć drugi tom skupia się bardziej na postaci Astrid , ale akcja tak czy siak dzieję się po 1 tomie , a 3 tom z kolei skupia się na postaci Iris , ale i tak chętnie przeczytam choć wciąż nie przetłumaczono na język polski. Mam nadzieję , że to niebawem nastąpi i może tam zostaną rozwinięte niedokończone kwestię z pierwszego tomu

Podobało mi się. Relacja dwóch kobiet, która mogłaby się tak rozwinąć. Nie jest naciągana, za to urocza. Takie książki chciałbym czytać - kobieta pisząca o miłości kobiet.

Ale za to przerwanie pewnej sceny autorka powinna dostać po łapach xD Dobrze, że zostało to poprawione ;)

"Delilah Green ma to gdzieś" to bardzo przyjemna, lekka lektura.
Do grupy przyjaciółek dołącza jeszcze jedna kobieta - Delilah, jest przyrodnią siostrą jednej z nich. Z tego spotkania wynika mnóstwo nieporozumień i perypetii, ale również obserwujemy jak między kobietami tworzy się więź - z każdą innego rodzaju - siostrzana, przyjacielska i romantyczna. I ta ostatnia jest tu najbardziej akcentowana.
Autorka poprowadziła fabułę bardzo przewidywalnie lecz poruszyła wiele kwestii i istotnych problemów w związkach, dała również nadzieję na zawsze szczęśliwe zakończenie.

"Delilah Green ma to gdzieś" to bardzo przyjemna, lekka lektura.

Bardzo przyjemnie mi się czytało tę książkę. Nie była ona rewelacyjna, ale zasługuje na wysoką ocenę w rankingu. Ze zniecierpliwieniem czekam na polskie wydania następnych części, gdyż bardzo się przywiązałam do bohaterów i jestem ciekawa jak potoczy się ich dalsze życie.
Fabuła była bardzo przyjemna, chociaż nie była cukierkowa - pojawiały się tam odczuwalne motywy cierpienia i smutku. Mimo wszystko, historia była dość lekka i szybko się ją czytało. Jedynie niektóre dialogi, zwłaszcza na początku, odbywały się na lekko żenującym poziomie.
Bohaterowie zostali bardzo dobrze napisani. Każdy z nich się jakoś wyróżniał i wprowadzał sobą coś do książki. Też dużo scen niezmiernie mi poprawiło humor i bardzo rozśmieszyło, co zawsze jest dużym plusem.

Takich książek nam trzeba! Zauważyłam, że jest bardzo dużo książek z queerowymi bohaterami w kategorii Young Adults. Natomiast gdy książki traktują o osobach w okolicach 30 lat, to są to głównie książki o doświadczeniu dyskryminacji i trudach coming outów. Tutaj mamy fajną queerową reprezentację, a romans dwóch kobiet jest jednym z elementów historii, która w dodatku porusza też wątki innych kobiecych relacji - między przyjaciółkami, przyrodnimi siostrami, relacji nastoletnich i dorosłych córek z matkami.

trochę sztampowe i przewidywalne, ale mimo wszystko całkiem miłe w odbiorze

trochę sztampowe i przewidywalne, ale mimo wszystko całkiem miłe w odbiorze

Takie książki przytrafiają mi się na tyle rzadko, że nie potrafię ocenić, czy akurat ta jest w swoim gatunku dobra. Uczuciowe dramy trzydziestolatek i ekscytację lesbijskimi romansami mam już dzięki Perunowi dawno za sobą, a jako twór literacki takie sobie to jest. Marniutkie. Ma jakiś tam klimacik, jakąś psychologiczną podbudowę, można tym zatłuc czas i komara, nie blikuje schematami, więc nawet obśmiać trudno.
Zdecydowanie rozrywka dla bardzo młodych kobiet. Kobiety w wieku balzakowskim - nic tam dla nas nie ma, szkoda oczu.

Kocham to!

Kocham to!

Delilah Green ma to gdzieś. Ale czy na pewno? Może to tylko gra. Może nauczyła się, że lepiej się wycofać zanim zacznie się robić zbyt poważnie. Może wydaje jej się, że przywdziewanie maski obojętności jest jedyną drogą. A może… w końcu nadejdzie moment, w którym poczuje, że może być inaczej.

Sięgając po książkę Ashley Herring Blake, nie miałam żadnych oczekiwań. Okładka przyciągnęła moją uwagę i kojarzyłam, że to jest romans wlw, a nie czytałam zbyt wielu takich tytułów i od dawna chciałam to zmienić. Decyzja była szybka. A jednak i tak mam ochotę napisać, że książka pozytywnie mnie zaskoczyła i zdecydowanie podniosła poprzeczkę romansom, po które sięgnę w przyszłości. Jestem zachwycona każdym składnikim tej wyjątkowej mieszanki i… chcę więcej!

Zarówno główne bohaterki, jak i postaci drugoplanowe, zostały wykreowane w znakomity sposób. Podobało mi się, że autorka zawarła tak wiele elementów z przeszłości, dzięki czemu poznanie każdej osoby mogło być jeszcze dokładniejsze, a co za tym idzie – ich decyzje bardziej zrozumiałe. Każda z nich pojawiła się w mojej wyobraźni, dzięki dokładnym obrazowym opisom. Każda istniała sama i w połączeniu z innymi, co pozwoliło stworzyć doskonałą dynamikę. Pokochałam Delilah i Claire osobno, ale i razem… Choć tak naprawdę wszystkie relacje w jakiś sposób mnie poruszyły.

Wydarzenia były naturalne, niewymuszone. Akcja, choć ograniczona konkretnymi datami, płynęła niespiesznie. Sytuacje, które połączyły bohaterki, były ciekawe i nie do końca przewidywalne (co kocham!).

Znakomite. To było po prostu znakomite i do tego niezwykle przyjemne w odbiorze. Zdecydowanie pragnę czytać więcej takich książek i… już nie mogę doczekać się kolejnego spotkania z bohaterkami w następnej części!

Na plaże, na weekend, na jesienny wieczór. Ciekawie przedstawiona relacja córki z macochą i przyrodnią siostrą.
Jednak w całości odbieram ją jako cukierkową opowieść z happy endem.

Jednak w całości odbieram ją jako cukierkową opowieść z happy endem.

• LGBT+
  • Romans