Ostara. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc wiosenną

Okładka książki Ostara. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc wiosenną Kerri Connor
Okładka książki Ostara. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc wiosenną
Kerri Connor Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Sabaty ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Sabaty
Ostara: Rituals, Recipes & Lore for the Spring Equinos
Wydawnictwo Kobiece
2023-02-22
2023-02-22
przesilenie

Czas przywołać wiosnę kolejną książką z serii Sabaty. Podczas Równonocy Wiosennej, zwanej także świętem Ostara, dzień i noc stają się ponownie równej długości, by potem stopniowo jasność stanowiła większą część doby.

Choć książka skupiona jest głównie na jednym święcie, to wstęp tłumaczy jakie zajmuje on miejsce w Kole Roku wraz z innymi sabatami. Autorka Kerli Connor opisuje nam skąd nowocześni poganie czerpią inspiracje do celebracji, oraz jak Gerald Gardner stworzył religie pod nazwą Wicca, czerpiącą z tradycji celtyckiej i wczesnoeuropejskiej.

Święto Ostara jest naprawdę ciekawe, przypada na dzień 20 marca a jego znakiem rozpoznawczym jest słońce w zenicie. Nazwa wzięła się być może od bogini Eostre, o której pierwsza wzmianka pojawiła się około VIII wieku.

Każda książka z serii Sabaty ma za zadanie zapewnić podstawowe informacje przygotowujące odpowiednio do wykorzystania czasu. Jak zawsze rozdział o starych praktykach otwiera swoje bramy dla czytelników opowiadając historię a następny, o nowoczesności ujmuje wszystko razem w całość i na nowo interpretuje motywy. Fajnymi ciekawostkami będą na pewno święte miejsca, takie jak grupa kopców w Longhcrew z grobowcem, archeologiczne znaleziska przedstawiające kalendarze, mitologia związana z okresem wiosny, opisy bóstw i postaci.

Kerri Conor opisuje wiosenne przemiany i aktywności, których możemy się podjąć, zaczerpnięte z pogańskich tradycji przybliżających do życia naszych przodków.
Zaklęcia oraz wróżby związane z czasem równonocy wiosennej stanowią dosyć dużą część tej książki. Zawierają czynności krok po kroku, potrzebne narzędzia i inkantacje,  pomogą w przygotowaniu samodzielnie dywinacyjnego kącika. Nie zabrakło oomancji!

W dalszej części lektury znajdują się receptury i rękodzieło, a więc przepisy kulinarne przeplatane z manualnymi zabawami. Ostara to doskonała okazja by obserwować wzrost flory budzącej się do życia. Dlatego też autorka zasugerowała zrobienie terrarium z książki i sadzenie roślin, ale w jaki sposób? Musicie przeczytać sami.

Jeden z ostatnich rozdziałów poświęcony jest jak zawsze rytuałom. To też dla młodych adeptów najciekawsza część książki i nic w tym dziwnego. Barwne opisy inkantacji, medytacji oraz innych obrzędowych aspektów, został dobrze ujęty w przystępny sposób.
Recenzja jest lekka, ponieważ według mnie jest to najlżejsza pozycja z całej serii. Nie odejmuje jej to oczywiście uroku, choć liczyłem może na coś bardziej kreatywnego.

Ostara seria Sabaty

Co znajdziemy w tej pięknej książce? Wciągnie nas podróż po wnętrzu Koła Czasu. Tak naprawdę mam świetnie przedstawione i ukazane w różnych kulturach jak się obchodzi ten moment kiedy Ziemia budzi się do Życia 💚
Jaki jest nasz stosunek do celebrowania odrodzenia po zimie, przygotowania się do wzrostu i rozkwitu nie tylko na zewnątrz ale i wewnątrz nas. Książka wspaniały sposób pokaże nam jak możemy razem z Wiosną przejść totalna metamorfozę i pójść na nowe drogi w życiu.
Poznamy ciekawe zajęcia i zabawy sezonowe gdzie cała rodzina możemy celebrować słońce i wszechogarniającą zieleń.
W jaki sposób możemy świętować sabat Ostara i jakie są jej symbole💚
Przeróżne sposoby wróżenia i oczyszczanie jajkiem 💚
Modlitwy dla równowagi i uzdrowienia💚
Medytacje i afirmacje 💚
W każdym dniu każda rzecz ma zupełnie inne znaczenie💚
A najważniejsze praca nad sobą, doskonalenie swoich możliwości, poznawanie swoich potrzeb, otwarcie się na siebie i innych oraz na wszystko co nas otacza.
Książka ma obłędnie piękną okładkę jak i grafikę wewnątrz, każda z książek z tej serii jest równie niesamowita i skrywa w sobie wiele wspaniałych ciekawostek które świetnie rozwijają i uczą 💚
Polecam Wam ta serię zwłaszcza jeśli chcecie poznać korzenie Słowian 💚

Ostara seria Sabaty

"Ostara" to książka o rytuałach, przepisach i zaklęciach na równonoc wiosenną. Jest to pierwszy tytuł z 8 książek serii Sabaty. Czytając ją dowiesz się jak celebrować wiosenny sabat. Znajdziesz tu receptury kulinarne (podane będą potrzebne składniki oraz co zrobić- krok po kroku) oraz poznasz podstawy teoretyczne i historyczne. Zapoznasz się też z tradycyjnymi naukami i praktykami.
Kolejny raz wydanie książki mnie urzekło ( w końcu to @wydawnictwo.kobiece). Przepiękna okładka, ale i środek umilają czytanie lektury.❤️ Jeszcze ta wielkość książki jest taka urocza🤭, przez to, że jest mniejsza zmieści się wszędzie- zapewniam was. Pomimo słów, które słyszałam pierwszy raz, tę pozycję czytało mi się naprawdę przyjemnie i szybko. Jest napisana interesująco, przenikliwie i rzeczowo. Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się jak celebrować święta związane z Równonocą Wiosenną to ta książka jest dla ciebie.

𝕆𝕤𝕥𝕒𝕣𝕒
ʀʏᴛᴜᴀᴌʏ, ᴘʀᴢᴇᴘɪsʏ ɪ ᴢᴀᴋʟęᴄɪᴀ ɴᴀ ʀóᴡɴᴏɴᴏᴄ ᴡɪᴏsᴇɴɴą
#kerriconnor

⚘️ 🅞🅢🅣🅐🅡🅐 to święto związane z Równonocą Wiosenną, obchodzone 20-21 marca, kiedy światło dnia zyskuje przewagę nad ciemnością nocy. Zapowiada ono nowy początek, odrodzenie przyrody i budzenie się do życia.

Ta przepięknie wydana książka to pierwszy tom serii Sabaty, która wprowadza nas do magicznego świata pełnego zaklęć, rytuałów, medytacji, historii i tradycji będących idealnym przewodnikiem dla współczesnych czarownic.

⚘️ Bardzo podoba mi się fakt, że każdy tom serii rozpoczyna się wstępem przybliżającym nam Koło Czasu i zawarte w nim święta. Dzięki temu nie ma znaczenia od której części serii zaczniemy swoją magiczną przygodę.

Książka przybliża nam najpierw stare praktyki, opowiadając o korzeniach święta Ostara, oddawaniu czci wiosennym bóstwom aż po jego powiązanie z innymi świętami np Wielkanocą.

⚘️ W dalszej części mamy sporo informacji o nowych praktykach, zajęciach sezonowych, zabawach z jajkami (które są jednym z ważnych symboli wiosny).

Autorka uczy nas też zaklęć, wróżb i technik medytacji, które są pomocne w oczyszczeniu myśli i przygotowaniu się na NOWE.

⚘️ W ciekawy sposób opisane są też świąteczne rytuały oraz to jak możemy je przeprowadzić w zależności od tego czy działamy w pojedynkę, w parze czy w kowenie.

Wisienka na torcie to oczywiście przepisy kulinarne m.in. na quiche greckiej bogini, ciasto miodowe, zupę jajeczną czy wiosenny drink - konik polny 😉 oraz rękodzieło pobudzające naszą wyobraźnię: jajeczne donice, jajeczne konfetti czy moim zdaniem najciekawsze - terraria na sabat ostara.

⚘️ Cała lektura jest bardzo przyjemna i ciekawa, a zdobienia i ilustracje tylko dodają jej uroku.

Polecam!
Sama już zabieram się za drugi tom.

𝕆𝕤𝕥𝕒𝕣𝕒
ʀʏᴛᴜᴀᴌʏ, ᴘʀᴢᴇᴘɪsʏ ɪ ᴢᴀᴋʟęᴄɪᴀ ɴᴀ ʀóᴡɴᴏɴᴏᴄ ᴡɪᴏsᴇɴɴą
#kerriconnor

"To pora, aby wziąć to, co stare, naprawić to i uczynić ponownie czymś nowym - niezależnie o tego, czy jest to nasz dom, antyczna komoda, czy twoje własne wnętrze. Podczas ciemnej połowy roku spędzamy sporo czasu na monologu wewnętrznym i układaniu planów, podczas gdy w czasie jasnej połowie - wprowadzamy te plany w życie."

"Ostara" jest pierwszą częścią serii Sabaty, która jest swojego rodzaju kompendium wiedzy na temat tego święta. Znajdziesz w niej wszystkie najważniejsze informacje, które objaśnią czym jest i jak je obchodzić.
Pomoże Ci również lepiej celebrować wiosenny czas. Jak kultywować naturę oraz własny umysł, ciało i ducha.

Znajdziesz w niej:
🌼 Czym jest Ostara i kiedy jest obchodzona.
🌼 Czym jest Koło Czasu, na jakie Sabaty się dzięki i jak Ostara jako Mniejszy Sabat wpasowuje się w całość cyklu rocznego.
🌼 Poznasz święte miejsca oznaczające Zrównanie Dnia i Nocy.
🌼 Jak oddawać cześć wiosennym bóstwom: greckim, rzymskim, hinduskim, celtyckim, nordyckim.
🌼 Jaki jest związek tego święta z innymi świętami, w tym np z Wielkanocą.
🌼 Poznasz różne zajęcia sezonowe, takie jak np: spacery i czerpanie radości podczas odradzającej się natury, zabawy na świeżym powietrzu.
🌼 Odpowiednie zaklęcia i wróżby podczas sabatu Ostara, takie jak np: zaklęcie na wsparcie w czasie trudnych zmian i floromancja - wróżenie kwiatów.
🌼 Kącik kulinarny z przepisami związanymi z świętem Ostara. Znajdziesz tu przepis na np: ciasto miodowe, grzyby czosnkowe, quiche greckiej bogini.
🌼 Kącik rękodzielniczy, gdzie dowiesz się jak zrobić jajeczne donice, czy terrarium ze starych książek.
🌼 Poznasz modlitwy i wezwania, rytuały świąteczne oraz pojęcia związane ze świętem Ostara.

Jest to świetna książka dla osób, które chcą poznać i celebrować Ostarę, jak równie dla tych uwielbiających wiosnę i bliskie życie z naturą.
Czyta się ją łatwo i szybko. 💚
Nie mogę też nie wspomnieć, o jej wydaniu.
Jest mała i podręczna, zmieści się w każdej torbie, więc możesz przeczytać ją na łonie natury, podczas spaceru. Niewątpliwie będzie też ozdobą każdej biblioteczki. Ma twardą okładkę z przecudną grafiką.
Zachwycam się nią, za każdym razem jak na nią patrzę. 😍

"Święto Ostara, zwane także Wiosennym Zrównaniem Dnia i Nocy, przypada zazwyczaj na dzień 20 marca na półkuli północnej (wrzesień na półkuli południowej),a jego znakiem rozpoznawczym jest słońce w zenicie, czyli w tym punkcie na skwerze niebieskiej, który znajduje się bezpośrednio nad równikiem."
"Wiele motywów święta Ostara jest blisko związanych z chrześcijańskim świętem Wielkanocy, mimo że nie zawsze przypadają blisko siebie w kalendarzu. Wielkanoc świętujemy w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, która ma miejsce albo podczas, albo tuż po Równonocy Wiosennej, chyba że owa pełnia przypada w niedzielę, wtedy Wielkanoc obchodzi się tydzień później."

"Ostara" jest pierwszą częścią serii Sabaty,...

Książka dla osób interesujących się pogańskimi zwyczajami.

Książka dla osób interesujących się pogańskimi zwyczajami.

„Żyj w zgodzie z Kołem Roku i w pełni korzystaj z tego, co daje ci natura.”

Seria „Sabaty” w nowym wydaniu? A i owszem. Wydawnictwo Kobiece podjęło się nowego wydania popularnej serii, za co będą wdzięczne wszystkie okładkowe sroki. [współpraca reklamowa z @wydawnictwo.kobiece]

Czym więc jest seria? Na chwilę obecną są to najbardziej prawilne i jedyne pozycje, które całościowo opisują poszczególne pogańskie święta, głównie opierając się na wicca, mimo tego, że starają się opisywać podejście czy genezę świąt w poszczególnych grupach, takich jak np. Celtowie, Barbarzyńcy, neopoganie, wiccanie czy druidzi.

Każda pozycja na początku ma to samo wprowadzenie, mówiące o Kole Roku i stosunku neopogan do niego. Z jednej strony średnio podoba mi się takie powielanie informacji, aczkolwiek jest ono samo w sobie krótkie (ma około dziesięciu stron),a i osoby, które mają już te informacje przyswojone z innych tomów, mogą pominąć fragment książki. Plusem tego właśnie wprowadzenia, które pojawia się na początku każdego tomu, jest to, że książki można czytać niezależnie od siebie – można zacząć od któregokolwiek z sabatów, a nie pominie się tych ważnych, podstawowych informacji. Zabieg ten finalnie oceniłabym na plus.

Po wprowadzeniu przechodzimy przez poszczególne etapy w każdym ze świąt, zaczynając od starych praktyk przez nowe praktyki, zaklęcia i wróżby, receptury i rękodzieło, modlitwy i wezwania, rytuały świąteczne, aż po pojęcia związane z danym sabatem, któremu książka jest poświęcona. Otrzymujemy także wytypowane polecane lektury, do których można zajrzeć i uzupełnić swoją wiedzę.

Jeśli zaś chodzi konkretnie o recenzowany aktualnie tom... „Ostara. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc wiosenną” to książka autorstwa Kerri Connor. Ostara to przesilenie wiosenne, przypadające na noc z 20 na 21 marca. To czas odnowy, powrotu światła słonecznego i nowego życia. Ostara to nie tylko odrodzenie przyrody i istotny czas dla natury, ale również i dla nas. Z tym właśnie przeważnie kojarzy się wiosna, prawda? Wprowadzanie zmian do swojego życia, rozpoczynanie wszystkiego na nowo, kolejne plany, pomysły na siebie i swoje życie, zmiana codzienności, próby podejmowania wyzwań. Dlaczego nie zagłębić się w to wszystko bardziej i nie spróbować żyć w zgodzie z naturą?

Książka ma charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Dowiadujemy się, jak dawniej obchodzono święto Ostara i jak celebruje się je w czasach teraźniejszych, jaki związek ma Ostara z innymi świętami. Otrzymujemy również wiele ciekawostek, rytuałów i zabiegów magicznych, pozwalających nam na odnowienie pasji do życia, na rozwój. W książce pojawiają się przykładowo: zaklęcia na wsparcie w czasie trudnych zmian, zaklęcia na przywrócenie równowagi życiowej, czy zaklęcia wiosenno-miłosne.

Również tematycznie otrzymujemy motyw „jajeczny”, czyli: oczyszczanie i wróżby związane z jajkiem, czy charakterystykę wróżenia z jajek (co nawet ma swoją nazwę – oomancja). Dodatkowo pojawia się opis floromancji (wróżenia z kwiatów) czy też dafnomancji (wróżenia z liści laurowych).

Moim faworytem zawsze są wątki kulinarne w takich pozycjach. W książce autorstwa Kerri Connor znajdziemy wiosenne przepisy i receptury kulinarne związane ze świętem Ostara oraz pomysły na wiosenne projekty, które pozwolą uczcić przyjście wiosny.

W książce opisane zostały rytuały świąteczne zarówno dla osób, które praktykują w pojedynkę, jak i dla kowenu czy innej większej grupy. Na samym końcu książki pojawia się zbiór pojęć związanych z Ostarą.

Moim zdaniem, dla współczesnej wiedźmy, która pragnie praktykować czarostwo, jest to pozycja must have. Seria „Sabaty” jest trochę jak lektura obowiązkowa w szkole.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

„Żyj w zgodzie z Kołem Roku i w pełni korzystaj z tego, co daje ci natura.”

Odkąd rozwiodłam się z katolicyzmem jakąś dekadę temu, szukałam i odnalazłam w czymś co lubię nazywać "wiarą w naturę", mocno otworzyłam się na religie i wierzenia, które obracają się wokół niej. Chętnie czytam i poszerzam swoją wiedzę e tych tematach. O Sabatach słyszę już od jakiegoś czasu i kiedy zobaczyłam ten tytuł widniejący w dodatku na tak cudownej okładce (mowa o wydaniu przez Wydawnictwo Kobiece) poczułam przyciąganie, któremu nie szło się oprzeć ;) . Nie będę ukrywać, że moja książkowa sroka po prostu zażądała ode mnie tego słodkiego w swej wielkości i pięknego w swej ilustracji - egzemplarza.

Jeśli zaś chodzi o wnętrze, satysfakcjonuje mnie połowicznie. Miałam nadzieję na trochę więcej informacji w kwestii samego święta. Tu dostajemy pigułkę. Nie jest to złe, po prostu ja odczuwam trochę niedosyt, bo miałam ochotę na więcej.

Na początku dowiemy się co nieco o sabatach i kole czasu by szybko przejść do rozdziału gdzie poznamy co nieco z tradycji, przypuszczeń skąd wywodzi się Ostara, jak i gdzie świętowano kiedyś tą równonoc, odpowiedniki różnych bóstw z różnych religii. Dalej przejdziemy do rozdziału "nowe praktyki" - i tu zaskoczyło mnie, że są to rzeczy związane z bardzo prostym "celebrowaniem", takim dla każdego bez względu na wiarę. Z perspektywy psychologii powiedziałabym, że każdemu warto je wypróbować.

Dostaniemy też trochę konkretnych tekstów zawierający zaklęcia i modlitwy oraz niewielki zbiór przykładowych wróżb, które są ciekawymi pomysłami również dla wszystkich, bez względu na wyznanie(takie Andrzejki na wiosnę).

Mój ulubieniec to część poświęcona recepturom i rytuałom. Znajdziemy tu kilka ciekawych pomysłów na wiosenne ozdoby i kilkanaście przepisów, z których już wiem kilka wypróbuję bo brzmią intrygująco albo po prostu smacznie i nie skomplikowanie.

Dział z modlitwami to bardzo sympatyczny rozdział o medytacji. Mając pewną wiedze z psychologii, mogę śmiało powiedzieć, że warto stosować wiele z nich nawet nie jako formę "modlitwy do bóstwa" ale pozytywnej wizualizacji.

Na końcu znajdziemy informację o wielu ciekawych tytułach zarówno polskich jak i zagranicznych związanych z tematem.

Jako osoba nie praktykująca magii, będąca jedynie zainteresowaną tematem, czuję się zachęcona do poznania religii Wicca - widzę w niej ogromną otwartość, tolerancyjność i skupienie na dobru jednostki, a wiele z praktyk i treści modlitw uważam za dobrych pod kontem rozwoju jednostki jeżeli podejść do nich z pewną świadomością.

Jestem bardzo ciekawa kolejnych tomów serii, a najnowsze wydanie będzie też piękną perełką na półce.

Ostara to nazwa święta związanego z Równonocą wiosenną i tytuł książki, będącej wznowieniem serii Sabaty poświęconej pogańskim zwyczajom.

Wiosenne Zrównanie Dnia z Nocą było kiedyś traktowane jako początek Nowego Roku i bardzo do mnie ta koncepcja przemówiła!

Książeczka jest bardzo krótka, lecz zawiera pokaźną dawkę informacji o Ostarze dla osób chcących zdobyć wiedzę na temat tego święta.

W środku znajduje się rys historyczny, wspomniane są kultury, które obchodziły ten sabat, miejsca z nim związane, spekulacje na temat pochodzenia różnych nazw, między innymi o bogini wiosny Eostre.

Opisane są różne symbole, mitologiczni bogowie związani z wiosną, dawne i współczesne praktyki, tradycje, obrzędy, zaklęcia, rytuały, zabawy, a nawet przepisy kulinarne.

Bardzo przyjemnie czytało mi się tę książkę i choć momentami autorka zbyt dosadnie podkreślała pewne rzeczy, to kierowała ją do Amerykanów mogących nie być w temacie, więc wydaje mi się to dość uzasadnione 😅

Osoba, które wcześniej nie wiedziała nic o Ostarze po lekturze tej książeczki może zyskać sporo wiedzy i inspiracji.

Ja jestem ogromnie zadowolona i z pewnością będę do niej wracać 😍 warto też podkreślić to jak pięknie jest wydana 😍 prawdziwa perełka zdobiąca półkę, w uroczym formacie 😁

bardzo słaba pozycja w porownaniu do pozostalych ksiazek z serii. na ok 200 stron mamy max 18-20 stron infromacjji na temat dawnych tradycji i zwyczajow (chociaz tez nie bylo tutaj rewelacji, nic nie bylo rozwiniete. autorka wspomina tylko ze byly jakies tam swieta czy obchody i nic wiecej). mialam wrazenie ze polowa tej ksiazki to opis jakie zabawy mozna zorganizowac z jajkami (malowanie, turlanie, wyscig, stukanie, noszenie nie uzywajac rak, rzucanie... serio?). ta ksiazka raczej mi przypominala poradnik dla rodzica jakie zabawy moze zorganizowac dla swojej pociechy niz ksiazka o sabacie.

• Magia
  • Czary
  • Witchcraft
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Ostara. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc wiosenną