Surviving to Drive. Życie dla jazdy. Rok z życia szefa zespołu F1

Okładka książki Surviving to Drive. Życie dla jazdy. Rok z życia szefa zespołu F1 Guenther Steiner
Guenther Steiner Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Surviving to Drive. Życie dla jazdy. Rok z życia szefa zespołu F1
Sine Qua Non
2023-04-26
2023-04-26
Bartosz Sałbut

Steiner to bardzo barwna postać, idealnie nadająca się do opisywania swoich przeżyć w trakcie sezonu. Świetnie się bawiłem czytając te książkę, napisana w prosty, momentami zabawny i bardzo przystępny sposób, przez co jest w stanie zainteresować nawet osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z motosportem. Poza tym masa informacji, historii i rzeczy, które idealnie dopełnią się z oglądaniem i śledzeniem Formuły nawet dla najbardziej zapalonych fanów.

Rok z życia szefa zespołu F1 w wydaniu Guenthera to emocjonalna i humorystyczna opowieść. Tylko czy pisząc podejrzewał, że tak szybko po jej ukazaniu skończy się jego kariera szefa zespołu? Czy ta pozycja mogła mieć wpływ na koniec jego kariery? Wiele razy powtarza, że ten sport to jego życie. Powtarza, iż właściciel zespołu nie czytał tych wspomnień, choć wydał na nie zgodę. Jednak liczba ludzi, którym nie szczędzi sarkazmu i ironii mogła mieć sporą chęć odwdzięczyć się. Nie pozostawia w niej suchej nitki na FIA, sędziach, szefach zespołów, zawodnikach, dziennikarzach. Chyba wystarczy, chociaż… Pamiętnik, wydany oczywiście z pomocą marketingowców i pod wpływem netfliksowej serii o F1 ( która przysporzyła Guntherowi sporo fanów) oscyluje od rozpaczy do euforii, kipi wściekłością a zarazem wiarą i pragnieniem sukcesu i tak na zmianę. Napisany językiem, znanym ze wspomnianej telewizyjnej serii nie pozwala nie uśmiechać się przez większość kart książki. Wulgaryzmy, które ją tworzą, są z jednej strony wynikiem stylu Gunthera, który jak powiada uczył się języka od mechaników, z drugiej na pewno celowym zabiegiem marketingowym. Jednak Gunther to nie tylko błazen i śmieszek, jak wielu chciałoby go widzieć. Tu popełnią duży błąd. Ogromne doświadczenie i znajomość motorsportu od podstaw sprawiają, że jest twardym graczem w tym sporcie inaczej nie robiłby tego co robi już tyle lat. Pod płaszczykiem ironii i sarkazmu kryje się człowiek o szerokim światopoglądzie. Bardzo ciekawe są wspomnienia o współpracy z Nikim Lauda, o pracy w rajdach - może kiedyś ten temat ukaże się w większej formie. Byłoby to na pewno interesujące. A końcowa dedykacja chwyta ze serce.

Książka specyficzna, trzeba zaakceptować podwórkowy język autora (jest naprawdę dużo przekleństw). Polskie wydanie jest żenujące, SQN nie powinien mieć prawa do pieniędzy z książki. W ebooku powtarzają się całe rozdziały, w różnych miejscach książki 3 albo 4 razy.

Relacja z sezonu trochę nużąca. Najciekawiej wypadają wspomnienia z odleglejszej przeszłości: z rajdów i współpracy z Nikim Laudą w Formule 1.

Jeśli ktoś oglądał Netflixowe Drive to survive to znajdzie tu dokładnie tego samego Steinera. Prosty, szczery, wulgarny, śmieszkowy. Jest w książce trochę faktów o tym, skąd się wziął w F1, trochę opowieści o innych motorsportach w których pracował. Poza tym, to relacja z całego sezonu. Nie oczekiwałam wiele po tej książce, więc nie jestem zawiedziona. Ot, Gunther, który nie wie dlaczego jest sławny i wcale nie pamięta swoich najsłynniejszych wypowiedzi z Netflixa, bo to było jego zwykle, niewyreżyserowane gadanie. Przeplatane przekleństwami.

Zabawny, trochę wulgarny, ale przez to bardzo realistyczny dziennik wybitnego fana motoryzacji, który od kuchni opisuje świat formuły 1.

Książkę zaliczam do sportowych biografii. Mimo, że sam Günther Steiner nie jest sportowcem, to opisuje sportową rzeczywistość, w tym m.in. zmagania dwóch kierowców z zespołu Haas: Kevina Magnussena oraz Micka Schumachera. Dla mnie książkę czytało się super, z lekkością i ciekawością. Wypełniona dużą dawką humoru ma w sobie to coś, co wciąga i chce się czytać dalej. Dlatego, jeżeli nie przeszkadzają Ci padające nad wyraz często niecenzuralne słowa (które moim zdaniem świetnie wpisują się w narrację Günthera) i przy tym miałeś okazję poznać Steinera z serialu na Netflixie, to warto przeczytać jego książkę. A jeżeli do tego jesteś fanem motorsportów, to pozycja ta jest dla Ciebie obowiązkowa.

Steiner brzmi jak bardzo sympatyczny gość, którego chętnie bym poznał. Szkoda jednak, że jego pamiętnik nie za bardzo mnie obchodził. Książka stanowi memuar z pełnego sezonu F1 - śledziłem ów sezon, więc nie za bardzo zaskakiwały mnie zdobycze punktowe, dramy, kraksy, etc., szczególnie że wszystko to jest opisane w sposób mocno sprawozdaniowy. Autor okrasza relację śmiesznostkami, wulgaryzmami i anegdotkami z całego życia, co wyciąga całość na poziom "można przy tym fajnie, choć nierewelacyjnie spędzić czas".

Dowiecie się na pewno co nieco o rutynie szefa zespołu F1, o tym jak wygląda praca teamu od środka. Są to jednak informacje raczej zdawkowe, taki odpowiednik lekkiego czytadła z pogranicza dzieła popularnonaukowego i plotkarskiego. Wasz stan wiedzy o samym sporcie raczej się nie poszerzy.

Na pewno dużą zaletą pozycji jest pokazanie czytelnikom ludzkiego aspektu całego przedsięwzięcia. Z pozoru Haas to banda przegrywów, którzy marnują miejsce w F1 komuś bardziej ambitnemu i zatrudniają jeżdżących emerytów. Taki wizerunek kontrastuje z obrazem malowanym przez Gunthera, gdzie wspomniana ekipa to pasjonaci zmagający się z niedofinansowaniem, małym doświadczeniem i wszelkimi plagami egipskimi (takimi jak atak Rosji na Ukrainę, przez który Haas na kilka tygodni przed sezonem stracił i kierowcę, i sponsora tytularnego). Opowieści Steinera uczą więc pokory i szacunku. Tym bardziej szkoda, że nie są odrobinę lepiej napisane :)

Książka jest infantylna, a może to po prostu autor taki jest. Co drugie zdanie zawiera przekleństwo. W dodatku bardzo słabo przetłumaczone, myślę, że dlatego tak mi to przeszkadzało. O ile po angielsku potrafiłbym sobie wyobrazić zdanie które nie zenowallby w ten sposób, o tyle po przetłumaczeniu go jest tragicznie. Za przykład podam, że autor poleciał do "je****go Frankfurtu", bo przecież nie mógł polecieć po prostu do Frankfurtu. Takich nadużyć jest sporo, natomiast personalnie ta książka mnie, jako fana F1, bardziej zniechęciła do autora, którego przed przeczytaniem bardzo lubiłem.

Jeśli na bieżąco śledzisz wyścigi Formuły 1, to nie za wiele dowiesz się z tej książki - pamiętnik chaotycznego szefa zespołu, przeplatany historyjkami z lat młodości, kiedy ścigał się w rajdach.
Jeśli w ogóle nie śledzisz wyścigów Formuły 1, to też nie dowiesz się za wiele o tym sporcie.
Książka za dużo nie wnosi, można sobie ją wziąć na plażę na wakacjach, nie przeczytać i wrzucić na półkę.

Książka jest pełna humoru i ciekawostek, razem z Gunterem emocjonujemy się każdym wyścigiem, zarówno tym udanym, jak i nie. Dzięki „Surviving to Drive…” możemy zobaczyć ten sport „od kuchni”. Cieszę się, że mogłam ją przeczytać i poznać również historie kariery autora oraz powstania Team Haas.

Może to nie jest książka dla znawcy i fana technicznych aspektów ( ponieważ Steiner nie rozwija wątków w takim temacie),ale dla fana lub nowego kibica jak najbardziej.

Także czytajcie i poznawajcie świat królowej motorsportu!

Może to nie jest książka dla znawcy i fana technicznych aspektów ( ponieważ...

• Motorsport
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik

Guenther Steiner Surviving to Drive. Życie dla jazdy. Rok z życia szefa zespołu F1 Zobacz więcej