Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej

Okładka książki Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej Piotr Wróblewski
Okładka książki Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej
Piotr Wróblewski Wydawnictwo: Krytyka Polityczna reportaż
reportaż
Krytyka Polityczna
2023-04-20
2023-04-20

Temat budowy polskiej elektrowni atomowej jest gorący. Na tyle, że gdyby dyskusja mogła wytwarzać prąd i ciepło, od razu moglibyśmy zrezygnować z wszelkich emisyjnych źródeł energii. Do dzisiaj nie wystygł także temat budowy EJ Żarnowiec. To gigantyczne przedsięwzięcie ostatniej dekady PRL obrosło w wiele mitów i legend, które wciąż są argumentami w dyskusjach o wykorzystaniu energetyki atomowej w Polsce. Reportaż Piotra Wróblewskiego odsłania wiele mało znanych faktów o budowie, po której zostały przekształcony teren, zalane fundamenty oraz ostatnia nazwa przedsiębiorstwa – Elektrownia Jądrowa „Żarnowiec” w budowie w likwidacji.

Bardzo potrzebna pozycja, w której autor wielowątkowo analizuje przyczyny porażki największej inwestycji PRL. Jest też kilka wniosków do wyciągnięcia na dzisiaj, kiedy temat energii atomowej powrócił - a jak możemy dowiedzieć się z książki, wiele kwestii wypracowanych przed 40 laty, jest nadal aktualnych.

Początek świetny. Masa bardzo ciekawych informacji o kulisach podjęcia decyzji o budowie Żarnowca jak i samej budowie. Zapowiadała się petarda. Jednak w pewnym momencie zabrakło szerszego spojrzenia na temat. Wg mnie dużym minusem był brak dokładniejszego porównania powstawania podobnych elektrowni np w Słowacji. Bo tam się im jednak udało. No właśnie i to dochodzimy do braku solidnego podsumowania tematu. Zwłaszcza przed prawdopodobnie czekającą nas budową wielu reaktorów w Polsce. Swoją drogą czy są już kształcone kadry. Czy będziemy za wszystko płacić dostawcy technologii. Mimo wszystko polecam bo jest sporo wiedzy o Żarnowcu.

Troszkę chaotyczna i bez zakończenia, ale wartościowa :)

Troszkę chaotyczna i bez zakończenia, ale wartościowa :)

W końcu pierwsza tak kompleksowa i napisana z myślą o rozpowszechnieniu historii niedoszłej elektrowni w Żarnowcu książka, którą myślę Polska potrzebowała. Jest to reportaż bazujący na faktach dostępnych powszechnie w Internecie, rozpowszechnianych przez pasjonatów historii i entuzjastów energetyki jądrowej oraz indywidualnych rozmów autora z pracownikami EJŻ na różnych jej etapach powstawania. Książkę czyta się płynnie, widać, że autor poświęcił wiele czasu na odpowiednie przeanalizowanie i ułożenie pozyskanych informacji. Niemniej, na koniec lektury brakuje mi jakiegoś podsumowania całości, jakiejś oceny tej historii, lekcji do wyciągnięcia dla współczesnych problemów z energetyką w kraju... Jest to świadectwo pracy ludzi, którzy w imię swoich ambicji chcieli wznieść Polskę na wyższy poziom oraz śmiech historii o tym, dlaczego nie mogło się im to wtedy udać. Żeby dowiedzieć się co dalej, trzeba sięgnąć po kolejne pozycje, już innych autorów.

Książka napisana z pasją, pełna ciekawostek i angedotek. Kompendium wiedzy o EJ Żarnowiec, must have dla każdego kto interesuje się energetyką i historią lat 80. i 90. Nie jest to klasyczny reportaż, nieco brakuje motywu ludzkiego, zastępują go relacje, ale - żeby nie było - książka jest nafaszerowana rozmowami, głównie z budowniczymi elektrowni.

Wspaniała książka, błyskotliwie opisująca losy EJ w Żarnowcu. Nie mogę się doczekać kolejnej książki tego autora. Polecam!

Temat ciekawy, ale autorowi jeszcze wiele brakuje do wciągającego stylu reportażu. Ledwie zacznie się ciągnąć jakaś opowieść to ciach! i zmiana/nowy rozdział. Sporo powtórzeń, tak, jakby czytający miał zapomnieć to co czytał 10 minut temu

Najlepszy reportaż, jaki przeczytałam w tym roku - o tym jak blisko, a zarazem jak daleko, byliśmy od uruchomienia w Polsce pierwszej elektrowni atomowej, która powinna działać już od 30 lat. Zrealizowany w konwencji reportażu śledczego, podbudowany źródłami (w tym odtajnionymj aktami SB),okraszony ciekawostkami i pełen rozmów z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w przedsięwzięcie (zarówno pro jak i kontra),jest dynamiczną i wciągającą lekturą dla szerokiego grona odbiorców - ja sięgnęłam po niego jako fascynat historii atomowej Czarnobyla, a przy tym inżynier i mieszkanka okolic Bełchatowa, największej elektrowni w Polsce, która zapewne za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat stanie się elektrownią jądrową.

P.S. To także uniwersalna historia o Polakach i przestroga w obliczu decyzji o (kolejnej) budowie pierwszej polskiej "atomówki".

Jako, że książka w dużej mierze dotyczy mojego miejsca zamieszkania - Redy, osiedla na którym się wychowałem i ludzi wśród których dojrzewałem - byłych pracowników budowy EJ Żarnowiec, to jest ona szczególnie bliska mojemu sercu.

Może z początku wydawać się, iż jej przekaz będzie uproszczony, wygładzony, nieco naiwny, ale z biegiem stron autor pokazuje kunszt słowa i nakład pracy, gdyż książkę wypełnia merytoryka z zakresu elektroenergetyki, lecz opisana tak lekkim piórem, że jej lektura sprawi przyjemność każdemu.

PS. Jest kilka drobnych błędów, takie jak określenie, iż obecnie rejon Żarnowca (stacji elektroenergetycznej 400/110 kV) zasilany jest przez elektrownię Dolna Odra. Obecnie pomiędzy Żarnowcem a Dolną Odrą mamy lekko 2 do 2,5 GW mocy w OZE, których moc wyprowadzana jest lokalnymi stacjami elektroenergetycznymi i GPZ-ami. To chyba jedyna nieścisłość, czyli jak na 300 stron tekstu to bardzo dobry wynik :)

Polecam każdemu, nie tylko mieszkańcom Małego Trójmiasta Kaszubskiego, Lęborka i okolic

• Reportaż
  • Do kupienia