20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Okładka książki 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
Mariusz Szczygieł Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
470 str. 7 godz. 50 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
470
Czas czytania
7 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375361438
Tagi:
szczygieł reportaże reporterzy Polska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Ocena 7,0
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
1150 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
696
408

Na półkach: ,

Mariusz Szczygieł zebrał w „20 latach nowej Polski w reportażach …” teksty 22 autorów. Są to między innymi: Wojciech Tochman, Włodzimierz Nowak, Ewa Winnicka, Marcin Kołodziejczyk, Wojciech Bojanowski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader i oczywiście sam Mariusz Szczygieł, którego był to „pomysł, układ i komentarze”.

Pomimo tego, iż pisze on na początku o zbiorze: „Nie znajdziecie tekstów, które były drukowane w innych antologiach”, to teksty jego samego są powtórzone z „Niedzieli która zdarzyła się w środę”.
Większość reportaży było drukowanych w dodatkach „Gazety Wyborczej”, zatem pewna ideologia czy kierunek światopoglądowo-polityczny daje się czasem zauważyć.

Antologia zawiera 27 reportaży. Dotyczą one przemian i nowych możliwości, jakie dała Polakom zmiana ustroju politycznego w 1989 roku. Dotyczy również problemów, jakie się pojawiły, ponieważ nie wszystkie aspekty wolności wykorzystaliśmy w sposób pozytywny. Nie znajdziemy jednak tutaj bezpśredniej polityki, a samo życie. A jednak w ogromnej mierze to właśnie decyzje polityczne wpływają na owo życie obywatela, na jego jakość. Wiele tekstów wręcz szokuje otwierając czytelnikowi oczy na problemy społeczeństwa. Często zdarza się, iż jedynie wiemy, że problem istnieje, a jednak nie zdajemy sobie sprawy, jaka jest jego głębia, ponieważ media nie mówią o takich sprawach. Autorzy pozwalają odbiorcy spojrzeć na zagadnienie od jego wnętrza. W wielu tekstach poruszane są kwestie kontrowersyjne. Tematyka książki dotyka między innymi: przemytu narkotyków (w bardzo niebezpieczny sposób), „gimbazy”, sterydów na siłowni, Amway’a, lansu, disco polo, parków handlowych, wyjazdów do pracy za granicę, aborcji, życia prywatnego księży.

Książka pokazuje ogrom zjawisk i zmian. Myślę, że powinna być wartościową lekturą głównie dla młodych ludzi, którzy nie pamiętają (lub nawet nie mają prawa pamiętać z racji daty urodzenia) czasów komunizmu i z tego względu nie mają porównania do poprzedniego ustroju i warunków życia obywatela.

Od reportażu wymagam głębszego przedstawienia zagadnienia, niż tylko opis zdarzenia czy sytuacji. Oczekuję pokazania tematu z różnych punktów widzenia. Najlepiej, gdy mówi o sprawach ważnych. W „20 latach nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” przeważają właśnie takie teksty. Są bardzo dobre, a niektóre wręcz wybitne, jeśli można tak powiedzieć o krótkiej formie literackiej. Jeden z nich przeczytałam na wdechu, był tak zadziwiający i zaskakujący.

Niestety, zdarzają się też reportaże tendencyjne, które sugerują pogląd autora, np. przedstawienie w tekście jednego tylko człowieka - „homofoba” jako nieprzystosowanego do życia społecznego, wypowiadającego w większości idiotyzmy. Odniosłam wrażenie, że idea tego tekstu była taka: „Zobaczcie, ludzie którzy nie popierają ruchu na rzecz homoseksualistów, to jakieś głupki”. Jednak treści, z którymi się nie zgadzamy przydają się choćby po to, by kształtować własne kontrargumenty.

Za tematykę, dokonany wybór autorów i ich reportaży należą się Mariuszowi Szczygłowi wielkie brawa. Mocno polecam ten zbiór!

Mariusz Szczygieł zebrał w „20 latach nowej Polski w reportażach …” teksty 22 autorów. Są to między innymi: Wojciech Tochman, Włodzimierz Nowak, Ewa Winnicka, Marcin Kołodziejczyk, Wojciech Bojanowski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader i oczywiście sam Mariusz Szczygieł, którego był to „pomysł, układ i komentarze”.

Pomimo tego, iż pisze on na początku o zbiorze: „Nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 546
  • Chcę przeczytać
    1 462
  • Posiadam
    376
  • Ulubione
    64
  • Reportaż
    53
  • Teraz czytam
    49
  • Chcę w prezencie
    24
  • Literatura faktu
    24
  • Reportaże
    15
  • 2013
    15

Cytaty

Więcej
Mariusz Szczygieł 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także