tao maku

poezja
Ostatnia Sobota Lata
2022-12-19
2022-12-19
poezja poezja współczesna poezja polska literatura piękna wiersze

Ty i śmierć jesteście jednym.
„dzień zawiesza się w rękach
pomiędzy palcami gromadząc przestrzeń
do wyobrażenia”

Autor zabiera nas na poszukiwania sensu drogi, którą idzie, „wspinam się”, „ścieżka ślizga się”, „jeszcze sto metrów do drzew, stamtąd w dół”. Nieważne, jaka ta droga będzie przed nim, będzie nią podążał, bo taki wyznaczył sobie cel. Nie patrzy w przyszłość, bo nie da się jej przewidzieć, „nie pozwala jasnowidzieć”. Podczas tej podróży nasze priorytety mogą się jeszcze wiele razy zmienić. Płacz może przerodzić się w śmiech i odwrotnie. Jedyne, czego nie zmienimy, to śmierci, ona czyha wciąż za rogiem, „cmentarze czekają na zasiedlenie”.

„wtedy pojawia się myśl
może do twarzy ci ze snem
wiecznym”

Trzeba świadomie iść przez życie i cieszyć się każdą napotkaną chwilą, wschodem słońca, świeżym oddechem z wysp, „dzikie gęsi wślizną się w pamięć oka”, bez zbędnych złudzeń.

„przeprowadzam się przez zebrę
biały pas czarny pas
wtajemniczenie w kroki
idąc ku stworzeniu świata
zakładam że się rodzę
po coś

przeskok w czasie
i jestem ptakiem drzewem gwiazdą

przeskok poza czasem
już tylko jestem”

Wiersze nie pozostawiają nam żadnych złudzeń. Coś się zaczyna i ma swój koniec. I to od nas zależy, jak tą swoją ścieżkę wydepczemy, jak ją przeżyjemy i z czego będziemy czerpać radość i smutek. Autor jednak w tej swojej drodze szuka potwierdzeń na życie poza czasem. Podchodzi do sprawy obiektywnie i życiowo. W wierszach znajdziemy sporo środków stylistycznych, które je wzbogaciły, ale też zadziałały na nasze emocje i wyobraźnię, skłoniły nas do pewnych refleksji, pozostawiły pytania, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Tomik jest ciekawie wydany, zaopatrzony w niewielkie ilustracje Justyny Kossakowskiej, które dodają mu dodatkowego uroku, a okładka przyciąga swoją równowagą. Na końcu został umieszczony wiersz ręcznie napisany przez autora, bardzo miła niespodzianka dla czytelnika. Serdecznie polecam.

„w poprzednim życiu
zdarzyło mi się wszystko
miłość życie i na koniec
przejście wzdłuż plaży”

Ty i śmierć jesteście jednym.
„dzień zawiesza się w rękach
pomiędzy palcami gromadząc przestrzeń
do wyobrażenia”

Dodaj cytat z książki tao maku