Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu

Okładka książki Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu Matylda Gerber
Okładka książki Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu
Matylda Gerber Wydawnictwo: Zwierciadło nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Zwierciadło
2023-02-22
2023-02-22
psychologia poradnik umysł zachowanie intuicja

Wreszcie jakaś książka, która w naukowy sposób opisuje intuicję. Matylda Gerber skupiła się w niej na tym, czym jest ten głosik, który podpowiada nam, jak postępować, komu zaufać czy gdzie lepiej nie wchodzić. Opowiedziała co nieco o ewolucji ludzkiego gatunku i tym, dlaczego ludzie potrzebowali dawniej intuicji (nie mylić z instynktem) i jak sprawdza się ona teraz, w życiu pełnym biurokracji i huczących miast.

Lekka, można ją przeczytać w jedno popołudnie. Nie porwała mnie, ale przyznaję, że jest rzetelnie opracowana i warto znaleźć dla niej czas.

"INTUICJA. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu" Matylda Gerber

Jest to moja ostatnia 172 książka przeczytana w 2023 roku :)

Każdy z nas zapewne słyszał nie raz, że warto jest słuchać się własnej intuicji, że jest ona swoistym drogowskazem w naszym życiu.
Ten szósty zmysł może nas czasem przed czymś ochronić czy wskazać właściwy kierunek.
Często to właśnie nasza intuicja ma wpływ na podjęte przez nas decyzje i działania.
Dzięki tej lekturze dowiemy się wiele na jej temat oraz jak z niej korzystać.
Będą konkretne przykłady, porady, wskazówki, podpowiedzi.
Całość napisana została językiem prostym i zrozumiałym.

Autorka ukazuje nam historie kilku osób, które badała. Przyglądała się ich codziennemu życiu i temu jak korzystają z intuicji.
Ciekawym zagadnieniem jest wykorzystywanie intuicji w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.
Świetnie, że Intuicję możemy wyćwiczyć, możemy się jej nauczyć.
To właśnie ona często nas przed czymś ostrzega czy wręcz podpowiada czego nie powinniśmy robić.

Bardzo ciekawa lektura dla osób, które chcą wiedzieć więcej i lubią się zagłębiać w ludzkiej psychice.

"INTUICJA. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu" Matylda Gerber

Jest to moja ostatnia 172 książka przeczytana w 2023 roku :)

Często to właśnie nasza...

Bardzo przystępnie napisany przewodnik po intuicji - przewodnik bo jest nastawiony jak i kiedy jej używać. Przydatne rady do życia codziennego i zawodowego na drodze do stawania się ekspertem.
Szczególnie ciekawe wskazówki dotyczące egektywnego uczenia się od ekspertów, sposoby działania przy podszeptach intuicji i tego jak intuicja się tworzy. Do tej pory myślałam, że to podszepty czarownic a okazuje się, że to nasze doświadczenie i zaawansowane mechanizmu czerpiące z podświadomości.
Od teraz „Eureka” i gorąca kąpiel to dla mnie narzędzie a nie historia wynalzcy.

Podeszłam sceptycznie do tej książki, ale miło się zaskoczyłam. Autorka mówi rzeczowo o podstawach intuicji - która jest niczym innym jak nabytym doświadczeniem, który wchodzi w pole nieświadomości i podpowiada w jakim kierunku iść. Nie podobała mi się sama struktura książki, dużo wydzielonych akapitów które miałam wrażenie chciały jedynie dodać stron tej książce. Krótka, więc warto przeczytać - ale nie jest ona rewolucyjna, przynajmniej dla zainteresowanych już tematem.

Do momentu przeczytania tej książki byłam przekonana, że intuicja to domena tylko niektórych z nas. Tych, którzy maja do niej dostęp czy tych, którzy się jej słuchają. Jednak odkryłam, ze każdy z nas ja ma i każdemu z nas ona towarzyszy przy codziennych wyborach czy niecodziennych sytuacjach. Polecam te pozycje, bo warto dowiedzieć się jak to naprawdę jest z ta intuicja. Wiedza przedstawiona w przystępny sposób, a do tego wybrane najważniejsze zagadnienia, które traktują o intuicji i które powinnismy znać.

Temat intuicji ciekawił mnie od jakiegoś czasu, natomiast była to pierwsza moje lektura w tej tematyce. Muszę przyznać, że nie zawiodłam się. Książka jest dobrze podzielona na rozdziały o ciekawej tematyce. Oprócz teorii, mamy bardzo dużo przykładów oraz porad np. co zrobić kiedy nie możemy znaleźć rozwiązania.
Co najważniejsze książka napisana jest łatwym językiem i dobrze się ją czyta. Polecam każdemu kto chciałby poduczyć się na temat intuicji.

Co najważniejsze książka napisana jest łatwym językiem i...

Jak to się dzieje, że niektórzy w ostatniej chwili podejmują decyzje, które okazują się być zbawienne dla ich dalszego życia? Nie wsiadają do samolotu, który w trakcie lotu się rozbija, rezygnują z wakacji, które okazują się być tragiczne w skutkach z powodu wybuchu bomby w hotelu, albo nagle postanawiają zagrać w grę losową i wygrywają ogromną kwotę pieniędzy? Czym jest ten impuls, który każe im działać w określony sposób?
O tym, czym jest intuicja, jak ją rozwijać i jak nie dać się jej zwieść zajmująco pisze Matylda Gerber, doktor nauk społecznych prowadząca badania nad rolą intuicji w podejmowaniu decyzji. Książka „Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu”, opublikowana nakładem wydawnictwa Zwierciadło, to szczegółowe studium nad intuicją i rolą jaką odgrywa ona w naszym życiu. Mimo iż autorka przywołuje aktualne teorie naukowe, to nie znajdziemy tu akademickiego języka, a na dodatek owe teorie poparte zostały przykładami z codziennego życia. To sprawia, że wśród adresatów książki są nie tylko osoby zajmujące się naukowo procesami podejmowania decyzji, ale także ci, którzy te decyzje podejmują, czyli de facto wszyscy ludzie.
Mimo naukowej wymowy książka ma charakter poradnika, nie tylko wyposażając nas w wiedzę na temat intuicji i procesów podejmowania decyzji, ale również pokazując, w jaki sposób możemy te wiedzę wykorzystać w naszym codziennym życiu. Publikacja składa się z sześciu rozdziałów, krok po kroku wprowadzających nas w tajemnice intuicji i naszego funkcjonowania. W pierwszy rozdziale przeczytamy o… orgazmie intelektualnym, a autorka posługując się licznymi przykładami pokazuje nam, w jaki sposób intuicja działa i jak może pomóc m.in. w rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Poznamy również technikę premortem i przepis na znalezienie przełomowego rozwiązania. W rozdziale drugim dowiemy się, czym jest intuicja i jakie są ścieżki, którymi intuicja przepływa. Autorka odpowiada tu m.in. na pytanie w jaki sposób intuicja się z nami komunikuje i dlaczego tak trudno jest nam zaufać intuicji.
Rozdział trzeci, na który szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, mówi o tym, kiedy intuicja wprowadza nas w błąd, czyli „prowadzi na manowce” i jak temu przeciwdziałać. Autorka przywołuje tu różne obszary podejmowania decyzji, w których intuicja zupełnie sobie nie radzi podpowiadając jednocześnie kiedy intuicja może być pomocna przy braku doświadczenia oraz w jaki sposób skorzystać z mankamentów intuicji. Rozdział czwarty mówi o używaniu intuicji przez osoby z ogromnym doświadczeniem – autorka zadaje tu pytanie, kim jest ekspert i pisze o badaniach nad intuicją ekspertów. W rozdziale kolejnym Gerber prowadzi nas drogą ku eksperckości i podsuwa kreatywne techniki rozwiązywania trudnych zadań. W ostatnim, szóstym rozdziale odpowiemy na pytania dotyczące motywacji i dowiemy się w jaki sposób współpraca intuicji ze świadomością pomaga nam podejmować decyzje.
Lektura książki pozwala nam dostrzec czym jest intuicja w naszym życiu, jaką rolę w nim odgrywa. Przy okazji autorka pozbawia ten „szósty zmysł” aury nadnaturalności dowodząc, że intuicję można nawet badać. Dzięki lekturze zyskamy większą wiedzę na temat siebie, podejmowanych decyzji, przekonamy się również, że zdobytą wiedzę można stosunkowo łatwo wykorzystać w codziennym życiu.

Z pewnością spotkaliście się z określeniem 'kobieca intuicja". Ale czy intuicja tak naprawdę istnieje? Czy jest to tylko czyjś wymysł?

Intuicja istnieje. Czym więc jest?
Najprościej mówiąc jest to rozumowanie poza świadomością, objawiające się jako nagły "przebłysk" myślowy z gotowym pomysłem, rozwiązaniem problemu itp. Ponieważ intuicja często mylona jest z przeczuciem wiele osób nie bierze na poważnie tego procesu zachodzącego w naszym umyśle, lub uważa to za coś błahego. Dlatego tym bardziej cieszę się, że powstała książka "Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu".

Doktor Matylda Gerber zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami intuicji. Bada między innymi rolę intuicji w podejmowaniu decyzji. W 2021 roku została nagrodzona za naukowe osiągnięcia w tej dziedzinie.
Już od pierwszych stron książki autorka zaraża czytelnika entuzjazmem. Osobiście przez cały czas czytania "Intuicji" czułam się jakbym była słuchaczką niesamowicie pasjonującego wykładu na światowym uniwersytecie.

Temat intuicji przedstawiony jest w nadzwyczajnie jasny, obrazowy sposób. Oprócz treści znajdziemy mnóstwo rysunków, tabeli, wykresów, dzięki którym zrozumienie procesu intuicyjnego będzie jeszcze łatwiejsze. Możemy liczyć na wiele bardzo ciekawych przykładów działania rozumowania intuicyjnego. Dowiemy się jak intuicja wykorzystywana jest m.in. przez lekarzy, pielęgniarki, analityków wydziałów kryminalnych, rekruterów, a także przez każdego z nas. Przeczytamy o tym jak intuicja wpływa na nasze życie, o tym, jak i kiedy potrafi nam pomóc i jak nieraz potrafi nas też oszukać. Niezmiernie ciekawym aspektem jest również to jak różne czynniki psychologiczne oddziałują z intuicją i jak to wszystko wpływa na podejmowane przez nas decyzje.

Muszę przyznać, że ta książka mnie niesamowicie zafascynowała. Nie sądziłam, że temat intuicji jest tak głęboki, interesujący i ważny. Bardzo Was zachęcam do sięgnięcia po "Intuicję", nie będziecie żałować.

Intuicja istnieje. Czym więc jest?

Czym jest intuicja? Tajemniczą, ciekawa, wana szóstym zmysłem, wewnętrzny głos, która ma podpowiadać nam co robić, co jest dobre, a co złe, jakie decyzję podejmować.

Wydaje się że jest to coś nadnaturalnego, czego nie widać. Więc czy można to zabrać? Autorka tej książki udowadnia że tak. Mamy tu ogrom wiedzy na temat intuicji. Jak się z nami komunikuje, jak współpracuje ze świadomością , czemu czasem nie możemy jej zaufać. Czy zawsze dobrze nam podpowiada?

To bardzo ciekawa książka. Intuicja jest ciekawym, tajemniczym tematem, który warto poznać bliżej. A tutaj poza pytaniami i odpowiedziami na nią, znajdziemy recepe jak używać intuicji, jak wykorzystać ha do podejmowania dobrych decyzji. A to bardzo cenna umiejętność, która może pomóc nam w życiu.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Do kupienia
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu