Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej

Okładka książki Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej Michał Chudoliński
Okładka książki Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej
Michał Chudoliński Wydawnictwo: Universitas publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Universitas
2023-05-08
2023-05-08
Batman DC komiks film popkultura kultura popularna superbohaterowie

#dcteam zawsze w moim sercu - od tych słów powinienem rozpoczynać każdą opinię, w której skupiam się na publikacjach związanych ze stajnią DC. Nieważne czy to komiks, książka, film czy gra planszowa (piwa jeszcze nie namierzyłem),zawsze będzie ono u mnie na propsie.

Jak powszechnie wiadomo moim numerem uno jest ostatni syn Planety Krypton, zwany powszechnie Człowiekiem Ze Stali, czyli Superman. Tuż za nim plasuje się natomiast najmroczniejszy z mrocznych, najbardziej ludzki w całym superbohaterskim towarzystwie - Batman. Moja sympatia do tej postaci narodziła się wraz z obejrzeniem w okolicach 1990 roku ekranizacji w reżyserii Tima Burtona, z najlepszym według mnie odtwórcą roli Człowieka Nietoperza, Michaelem Keatonem. Pierwszy zakupiony komiks z udziałem gacka - Wydawnictwo TM-Semic, nr 4/91, "Anarch w Gotham". Ulubiony - crossover "Batman vs Predator", oczywiście mam tu na myśli jedynkę, która po prostu zmiata wszystko na swej drodze. Fakt, ostatnio rzadko sięgam po jego przygody (w sumie nie wiem czy aktualnie odnalazłbym się w obowiązującej mitologii),ale cały czas ma on miejsce w moim serduchu, zaraz obok Pana S.

Na wstępie zaznaczę, że ogólnie bardzo rzadko sięgam po publikacje naukowe (w sumie nie wiem czy to nie jest mój pierwszy raz). Książka Michała Chudolińskiego "Mroczny Rycerz z Gotham" rzuciła się w kilka razy w oczy podczas scrollowania social mediów. W międzyczasie autor zwrócił się do mnie z zapytaniem czy podjąłbym się przygotowania recenzji, także postanowiłem, że spróbuję się z tego typem literatury.

Książkę możemy podzielić na trzy części:
- pierwszą, w której autor skupia się na ukazaniu genezy Człowieka Nietoperza;
- drugą, w której rozkłada on psychologiczny obraz Batmana na czynniki pierwsze;
- trzecią, stanowiącą słownik postaci, odgrywających najważniejsze role w uniwersum obrońcy Gotham.

Zacznijmy zatem może od części pierwszej, którą czytało mi się najlepiej. Nie da się ukryć, że Michał Chudoliński posiada dużą wiedzę, podpartą researchem, w kontekście uniwersum Mrocznego Rycerza. Wyciągnął na światło dzienne sporo ciekawych informacji z przeszłości Batmana, dotyczących twórców oraz całej otoczki, która towarzyszyła procesowi kształtowania się tej postaci. W ciekawy sposób rozpracował również wszystkie ekranizacje, ukazując ich plusy i minusy. Dodatkowo skupił się na wybranych komiksach, które według niego były kamieniami milowymi w batmańskiej mitologii, mającymi największy wpływ na jego rozwój i popularność.

Druga część książki, wprawiła mnie niestety w lekką konsternację... Autor oczywiście z dużym profesjonalizmem i wiedzą rozkłada na czynniki pierwsze wszystko to, co sprawiło, że Bruce Wayne znalazł się w takim punkcie życia, a nie innym, jednak robi to w taki sposób, że ciężko mi było czasami nadążyć za jego przemyśleniami oraz odnaleźć się w nich... Być może powodem tego jest fakt, że psychologia stanowi dla mnie obcy teren, po którym nie do końca potrafię się poruszać...

Ostatnia część, czyli słownik postaci, to ukłon autora w stronę czytelnika, w którym dostajemy krótki opis najważniejszych postaci z uniwersum Mrocznego Rycerza wraz z informacjami odnośnie najciekawszych komiksów, filmów, seriali oraz gier z ich udziałem.

Podsumowując, "Mroczny Rycerz Gotham" stanowi pokaźnych rozmiarów kompendium wiedzy o jednym z najbardziej rozpoznawalnych herosów ze stajni DC. Także jeżeli macie ochotę poszerzyć swoja wiedzę w temacie mitologii Batmana, sięgnijcie po tę pozycję.

Tyle ode mnie... Do usłyszenia...

Dlaczego warto przeczytać książkę "Mroczny Rycerz Gotham Szkice z kultury popularnej"?
Zacznę od prostego stwierdzenia - jestem fanem Batmana. Nie największym. Inny superbohater jest moim ulubionym i po całej tonie komiksów, które przeczytałem jeszcze kilku bohaterów znalazło by się przed nim, ale podobnie jak i u wielu innych osób, człowiek nietoperz bardzo zaznaczył swoją obecność w moim dzieciństwie. Regularnie miałem z nim styczność za pośrednictwem seriali animowanych takich jak: Batman: The Animated Series, The Batman z 2004 roku, czy Liga Sprawiedliwych. Filmy też miały swój udział, a po pewnym czasie też komiksy. Na półce mam dwie części trylogii Nolana na DVD, a także trochę komiksów, m.in. Rok Pierwszy czy wybrane tomy z runu Scotta Snydera. Także Batman od zawsze stanowił niemałą część mojej pasji do popkultury. Oprócz przyswajania treści zawsze lubiłem też zakulisowe sprawy, dowiadywać się więcej o autorach i o procesie powstawania. Inną moją pasją jest z kolei psychologia, którą właśnie studiuję i która jest moim wymarzonym kierunkiem. Wszystkie te czynniki spowodowały, że kiedy dostałem propozycję zrecenzowania książki "Mroczny Rycerz Gotham" autorstwa Michała Chudolińskiego, po prostu nie mogłem odmówić.
Jest to analiza samego Batmana, postaci z jego otoczenia oraz najbardziej kultowych dzieł pod kątem historycznym, kulturowym, symbolicznym i psychologicznym. Już pierwszy rozdział stanowi bardzo dobrą lekcję historii. Opowiada on o procesie powstania mrocznego rycerza, o bardzo przykrej i toksycznej relacji między Bobem Kanem i Billem Fingerem, z czego ten drugi niestety dopiero wiele lat po śmierci zaczyna otrzymywać rozgłos i szacunek na jaki zasługuje. Jest to bardzo ważny fragment, zarówno ze względu na upamiętnienie pamięci i dorobku Fingera, jak i przestroga dla tych, którzy mogliby wpaść w podobną pułapkę. Cieszę się, że i ta książka się do tego przyczynia i już z tego powodu warto się z nią zapoznać. Pomaga jeszcze fakt, że rozdział ten przepełniony był bardzo ciekawymi, słodko-gorzkimi ciekawostkami z okresu kiedy jeszcze Bob Kane pracował nad Batmanem. Przeczytałem wszystkie przypisy, bo były do tego stopnia interesujące. To Batman stanowi tutaj centrum zainteresowania, jednak znalazło się też miejsce na porównanie jak wyglądała sytuacja w konkurencyjnym Marvelu, a także jak wielki cios ze strony amerykańskiego rządu i Frederica Werthama otrzymał swego czasu cały rynek komiksowy. Książka ta pozwala dowiedzieć się wielu ciekawych i istotnych historycznie rzeczy powiązanych z tą działalności, więc jeśli chcielibyście jakoś poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, to ta książka to dostarczy, mimo największego skupienia na najpopularniejszym bohaterze DC.
Pewnie w całej swojej historii interesowania się postacią Batmana natknęliście się niejednokrotnie na fragmenty, zdjęcia czy wspomnienia serialu z 1966 roku, w którym główne roli grali Adam West i Burt Ward, a tamtejsza interpretacja mrocznego rycerza znacząco odchodziła od wizerunku, który dziś jest uznawany za domyślny. Tutaj ponownie książka Chudolińskiego świetnie się sprawdza jako bardzo ciekawy podręcznik do historii. Autor szczegółowo opisał dlaczego ten serial miał dużo większe znaczenie dla postaci człowieka nietoperza, niż może się wydawać oraz kulisy jego produkcji. Rozdział ten dogłębnie przedstawił jak coś co dziś stanowi bardziej relikt przeszłości, kiedyś uratowało całą markę. Bardzo dobrze mi się to czytało, bo dowiedziałem się wielu nowych, ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia.
Dużo miejsca, bo aż trzy rozdziały, są poświęcone jednym z najbardziej kultowych historii o Batmanie: Powrocie Mrocznego Rycerza Franka Millera, Zabójczym Żarcie Alana Moore'a i Azylu Arkham Granta Morrisona. W każdym uwzględniono zarówno zaplecze powstawania komiksu i jego twórców, jak i poddano szczegółowej analizie symbolikę każdej z historii. Zwłaszcza w tych rozdziałach widać jak dużo pracy autor włożył w swoją pracę. Ilość przywoływanych źródeł, cytatów oraz poddawanie analizie nawet drobnych elementów zrobiło na mnie naprawdę duże wrażenie, jest to coś co zdecydowanie zasługuje na szacunek. Nie musicie się jednak martwić, jeśli nie czytaliście tych komiksów, ponieważ Chudoliński bardzo szczegółowe opisuje wszystkie elementy, więc nie ma problemu ze zrozumieniem o co chodzi. Sam jestem dobrym przykładem, bo choć dzieła Millera i Moore'a były mi wcześniej dobrze znane, ale o Azylu Arkham nie wiedziałem praktycznie nic. Właściwie to podczas czytania nabrałem tylko ochoty, żeby nadrobić zaległości komiksowe.
Coś co zwróciło moją szczególną uwagę podczas lektury to przedstawienie różnych koncepcji psychologicznych, a także powoływanie się na nie przy onawianiu poszczególnych tematów. Bardzo mnie to urzekło jako studenta psychologii. Wiele z teorii i pojęć jakie autor omówił były mi już wcześniej znane, bo przerabiałem je na zajęciach. Przedstawione one są w zakresie wystarczającym do zrozumienia ich założeń. Ogólnie rzecz ujmując, bardzo podoba mi się połączenie tematyki czysto naukowej z komiksowymi postaciami, ponieważ są to dwie moje pasje połączone w jedno. Skoro już o tym mowa, Michał Chudoliński wspomina też pobieżnie o podcastach poświęconych tematyce psychologiczno-komiksowej, a także o terapii wykorzystującej tematy superbohaterskie i ogólnie popkulturowe . Bardzo się cieszę, że przeczytałem tą książkę, ponieważ bez niej możliwe, że bym się nie dowiedział o tego typu rzeczach, a tak na pewno będę starał się zdobyć więcej informacji o tym na własną rękę.
Znaczną część książki poświęcono komiksom oraz serialom o Batmanie, jednak nie zabrakło też miejsca na najpopularniejsze medium, jakim są filmy live-action. Na przestrzeni całego dzieła znajdą się odniesienia do różnych inkarnacji kinowych, jednak jest też osobny rozdział poświęcony analizie motywacji i symboliki wszystkich złoczyńców, którzy doczekali się interpretacji na wielkim ekranie. Mógłbym właściwie tutaj powtórzyć wszystkie pozytywne rzeczy, jakie napisałem o poprzednich rozdziałach, był równie ciekawy i czytało mi się go chyba najszybciej.
Doceniam "Mrocznego Rycerza Gotham" za bardzo wiele rzeczy. Za rozpowszechnianie koncepcji i pojęć psychologicznych, za uświadamianie na temat dziedzictwa Billa Fingera. Podziwiam za ogrom widocznie włożonej pracy, przytoczonych źródeł i szczegółowość poszczególnych analiz. I bardzo się cieszę, że tego typu prace powstają na temat treści związanych z komiksami. Liczę, że to medium będzie jeszcze bardziej popularyzowane i doceniane, m.in. za pomocą takich dzieł jak książka Michała Chudolińskiego.

Obowiązkowa lektura, dla osób które kochają Batmana!

Nie ukrywam, że akurat nie jestem wielką fanką Batmana i zdecydowanie wolę uniwersum Marvela, jednak chętnie i z ciekawością sięgnęłam po tę książkę dzięki współpracy @mchudolerro (autorowi)i @wydawnictwo_universitas (wydawnictwo) za co bardzo dziękuję 😘
Powiem wam tak...wciągnęłam się i pochłonęłam ją błyskawicznie! 👀🔥

Historia obrońcy Gotham, człowieka nietoperza ujawniona! 🦇

Zastanawialiście się jak powstała ta intrygująca postać? Kto był jej prawdziwym pomysłodawcom i ją zaprojektował? Mam dla was idealną polecajkę, która z pewnością zaspokoi waszą rządzę wiedzy.

Książka Pana Michała nie jest tylko naukową analizą historii i interpretacji postaci, ale również napisaną z pasją znakomitą lekturą.

Nie brakuje ciekawostek, które napewno zaskoczą nie jedną osobę.
Oprócz tego dowiecie się jak Batman ewoluował przez te wszystkie lata, czyim i jakim kosztem...nie widziałam, że kryje się za tym taka historia twórcy 👀🥺

Niestety nie znam Batmana tak dobrze, by wiedzieć jakich miał wrogów (pomijam tych oczywistych jak Joker i Pingwin) dlatego słownik postaci był po prostu w punkt 😙👌

Naukowy i złożony styl pisania autora absolutnie nie przytłacza.
Jest zrozumiały dla takiego czytelnika, który raczej buja w obłokach lub rozwiązuje sprawy kryminalne niż pochłania książki naukowe 😇

Cóż więcej mogę dodać. Genialna książka dla każdego! 🔥

Obowiązkowa lektura, dla osób które kochają Batmana!

Powiem wam tak...wciągnęłam się i pochłonęłam ją błyskawicznie!...

MITOLOGIA BATMANA

Polacy i Batman. Temat w sumie znany, od rodzimych twórców pracujących nad serią (Kudrański, Dutkiewicz),przez wątki dziejące się w Polsce czy postacie z naszym krajem związane, po takie ciekawostki, jak rodzima gra „Batman: Wszyscy kłamią”. No a teraz mamy jeszcze książkę w pełni Gackowi poświęconą, stworzoną przez Michała Chudolińskiego, krytyka i założyciela poświęconego Batmanowi bloga „Gotham w deszczu”. No i fajnie jest, konkretnie, z zacięciem zarówno fanowskim, jak i naukowy. I całkiem kompleksowo, choć w zwartej formie.

Batman. Człowiek Nietoperz. Obrońca Gotham. Kiedy był mały, bandyci zabili mu rodziców, kiedy dorósł i wyszkolił się, został zamaskowanym obrońcą miasta. I to właśnie o nim opowiada ta książka. O tym kim jest i dlaczego jest taki, a nie inny. A przede wszystkim o tym, co się na niego składa, skąd się wziął – popkulturowo, historycznie – i jak się zmieniał przez dekady wydawania.

MITOLOGIA BATMANA

Pozycja obowiązkowa dla fanów Mrocznego Rycerza, ale warta uwagi dla każdego, kto interesuje się tematem superbohaterów, komiksów i popkultury. Książka prześwietla Batmana z mocno naukowej perspektywy, dokonuje szczegółowej analizy pod wieloma względami i tym samym daje szerszy pogląd na postać Rycerza z Gotham. Jest to wybitny zbiór tekstów, który dopełnia pulę istniejących już książki tego rodzaju na rynku. Dosadniej zanalizować Batmana się chyba już nie da.

„Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej” Michała Chudolińskiego to książka ważna z kilku powodów. Po pierwsze – jest o Batmanie. I to z jednej strony wystarczyłoby za koronny argument opowiadający za jej znaczeniem samym w sobie. Ale są też inne. Równie ważne.
Cała recenzja: https://tinyurl.com/2p98hzsr

Cała recenzja: https://tinyurl.com/2p98hzsr

Ostatnio w moje ręce trafiła książka Michała Chudolińskiego "Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej". Jak można się domyślić, pozycja poświęcona jest Batmanowi. Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać, bo chyba każdy zetknął się z obrońcą Gotham.

Postać tę znam przede wszystkim z filmów, dlatego z czystej ciekawości zdecydowałam się przeczytać zbiór esejów dotyczących Człowieka Nietoperza. Szczerze to nie wiedziałam, że Batman na przestrzeni lat aż tak ewoluował. W ogóle bardzo dużo rzeczy nie wiedziałem na jego temat. Pan Michał wykonał naprawdę świetną robotę. Po lekturze można dowiedzieć się między innymi, jak i dlaczego powstał Batman, kto na tym zyskał, a kto stracił, jak zamaskowany rycerz Gotham musiał zmieniać się, by przetrwać do dziś oraz dlaczego robi, to co robi. To książka dla każdego, nie tylko dla prawdziwych fanów tego superbohatera.

Mimo że autor skupia się na mądrych kwestiach takich jak poznanie motywacji czy psychiki Batmana oraz na socjologii dewiacji to i tak tekst zrozumiały jest dla takiego laika, jak ja. Oczywiście są zwroty, które musiałam sprawdzić, ale nie narzekam, bo wzbogaciłam swoją wiedzę. Podobało mi się, że autor na końcu książki zamieścił słownik postaci. Właśnie od niego zaczęłam i uświadomiłam siebie, że nie znam wielu wrogów Człowieka Nietoperza. Oczywiście kojarzyłam tych najbardziej znanych jak Joker czy Pingwin, ale ich jest całe mnóstwo, dlatego po lekturze nabrałam ochoty na ponowne obejrzenie filmów z Batmanem. Podczas seansu chcę zwrócić uwagę na informacje, które dowiedziałam się, czytając "Mrocznego Rycerza Gotham."

Nie jestem wielką miłośniczką Batmana, czy w ogóle komiksów a muszę przyznać, że z zaciekawieniem czytałam eseje autora. Wyobrażam sobie zapalonych fanów całego uniwersum Batmana czytających tę książkę. Myślę, że z pewnością będą zachwyceni. Podsumowując, polecam szczególnie fanom Batmana, ponieważ to świetna naukowa lektura napisana przez człowieka z pasją.

RECENZJA: https://stacjaksiazka.pl/recenzje/mroczny-rycerz-gotham-szkice-z-kultury-popularnej-michal-chudolinski/

Zapraszamy do recenzji! https://nerdheim.pl/post/recenzja-ksiazki-mroczny-rycerz-gotham-szkice-z-kultury-popularnej/

• Historia idei
  • Popularnonaukowe
  • Chętnie przeczytam jeszcze raz
  • Egzemplarze recenzenckie od wydawnictw
  • 40 Posiadam
  • Naukowe