Emocjonalne dziedzictwo. Terapeutka, pacjenci i spuścizna traumy

Okładka książki Emocjonalne dziedzictwo. Terapeutka, pacjenci i spuścizna traumy Galit Atlas
Galit Atlas Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Emotional inheritance. A therapist, her patients, and the legacy of trauma
Czarna Owca
2023-02-22
2023-02-22
Piotr Cieślak

Ta książka skłania do wielu przemyśleń i uruchamia mnóstwo wspomnień związanych z własną przeszłością i z doświadczeniami, przez które przeszliśmy. Niby czytamy historie pacjentów dr Galit Atlas, ale podświadomie ciągle szukamy odniesień do własnych przeżyć. To się dzieje samoistnie, być może dlatego, że te historie są niestety uniwersalne. Dzieci porzucone, tajemnice, ciążące nad rodziną, wyparte pragnienia i tęsknoty, nagłe śmierci. Wszyscy doświadczamy tego samego i wszyscy żyjemy wpasowani (albo nie) w jakiś układ rodzinny. Nie wystarczy wyjść z tego układu, trzeba go jeszcze przepracować i zobaczyć we właściwej perspektywie. Warto to zrobić, żeby zacząć żyć po swojemu, bez poczucia, że ograniczają nas ograniczenia innych.

Jestem pod niewyobrażalnym wręcz wrażeniem, jak coś takiego jak trauma i jej „radioaktywne  działanie” oddziałujące na kolejne pokolenia (za prof. Yolandą Gampel) można było zawrzeć w tak skondensowanych rozdziałach, które pochłania się z niekłamaną ciekawością i zaangażowaniem. Dr Galit Atlas dokonała cudu i jak się okazuje, nie był to wyczyn jednorazowy.

Ludzka psychika, choć wciąż pozostaje dla nas nie do końca odkrytą zagadką, kreśli  pewne schematy, z których powtarzalności da się wyciągnąć wnioski, które znacząco wpływają potem na zdrowie pacjentów borykających się z pozornie niezrozumiałymi dla siebie symptomami, które czasem wręcz niszczą ich życie.  Dr Atlas korzysta z wiedzy stosunkowo świeżej. Epigenetyką zajęto się na poważnie w  XX wieku, kiedy przypuszczeniom, że traumy dziedziczymy nie tylko po rodzicach, ale i dziadkach, nie dało się już zaprzeczyć.

Dowiedziono wówczas, że nasze DNA ulega ekspresji, która nie wiąże się ze zmianami w sekwencji DNA, lecz modyfikuje ją przez czynniki zewnętrzne, i te zmiany podlegają dziedziczeniu. Najsilniejszy ślad chemiczny pozostawia po sobie trauma. Hormon stresu wpływa na mózg, odgrywając niemałą rolę w jego rozwoju. Dziedziczymy „duchy przeszłości”, które nieświadomie wpływają na nasze zachowanie i  nasze wybory. Fascynuje mnie ta książka i każdy omawiany w niej przypadek.

Dzięki niej o wiele bardziej rozumiem literaturę, ściślej mówiąc postawy bohaterów, które na pierwszy rzut oka budzą kontrowersje. Kobieta, która ucieka w przemocowy romans  - „Pod słońcem Turynu”, „Historia złych uczynków” czy chłopiec, który doznaje emocjonalnego paraliżu po śmierci brata - „Braciszek”, rozumiem ich postępowanie o wiele bardziej, a oni sami stają się po prostu istotami uwięzionymi w przeszłości, których nie sposób oceniać. Jeszcze raz polecam i proszę, peace and love :)

IG @angelkubrick

Ludzka psychika,...

"Historia każdej rodziny naznaczona jest jakiegoś rodzaju traumą. Każda trauma zaś utrzymuje się w niej w szczególny sposób, by pozostawić emocjonalny ślad w tych, którzy dopiero mają się urodzić." ❤️

Trauma.
Czy możliwe, byśmy dziedziczyli wspomnienia traum po swoich rodzicach czy dziadkach?
Czy możliwe, by ich traumy wpływały na Nas i na nasze zdrowie psychiczne i.. fizyczne?
Tak!
Odczuwamy je, choć ich sobie nie uświadamiamy!
Nasz umysł gromadzi nie tylko osobiste życiowe doświadczenia, ale również sprawy, które żyją w nas całkowicie nieświadomie - wspomnienia, odczucia, straty i traumy odziedziczone po starszych pokoleniach. To wszystko rzutuje na nasze życie w trudny do kontrolowania sposób. Kształtuje nasze zachowania, uczucia, postrzeganie świata, a nawet wspomnienia.
"Nieprzetworzone doświadczenia zawsze znajdą drogę powrotną, by raz po raz odżywać na nowo." 💔

Ta książka jest zdecydowanie warta uwagi, dla mnie wręcz fascynująca! Jeśli i Wy interesujecie się psychologią i chcecie pogłębić wiedzę na temat dziedziczenia emocjonalnego to musicie koniecznie przeczytać tę książkę.
Wydawnictwo Czarna Owca

Trauma.
Czy możliwe, by ich traumy wpływały na Nas i na nasze zdrowie psychiczne i.....

Książkę czyta się bardzo szybko i to dla mnie jedyny plus, spodziewałam się większego zgłębienia tematu. Historie, które przeczytałam nie do końca brałam na poważnie.

Chodź szybko. Przyjdź i usiądź obok mnie. Otwórz swój umysł na nowe doznania. Spójrz na ludzi, którzy są wokół Ciebie. Spójrz na osoby z Twojego najbliższego otoczenia. Złap je za rękę. Porozmawiaj z nimi. Dowiedź się, jaki miały na Ciebie wpływ. Otwórz swoje serce na przeżycie własnych emocji. Na doświadczenie ich. Z wielką dozą uważności. Może z lekkim lękiem, ale też z ekscytacją. Z ciekawością i odpowiednim dystansem. Bądź świadomy. Chciej dostrzec te minimalne gesty, które dostrzegałeś. Słowa, które kiedyś zostały wypowiedziane i zaburzyły Twoją wartość, zachwiały Twoim światem. Sytuacje, których byłeś świadkiem, a których powinieneś nie widzieć i nie doświadczać. A także wszystko to, co zostało niewypowiedziane, a dotyka na tyle mocno, by zwalać z nóg w codziennej walce o swoje szczęśliwe życie.

Czy książka, która łączy prawdziwe historie pacjentów, własne doświadczenia psychoanalityczki, a także wiele badań może nie wyjść? Może, ale akurat ta udała się w 100%.
Jest świetnie napisana i skonstruowana. Niesamowicie wciąga, bo przedstawia nas samych. Może z innymi problemami, może z innymi cechami osobowości i charakterami, ale daję wgląd w ludzką psychikę. Pokazuję nasze słabości. Łączy wszystko w jedną całość. Pokazuję jak traumy, przenoszą się z jednego pokolenia na drugie, i tak w kółko i tak bez końca. Trauma międzypokoleniowa nie przerywa swojego złowieszczego tańca, co więcej kieruje nas w zgliszcza ciemności. W otchłań lęków, strachu, kompleksów i niepewności.

Ta książka jest po prostu wspaniała. Wiele wyjaśnia.

Mocna polecajka. Dla każdego.

Jest to książka, która przybliży nam temat dziedziczenia traum oraz pokaże jak wspomnienia przodków, ich decyzje i lęki wpływają na ich potomków- czyli na nas.

W tej pozycji autorka i jednocześnie terapeutka Dr Galit Atlas przybliża nam historie pacjentów oraz własne przeżycia:o starcie, miłości, a także osobiste traumy postrzegane przez pryzmat psychoanalizy.

Autorka wciąga nas w ciekawy temat skrywanych tajemnic, emocjonalnych mechanizmów obronnych oraz niewypowiedzianych uczuć.

Jest to książka o bardzo przystępnym języku prezentująca studium przypadku osob zdradzonych, molestowanych czy potomków holokaustu- wszystkich łączą pewne zdarzenia z przeszłości, które maja odzwierciedlenie w teraźniejszych decyzjach.

Niezwykle ciekawa lektura poruszająca trudny i fascynujący temat. Polecam!

Autorka...

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy traumę możemy dziedziczyć? Jaki wpływ ma na nas fakt, że dziadek przeżył Holokaust, a mama straciła kiedyś brata lub siostrę? A może my sami trzymamy w sobie jakieś traumatyczne zdarzenie, które blokujemy? Książka „Emocjonalne dziedzictwo” odpowiada na te pytania i otwiera przed nami drzwi do świata międzypokoleniowej traumy.
Książki z zakresu psychologii są jednymi z moich ulubionych. Poszerzanie swojej wiedzy oraz zdobywanie nowych informacji sprawia mi przyjemność, a lektura „Emocjonalnego dziedzictwa” zdecydowanie jest tym czego potrzebowałam. Pozycja ta jest obszernym studium międzypokoleniowej traumy, autorka przedstawia w niej historie zarówno swoje, jak i pacjentów. Dzięki pełnej szczerości możemy poznać intymne szczegóły osób żyjących z traumą, a zarazem poczuć empatię płynącą od dr Galit Atlas. Opowiadając również o sobie, autorka urzeczywistniła treść, sprawiając, że możemy zobaczyć terapeutkę również z ludzkiej strony. Daje nam to świadomość, że psycholog jest również człowiekiem, ze swoją historią i bagażem życiowym. Język i styl autorki sprawiają, że nie można oderwać się od czytania. Jest on zrozumiały dla czytelnika, a wszelkie terminy pojawiające się w treści są wytłumaczone. Zaletą książki jest fakt, że jest pisana na żywym przykładzie co sprawia, że staje się ona bliższa odbiorcy, a czasem można odnaleźć w niej samego siebie. Bardzo ważne jest aby przed przeczytaniem książki zastanowić się czy jesteśmy gotowi na dawkę emocji, które może dać ta pozycja oraz przemyśleń, które mogą pojawić się po jej przeczytaniu. Czasem lektura podobnych pozycji, może stać się kluczem otwierającym drzwi, których nie byliśmy świadomi. Zdecydowanie polecam, książka porusza bardzo ważny temat, jest w bardzo dobry sposób skonstruowana i daje do myślenia.

Książki z...

,,Emocjonalne dziedzictwo" Dr Galit Atlas.

,,Jesteśmy spleceni w sposób, którego w pełni nie pojmujemy i nie umiemy kontrolować, a przy tym wiemy o sobie nawzajem więcej, niż nam się świadomie wydaje." s.113

Książka, która dla niektórych osób może być trudna, 😔 ponieważ porusza poważne tematy takie jak: wykorzystywanie seksualne czy samobójstwo. Autorka od wielu lat zajmuje się badaniem traumy. Na kartkach tej książki przedstawia nam historię swoich pacjentów oraz poddaje analizie traumę, która została przez nich odziedziczona.

Okazuje się, że możemy przejąć traumę po przodkach, 😮 nawet nie zdając sobie z tego sprawy, może się to objawiać różnymi nieuzasadnionymi lękami czy koszmarami. Wydaje się to dość przerażające i czy w ogóle można pokonać coś, co zostało nam narzucone z góry? Odpowiedź na to pytanie możecie odnaleźć w tej książce. 🤫

Współczułam pacjentom i jednocześnie podziwiałam ich, ponieważ mieli odwagę, aby coś z tym zrobić. Momentami było mi ciężko uwierzyć, że niektóre stare traumy mogą aż tak zmienić życie ludzi. Nie wszystko było dla mnie zrozumiałe i nie wiem jak Dr Galit odczytuje te wszystkie znaki, które prowadzą do rozwiązania konfliktu, który został wytworzony przez pokoleniową traumę. Jednak muszę przyznać, że książka była dość ciekawa. Nazwałbym ją studium przypadków, które może być przydatne dla osób zainteresowanych psychologią. 😁

,,Emocjonalne dziedzictwo" Dr Galit Atlas.

Dzień dobry😁

Czytacie książki, słuchacie audiobooków w komunikacji, czy raczej preferujecie czytanie w trochę innych warunkach 🤔? Jeśli tak, to jakich?

Drążąc temat zawarty w tytule książki - byliście kiedyś na terapii, uważacie, że warto z niej korzystać 🤔?

,, Blizny odziedziczonej traumy przybierają niepowtarzalny kształt. Świadomość, podobnie jak detektyw, podąża za śladami pozostawionymi przez duchy przeszłości w naszych umysłach. Świadomość ta stopniowo rzuca światło na to, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i ją kontroluje. Nieprzetworzona treść emocjonalna często na pozornie tajemnicze sposoby ma tendencje do ujawniania się i ponownego ukazywania w życiu ''.

😶‍🌫️Współpraca z @wydawnictwoczarnaowca 😶‍🌫️

W życiu na różnych jego etapach spotykamy wielu ludzi. Jedni będą tymi pozytywnymi, dzięki którym możemy się otworzyć, wyżalić się i z nimi z przyjemnością spędzać czas, a inni będą wręcz przeciwnie nas od siebie odstraszać, docinać, czy wręcz wyśmiewać i doprowadzą z czasem swoim zachowaniem i utrudnianiem życia do wystąpienia sytuacji traumatycznych.

Kto przynajmniej raz nie został wyśmiany, niech pierwszy rzuci kamieniem 🪨

Wbrew pozorom do wystąpienia traumy często mogą doprowadzić nawet najbliższe nam osoby, jak rodzice, czy rodzeństwo. Trauma może być również przekazywana w pewnym sensie z pokolenia na pokolenie.

Zdarza się, że mamy spore problemy z zaśnięciem, lub niepokojące nas, przerażające wręcz sny - przyczyną może być właśnie trauma, emocje, które przeszły z pokolenia na pokolenie. Sposobem rozwiązania tego problemu jest przemyślenie faktu co może nas doprowadzać do tego stanu, lub pójście na terapię.

Dlaczego tak ciężko jest odpuścić, zapomnieć o danej relacji, osobie w naszym życiu ?

Z jakiego powodu spora część osób ma problem w utrzymaniu dobrej, zdrowej relacji ? Jak odrzucenie przez najbliższych wpływa na dziecko?

Jaką rolę odgrywa śmierć dziecka w rodzinie ?

Między innymi właśnie na te pytania znajdziemy odpowiedź w poniższej książce... psychoanalityczka @galit_atlas odpowiada na trapiące nas pytania za pomocą przykładów z wieloletniej praktyki zawodowej i opisów przypadków wśród własnych pacjentów.

Uważam, że warto sięgnąć po tę książkę z perspektywy po prostu zwykłego człowieka, ale i osoby zainteresowanej psychologią - kto z nas nie miał chociaż raz problemów ze snem, gorszego momentu w życiu?

Rozległość poruszanych tematów, opisywanych historii sprawia, że książka @galit_atlas będzie świetna zarówno jak już wspomniałem dla osób zainteresowanych psychologią, szukających odpowiedzi na drążące ich pytania, jak również fanów innych gatunków.

Dzień dobry😁

Pamięć i trauma.

Na to, co kształtuje nas jako ludzi, wpływa bardzo wiele czynników. Można wśród nich z całą pewnością wymienić nasze wychowanie oraz pamięć o tym, jakie były nasze wzorce osobowe - a więc głównie rodzice (oraz inne dorosłe osoby, które czegoś istotnego nas nauczyły). Człowiek ma jednak to do siebie, że przejmuje od swych wzorców nie tylko to, co dobre i konstruktywne, ale także to, co jest potencjalnie złe i destrukcyjne. Wspomnienia i pamięć o tym, czego się od kogoś nauczyliśmy, często jest obarczona traumą lub emocjonalnym bagażem, z którym trzeba się jakoś uporać, aby móc nauczyć się prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu. Ale jak to zrobić? Tego dowiemy się z książki pt. Emocjonalne dziedzictwo. Terapeutka, pacjenci i spuścizna traumy.

Czy tego chcemy, czy nie, za sprawą wspomnień i pamięci wciąż żyją w nas ludzie, których kochamy i którzy nas wychowywali. Doświadczamy ich emocjonalnego cierpienia i śnimy ich wspomnienia, a wszystko to kształtuje nasze życie w nie zawsze uświadomiony sposób. Książka pt. "Emocjonalne dziedzictwo" opowiada o rodzinnych sekretach, które prześladują nas niczym upiory przeszłości i nie pozwalają nam żyć pełnią życia oraz przyczyniają się do powstawania przepaści między tym, czego pragniemy, a tym, co możemy osiągnąć.

Dr Galit Atlas łączy historie swych pacjentów, własne doświadczenia oraz dziesięciolecia badań, by pomóc nam odszukać zależności między życiowymi problemami a emocjonalnym dziedzictwem, które dźwiga każdy z nas. Tylko dzięki podążaniu śladami duchów przeszłości możemy zmienić nasze przeznaczenie.

Najpierw należałoby jednak uporać się z tym, co te duchy przeszłości do nas "mówią". A często wiąże się to z jakiegoś rodzaju traumą. Atlas wyróżnia wśród zgubnych skutków traumy takie zjawiska jak permanentne poczucie wstydu u dorosłego już człowieka, towarzyszący mu na co dzień stres, skłonność do wycofywania się z relacji międzyludzkich, niewłaściwe ich nawiązywanie, strategię odwrotu i ucieczki w sytuacjach trudnych, wymagających działania. Dziecko przeżywające traumę może jako dorosły wycofywać się, uciekać od problemów i mieć poczucie, że nie jest w stanie im sprostać. W oczywisty sposób wiąże się to z brakiem właściwych wzorców z czasów dzieciństwa (przede wszystkim emocjonalnych),a skutkuje tym, że jako dorośli... po prostu nie wiemy jak w sposób właściwy funkcjonować. To bardzo istotny problem, z którym boryka się bardzo wielu dorosłych.

Książka jest także fantastyczna pod kątem "wyłożenia kawy na ławę" jeśli chodzi o studium ludzkiej pamięci jako takiej (a także tego, co ta pamięć jest zdolna przenosić). Atlas opisuje jej rodzaje, sfery którym konkretne rodzaje pamięci odpowiadają, skupia się także na przedstawieniu mechanizmów pamięciowych i sposobów funkcjonowania ludzkiego organizmu na różnych etapach radzenia sobie z traumą - z poziomu pamięci i własnych przeżyć, które wymagają pewnego przepracowania. To bardzo ważny element książki, który warto podkreślić.

Z bagażem emocjonalnym i dotyczącym go dziedzictwem, chcemy tego czy nie, trzeba się zawsze jakoś uporać. Często nie jest to proste i może minąć sporo czasu, aż nauczymy się żyć z tym, co tkwi w naszej pamięci i co nas w związku z tym "mentalnie uwiera". Książki takie jak ta pozwalają trochę się z tymi problemami oswoić, a autorzy tacy jak Atlas wskazują nam właściwą drogę do przepracowania tego, co wymaga na poruszonych płaszczyznach uwagi.

Czarna Owca - dziękuję.

#emocjonalnedziedzictwo #trauma #galitatlas #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #recommendedbooks #bookreview #bookreviewpoland #instabooks #instabookspoland #dobraksiazka #czytamksiazki

Pamięć i trauma.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Nauki społeczne

Galit Atlas Emocjonalne dziedzictwo. Terapeutka, pacjenci i spuścizna traumy Zobacz więcej