Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała

Okładka książki Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała Katharina von der Gathen, Anke Kuhl
Okładka książki Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała
Katharina von der GathenAnke Kuhl Wydawnictwo: Dwie Siostry popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
AnyBody. Dick & dünn & Haut & Haar: das große Abc von unserem Körper-Zuhause
Dwie Siostry
2023-02-01
2023-02-01
Anna Magdziarz

Okładka książki Odpowiedz mi! Nowe pytania. Dzieci znow pytają o intymne sprawy Katharina von der Gathen, Anke Kuhl
Odpowiedz mi! ... Katharina von der G...
Okładka książki Najlepsze jasełka wszech czasów Anke Kuhl, Barbara Robinson
Najlepsze jase... Anke Kuhl, Barbara ...
Okładka książki Hedwiga i księżniczka z Hardemo Anke Kuhl, Frida Nilsson
Hedwiga i księ... Anke Kuhl, Frida Ni...
Okładka książki Hedwiga i lato ze Sznyclem Anke Kuhl, Frida Nilsson
Hedwiga i lato... Anke Kuhl, Frida Ni...

Okładka książki Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Zapachy, czyli... Agnieszka Sozańska,...
Okładka książki Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Pod ziemią, cz... Małgorzata Piątkows...
Okładka książki Mała książka o wielkiej Ukrainie. Розповідь про Україну. Гімн слави та свободи Ołena Charczenko, Michael Sampson
Mała książka o... Ołena Charczenko, M...

Każdy człowiek ma wlasne ciało, jednak zanim w pełni je zaakceptuje pokocha i zrozumie zdarza się, że musi upłynąć naprawdę wiele czasu.
Samoakceptacja, budowanie pewności siebie i świadomości nastręcza czasem wielu problemów, jednak... warto!
I właśnie to chce Wam dziś pokazać przy okazji kapitalnej książki spod skrzydeł @dwiesiostry - "Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała ", autorstwa Kathariny von der Gathen i Anke Kuhl.

Dobrze jest zacząć pracę nad sobą znając problem, z którym mamy do czynienia.
I dokładnie to robi ta książka!
Skrzętnie tłumaczy, czym są ból, brzydota, brak pewności siebie, choroby i brak wsparcia. Robi to właśnie dlatego, aby wyjaśnić jak ogromne znaczenie ma nasze postrzeganie siebie, swojego ciała i traktowanie go jako wyjatkowego. Nie mają znaczenia różnice między ludźmi: kolor skóry, ilość blizn, trądzik czy mankamenty urody, ale możemy docenić jak fantastycznym jest posiadanie zupełnie różnych umiejętności robienia sztuczek.
Zwijanie języka w rulonik?
A może potrafisz ruszać uszami albo polizać łokieć? 🤭

Kanony piekna są zmienne, każdego fascynuje inny kolor włosów, ksztalt nosa a i to co widzimy bywa mylące. Przecież wpaja się nam, że to co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. 😊

Ale świadomość różnic jest ważna!
Ważne też jest zrozumienie i tolerancja!
Ważne jest niesienie wsparcia i promowanie życzliwości.

Przy okazji tej książki nie tylko odkryjecie wizualne różnice i na nowo odkryjecie części ciała i różnice między nimi.
Przypomnicie sobie na czym polega idea ciałopozytywności i być może wesprzecie siebie i swoje dzieci w budowaniu podziwu dla własnego ciała, jego umiejętności, kochania jego walorów i niedoskonałości.

Za każdym razem, gdy odkrywam kolejną książkę z tego zakresu wydaje mi się, że jest odpowiedzią na dziecięcą ciekawość, ale nie tylko!
Jako dorośli sami znajdziecie tutaj potężną dawkę wartości, podbudujecie poczucie własnej wartości I spojrzycie na ciała ludzkie nie tylko z szacunkiem ale i podziwem!

Nie dajcie się zachęcać zbyt długo, ta książka która potrafi zaszczepić ziarno życzliwości i pracować na równi z pedagogami.
Czego chcieć więcej?! 🤔😉

"Od stóp do głów " to ilustrowany elementarz ludzkiego ciała. Znajdziecie w nim alfabetycznie ułożone hasła dotyczące nie tylko naszej fizjonomi ale także psychiki oraz różnych zjawisk społecznych i kulturowych.

Objaśnienia tych haseł napisano przystępnym językiem. Krótko, zwięźle i na temat. Dodatkowo na marginesie umieszczono różne ciekawostki dotyczące omawianych kwestii.

Omawiając wszystko co związane z ludzkim ciałem jego budową i funkcjonowaniem, autor książki - Von der Gathen Kathatina podkreśla, że kanony piękna zmieniały się w historii wielokrotnie. Podkreśla, że pojęcie piękną jest pojęciem bardzo względnym i zawsze trzeba o tym pamiętać.

Bardzo podoba mi się ciałopozytywny wydźwięk tej książki, przełamanie tabu i rzetelne podejście do tematu.

Na duży plus zasługują także dowcipne ilustracje. Wśród nich odnajdziecie zdjęcia rodzinne. Widać na nim członków rodziny na przestrzeni upływającego czasu. Zmiany widoczne na tych zdjęciach mogą stać się źródłem wielu refleksji i ważnych dyskusji.

Tak naprawdę pod ubraniem wszyscy jesteśmy nadzy. Warto o tym pamiętać i pokochać własne ciała. Warto uczyć tego podejścia nasze dzieci

Ciało człowieka to temat długi i szeroki. Tak rozległy, że naprawdę nie jest łatwo omówić wszystkiego co najważniejsze, co wiąże się z ludzkim ciałem, z punktu widzenia naszej świadomości i dobrobytu, w dodatku w jednej książce. A jednak dziś pokażę Wam pozycję, w której to się udało.

"Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała" zawiera prawie 50 zagadnień ułożonych alfabetycznie, które odnoszą się do ludzkiego ciała: jego wyglądu, budowy, doskonalenia, zdrowia i chorób, różnorodności, płci i dojrzewania, granic, tożsamości i ducha.

Dowiemy się jak w poszczególnych krajach postrzegane się różne elementy mowy ciała. Poczytamy jak na przestrzeni wieków zmieniał się cielesny kanon piękna. Zgłębimy tajniki dojrzewania płciowego i tożsamości płci. Sprawdzimy ile (w kilogramach, tonach, litrach) nasze ciała produkują wydzielin na przestrzeni całego życia. Poruszymy także tematy bardziej miękkie jak pewność siebie, pierwsze wrażenie, zakochanie. Na końcu przyjrzymy się bliżej nam samym i temu co wiemy o naszych ciałach.

To naprawdę świetnie opracowana i pasjonująca lektura, w której nie ma czegoś takiego jak temat tabu. Podoba mi się sposób w jaki odnosi się do ciała i człowieka, nie ocenia, a wymienia, pokazuje i normalizuje.

To wartościowa książka, którą z pewnością będę posuwać do czytania moim dzieciom, kiedy osiągną na nią gotowość. To także pomocna dłoń dla rodziców, którzy chcą rzetelnie, ale i nieskomplikowanie odpowiadać na dziecięce pytania dotyczące ciała. Polecam ❤️

"Od stóp do głów" to książka, która z pewnością przyciąga uwagę dzieci w młodszym wieku szkolnym, ale i starszych. Z lekkością i wrażliwością opowiada o ludzkim ciele, ale nie jest zdecydowanie to podręcznik anatomii i fizjologii. Owszem, autorki omawiają niektóre części naszych ciał, lecz jest to opowieść daleka od suchych opisów.

Dwie niemieckie specjalistki, edukatorka i ilustratorka, wyjaśniają, że ciało zmienia się na przestrzeni lat, ale też i każdego dnia może być inne- i to jest normalne! Piszą o różnych wyglądach ludzi, o dotyku, pewności siebie, ideale piękna, płci, komplementach, nagości, mowie ciała, niepełnosprawności, operacjach plastycznych, starości, samostanowieniu, próżności, wstydzie, wydzielinach ciała, zakochaniu, złośliwościach, zdjęciach i filmach, podnieceniu, w końcu też o piersiach, penisie, wulwie, pochwie, włosach, skórze. Nie zapominają jednak o asertywności, osobach nienormatywnych, wyzwaniach, które stawia życie, ani nie przemilczają bycia grubym czy chudym. W tej książce jest wszystko, co ważne. I jeszcze przekazane w sposób dowcipny, nie zawstydzający, ani poniżający. Po tej lekturze, można poczuć się ważną częścią różnorodnego świata!

Tytuł przygotowany merytorycznie bez zarzutów, wydany pięknie i z pomysłem. Od razu rzuci Wam się w oczy okładka, z owijką, którą można- ba, zróbcie to koniecznie!- ściągnąć, zaglądając tym samym pod ubrania przedstawionych ludzi. Słuchajcie, co to jest za zaskoczenie! W pierwszym momencie Moje Dzieciaki, wybuchnęły śmiechem, ale teraz, mimo, że książkę miały w rękach z setki razy, uśmiechają się pod nosem na ten widok. Sama też chętnie ciągle rozbieram te postacie 😄 Po wewnętrznej stronie okładki, zapisano w dymkach myśli ludzi na swój temat. Są tak różne i tak ciekawe, że czytam je na okrągło! Bo okazuje się, że można mieć podobne myśli...

Kolejnym bardzo fajnym zabiegiem jest przedstawienie ludzi na ilustracjach niczym na rodzinnych fotografiach, zmieniających się na przestrzeni wielu lat.

Dla mnie, czterdziestolatki z bagażem kompleksów, czytanie tej książki przyniosło ulgę, radość i kolejny krok do samoakceptacji. Choć głównymi adresatami "Od stóp do głów" są starsze dzieci i młodzież, tak naprawdę w każdym wieku możemy po nią sięgnąć i czerpać z niej to, czego potrzebujemy 💗

Dwie niemieckie specjalistki, edukatorka...

Przed Wami wspaniała książka, a mianowicie „Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała” Kathariny von der Gathen i Anke Kuhl od @dwiesiostry. W bardzo trafnych, krótkich hasłach obrazuje to, co dotyczy każdej i każdego z nas: anatomii, fizjologii, ciała w kulturze, tego, jak kształtuje się atrakcyjność i co wpływa na zmiany w ciele.

Mnie książka zachwyca. Cenię ją za szczerość, wszechstronne ujęcie tematu, świetne ilustracje bez pruderii, rzetelność w serwowaniu informacji. Hasła przeplatane są spotkaniem rodzinnym, na którym przedstawiani są ci sami bohaterowie na przestrzeni lat. Na marginesie znalazły się dodatkowe informacje opatrzone hasłem „Warto wiedzieć”.

Wnioski, które płyną z książki, pozwalają czytelnikom spojrzeć na aspekt cielesności w nowy, otwarty i bezkrytyczny sposób. Książka skupia się na pokazaniu, że jesteśmy różni, mamy inne predyspozycje i geny, stąd biorą się także różnice widoczne w naszym ciele. Ponadto kanon urody zmieniał się i zmienia na przestrzeni lat i to, co nad definiuje, to tylko po części wygląd.

Na końcu ksiażki znalazły się stwierdzenia, które mogą pomóc każdemu w określeniu tego, co w sobie lubi oraz jak reaguje na różne bodźce. Książki, które sprawiają, że poznajemy siebie lepiej, powinny znaleźć się na każdej półce. Przeczytane. :)

Wiek dzieci: 7+
Liczba stron: 88

Mnie książka zachwyca. Cenię ją za...

Wiesz, jak smakują siki? Czy miód z ucha jest słodki? Masz wystający pępek? Ile masz blizn? Czy masz łaskotki, jeśli tak, to gdzie? Uważasz, że twoje ciało jest super, bo jest domem, czy chcesz w nim coś poprawić? Może wolisz mieć kręcone włosy? Ja wybielałam piegi, dlaczego ty je sobie dorysowujesz?
Czym jest to ciało? Skoro jest domem, to dlaczego czasem boli? Dlaczego bywa naszym wrogiem? Każde ciało jest inne: grube, chude, młode, stare, napięte, wiszące, pełnosprawne i niepełnosprawne. Za każdym razem jednak stosunek wobec ciała jest kształtowany w domu, bo najlepiej uczymy się przez obserwację, dlatego tak ważne jest, by ciałopozytywność była normalizowaniem tego, że jesteśmy różni i się zmieniamy. O tym wszystkim jest “Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała” stworzony przez Katherinę von der Gathen, przetłumaczony przez Anną Magdziarz i zilustrowany - trafnie i zabawnie przez Anke Kuhl. To świetna książka przeznaczona dla osób od 8 roku życia, ale wcześniej może być czytana z rodzicami. Zawiera alfabetyczny spis ważnych słów i zwrotów dotyczących stosunku do ciała: znajdziemy tu zarówno “brak pewności siebie”, jak i “ozdabianie ciała” czy “wulwę” albo zwroty typu “mieć kij w X”. Obok treści znajdują się ciekawostki historyczne albo zadania, a na końcu książki pomysł na stworzenie swojego obrazu ciała z uwzględnieniem miejsc, w których lubimy być głaskani lub w których mamy łaskotki. Jest też test, który warto potraktować jako punkt wyjścia do rozmów na temat cielesności.
To piękna i zabawna książka wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry (Wydawnictwo Dwie Siostry).
To nie jest współpraca płatna, po prostu chciałam ją wam pokazać. Ciało jest ekstra, bo to nasz dom - tylko i aż.
PS Wiecie na jaką literę są nagie osoby?
na gie.
#bababook #odstópdogłów #ciałopozytywność #ciało #tatuaże #piercing #fryzury #piegi #plamy #blizny #bielactwo #wózekinwalidzki

Czym jest to ciało? Skoro jest domem, to dlaczego czasem boli? Dlaczego...

Jeśli szukacie książki, która pogłębi wiedzę Waszych dzieci na temat ludzkiej anatomii i fizjologii oraz zachęci do rozmów o tym jak kształtują się społeczne oczekiwania względem wyglądu ciała, to ta książka spełni Wasze oczekiwania.

Książka ta wychodzi naprzeciw coraz częściej pojawiającemu się wśród dzieci i młodzieży, problemowi braku samoakceptacji własnego ciała. Szczególnie w okresie dojrzewania, gdy zmienia się właściwie całe ich ciało.

Ta ciałopozytywna książka uczy pozytywnego wyobrażenia o własnym ciele i zwracania uwagi na zdrowie organizmu, a nie na kanoniczne piękno. Zwraca także uwagę czytelników, by przestali oceniać wygląd innych i narzucać im swoją estetykę, gdyż każdy z nas jest piękny i wartościowy. Bardzo doceniam, że poruszono tu temat stawiania granic, zarówno w odniesieniu do dotyku, jak i wypowiedzianych słów oraz komplementowania siebie nawzajem, o czym coraz częściej zapominamy.

Humorystyczne ilustracje z pewnością przyciągną uwagę dzieci.

Pamiętam ten czas, gdy ukazało się Odpowiedz mi! Kathariny von der Gathen i Anke Kuhl - mała książeczka pełna bardzo intymnych pytań i krótkich, zwięzłych, ale uczciwych odpowiedzi w formie dostosowanej do dziecięcej percepcji, ale bez grama infantylności. Przy niektórych - przyznaję - sama się rumieniłam, bo wychowani jesteśmy w przekonaniu, że pewne tematu pozostają tabu i nie należy o nich rozmawiać. Ale to właśnie ta książeczka uświadomiła mi, że rozmowy są potrzebne, że oczekują ich nasze dzieci, a nabieranie wody w usta nie sprawi, że te tematy przestaną istnieć. Dlatego też z pewną podszytą zazdrością ciekawością przyglądam się pozbawionemu pruderii podejściu Skandynawów do tematów związanych z cielesnością i chętnie zaglądam do książek tamtejszych autorów. Bo wiem, że świadomość i otwartość można wypracować.

W tym kontekście nie zdziwi nikogo, że ochoczo sięgnęłam po kolejną książkę autorek - Od stóp do głów. Jest to - ponownie bezpruderyjne - kompendium wiedzy o ludzkim ciele skierowane do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To kompleksowe spojrzenie na ciało jako takie przedstawione w skondensowanej formie.

Autorki podejmują pełne spektrum tematów związanych z wyglądem, postrzeganiem siebie, funkcjonowaniem ciała i jego zmianami. Koncentrując się na pozytywach, nie pomijają tego, co sami postrzegamy jako nieładne lub niekomfortowe. W prosty, klarowny sposób mówią o tym, co nas różni, jednak przekaz płynący z książki jest ze wszech miar ciałopozytywny.

W książce przeczytacie o pryszczach, bliznach, plamach, zmarszczkach. Włosach, tatuażach, piersiach i penisach. O kolczykach (także w miejscach intymnych),niepełnosprawności, otyłości, anoreksji i chorobach duszy wpływających na ciało. O intymności, stawianiu granic, mówieniu nie.

Autorkom świetnie udaje się pokazać, że choć nie zawsze jesteśmy z naszego ciała zadowoleni, to w nim przyszło nam żyć, warto więc o nie dbać i je zaakceptować. Podobnie jak należy akceptować ciała innych ludzi i ich osobiste decyzje. Świetnie też wyjaśniają, czym są kanony piękna i jak bardzo są zmienne.

Bardzo podoba mi się różnorodność tekstu i jego prosta, łatwa w odbiorze forma oparta na szczerości - bez karkołomnych metafor, infantylizacji i przemilczeń. Jego zwięzłość pozwala na przekazanie informacji, a jednocześnie pozostawia przestrzeń dla pogłębionej rozmowy rodzica i dziecka, który może według własnego uznania rozbudować temat, dookreślić czy po prostu odpowiedzieć na zrodzone w trakcie lektury pytania. W ten sposób buduje płaszczyznę porozumienia i kształtuje świadomość dzieci, a pośrednio i rodziców. Jednocześnie normalizuje tematy, które są dla nas, a nie powinny, krępujące czy na swój sposób trudne.

Udanym pomysłem jest też wprowadzenie różnych drobnych ćwiczeń pozwalających na poznanie ciała, poczucie go. Urozmaicają one lekturę, aktywizują czytelnika w prosty i niewymuszony sposób.

Na szczególne uznanie zasługuje też warstwa graficzna książki. Ilustracjom Anke Kuhl daleko do uładzonych, bajkowych form. Nie można im za to odmówić humoru i - nade wszystko - szczerości. Ilustratorka bez skrępowania portretuje ludzkie ciała w ich pełnej krasie - grube i chude, z pieprzykami, bliznami, zmarszczkami. Młode i stare. Rysuje części intymne, ukazuje zmiany zachodzące wraz z wiekiem, a wszystko to bez zbędnego naturalizmu, a jednocześnie bez idealizowania. W rysunkach tych nie ma nic skandalizującego ani uwłaczającego, choć pozwalają małym czytelnikom przyjrzeć się różnym ciałom i różnych stadiach życia. I w kontekście tekstu wydaje się to wszystko tak naturalne jak być powinno. Bo ciało to natura i warto zdawać sobie z tego sprawę.

Z pewnością znajdą się osoby, które uznają książkę za kontrowersyjną - zważywszy na to, że można ją "rozebrać" już na poziomie okładki i zdejmując pasek papieru, zajrzeć pod ubrania bohaterów książki. Moim jednak zdaniem to bardzo wartościowa, mądra pozycja, zdejmuje odium tabu z tego, co naturalne i pozwala młodym odbiorcom zaznajomić się z tym, co towarzyszyć im będzie przez całe życie - z ciałem. Szczera, konkretna, wszechstronna, a przede wszystkim ciałopozytywna publikacja, którą najlepiej czytać RAZEM z dziećmi i razem z nimi szukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Interesująca, delikatnie aktywizująca pozycja napisana z wrażliwością i humorem we mnie wzbudziła zachwyt. A w was? Przekonajcie się sami.

• Dla dzieci
  • TaTa czyta
  • 0_chcę przeczytać - papier
  • Matka Lewaczka od Książek
  • Dziecięce
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała