Sekretne życie pszczół

Jedność
2023-02-28
2023-02-28
48 min.

Pszczółka Brzęczółka zabiera nas w fascynującą podróż w świat swojego gatunku. Pszczoły bowiem można znaleźć dosłownie wszędzie: w miastach, dżunglach, na łąkach. Towarzyszą ludziom od ich pierwszych dni na ziemi. Pracują bardzo ciężko, aby zbierać dla nas słodkości. Przyjrzymy się ich budowie, jak pojawiają się na świecie, rozwijają, co dzieje się w ulu, tajemnicom pszczelej mapy, dowiemy się, skąd się bierze królowa, gdzie mieszkają i kryją się pszczoły, poznamy ich rozmiary i miejsca zamieszkania na świecie. Mój mały czytelnik był zachwycony wiedzą o pracy pszczelarzy, jak powstaje miód i chętnie czytał o złodziejach słodkości.

Jestem pod wrażeniem urozmaicenia wiedzy popularnonaukowej w postaci historii z mitologii greckiej, baśni hinduskiej lub tajlandzkiej. Czy zastanawiało Was kiedyś, dlaczego słoniom rozciągnęły się trąby do obecnych rozmiarów?
Czy Wasze dzieci pytały o to, jak pszczoły radzą sobie w zimie lub w tańcu? 😉To niezwykle pożyteczne i fascynujące stworzenia. Warto je bliżej poznać.

Fantastycznym dodatkiem do tego pięknie zilustrowanego wydania jest element wyszukiwania ukrytych przedmiotów i przyjaciół Brzęczółki: biedronki Kropki lub gąsienicy. Książka uwrażliwia też na los pszczół i podpowiada, jak o nie dbać, skłania do wyhodowania przyjaznym im roślin. Uwielbiam tak wartościowe perełki w biblioteczce.

Książki o pszczołach są u nas numerem jeden. Ostatnio moje dziewczyny zachwycały się wraz ze mną książką "Ale ule!", a teraz przyszła kolej abym powiedziała Wam co nieco o "Sekretnym życiu pszczół" wydawnictwa Jedność dla dzieci. Jak już wyżej wspomniałam, wszelakie książki dotyczące tych małych brzęczących istotek, są u nas jak najbardziej pożądane 😅 Nie wiem czemu, może to przez to, że z wyglądu pszczółki są śliczne, bo jeśli chodzi o codzienne życie, ja unikam ich jak ognia. No ale moje dziewczyny jeszcze nie miały z nimi bliskiej styczności, więc choć teraz zafascynowanie pszczółkami z wiekiem może im się to jeszcze zmienić 😝 Ale wracając do książki, "Sekretne życie pszczół" zachwyciło mnie już samą swoją okładką i pozłacanymi elementami. To była miłość od pierwszego wejrzenia! Ta książka po prostu cały czas do mnie wołała, żeby ją czytać! No i jak w końcu czytałam ją z moją starszą córcią, to obie byłyśmy bardzo zafascynowane sposobem przedstawienia całego życia pszczół, oraz poznawaniem historyjek z mitologii greckiej, opowieści pszczelarza oraz baśni hinduskiej o młodym chłopcu imieniem Kahsivat, który potrafił tworzyć piękne rymy i pieśni, dzięki kilku kroplom miodu.

Naszą główną bohaterką w tej książce jest pszczółka Brzęczółka, dzięki której poznamy historie jej życia oraz dowiemy się podstawowych informacji, jeśli chodzi o funkcjonowanie ula, codziennych obowiązków pszczółki, oraz zagrożeń z jakimi nieraz musi się zmierzyć. Dodatkowo oprócz bardzo fajnie opowiedzianej historii, na każdej stronie nasza pociecha dostaje zadanie, aby odnaleźć ukryte w jakimś miejscu zwierzątko. Zaczynamy od momentu urodzenia się Brzęczółki, poznajemy proces wylęgania się oraz mamy świetnie opisane części ciała każdej pszczoły, wraz z krótkimi podstawowymi informacjami, do czego służy dany element jej ciała. Wiedzieliście, że pszczoły mają troje oczu prostych oraz jedną parę oczu złożonych? A każde z nich składa się z 6900 maleńkich soczewek??? Przez co widzą one zupełnie inaczej niż człowiek? To jest naprawdę fascynujące!

"My pszczoły wytwarzałyśmy pyszny miód dla faraonów, cesarzy, wodzów, królów i królowych... dla wszystkich, dużych i małych, bogatych i biednych."

Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest ul. Jego budowa, funkcjonowanie oraz samo przedstawienie jego wnętrza. Każda z pszczół ma w nim określone zadanie, jedne to robotnice, które zajmują się budowaniem plastra miodu, inne to strażniczki odpędzające obce pszczoły. Nie wiedziałam, że pszczoły umią odróżnić obce pszczoły po samym zapachu! To naprawdę zaskakujące. Tak samo jak to, że te małe stworzonka komunikują się ze sobą za pomocą tańca, przekazując wtedy sobie najważniejsze informacje o miejscu, gdzie można znaleźć obfite źródło nektaru i pyłku. Każdy kwiat ma inny smak i każda pszczoła lata tylko do jednego określonego gatunku kwiatu. No i oczywiście z każdego nektaru powstaje inny smak miodu. O nim też znajdziemy tu ciekawe informacje, m.in. to jak pszczoły wytwarzają miód, ile pracy wymaga jego produkcja oraz jakie zastosowanie ma w życiu codziennym, oprócz oczywiście traktowania go jako słodkiej przekąski. Mogłabym pisać jeszcze wiele ciekawych rzeczy, które znalazłam w tej książce, ale wtedy ta recenzja byłaby baaardzo długa. Dlatego tylko krótko napiszę, co jeszcze można znaleźć w "Sekretnym życiu pszczół". A mianowicie informacje o:

- różnych rodzajach pszczół;

- zwierzętach, które kochają miód i zrobią wszystko aby go zdobyć;

- kryjówkach, gdzie mogą osiedlać się inne pszczoły;

- tym, gdzie możemy spotkać pszczoły w mieście

- kim są pszczelarze i jakie jest ich zadanie;

- co się dzieje z pszczołami w zimie? Gdzie są i co robią?

A na sam koniec pszczółka Brzęczółka da nam kilka rad, co robić, aby pomóc tym małym latającym zwierzątkom w przetrwaniu, bowiem niestety rozwój miast, doprowadza do zmniejszenia się ilości kwiatów, lasów i łąk, przez co życie pszczół robi się z każdym dniem coraz cięższe...

Także jak sami widzicie, książka "Sekretne życie pszczół" to niezwykle ciekawa pozycja, z której można dowiedzieć się wielu interesujących informacji. A wszystko to opisane jest w naprawdę prosty i zrozumiały sposób, dlatego myślę, że każdy młody czytelnik będzie nią zachwycony. Dodatkowo na plus oczywiście przepiękne ilustracje oraz wplecione w całą książkę, ciekawe opowieści. Jestem zakochana w tej książce i z pewnością nieraz moje dziecko będzie chciało, abym jej ją przeczytała. Zresztą ja sama nieraz jeszcze do niej zaglądnę 😉 Polecam wam ją przeogromnie!

Zapraszam do poznania serii „Sekretne życie”, która w pouczający sposób odkrywa przed dziećmi tajemnice ptaków, pszczół i drzew oraz, która jest częścią projektu #ŻycieBezGranic - słyszeliście już o tym projekcie? Koniecznie zerknijcie pod ten #

Ogromną sztuką jest przedstawić wiele przyrodniczych ciekawostek najmłodszym tak, aby ich nie zanudzić, a skuteczne zainteresować. Wydawnictwo Jedność poradziło sobie z tym doskonale.

Na poznanie "Sekretnego życia pszczół" czytelnika zaprasza sympatyczna Pszczółka Brzęczółka. Opowiada jak zbudowana jest pszczoła, jak wygląda wnętrze ula, w jaki sposób pszczoły budują plaster miodu i jak potrafią tańczyć. Tłumaczy jak zorganizowana jest pszczela społeczność i jak odróżnić królową pszczół od pszczoły robotnicy. W ciekawy sposób uświadomia dziecku jak bardzo ważne są pszczoły dla życia roślin i ludzi i podpowiada co możemy zrobić, by wspomóc te pracowite owady.

O "Sekretnym życiu ptaków" opowiada nam ptak Chyży Jerzyk. Opowieść zaczyna od tego jak zbudowane są ptaki, jak wyglądają ich pióra oraz gdzie i z czego budują swoje gniazda. Informuje czym się żywią i w jaki sposób śpiewają. Opowiada jak zorganizowana jest ptasia społeczność i co możemy zrobić, by łatwiej i bezpieczniej im się żyło.

W końcu poznajemy "Sekretne życie drzew" i naszym przewodnikiem jest tym razem najstarsze drzewo w lesie, Ryszard Dębowe Serce. Ryszard opowiada czytelnikowi jak rosną drzewa, jak ważne są dla ludzi i zwierząt. Omawia budowę drzew i poznaje dzieci z najbardziej fascynującymi okazami z całego świata.

To co mnie pozytywnie zaskoczyło i dodało atrakcyjności książkom to wplecione w tekst opowiadania pochodzące z mitologii, baśni i ludowych przekazów, które sprawią, że sekretne życie pszczół, drzew i ptaków staje się jeszcze ciekawsze.

CIĄG DALSZY W PRZYPIĘTYM KOMENTARZU ⬇️⬇️⬇️

Zapraszam też na rolkę, gdzie zajrzymy do wnętrza książek 🤗

Wartościowa treść przekazana w przystępny sposób idealnie współgra z pięknymi ilustracjami z dbałością o szczegóły. Natomiast twarde oprawy z pięknymi zdobieniami na okładkach nie pozwalają przejść obojętnie obok tych książek.

Polecam Wam tą serię, która nie tylko poszerzy wiedzę ale i zachęci Wasze pociechy do wycieczki w teren i poszukiwania ciekawostek wyczytanych w książkach, a Was rodziców skłoni do tego, aby się zatrzymać i uważnie przyjrzeć otaczającej przyrodzie i tak po prostu zachwycić się jej pięknem.

2083

Piękna szata graficzna autorstwa Vivian Mineker.
Wiadomości o pszczołach zgrabnie podane ale... tak beznadziejnie napisanych mitów, legend, baśni do tej pory nie czytałam.

Piękna szata graficzna autorstwa Vivian Mineker.

wiat, w którym przyszło nam żyć wydaje się być klarowny i czytelny.
Zdaję się nam, że wiemy już wszystko a nauka ma już sztywno wytyczone granice.

Poznajcie więc "Życie bez Granic", autorski projekt @wydawnictwojednosc ,dzięki któremu macie szansę przekroczyć własne zasięgi pojmowania rzeczywistości. ✨️
Dziś, dzięki naszej blyskotliwej współpracy mam niewątpliwą przyjemność zaprezentować Wam jedne z najpiękniejszych książek jakie oferuje rynek wydawniczy, szczególnie gdy mowa o tych edukacyjnych treściach.

Seria "Sekretne życie (...)" mimo, że odkrywa przed czytelnikiem bogactwo świata jednocześnie sprawia, że wiedzą w nien zawarta skrywa prawdziwy zbiór tajemnic tej samej natury, która wydawała się nam już odkryta.

Na czym polega jej wyjątkowość?
Gruba, złocona i tłoczona oprawa, nasycone realistyczne barwy, grubsze matowe kartki a do tego zapach... który zwala z nóg największych moli książkowych.💛

Tak, wiem- nie takiego opisu się spodziewaliście.
Ale to doskonały wstep do magii, która należy odkrywać właśnie od tych elementów.✨️

Książki operują na tematach niezbędnych w świecie przyrody.
Bo czy wyobrażasz sobie go bez tlenu koniecznego do życia, bez roślin, które opuszcza pszczoly albo bez poranków... bez świergotu ptaków?

Poza niewątpliwą dawką edukacji, która możecie odkryć na kolejnych kafelkach mojego postu istnieje tutaj też pewien piękny motyw, którym jest wplecenie w zawartość książki baśni powodzenia perskiego lub hinduskiego.
Czy można wyobrazić sobie bardziej magiczna książkę?

Tu dzieje się magia. Po raz kolejny wydawnictwo sprawiło, że zbieram szczękę z podłogi. Jako wielka fanką wszelkich książek o zabarwieniu edukacyjnymi, ekologicznym i przyrodniczym bije ogromne brawa za pomysł i realizacje tego projektu.
Oby jak najwięcej właśnie takich!💛

wiat, w którym przyszło nam żyć wydaje się być klarowny i czytelny.
Zdaję się nam, że wiemy już wszystko a nauka ma już sztywno wytyczone granice.

Dziś, dzięki naszej blyskotliwej współpracy mam niewątpliwą...

Dziś chciałam Wam zaprezentować serię tak cudną, że mogłabym śpiewać o niej pieśni pochwalne😍

"Sekretne życie pszczół", "Sekretne życie drzew" i "Sekretne życie ptaków" to pozycje dopracowane w każdym szczególe.

To książki, które:

👉 mają ogromny walor edukacyjny w trzech tytułowych zakresach:
🌳DRZEWA - rozwój od nasiona, budowa, roczny cykl życia, symbioza z innymi organizmami żywymi, właściwości drzew, rekordy wysokości, długowieczności
🦆PTAKI - cykl życia, budowa ciała i piór, niezwykłe zastosowanie dziobów, pochodzenie różnych gatunków, zwyczaje
🐝 PSZCZOŁY - cykl życia, budowa, funkcje jakie pełnią w ulu, rodzaje i gatunki, gdzie budują domy, skąd się bierze królowa

👉są pięknie ilustrowane i zachęcają dzieci do interakcji poprzez wyszukiwanie wskazanych elementów,

👉zawierają legendy i podania, które opisują niezwykłość pszczół, drzew i ptaków,

👉rozbudzają miłość do przyrody, uczą jak jej pomagać i żyć z nią w równowadze,

👉są pełne ciekawostek i doskonale rozbudzają wiedzę

To genialna, wspaniałe dopracowana seria, którą polecam Wam z całego serca. A sama chowam nadzieję, że doczekamy się kolejnych tomów ❤️

To książki, które:

👉 mają ogromny walor edukacyjny w trzech tytułowych zakresach:
🌳DRZEWA - rozwój od nasiona, budowa, roczny cykl życia, symbioza z innymi...

Albert Einstein powiedział, że kiedy wyginą pszczoły, człowiekowi pozostaną jedynie cztery lata życia. Zatrważające, ale prawdziwe. Bez ich ciężkiej pracy na próżno szukać pięknych kwiatów i owoców. Pszczoły, podczas swojego krótkiego życia, zapylają blisko 80% gatunków roślin, z których produkowana jest żywność. To niezaprzeczalny fakt, który jasno daje do zrozumienia, że pszczoły należy chronić.
Te małe, ale jakże pracowite owady możecie bliżej poznać, przemierzając pszczeli świat z Brzęczółką, bohaterką książki "Sekretne życie pszczół" Moiry Butterfield. Czarno-złota, skrzydlata przewodniczka na wstępie opowie o swoich narodzinach, zaprosi Was do swego domu, przedstawi liczną rodzinę z królową na czele i nie omieszka wymienić swoich bliskich z innych części świata. Nie raz będziecie zaskoczeni licznymi ciekawostkami, jakimi Brzeczółka raczy się podzielić.
A wśród tych wielu ważnych informacji przemyci także kilka pięknych baśni, w których znajdzie się pewnie wiele ziaren prawdy.
Nie pominie informacji o ważnej pracy, którą dla pszczelej rodziny wykonuje pszczelarz oraz pozostawi kilka wskazówek dla wszystkich tych, którzy chcą chronić pszczoły przed wyginięciem.
Książka "Sekretne życie pszczół" cudowną lekcja przyrody dla dzieci. Wiele interesujących faktów odkryją w niej również dorośli. Dopracowana, ciekawa i wspaniałe zilustrowana publikacja zachwyciła nas od pierwszej strony.
Wybierzcie się w wyjątkową podróż nad kwietne łąki w towarzystwie maleńkiej, a mimo to arcyważnej pasiastej towarzyszki.
W serii "Sekretne życie" ukazały się również książki poświęcone ptakom i drzewom. Polecam wszystkim miłośnikom ciekawostek przyrodniczych!

Niektóre książki skrywają w sobie takie piękno, że biorąc je do ręki nasze serce bije mocniej i wiemy już, że zostaną one z nami na zawsze.

Tak właśnie było w przypadku serii "Sekretne życie", która nie tylko znajdzie miejsce w naszej biblioteczce, ale zostanie odłożona dla moich wnuków, tak samo jak moja mama zachowała dla Adasia książki z mojego dzieciństwa. Już teraz mam pewność, że to książki ponadczasowe, które z upływem czasu mogą jedynie zyskać.

Książki zrobiły na mnie przeogromne wrażenie już od pierwszego kontaktu. Okładki wyglądają wręcz na ekskluzywne- mamy tutaj tłoczenia, a także błyszczące wypełnienia- istny majstersztyk.

Środek skrywa przepiękne ilustracje- ale co najważniejsze również ogrom wiedzy, przemyconej w bardzo przystępny i ciekawy sposób.

Każda z części odkrywa przed nami sekrety drzew 🌳, pszczół 🐝 czy ptaków 🐦, ale byłoby niesprawiedliwie twierdzić, że dowiemy się tylko o tych istotach- w około znajdzie się wiele edukacyjnych wątków, które również mogą nas zauroczyć.

Poznajemy Ryszarda Dębowe Serce, Jerzyka Chyżego i oraz Pszczółkę Brzęczółkę. Każdy z bohaterów będzie odkrywał przed nami sekrety swojego świata- a gwarantuję Wam, że zainteresują one także dorosłych.

Ogromnie spodobał mi się także pomysł przeplatania rozdziałów mitami, baśniami i historiami z różnych zakątków świata.

Dla mnie to seria idealna- przyznam, że chciałabym aby się jeszcze powiększyła 🙂

W Polsce występuje około 270 gatunków pszczół, w tym wiele dziko żyjących. Najbardziej znaną gatunkiem pszczół jest miodna, hodowana przez człowieka. Jednak w Polsce występuje wiele innych dzikich gatunków, takich jak np. trzmiel, pszczoła murarka, pszczoła ziemna.
Z książki dowiemy się, dlaczego pszczoły są bardzo ważne dla środowiska; poznamy, jak wygląda proces zapylania roślin, jak pszczoły utrzymują równowagę ekologiczną w przyrodzie, w jaki sposób produkują żywność.
Te niesamowite owady posiadają również zdolność komunikacji, co nazywa się „pszczelim tańcem".
Taniec pszczeli składa się z określonych ruchów, takich jak wibracje ciała i okrężne ruchy, które przekazują innym pszczołom informacje o kierunku, odległości i jakości źródła pożywienia. Pszczoły, które obserwują taniec, mogą na jego podstawie określić, w którym kierunku i na jakiej odległości znajduje się pożywienie, a także ocenić jego wartość.
Co więcej, pszczoły posiadają znakomity węch. Interesujące jest to, że pszczoły mogą nauczyć się kojarzyć zapach z określonymi kolorami lub kształtami, co jest ważne dla ich zdolności do szybkiego i skutecznego zbierania nektaru i pyłku z kwiatów.
Tego wszystkiego dowiecie się z tej niesamowitej książki, która obfituje w niezwykłe ciekawostki i przepiękne ilustracje.
Polecamy!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Wraz z Brzęczółką, pracowitą miodną pszczółką dzieci odwiedzą ul, poznają budowę pszczół
Brzęczółka, to pracowita miodna pszczoła, która zabiera wszystkie dzieci do jej domku, czyli ula oraz na wycieczkę po łące. Najpierw Brzęczółka opowie trochę o sobie. Skąd pochodzi i kim była zanim awansowała na miodną pszczołę. Jak zbudowane jest jej ciało, a jak ul. W jaki sposób porozumiewa się z innymi pszczołami i jakie według niej mają kwiaty kolory. Nie braknie tutaj również opowieści z mitologii. Brzęczóka zabierze nas do starożytnych Indii by poznać sekret słów słodkich jak miód. Posłuchamy baśni z Australii o „Księżycowej Damie” oraz baśni tajlandzkiej o tym skąd u słonia wzięła się trąba.
Podczas tej fantastycznej podróży będziemy bawić się w zgadywanki. Polegają one na odnalezieniu różnych owadów, zwierząt na ilustracji. Nie zawsze jest to takie łatwe i wymaga trochę skupienia i cierpliwości.
Te trzy książeczki zabrały nas w niesamowity świat przyrody. Sama dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o których nie miałam pojęcia. Jeśli miałabym wybrać jedną z tych książek, która najbardziej mi się podobała, to nie jestem w stanie. Wszystkie są bardzo ładnie wydane, zwierają dużo kolorowych ilustracji i wiedzy. Napisana jest prostym, przystępnym językiem. Takim, że każdego dziecko nie będzie miało problemu ze skupieniem się i zrozumieniem zawartych w niej informacji. Wspaniałym pomysłem jej przeplatanie informacji o przyrodzie z baśniami, mitami i legendami. Książeczki skłaniają do tego, by teraz na wiosnę wyjść z domu i poobserwować trochę przyrodę. Uczą również szacunku do roślin, owadów i zwierząt.

• Dla dzieci
  • Popularnonaukowe
  • Przyroda
  • Leosiowe
  • Z obrazkami

Dodaj cytat z książki Sekretne życie pszczół