Następca

Okładka książki Następca
Ismail Kadare Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Lemur literatura piękna
143 str. 2 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Lemur
Tytuł oryginału:
Le Successeur
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Data 1. wydania:
2011-04-11
Liczba stron:
143
Czas czytania
2 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324708093
Tłumacz:
Dorota Horodyska
Tagi:
Albania morderstwo polityka komunizm dyktator dyktatura totalitaryzm literatura albańska
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
79 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
746
700

Na półkach: ,

Moja podróż po kraju w którym budząc się, lepiej nie pamiętać swoich snów powoli dobiega końca. Przeskakując po kolejnych kartkach coraz bardziej oddalam się od tajemnic, których rozwiązanie do dnia dzisiejszego nie ujrzało światła dziennego. Każda przeczytana następna strona niczym odliczane kolejno miesiące i lata zasypuje groby ludzi, których nazwiska należało wymazać z pamięci. Pozostaje tylko niepokój pełen pytań bez odpowiedzi. To strach przed poznaniem motywów działania osób, uznających się za wodzów całych narodów. Jednak dotarłszy do ostatniego akapitu dowiedziałem się wystarczająco dużo na tematy o których być może powinienem nie wiedzieć wcale. Mam wrażenie, że moja zbyt duża wiedza, mogłaby by mi jedynie przeszkodzić w bezpiecznym opuszczeniu tej dusznej atmosfery zakazanego dla reszty świata raju. Bo jeśli się wie za dużo, to istnieje poważne ryzyko stanięcia oko w oko ze śmiercią. Komunistyczna Albania nie wybacza nawet po fizycznym unicestwieniu człowieka.

Któż jak nie Ismail Kadare mógł mnie wprowadzić w tak interesujące szaleństwo domysłów. Kto, jak nie jeden z najwybitniejszych Albańczyków mógł przeanalizować ze mną z matematyczną dokładnością zasady funkcjonowania mózgu tyrana. Czy któryś z europejskich pisarzy potrafiłby przedstawić niebezpieczeństwo wyrażone spojrzeniami? Powyższe umiejętności są chyba zarezerwowane jedynie dla pisarzy wywodzących się z krajów krwawych dyktatur. Kadare spełnia wszystkie wymagane warunki aby zasługiwać na miano eksperta od prób zrozumienia zawiłych myśli styranizowanego społeczeństwa.

W "Następcy" kluczowa jest jedna noc w której wszystko się kończy. To pora dnia, kiedy jadowite ukąszenie władzy nie pozostawia śladów a jedynie plotki, którymi przez kolejne lata można karmić fabułę książek. To właśnie nocą Kadare zaprasza czytelników do podziemi pałacu w którym tajemnicze tylne drzwi otwierają się tylko w jedną stronę. Bardziej przypominają groźne wrota zagłady z których można się spodziewać dotyku śmierci. Bohaterowie "Następcy" boją się myśleć, gdyż grozi to doprowadzeniem do obłędu a strach przed dyktaturą jest większy niż miłosne pożądanie. Pisarz przyznaje, że aby zrozumieć te upodlające lata komunistycznego reżimu trzeba mieć zadatki na paranoika. Irracjonalność systemu była tak nieprzewidywalna, że nawet wspomniani przez Kadarego zachodni analitycy mieli problem z rozszyfrowaniem zamierzeń zbrodniczej władzy.

Chociaż jest to historia oparta na faktach autentycznych, to poprzez analogie dostarczone przez pisarza, nie trudno jest się oprzeć wrażeniu przebywania w świecie pełnym starożytnych mitów. Podobieństwo egipskich piramid daje odczucie uczestniczenia w pochówku osób, uważanych za zbyt groźnych rywali do tronu. Natomiast wątek biblijnego Abrahama stawia nas w sytuacji wyboru pomiędzy władcą a rodziną. Jedyne czego najbardziej żal w tej ponurej powieści to miłość. Okazuje się, że najpiękniejsze uczucia umierają najszybciej a rezygnacja z nich jest potwierdzeniem potęgi zła.

Moja podróż po kraju w którym budząc się, lepiej nie pamiętać swoich snów powoli dobiega końca. Przeskakując po kolejnych kartkach coraz bardziej oddalam się od tajemnic, których rozwiązanie do dnia dzisiejszego nie ujrzało światła dziennego. Każda przeczytana następna strona niczym odliczane kolejno miesiące i lata zasypuje groby ludzi, których nazwiska należało wymazać z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    103
  • Chcę przeczytać
    68
  • Posiadam
    46
  • Ulubione
    3
  • Literatura albańska
    3
  • Przeczytane w 2020
    2
  • 2021
    2
  • Ismail Kadare
    2
  • 1001
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Więcej
Ismail Kadare Następca Zobacz więcej
Ismail Kadare Następca Zobacz więcej
Ismail Kadare Następca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także