Inne stany świadomości

Natalia Szymańczyk Wydawnictwo: Muza literatura obyczajowa, romans
Muza
2023-01-18
2023-01-18

Inne Stany świadomości to debiutancka powiesć Natalii Szymańczyk, napisana w formie pamiętnika podczas pandemii covid-19, kiedy wiele z nas zastanawiało się nad tym co zrobić z nadmiarem wolnego czasu. Autorka wykorzystała go idealnie.
Amelia to niespełna trzydziestoletnia kobieta, prowadząca typowe życie młodej osoby w Warszawce. Próbuje pogodzić życie z prestiżową, lecz męcząca pracą w agencji PR, a pisaniem doktoratu. Prowadzi również bogate życie towarzyskie, obracając się w elitarnym towarzystwie, które nie stroni od narkotyków i używek. Na jednej z takich imprez poznaje Teofila, który zarzuca na nią swoje sieci od pierwszego spotkania. Ich relacja nabiera błyskawicznego tempa. W jednym momencie Amelia postanawia rzucić dotychczasowe życie i doświadczać nowych rzeczy. Czy dobrze zrobiła ? Czy życie ma dla niej jakieś plany?
Przyznam szczerze, że mam dość mocno mieszane odczucia co do książki. Nie mogę stwierdzić, że mi się nie podobała, jednak jak dla mnie jest zbyt chaotyczna, jest zbyt dużo wątków, które się przeplatają, ale zarazem ucinają w pewnych momentach i już nie powracają z wyjaśnieniem. Cięte riposty, które się pojawiają to to, co uwielbiam, jednak połączone z narkotykami i luźnymi związkami to jednak nie moje klimaty. Zbyt dużo rzeczy nie byłabym w stanie zaakceptować, by móc stwierdzić, że mogłabym się utożsamić z bohaterami książki. Forma, w jakiej została napisana, przemawia do mnie jak najbardziej, lubię pamiętniki i zawsze chętnie po nie sięgam. Podsumowując, książka jest z pewnością warta przeczytania, jednak nie wpisuje się w moje gusta czytelnicze. Ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje !

Amelia Tudor chyba sama do końca nie wie kim chce być. Z jednej strony poważna intelektualistka, pisząca doktorat, zauroczona Profesorem, przed którym chce wypaść na mądrzejszą. Z drugiej szalona imprezowiczka. Po pracy w agencji PR szaleje w dyskotekach. W obu przypadkach bardzo się stara, by zrobić wrażenie na otoczeniu. Wszystko co robi wydaje się na pokaz. Jest dobra w swojej pracy, lecz ma okropnego szefa. Z jednej strony lubi swoje zajęcie, z drugiej niewybredne żarty przełożonego ocierające się o molestowanie, skutecznie ją odstraszają.

Na jednej z imprez poznaje znajomego znajomych, Teofila. Mają podobne poczucie humoru, choć on jest większym ekstrawertykiem. Przez jakiś czas badają swoje relacje, do końca nie wiadomo czy myślą o sobie poważnie.

W końcu Amelia decyduje się wyjechać z Teofilem do Francji, gdzie zatrzymują się w domu jego kuzynów.

Pełna recenzja na blogu: https://m-czas.blogspot.com/2023/07/natalia-szymanczyk-inne-stany.html

Jeszcze nigdy przedtem żadna ksiażka mnie tak nie wciagnęła … mam nadzieje na to że niebawem
bedzie druga czesc !!!!

bedzie druga czesc !!!!

Książka o jakże ciekawym tytule.
To nic innego jak odmienne stany niż zazwyczaj.
Czyli co? 🤔
Maski...
Zakładanie masek przez ludzi...
Ukrywanie rzeczywistości przed prawdą.
Kłamstwo ma wiele imion i cech...
Czy człowiek potrafi być, aż tak dobrym aktorem?
Co na to wpływa?
Czytamy 😁
"Białe to jest często czarne, które się ukrywa, a czarne to czasami białe, które dało się przyłapać"
Co to znaczy?🤔
Że prawda jest o wiele skomplikowana niż nam się wydaje.
Nie wszystko co wydaje się nam oczywiste takie jest i na odwrót.
Ma różne odcienie i aspekty.
Takie też życie jest głównej bohaterki.
Amelia to prawie trzydziestoletnia kobieta, która jest bardzo ambitna, poukładana, inteligentna, ale!!! przede wszystkim szukająca szczęścia.
Zadająca podstawowe pytanie co to owe szczęście?
Ludzie częstego owego stanu szukają bezmyślnie, zachowując się przy tym jak dzieci we mgle.
Czy jest w tym coś złego?
Oczywiście, że nie.
To próba wypełnienia brakującego elementu, pustki, ale wciąż zastępowanie jednego puzzla pustki kolejnym.
Gdzie nic się nie zmienia.
Dlaczego?
Jak odnaleźć szczęście?
Wielu odpowie poprzez kochanie siebie, ale jeśli to nie wystarcza, jeśli wciąż gonimy króliczka, a on cały czas umyka?
Może problem polega na tym, że zadawalając innych nie widzimy, że niszczymy siebie?
Dlaczego szczęście innych jest dla nas tak ważne od nas samych?
Co musi się zmienić by dostrzec, że szczęście to być tu i teraz?
Czytamy😁
Chaos.
Stan bez ładu i porządku.
Wnoszący w życie zawirowanie i mętlik.
Główny bohater jest właśnie takim mężczyznom.
Teofil prócz natury by wydawało się wiecznego dziecka, w życie Amelii wbrew pozorom wprowadza radość i smak szczęścia.
Wszystko jest szalone i pokręcone.
Czy wszystko co robimy musi być zgodne z przyjętymi normami i zasadami?
Czy proces wyłamywania się z schematu jest trudny?
Ba!!!
Co ma do tego splot okoliczności?
Reasumując:
Lektura, która od początku zaskarbiła u mnie sympatie.
Fabuła książki została przedstawiona w formie pamiętnika.
Daty i godziny.
Oczywiście mamy sceny seksu. Bez pikanterii, ale to nie o to chodzi.
Zadaje bardzo wiele ciekawych i mądrych pytań...
Odpowiedzi mogą być różne, ale!!! To przede wszystkim historia o poszukiwaniu samej siebie i pochyleniem się nad decyzjami, które podejmujemy codziennie.
Chętnie w przyszłości znów sięgnę po kolejną publikację autorki. :))).

Książka o jakże ciekawym tytule.
To nic innego jak odmienne stany niż zazwyczaj.
Czyli co? 🤔
Maski...
Zakładanie masek przez ludzi...
Ukrywanie rzeczywistości przed prawdą.
Kłamstwo ma wiele imion i cech...
Czy człowiek potrafi być, aż tak dobrym aktorem?
Co na to wpływa?
Czytamy 😁

Książkę pochłonęłam w dwa dni, może dlatego, że Amelia i jej historia bardzo mi kogoś przypominała :) Czytajac wcześniejsze opinie nie zgodzę się ze zbyt mocnym przerysowaniem pokolenia milenialsów. Powieść napisana jest lekkim językiem, czyta się ją bardzo przyjemnie, a historia Amelii, sposób bycia Teofila i sytuacje w jakich się znajdują dzieją się w dużych miastach naprawdę. Młodzi ludzie pracujący w korporacjach, w ciągłym wyścigu szczurów, odreagowujący codzienność na mocnych imprezach powinni przeczytać tą książkę. Ja osobiście bardzo polecam, lubię taką literaturę i czekam na kolejną powieść autorki.

Książka napisana lekko i dynamicznie, wprowadza czytającego w środowisko warszawskiej śmietanki. Z nieustającym zainteresowaniem śledzi się losy głównej bohaterki - Amelii. Jej charakter krystalizuje się coraz dokładniej z każdą przeczytaną stroną i można odnieść wrażenie, że zna się ją od zawsze. Nic tylko czekać na następną książkę autorki!

#reklama

Można książkę przeczytać w aplikacji @empikgo

Lubicie książki, które pozwalają Wam się "odmóżdżyć"?

Amelia jest trzydziestoletnią kobieta pracująca w branży PR, natomiast w weekendy jak można się domyślić imprezuje.
Pewnego dnia poznaje faceta. Jak wiadomo w takich książkach przystojny i bogaty. Więc idealny by się przy nim zakręcić. Amelia z nim oczywiście wyjeżdża za granicę.

Książka w wielu momentach mi zgrzyta.
Nie ogarniam jak przy tak krótkiej znajomości można wyjechać gdzieś z facetem.
Wiem, że to jedynie książka i można w niej pisać co się chce. Ale czemu zawsze tak jest, że facet musi być mega bogaty przystojny i w ogóle taki ... Stereotypowy ?? A kobieta zawsze taką mameją nieradzącą sobie w życiu? Wkurza mnie to.
W książkach mało jest kobiet stąpających mocno po ziemi, wrednych, nawet sukowatych, za przeproszeniem. Albo nie wiem, nie przystojni bądź coś na bazie brzyduli. Kurcze w książkach wszyscy są tacy idealni, a w prawdzie świecie tak nie jest...

@lek.waginka bardzo fajnie opisała te książkę, więc proponuję do niej również zaglądnąć :)
Pozwolę sobie zacytować
"Jeśli taki jest obraz milenialsów to przykry jest to obraz- hołubiący luksus i używki, mający za nic edukację."

Mam 30 lat k w życiu bym się tak nie zachowywała, może i jestem ufna i naiwna, ale Amelia ... Eh...

Jest to debiut dlatego sięgnęłam po niego.
Pióro lekkie i dobrze się czyta, mimo to dla mnie to za mało. Niestety książka mnie zawiodła.
Jednak proponuje Wam przeczytać, żebyście sami wyrobili sobie opinię.
Czasem sięgam po kolejne książki autorów, by zobaczyć czy ich warsztat się zmienił. Tutaj niestety raczej odpuszczę. Przykro.

#reklama

Można książkę przeczytać w aplikacji @empikgo

Lubicie książki, które pozwalają Wam się "odmóżdżyć"?

📖 RECENZJA
Tytuł: Inne stany świadomości
Autor: Natalia Szymańczyk
Współpraca reklamowa z @wydawnictwomuza

Amelia to trzydziestoletnia singielka. Pracuje w agencji marketingowej, pisze doktorat z językoznawstwa, a w weekendy prowadzi imprezowe życie. Mimo intensywnego życia czuje się czasem samotna. Pewnej nocy poznaje Teofila. Mężczyzna jest szalony, arogancki i nie stroni od używek. Całkowicie wywróci świat Amelii do góry nogami, a jej życie osiągnie zupełnie inny wymiar.

"Inne stany świadomości" to debiut napisany przez Natalię Szymańczyk. Książka z pozoru wydawała się ciekawa, poruszała tematy dotyczące współczesnego pokolenia i dzisiejszego świata. A jednak nie przypadła mi do gustu. Nie polubiłam bohaterów, ich żarty nie były zabawne, a ich zachowanie było dla mnie żenujące. Byli zbyt przerysowani i mało realni.

Sytuacji nie uratował nawet fakt, że książka została napisana w formie pamiętnika, czy może bardziej dziennika, które tak bardzo lubię. Była ciężka w odbiorze i mnie dusiła, nie wciągnęła mnie w swój świat. Sam pomysł na fabułę bardzo intrygujący, rozumiem przekaz Autorki, ale może po prostu ta treść do mnie nie przemówiła i znajdzie swoich fanów wśród Was.

Ale! Znalazłam cytat, który mnie zachwycił:
"Każdy jest na tyle nieszczęśliwy, na ile za takiego się uważa". Doceniam.

📖 RECENZJA
Tytuł: Inne stany świadomości
Autor: Natalia Szymańczyk
Współpraca reklamowa z @wydawnictwomuza

Mam ambiwalentne odczucia do tej książki.
Po stronie plusów jest przede wszystkim jej forma (pamiętnika) i bardzo szybko się ją czytało. Pomysł na historię również ciekawy. Mam jednak pewne ale.
Do połowy książki byłam zaintrygowana jak historia się dalej potoczy. Jednak im dalej tym w moim odczuciu gorzej.
Męczy mnie powtarzający się w książkach motyw bohaterki w której wszyscy mężczyźni, którzy pojawiają się na jej kartach muszą się w niej zakochiwać/ podrywać ją. No chyba że są gejami to wtedy oczywiście maja odpuszczone. Niby drobnostka ale od tego momentu rozpoczęła się moja irytacja.
Kreacja bohaterów też jakoś kupy mi się nie trzyma. Wiem że jeśli chodzi o Amelię to powinna ona przejść przemianę wewnętrzną. Szkoda tylko że następuje ona w głównej mierze po narkotykach.
Tu kolejny minusik pojawiający się w głowie podczas czytania. Cała książka to właściwie imprezy, alkohol i narkotyki no i oczywiście związek który też jakoś średnio przypadł mi do gustu.
Amelia i Teo mają po 30 a wydają się zachowywać trochę jak duże dzieci. Ich relacja w dużej mierze opiera się na chęci szaleństwa (Amelia) oraz bycia w związku (Teo). Zabrakło mi głębi w ich realcji.
Amelii bardzo zależało na doktoracie a od pewnego momentu nie znalazłam ani słowa na jego temat. Była blisko ze swoimi przyjaciółmi i ich całkowicie porzuciła dla związku. Odezwała się do nich po miesiącu. Co z pracą? Mówiła że nie ma za dużo oszczędności a jednak również całkowicie odpuściła temat. Czym tak właściwie zajmuje się Teo? Ten rozpoczęty wątek kryminalny, który okazuje się nie mieć żadnego znaczenia. Tragedia która spotkała Teo to temat potraktowany bardzo po macoszemu. Tematy takie jak mobbing, molestowanie, strata, seksoholizm to ciężki kaliber z którym autorka moim zdaniem sobie nie poradziła.
Książka nie jest zła ani tragiczna. Jednak wiele tematów było zbyt lekko traktowanych. Dużo przemyśleń filozoficznych, za mało dopracowane wątki w moim odczuciu.

Mam ambiwalentne odczucia do tej książki.
Męczy mnie powtarzający się w książkach motyw bohaterki w której...

Amelia to niespełna trzydziestoletnia przedstawicielka millenialsów. Swoje życie dzieli między pracą w agencji PR - której nieodłącznym elementem są pośpiech, goniące terminy i specyficzny szef, a pisaniem doktoratu, gdzie szuka spokoju, sensu istnienia i rozwoju. Dopełnieniem jej codzienności jest bogate życie towarzyskie. Na jednej z imprez poznaje Teofila, który postanawia zdobyć jej serce. Nowa znajomość okazuje się nowym początkiem.

Książka ma ciekawą formę, gdyż jest pamiętnikiem głównej bohaterki, w którym opisuje swoje doświadczenia, przemyślenia czy relacje z innymi ludźmi. Mimo że nie znajdziemy tu dynamicznej akcji, to nie jest to nudna opowieść. Historia opowiada o codziennych troskach i trudnych wyborach, poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi i drogi pełnej zakrętów, by właśnie w to miejsce trafić. Przepełniona jest czarnym humorem, ironią, zabawnymi dialogami. Ukazuje problemy współczesnych ludzi, w tym wypalenie zawodowe, uzależnienia, trudne relacje międzyludzkie. Stworzeni bohaterowie są specyficzni, momentami irytujący, a ich zachowania trudne do zrozumienia. Jednocześnie są prawdziwi – mają wady, codziennie problemy i demony przeszłości, którym muszą stawić czoła.

,,Inne stany świadomości” to słodko-gorzka opowieść o pokoleniu Y, w której ciekawie przedstawiono dylematy młodego pokolenia. Współczesność wymaga od ludzi nieustającego pędu, wręcz braku czasu na cokolwiek. Jednak warto w tym wszystkim pamiętać o sobie, swoich marzeniach i planach. Książka jest debiutem autorki, myślę że udanym i wartym poznania – przedstawione stany świadomości są ciekawym obrazem współczesnego świata. W mojej opinii jest do dobra książka, ale nie dla każdego. Napisana jest w przystępny sposób, autorka ma lekki styl, który sprawia, że książkę czyta się szybko. Opowieść nie tylko bawi, ale momentami zmusza do zastanowienia się nad codziennością. Osobiście dobrze spędziłam z nią czas.

• Od wydawcy
  • Nowości 2023
  • Egzemplarz recenzencki
  • Polscy autorzy
  • Moja biblioteczka:)

Dodaj cytat z książki Inne stany świadomości