Królowa żebraków

Okładka książki Królowa żebraków Ewelina C. Lisowska
Okładka książki Królowa żebraków
Ewelina C. Lisowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Romanse literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Romanse
2022-11-22
2022-11-22
romans historyczny międzywojnie żebraczka redaktor różnica wieku

Subtelny romans z historią w tle

Co możemy powiedzieć o bohaterach powieści Królowa żebraków i zarazem o czasach, w których przyszło im żyć?

W chwili rozpoczęcia akcji utworu Ewelina liczy sobie dwadzieścia pięć lat, przez ówczesne społeczeństwo została uznana za leciwą już pannę, w dodatku o wątłym zdrowiu. Utrzymuje się z szycia i sprzedaży szmacianych lalek. Gdy nie zgadza się pełnić matrymonialnych oczekiwań apodyktycznego ojca, ten w swoim okrucieństwie wyrzuca ją z domu. Jak potoczą się dalsze losy dziewczyny i kim jest tajemniczy Wiktor?

,,Nie można kochać za coś, kocha się pomimo wszystko''.
Z przekazów historycznych wiemy, że epoka międzywojnia nie była zbyt łaskawa dla kobiet: konwenanse, wysokie oczekiwania społeczne, niekiedy zwyczajna obłuda. Wszystko to wyznaczało miejsce i rolę kobiet przy milczącej aprobacie na zachowania destrukcyjne. Zresztą dziś bywa podobnie. Akcja utworu osadzona została w XX wieku, około 1920 roku, zatem jest to czas, gdy uzyskałyśmy już należne nam prawa.

,,Cokolwiek bym nie zrobiła i tak zawsze będzie im mało''.

W twórczości Eweliny C. Lisowskiej podoba mi się kilka elementów składających się na ostateczną notę. Między innymi nadmienić muszę o zwięzłej, przejrzystej i uporządkowanej fabule. Dodatkowo pisarka unika chaotycznych retrospekcji, które zazwyczaj nie wnoszą niczego wartościowego do utworu, a wyłącznie zaburzają rytm czytania.

Ponadto, cenię, gdy autor szanuje fakty historyczne, nie tworząc przy tym kompletnych bzdur. I tak też się dzieje w tej zajmującej historii. Jak wspomniałam, był to wyjątkowo trudny czas dla kobiet.

,,Przyszedł czas, aby znów zmierzyć się z rzeczywistością''.

Niekwestionowanym walorem książki są również lekkie pióro Eweliny C. Lisowskiej i umiejętność tworzenia dialogów z sensem, adekwatnych do epoki i pozbawionych pretensjonalności. Pisząc też o intymnych sprawach między ludźmi, autorce udało się zachować takt i nie przekroczyć granicy dobrego smaku. Pisarka czyni to bardzo zgrabnie, ważny element, o którym wielu twórców zapomina.

Na koniec jeszcze jedna uwaga: efektowna okładka zachęca do sięgnięcia po Królową żebraków.

Za egzemplarz recenzencki, gorące podziękowania składam Pani Ewelinie C. Lisowskiej.

===================================================================

Informacje ważne dla potencjalnych czytelników:

Ewelina C. Lisowska KRÓLOWA ŻEBRAKÓW
Romans historyczny z subtelną dawką erotyki, 20-lecie międzywojenne

Wydawnictwo Romanse

Premiera 22 listopada 2022 roku

OPIS -> https://ecl-pisarka.pl/index.php/2022/11/07/ewelina-c-lisowska-krolowa-zebrakow/

Ebook -> Legimi, Ebookpoint, Empik, strona autorska www.ecl-pisarka.pl EBOOK ROMANSE SKLEP

Książka wygrała plebiscyt na portalu Pisarze Polscy PL - książka 2022 roku.

Subtelny romans z historią w tle

„Przyszedł czas, aby znów zmierzyć się z rzeczywistością...”
Kto z nas nie marzy o prawdziwej miłości, czułości, miłosnych wyznaniach, poczuciu bezpieczeństwa. Chyba większość z nas?

„Światło miejskiej latarni padło na smutną scenę, którą wykreowało życie. Na zamarzniętej ulicy stała dziewczyna ubrana jedynie w cienką suknię, chustę i pantofle domowe. Podmuch lodowatego wiatru przyprószył jej ciemne włosy
płatkami śniegu. Podeszła do drzwi, lecz ze smutkiem odkryła, że zostały zatrzaśnięte na zasuwę.
– Boże, dokąd mam teraz pójść?”

Ewelina, biedna i chorowita dziewczyna, wyrzucona na bruk przez rodzinę, bo nie chciała wyjść za maż za mężczyznę, raz, że starszego dużo od siebie, to jeszcze obleśnego. Została bez niczego. Bez butów i ubrań. Wywalono ją tak jak stała. Jak niepotrzebny mebel. Szukała pomocy, lecz nikt jej nie chciał pomóc. Prawie konająca na ulicy z zimna i wycieńczenia zostaje przygarnięta przez tajemniczego nieznajomego.

„A teraz jestem sam. Skazany na samotność i śmierć z braku miłości. Nikogo już nigdy nie pokocham, ani nikt nie pokocha mnie. Podłe życie!”

Wiktor, pochodzący z zamożnej rodziny, wywalony z domu i pozostawiony sam sobie. Redaktor gazety, samotny, mieszkający w niewielkim mieszkanku wynajmowanym, straszny bałaganiarz. Ratuje obcą dziewczynę prawie konającą na ulicy, po jakimś czasie bierze z niż ślub z rozsądku. Ale to nie koniec ich opowieści. Wszystko zaczynało się dobrze układać, aż do momentu, gdy miał wypadek, stracił pracę, a Ewelina postanawia iść do pracy. Dostaje ona propozycję niemoralną od bardzo zamożnego człowieka.

Czy z niej skorzysta? Jak zareaguje na to Wiktor? Jak potoczą się dalsze losy naszych bohaterów? Czy zakwitnie w nich miłość? Czy wręcz przeciwnie, będzie dzielić ich wielka przepaść? Tego oczywiście dowiecie się czytając „Królową żebraków”.

Lekkie pióro autorki i przedstawiona historia obojga bohaterów z ich perspektywy powoduje, że książkę wciągamy prawie jednym tchem. Mamy sporo opisów miłosnych perypetii, czułości oraz wrażliwości.

Historia powieści została osadzona w 20-leciu wojennym zimową porą. Dwie tak podobne do siebie dusze spotykają się jakby to było ich przeznaczeniem. Oboje samotni i podobnie naznaczeni przez los. Trochę mijający się po drodze, bo nie potrafią powiedzieć sobie wszystkiego wprost, ciągłe tajemnice, niedopowiedzenia, ciągłe wyrzuty sumienia. Historia bardzo romantyczna pełna zwrotów akcji. Historia Eweliny i Wiktora jest opowieścią, która mogłaby się w tamtych czasach zdarzyć, bo jak wiemy w życiu bywa bardzo przewrotnie i niespodziewanie. Chętnie zobaczyłabym ją na ekranach kin w grudniu lub na walentynki. Polecam serdecznie.

„Nie można kochać za coś, kocha się pomimo wszystko.”

„Przyszedł czas, aby znów zmierzyć się z rzeczywistością...”

"Królowa Żebraków"
Autor: Ewelina C. Lisowska
Wydawnictwo: Romanse
" Romans w dwudziestoleciu międzywojennym."
Dwudziestopięcioletnia Ewelina chorowita dziewczyna, żeby nie być ciężarem dla swojej rodziny, szyje szmaciane laleczki i sprzedaje na ulicy. Niestety dość często z marnym skutkiem. Najbliższa rodzina nie ukrywa do niej niechęci i postanawiają jej się pozbyć, wydając ją za mąż na 50-letniego wdowca. Kiedy Ewelina odmawia, w środku zimnej nocy wyrzucają ją na ulicę.
Trzydziestopięcioletni Wiktor redaktor naczelny gazety, samotny i kawaler. Nie przywiązuje uwagi do swojego wyglądu oraz do czystości swojego mieszkanka, małe skromne, ale własne. Mężczyzna znajduję zamarźniętą i umierającą Ewelinę na ulicy, postanawia ja zabrać do siebie i zaopiekować się nią. Dziewczyna staje mu się coraz bliższa i proponuje jej najpierw posadę gosposi, a później propozycję ślubu.
Co połączy ich miłość?
Czy status społeczny jest tak ważny?
Czy zaufanie i wybaczenie będzie możliwe ?
Ewelina C. Lisowska zabiera nas do świata dwóch osób zranionych wewnętrznie, samotnych, pragnących zmienić swoje życie na lepsze. Bardzo mi się podobali bohaterowie na czele z Panią Helenką gosposią mężczyzny. Kobieta anioł. Pomimo wszystkim próbują walczyć o lepsze jutro, a Ewelina pokazuję, że nawet jeżeli ma zapewniona opiekę od Wiktora to robi wszystko, żeby nie być dla niego ciężarem i podejmuje pracę. Autorka pokazuje nam jak bohaterowie zmieniają się z czasem, pragną swojej bliskości i w końcu obdarzyć kogoś zaufaniem. Dzięki narracji dwuosobowej możemy głębiej poznać myśli bohaterów oraz ich odczucia, a nawet, dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej. Kobieta podejmuje bardzo ryzykowną decyzję po której .... moje serce pękło, nie mogłam w to uwierzyć i pytanie, jakie sobie zadałam "co dalej?!" Porywająca historia od pierwszej strony, od której nie mogłam się oderwać, z przyjemnością czytałam każdą następną kartkę.
Autorka pokazuje nam, co jesteśmy w stanie zrobić dla ukochanej osoby, ale również daje nam do myślenia, czy można postąpić inaczej, czy pieniądze są tego warte.
Bo tak naprawdę rozmowa i zaufanie może zmienić wszystko. Przemilczane słowa i sytuacje doprowadzają do nieporozumień.
Miłość, nadzieja, tęsknota oraz smutek, ale ta nadzieja prowadzi do lepszego jutra. Obce osoby stają się rodziną, a rodzina obcymi.
Moje drugie spotkanie z piórem i twórczością autorki uważam za bardzo udane, świetnie napisana historia, wyraziści bohaterowie z fabułą, od której nie mogłam się oderwać. Serdecznie polecam.
Do zaczytania...:)
IG: @sylwiassssss

"Królowa Żebraków"
Autor: Ewelina C. Lisowska
Wydawnictwo: Romanse
" Romans w dwudziestoleciu międzywojennym."

Książka roku 2022 w plebiscycie organizowanym przez portal Pisarze polscy

Twórczość Eweliny C. Lisowskiej, tym, którzy zaglądają tu na blog, jest dość dobrze znana. Wiecie też, że cenię sobie jej twórczość.
Pomysł na fabułę świetny, fajnie napisany i poprowadzony, ale mam jedno "ale"... takie tycie, takie malutkie...
Tym razem pani Ewelina zabiera nas w okres międzywojenny, gdzie ludzie, którzy przeżyli już jeden horror, patrzyli z nadzieją w przyszłość, nie wiedząc, że lada moment los zrzuci im na głowę kolejną wojnę...
I tutaj muszę napisać, czego mi trochę brakło w tej historii... Pamiętajcie jednak, że jest to moje bardzo mocno subiektywne odczucie. Wszystko byłoby idealnie, gdyby autorka bardziej zaakcentowała, w jakim okresie osadziła swą powieść.
Brakowało mi tu tego specyficznego klimatu- tak naprawdę nie wiemy, jakie nastroje panowały pośród klas społecznych, o czym ludzie mówili, co działo się na arenie politycznej, czego ludzie się bali, o czym marzyli, jak wyglądała ich powojenna rzeczywistość. Moim zdaniem (!),ta warstwa historyczna mogłaby być troszkę bardziej rozbudowana- jeśli mówimy o romansie historycznym- oczywiście, bo gdyby był to "zwykły" romans, nie miałabym się czego uczepić- czytając tę opowieść, odnosiłam wrażenie, że mogłaby się zadziać ona w dzisiejszych czasach i też by zdała egzamin, bo jest (jak dla mnie) zbyt uniwersalna.

Poza tym jednym szczegółem otrzymałam niesamowitą, pełną emocji, genialnie przedstawioną relację dwojga ludzi. Obydwoje z bagażem doświadczeń i trudnej przeszłości, którzy w pewnym momencie dostrzegają, że być może mają szansę na wspólną przyszłość i wzajemnie mogą stworzyć coś, czego nie mieli w rodzinnych domach.
"Królowa żebraków" to słodko- gorzka opowieść o uniwersalnych wartościach- o wierze miłości i nadziei. Autorka przy pomocy swych bohaterów pokazuje, jak ważne jest mieć obok siebie kogoś, kto wyciągnie pomocną dłoń w najtrudniejszych momentach naszego życia, wesprze, choć sam przechodzi (być może) trudne chwile. Jak ważne są relacje z rodziną i to by na każdym kroku, doceniać to, co mamy, bo w każdej chwili możemy to stracić, bądź zostanie nam to brutalnie odebrane.

Historia Eweliny i Wiktora to opowieść przepełniona nagłymi zwrotami akcji, nie brakuje tu wielkich dramatów, jak i ulotnych chwil szczęścia. Przyznaję, płakałam i śmiałam się na przemian wraz z bohaterami- wczułam się w ich położenie na maksa, dałam się porwać ich historii.
Pewne niespodziewane wydarzenie (nie napiszę które, by Wam nie spojlerować i nie odbierać przyjemności poznania tej powieści) roztrzaskało moje serce na kawałki, zmiotło z przysłowiowej planszy. W tym jednym momencie odłożyłam czytnik na bok, musiałam uspokoić rozszalałe nerwy, a przede wszystkim zrozumieć postępowanie bohaterki i wytłumaczyć sobie jej decyzję. Ten moment, naprawdę bolał... Bo ile jesteśmy w stanie poświęcić w imię miłości?
Bohaterowie są bardzo dobrze zbudowani, niezwykle różnorodni, niosący w sobie całą gamę emocji. Choć każdy z nich jest już skrzywdzony przez los, starają się nie poddawać i przeć do przodu.
W tej historii zdecydowanie nie brakuje trudnych tematów, ale znajdziemy tu również ogrom nadziei, która podnosi na duchu w trudnych chwilach. Emocje buzują od początku do końca. Znajdziecie tu wszystko od miłości i pożądania po szczerą nienawiść i chęć mordu.

Autorka bardzo dobrze budowała i podsycała napięcie pomiędzy główną dwójką, choć było oczywistym, co się między nimi wydarzy, oczekiwanie napięcie i niecierpliwość rosła z każdą przewracaną stroną. Ich uczucie rodziło się i współistniało wraz z przyjaźnią, którą tworzyli stopniowo i bardzo naturalnie wraz z czasem.
Świetnym pomysłem okazała się naprzemienna narracja, dzięki czemu mogliśmy poznać różne spojrzenie na dany temat, łatwiej też było zrozumieć zachowanie, poznać rozterki, poczuć niepewność, zrozumieć niezdecydowanie i trwogę o ich wspólną przyszłość, która nieustannie kołatała się w ich sercach...

Książka intryguje, rozbudza emocje, wciąga i sprawia, że naprawdę dobrze się czyta tę historię. Cieszę się, że mogłam ją poznać i nadal z ciekawością wyglądam na kolejne historie, które wyjdą spod pióra pani Eweliny.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Z tej książki bije dobro, miłość i nadzieja, że nawet najgorszy czas w naszym życiu kiedyś się skończy, trzeba tylko zaufać i wytrwale dążyć do przodu...

Książka roku 2022 w plebiscycie organizowanym przez portal Pisarze polscy

Tym razem pani Ewelina zabiera nas w okres...

Zgłaszając się do recenzji poniższej powieści nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać, ponadto, że będzie to romans historyczny z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Przypuszczałam, że będzie to kolejna historia mniej lub bardziej szczęśliwiej miłości... Natomiast tak naprawdę otrzymałam pełną emocji i zwrotów akcji historię życia dwójki młodych, zagubionych i mocno skrzywdzonych przez życie ludzi. Ich drogi przecinają się w trudnym dla obojgu momencie, kiedy stracili już nadzieję i chęć do życia i walki o swoją przyszłość.

Jest to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o rodzącym się uczuciu, które napotyka wiele różnych przeciwności losu. Ponadto jest to opowieść o realiach tamtej epoki, o trudach życia biedniejszej warstwy społeczeństwa.

Każde z głównych bohaterów zmaga się ze swoją przeszłością, nie jest w stanie nikomu do końca zaufać. Oboje doznali wiele krzywd ze strony najbliższych im ludzi i utracili wiarę w prawdziwą i bezinteresowną miłość...

Jest to również opowieść o sile przyjaźni, o ogromnym znaczeniu życzliwości i bezinteresownej pomocy, która czasem może wręcz uratować czyjeś życie.

Istotnym motywem powieści jest również oddziaływanie różnego rodzaju nieporozumień i niedopowiedzeń na poranioną ludzką psychikę, autorka ukazuje nam jak bardzo opacznie można odebrać intencje najbliższych nam osób, jak szybko można zwątpic w szczerość ich intencji tylko przez to, że kiedyś ktoś nas zawiódł. Poprzez zachowania
i postawy bohaterów, przypomina nam również jak ważna jest szczerość, komunikacja i mówienie o swoich obawach i potrzebach. Jak niebezpieczne dla wszelkiego rodzaju związków potrafią być niewyjaśnione sytuacje i domysły.

Czy bohaterom uda się wygrać z demonami przeszłości?
Czy odzyskają wiarę w siebie i w innych?
Czy los wreszcie pozwoli im odnaleźć spokój i pewny byt?
Czy wybaczą tym, którzy kiedyś tak bardzo ich zawiedli?
Czy odzyskają wiarę w ludzi i szczerość ich uczuć?

Moim zdaniem jest to powieść warta uwagi ze względu na oryginalny pomysł na fabułę, na niezwykle ciekawych i dynamicznych bohaterów, którzy cierpią, kochają, boją się, wątpią, tracą i odzyskują nadzieję. Zwykłych ludzi, którzy popełniają błędy i ponoszą konsekwencje, którzy nie poddają się pomimo przeciwnościom los i walczą z własnymi słabościami.

Ebook na stronie autorskiej: https://ecl-pisarka.pl/index.php/ebook-romanse-sklep/

Książka drukowana na życzenie w Ridero: https://ridero.eu/pl/books/krolowa_zebrakow/

Zapraszam na moją opinię

"Facetom to czasem trzeba podać instrukcję, bo wyobraźni nie mają za grosz."

Zapraszam na moją opinię

"Facetom to czasem trzeba podać instrukcję, bo wyobraźni nie mają za grosz."

"Królowa żebraków" to romans historyczny osadzony w 20-leciu międzywojennym.
Małżeństwo z miłości, czy z rozsądku? A może tylko dlatego żeby nie być na starość samotnym.
Ewelina jest 25-letnią starą panną, wątły stan zdrowia nie pozwala na znalezienie kandydata na męża. Chcąc odciążyć swoją rodzinę, szyje i sprzedaje lalki.
Niestety nie daje to dużego dochodu.
Ojciec postanawia wydać ją za dużo starszego mężczyznę, a gdy dziewczyna się nie zgadza, zostaje wyrzucona z domu.
Wiktor, 35-letni stary kawaler pracuje w lokalnej gazecie jako redaktor.
Po śmierci ojca, jego kontakty z rodziną niezbyt dobrze się układają.
Drogi tych dwojga się krzyżują, lecz nie będzie im ani łatwo, ani kolorowo.
Przede wszystkim brakuje między nimi porozumienia, zamiast ze sobą rozmawiać, przemilczają ważne sprawy, przez które nie zawsze jest między nimi dobrze.
Świetnym zamysłem autorki było prowadzenie narracji dwutorowej z punktu widzenia Eweliny, jak i Wiktora.
Nie były to łatwe czasy, szczególnie dla kobiet, które musiały ciężko pracować.
W pewnym momencie zdenerwował mnie też Wiktor, gdyż przez jego upór i urażoną męską dumę, Ewelina postąpiła jak postąpiła. Żałowała swojej decyzji, gdyż skutki były opłakane, ale czasem obawa przed utratą dachu nad głową, doprowadza do różnych czynów.

Czy Ewelina i Wiktor odnowią kontakty rodzinne?
Czy to małżeństwo z rozsądku ma możliwość przetrwania?
Co można usłyszeć, a nie widząc tego, można sobie wyobrazić?

Jeśli jesteście ciekawi, co się wydarzyło w życiu tych dwojga, i kto im pomagał i wspierał najbardziej, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

"Królowa żebraków" to romans historyczny osadzony w 20-leciu międzywojennym.
Niestety nie daje to dużego dochodu.
Ojciec...

Ewelina to 25 letnia dziewczyna, która mieszka w bardzo skromnych warunkach razem ze swoimi rodzicami oraz dwójką rodzeństwa. Dziewczyna ze względu na swój słaby stan zdrowia jest ciężarem dla rodziny. Cały czas choruje a podczas comiesięcznej przypadłości nie jest w stanie wstać z łóżka. Z tego powodu rodzina cały czas jej dokucza. Aby wesprzeć domowy budżet Ewelina szyje oraz sprzedaje szmaciane lalki na ulicy. Jednak nie ma z tego dużych pieniędzy. Ojciec Eweliny chcąc pozbyć się ciężaru postanawia wydać ją za mąż za 50 -cio letniego wdowca, który z zawodu jest szewcem. Dziewczyna nie ma zamiaru zgodzić się z wolą ojca w efekcie czego zostaje wygoniona z domu. Błąkała się po ulicach miasteczka do momentu jak wycięczona traci przytomność na ulicy.
W takim stanie znajduje ją Wiktor. Jest on redaktorem naczelnym miejscowej gazety. Mieszka sam, gdyż po kłótni z rodziną dla której jest niczym innym jak czarną owcą, wyprowadził się aby prowadzić samotniczy tryb życia.
Jak przystało na starego kawalera ubiera się niechlujnie i nosi porwane ubrania. W momencie przygarnięcia Eweliny pod swój dach jego życie ulega diametralnej zmianie. Gotuje mu, piecze, sprząta oraz dba o jego wygląd. Wiktor postanawia dać jej posadę gosposi. Jednak z czasem wpada na pomysł małżeństwa z rozsądku aby mogli sobie nawzajem pomóc. Nie przewidział Jednak tego że zacznie zakochiwać się w dziewczynie .
Czy Ewelina zgodzi się na propozycję Wiktora i wyjdzie za niego za mąż? Czy Wiktor zdobędzie serce dziewczyny ? Jaką przyszłość czeka tą dwójkę?
Nadzieja i zaufanie. To właśnie charakteryzuje tą książkę. Nadzieja na to , że mimo iż jest okropnie źle to nigdy nie należy wątpić w to że jeszcze kiedyś będzie dobrze. Zaufanie zupełnie obcej osobie w momencie kiedy najbliżsi się od nas odwrócą. Książkę czyta sie naprawdę przyjemnie i szybko. Polecam przeczytać😉😊

👑#recenzja🌻
Dzień dobry albo jak kto woli dobry wieczór Moliki ☺️
Mieliście może już okazję przeczytać książkę pt. ,, Królowa Żebraków "?
Jeżeli nie to zapraszam do mojej recenzji.. mam nadzieję że was zachece 😉
♦️Autor: Ewelina C.Lisowska @pisze_romanse
♦️Tytuł: ,, Królowa Żebraków "
♦️Wydawnictwo: Romanse #wydawnictworomanse
Kochani jak to miło było się przenieś w świat dwudziestolecia międzywojennego..

Ewelina Szulik dwudziestopięcioletnia dziewczyna jest bardzo chorowita. Gdy tylko podejmuje się jakieś pracy za raz jest chora. Więcej czasu spędza w łóżku niż na pracy. Przez co jest balastem dla swojej rodziny. Barak zrozumienia ze strony rodziny, ciagłe wypominanie i obelgi wobec dziewczyny sprawiają że ta jest w bardzo słabej kondycji psychicznej. By zarobić na swoje utrzymanie szyje lalki i co dziennie chodzi je sprzedawać na ulicę Żebraków. Nie stać ja na stragan a jej osoba jest tak skromna krucha , że prawie nie zauważalna. Dziewczyna nie przynosi do domu żadnych pieniędzy. Nagle okazuje się ,że rodzina postanawia się jej pozbyć. Wyrzucają dziewczyne na mroziną zimową noc w nocnej bieliźnie... To jest moment w którym dziewczyna musi zacząć walczyć o siebie. Tylko czy wystarczy jej sił i zdrowia?

Wiktor Walicki redaktor Gazety Codziennej lecz nie zawsze tak było. Pochodzi On z zamożnej rodziny. Trzydziestopięcioletni kawaler. Czyli tak zwany stary kawaler. Kiedyś miał kobietę lecz ta dzień przed ślubem przyprawiła mu rogi. Schonbiła jego godność nazwisko Walickich i skazała go na wygnanie przez rodzinę. To w tym momencie życia Wiktor musiał zacząć walkę o siebie. Podjął pracę w gazecie oczywiście zaczął od bycia chłopcem na posiłki. Szef szybko poznał się na talencie chłopaka i awansował go do posady redaktora. Niestety stary kawaler od zawsze był pośmiewiskiem w pracy że względu na swój strój to brak guzika tam rozdarcia itp.
Okna z jego skromnego mieszkania wychodziły na ulicę Żebraków i to tam dostrzegł tą biedną kruszynę stojąca i niesmiło sprzedającą lalki...
Nie spodziewał się , że ta biedulka stanie się istotną częścią jego świata....
Ponoć szes leczy rany... ale czy człowiek jest w stanie zapomnieć całe zło które zostało mu wyrządzone?
Dwoje ludzi o dobrych sercach. Dwoje ludzi z ciężkimi przeżyciami... a życie niestety będzie dalej ich doświadczać. Czy ich miłość jest na tyle silna by to przetrwać?
Przekonajcie się sami zapraszam!

👑#recenzja🌻
Dzień dobry albo jak kto woli dobry wieczór Moliki ☺️
Mieliście może już okazję przeczytać książkę pt. ,, Królowa Żebraków "?
Jeżeli nie to zapraszam do mojej recenzji.. mam nadzieję że was zachece 😉
♦️Autor: Ewelina C.Lisowska @pisze_romanse
♦️Tytuł: ,, Królowa Żebraków "
♦️Wydawnictwo: Romanse #wydawnictworomanse
Kochani jak to miło było się przenieś w...

Ewelina to młoda, chorowita dziewczyna, która pomimo swojego ciężkiego stanu zdrowia stara się pomagać rodzicom na każdym kroku. Niestety nie jest zdolna do normalnej pracy, dlatego szyje szmaciane laleczki i sprzedaje je na ulicy. Rodzice nie dostrzegają jej wysiłku, dlatego chcą ją wydać za starego obleśnego mężczyznę. Ewelina się sprzeciwia, więc ojciec wyrzuca ją na ulicę.
Wiktor jest redaktorem naczelnym gazety. Mieszka sam i jest niechlujnym kawalerem. Zarówno życie rodzinne jak i osobiste niezbyt dobrze mu się układa.
Pewnego dnia los tych dwojga osób się połączy. On uratuje ją ledwo żywą z ulicy, ona zostanie jego gosposią. Czy z czasem między nimi pojawi się jakieś uczucie?

„Po tej skomplikowanej wymianie poglądów wrócili do jedzenia. W zupełnym milczeniu skończyli posiłek i każde z nich udało się do swojego zajęcia. On zaszył się w swoim niewielkim gabinecie, a ona tuż po zmyciu naczyń na chwilę położyła się na łóżku. Przyszło im teraz obojgu czekać. On musiał zaczekać na jej odpowiedź, ona zaś musiała wsłuchać się w głos swojego serca.”

Ewelina C. Lisowska w swojej powieści przedstawia nam świat 20-lecia międzywojennego, w którym to poznajemy losy majętnych oraz ubogich ludzi. W głównej mierze to właśnie na tych uboższych się skupiamy. Główną bohaterką jest Ewelina, dziewczyna z której mógłby brać przykład każdy z nas. Jest biedna, a jednak kiedy trzeba potrafi się podzielić tym co ma. Ma niezwykle dobre serce, pełne miłości i empatii. Pomimo tego, że z jej zdrowiem jest źle, ona zakasa rękawy pomagając w domu oraz szyjąc laleczki. Niestety nie jest doceniana przez bliskich, wręcz przeciwnie – traktują ją jak zbędny balast, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć. Kiedy od śmierci ratuje ją Wiktor jest mu wdzięczna, a kiedy ten pozwala jej zostać swoją gosposią czuje się szczęśliwa. Po czasie przychodzi propozycja ślubu z rozsądku, z której w końcu dziewczyna korzysta.
Wiktor to dobry mężczyzna, który nie ma zbyt dobrych relacji rodzinnych. To co obecnie ma, sam wypracował sobie własnymi rękami. I chociaż czeka na niego spadek po ojcu, jego duma nie pozwala mu go przyjąć. Lubi swoją pracę na której się zna. Przejmuje się losem ciężko chorej Eweliny, którą znajduje na ulicy. Dziewczyna z dnia na dzień staje mu się coraz bliższa, aż w końcu się w niej zakochuje.
Helenka to starsza kobieta, która pracuje sprzątając mieszkania innych. Nie boi się ciężkiej pracy, a do tego ma w zanadrzu wiele złotych rad. Zawsze można na nią liczyć, kiedy trzeba potrafi również dać reprymendę.
Wykreowane postacie to osoby z krwi i kości. Każda z tych postaci ma swój charakterek, mocne i słabsze strony. Moje serce niewątpliwie skradła Ewelinka, która pomimo własnego cierpienia nie chciała być dla nikogo ciężarem. Nie raz i nie dwa zaciskała zęby z bólu, by udowodnić komuś, że da radę i się nie podda. To dziewczyna, która sama niewiele ma, a mimo wszystko potrafi się tym jeszcze podzielić. Dziś na świecie mało takich osób, a szkoda, bo jakże lepszy byłby ten świat, dzięki właśnie takim osobom.

Książkę czytało mi się dobrze, styl autorki jak najbardziej mi się spodobał. Emocje odczuwalne są na każdej stronie. Ciekawy pomysł na fabułę, tak naprawdę uświadamiający nam, że ważniejsze jest być niż mieć, i że to nie pieniądze dają szczęście, choć żyć bez nich oczywiście trudno. Historia ta pokazuje nam, że są jeszcze na świecie takie osoby, które same potrafią na siebie zapracować, nie chcąc otrzymywać dóbr materialnych od innych.

„Herbata została wypita, pierwsze spotkanie zostało zaliczone, czas więc był na powrót do domu. Z ulgą opuszczała te stare mury i smętny zapach tego miejsca. Miała nadzieję, że nie szybko przyjdzie jej tam powrócić. Odżyły wspomnienia, smutki i żale – mimo jej dobrych chęci, nie potrafiła wymazać z pamięci tamtych dni. Rodzina przeżyła wstrząs, pewne rzeczy się zmieniły, jednak to już nie była jej najbliższa rodzina. Teraz to mąż był jej najbliższy i najdroższy.”

Powieść pomimo tego, że mi się podobała ma jednak też swoje minusy. Pierwszym z nich niewątpliwie jest brak dobrej korekty. A drugim to ta nagła przemiana rodziny Eweliny – najpierw wyrzucają ją na ulicę nie przejmując się tym, co się z nią stanie, a potem nagle po przypadkowym spotkaniu okazuje się, że wszyscy ją szukali. To dla mnie takie niezbyt realne. Bo gdyby jej szukali, to z pewnością mogliby ją znaleźć, w końcu dla chcącego nic trudnego.
Czasem te zachwiania emocjonalne Eweliny i Wiktora też potrafiły męczyć. Niby wszystko było ok by w następnej chwili przybrać całkiem inny obrót sprawy. Odnoszę wrażenie, że zbyt dużo tych ich niedomówień było.

"Królowa żebraków" to historia pokazująca nam jak bardzo potrafi być przewrotny los i że nawet w najgorszej biedzie można znaleźć jakieś pozytywy w życiu. Że czasem całkiem obca osoba, bezinteresownie potrafi wyciągnąć do nas pomocną dłoń. To także historia, która przeniesie was w świat pełen cierpienia i bólu, ale także nadziei na lepsze jutro. Jeśli lubicie takie historie, koniecznie przeczytajcie.

• Egzemplarz recenzencki
  • Recenzencka