Guard

Guard
Wydawnictwo Romanse
2023-08-15
2023-08-15
romans romanssciencefiction sciencefiction polskieromanse polskaautorka

Współpraca recenzencka

W tej powieści będącej połączeniem romansu oraz science fiction Ewelina C. Lisowska zabiera nas w podróż do 2122 roku. Ziemianie są przerażeni panoszącymi się coraz dziwniejszymi stworami, nazywanymi ''zjawami".
Bestie wzbudzają strach mieszkańców, ludzie zaczynają już tracić wszelką nadzieję. Gdy nagle pojawia się tajemniczy Guard, kim jest? Wiadomo jedynie, że przybywa ze ściśle określoną misją. Guarda obowiązują liczne zakazy, nie mogą okazywać uczuć, nie mogą też znać słów ze specjalnej listy. Dlaczego jednak Zox wybrał dom młodej Elline? Czy to przypadek? Między bohaterami zaczyna rozwijać się szczególna więź. Ale czy to jest w ogóle możliwe? Mimo wieku dziewczyna jest dojrzała emocjonalnie, zdecydowana. Nie brakuje jej również odwagi. Oboje wzbudzają naszą sympatię.

,,Serce zapamięta. Odnajdę cię, albo ty odnajdziesz mnie i przypomnisz mi wszystko. Nauczysz mnie od nowa miłości, dotykania, całowania i przyjaźni''.

Pisarka często komplikuje poszczególne wątki, ale nie przekłada się to na ostateczną ocenę. Bez wątpienia, fabuła jest przemyślana, wszystkie proporcje są właściwie zachowane, nie dominują żadne elementy z pogranicza romansu czy fantastyki. Akcja jest rozwojowa, dynamiczna, wszystko dzieje się w tak zawrotnym tempie, że nie ma tu czasu na nudę. Powieść czyta się szybko, zaś sama historia jest optymistyczna, przynosi wiarę w lepsze jutro.

,,Przyjaciele zawsze stoją po tej samej stronie barykady''.

Prawdziwe, realistyczne mimo wszystko, uczucia, obawy, lęki.

Kim tak naprawdę są bohaterowie tej opowieści, znacząco odbiegającej od dotychczasowej konwencji? Guard broni się w wielu wymiarach, zarówno w warstwie literackiej, jak i graficznej. Okładka przyciąga wzrok ciekawą i intrygującą kolorystyką. Zakończenie rozłożyło mnie na łopatki.

Mam nadzieję, że recenzją zachęciłam Was do sięgnięcia po tę wyjątkowo niesztampową lekturę.

Uwaga: Książka nominowana w plebiscycie na portalu Pisarze Polscy PL - książka 2023 roku.

Kolejny raz dziękuję Pani Ewelinie C. Lisowskiej za zaufanie.

=======================================================================

Wydawnictwo Romanse

Romans science-fiction

PREMIERA 15.08.2023

Sprzedaż: Legimi, Ebookpoint, Empik, EmpikGo, Ridero Książki (druk na życzenie),strona autorska www.ecl-pisarka.pl

OPIS -> https://ecl-pisarka.pl/index.php/2023/07/17/guard-premiera/

Tekst wyróżniony przez portal nakanapie.pl.

Współpraca recenzencka

Mam dla was recenzję romansu ale innego niż dotychczas czytałam, ponieważ jest to romans między ziemianką a guardem który jest pół kosmitą pół robotem.
Zaintrygowani?
W książce podobała mi się całościowa fabuła, akcja jaka zostala poprowadzona,relacja która była między bohaterami. Ellina to 20- letnia młoda dziewczyna którą z rodziną mieszka na wsi.  Na Ziemi pojawiają się przerażające bestie które atakują ludzi. Rodzina dziewczyny pomaga w znalezieniu sposobu, na zwalczenie tych osobników. Do ochrony i pomocy przybywają guardy czyli pół kosmici - pół robóty .
Ellina pomimo tego , że to młodziutka dziewczyna to jest bardzo odważna, pełna wiary i wytrwałości w tym co zaplanuję. Potrafi walczyć do końca o to co kocha i uważa że jest słuszne.
Zox jest Sedneńskim żołnierzem , bardzo wysoko cenionym przez swoją determinację i odwagę. Został zaprogramowany na pomoc i ochronę ludzi , jest pozbawiony uczuć, wspomnień.
Polubiłam Elliane jak również Zoxa  są to bardzo sympatyczni, fajnie wykreowani bohaterowie, mają nie łatwą drogę przed sobą. Czy jej sprostają?

" Serce zapamięta. Odnajdę cię albo ty odnajdziesz mnie i przypomnisz mi wszystko. Nauczysz mnie od nowa miłości, dotykania, całowania i przyjaźni."

W książce jest kilka scen które podobały mi się bardzo, ale nie zdradzę wam ich🤫 , bo zabrałabym wam frajdę z ich przeżywania a tego bym nie chciała. Zdradzę tylko, że dotyczą kilku naprawdę uroczych momentów 🥰
Styl pisania autorki bardzo mi odpowiada, historia jest bardzo interesująco napisana więc nie mowy o nudzie. Cały czas coś się dzieje.
Jak mogliście zauważyć jest to historia inna niż pozostałe, ja się jeszcze nie spotkałam z taką dwójka bohaterów a wy ?
Razem z Ellianą przeżywałam wszystko co ją spotkało, ile musiała przejść żeby osiągnąć to czego pragnie. Jak zmieniła się z młodej nieśmiałej dziewczyny w świadomą, pewną siebie młodą kobietę. Gotową na wszystko co przyniesie los, pewną uczuć i wiary.
Zox zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, chociaż były momenty że wkurzał mnie nie miłosiernie, ale rozumiem jego objawy i niepokoje które odczuwał.
Historia pokazana w książce to mały rollercoaster uczuć, ponieważ jak długo można walczyć o coś, co w każdej chwili można zapomnieć, zresetować, wyczyścić z pamięci.
Czy tak się stało, dowiecie się czytając tą historię do której przeczytania zachęcam was.
Czy Ellinie starczy sił i wiary?
Jak długa i wyboista czeka ją droga?
Czy taka miłość na przetrwanie?

Zaintrygowani?

Za każdym razem sięgając po książkę pani Eweliny, wiem, że mogę spodziewać się nietuzinkowego klimatu, emocjonalnych i skomplikowanych postaci, tajemnic i intryg, wiem, że historia będzie wciągająca, ale tego co zadziało się w "Guardzie" nawet przez sekundę się nie spodziewałam. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że "Guard" to druga powieść z gatunku science fiction (oczywiście pomijam romanse i powieści obyczajowe) w wykonaniu autorki, i jest to naprawdę bardzo udana historia- intrygująca, wciągająca, a zarazem idealnie zbalansowana opowieść o miłości, która nie miała prawa się narodzić... a tym bardziej przetrwać w tym wymyślonym przez autorkę świecie.
W tej powieści nic nie jest jednoznaczne i oczywiste, wszystko, o czym stopniowo się dowiadujemy, na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste, jednak uwierzcie mi, w tej historii odnajdziecie nie tylko drugie, ale i czasami trzecie dno. Dzięki temu cała historia staje się bardziej realistyczna i wielowymiarowa, a akcja toczy się niczym rozpędzony rollercoaster.
Wszyscy bohaterowie bez najmniejszego wyjątku popełniają błędy, ulegają wpływom i nie do końca radzą sobie z problemami, stają się dzięki temu bardziej "żywi" łatwiej się z nimi utożsamić, obdarzyć emocjami, poczuć do nich sympatię bądź antypatię.
Autorka opierając się na uniwersalnych wartościach, tworzy fascynującą i wciągająca opowieść o sile prawdziwej miłości i przyjaźni, która przetrwa niejeden życiowy sztorm.
Autorka w swojej powieści porusza również wiele innych istotnych kwestii i o tym też trzeba wspomnieć. Pokazuje, jak ogromny wpływ na nasze życie ma otoczenie, w którym przebywamy oraz nasi najbliżsi, jak łatwo jest zniszczyć człowieka, pozbawić go elementarnych wartości, podporządkować i sprawić by wykonał wszystko, co mu rozkażemy.
Udowadnia, jak ważne jest, by nie bagatelizować problemów tych, których kochamy, jak ważne jest wsparcie i zaufanie. Mamy do czynienia tutaj również z ostracyzmem i wykluczeniem członków społeczeństwa, którzy w jakikolwiek sposób odbiegają od "normy", którzy popełnili jakiś błąd, a przychodzi im za to płacić niezwykle wysoką cenę. Obserwujemy, jak nieuchronną lawinę zdarzeń może wywołać jeden błąd, jedna nieprzemyślana gruntownie decyzja, jak bardzo ona wpływa na losy poszczególnych jednostek, jak bardzo przeszłość ma wpływ na przyszłość, ale niejednokrotnie ta przeszłość staje się jedynym ratunkiem. Autorka pokazuje nam również niszczącą siłę kłamstwa, które potrafi podstępnie zrujnować wszystko...

Niezwykle barwne i sugestywne opisy pobudzają wyobraźnię, łatwo jest się wczuć "klimat" tej historii, poczuć aurę planet, po których podróżują bohaterowie (nie, nie zdradzę, jak do tego doszło),obejrzeć je ich oczami, poczuć ich atmosferę.
Postaci w tej historii jest sporo, choć głównym narratorem jest nasza główna bohaterka. Dzięki temu zabiegowi łatwiej jest wczuć się nam w jej położenie, zrozumieć rozterki i motywy.
Postacie te są barwne, obdarzone całą gamą uczuć i emocji, potrafią one przekonać do siebie czytelnika a za chwilę sprawić, że ma się ochotę wziąć jedno czy drugie i porządnie nim potrząsnąć
Pomysł na fabułę w moim odczuciu świetny! Dopracowany w najdrobniejszym szczególe, doskonale poprowadzony, zaskakujący. Naturalnie prowadzone dialogi sprawiły, że przepadłam w tej książce na kilka dobrych godzin. Książka zapewnia czytelnikowi stały dopływ adrenaliny, ale gwarantuje również sporą dawkę wzruszeń. Przyznaję, zdarzyło mi się uronić łezkę- szczególnie przy scenach, w których ZOX podejmował najważniejsze decyzje w życiu, a potem nie mógł sobie poradzić z ich konsekwencjami. Zmusza do wielu refleksji, pojawia się wiele pytań, na które odpowiedzi musimy poszukać we własnym sercu.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Autorka stworzyła pobudzającą wyobraźnię, wciągającą i intrygującą historię. Umiejętnie buduje i podsyca napięcie w oczekiwaniu na finał całej akcji, który swoją drogą mocno zaskakuje. Jak dla mnie to kolejna bardzo udana książka pani Eweliny i w moim odczuciu autorka doskonale się odnalazła w tym gatunku. W tajemnicy Wam zdradzę, że w przygotowaniu jest część druga.

Emocjonalna opowieść o miłości i walce o przetrwanie

"Guard" to fascynujący romans science fiction autorstwa Eweliny C. Lisowskiej, który zabiera czytelników w świat przyszłości, gdzie ludzkość musi zmierzyć się z obcymi istotami zwanymi "Zjawami" oraz obrońcami znaczonymi jako "GUARDs". Akcja książki rozgrywa się w roku 2122, w czasach odległych od naszej rzeczywistości, ale jednocześnie realistycznych i przemyślanych.

Główną narratorką jest bohaterka, która dzieli się swoją historią i uczuciami wobec tajemniczych obcych, którzy nagle pojawili się na Ziemi. To, co wyróżnia tę książkę, to zdolność autorki do budowania emocjonalnych więzi między czytelnikiem a bohaterami. Czytelnik może identyfikować się z niepewnością i strachem, jakie towarzyszą głównej bohaterce w obliczu nieznanego i potencjalnie niebezpiecznego świata. Lisowska doskonale oddaje uczucia bohaterki, czyniąc ją naprawdę trójwymiarową postacią.

Świat stworzony przez autorkę jest pełen intrygi i zagadek. Obce istoty – Zjawy – wprowadzają element tajemnicy i niepewności, co skłania czytelnika do chęci poznania więcej ich celów i motywacji. GUARDs, obrońcy ludzkości, również budzą ciekawość, zwłaszcza ze względu na swoją niezwykłą naturę.

Z mocnych stron tej książki należy wymienić jej zdolność do łączenia gatunków, jakimi są romans i science fiction. Autorka zręcznie balansuje między opisem relacji między bohaterami a dramatycznym tłem postapokaliptycznego świata, co czyni tę powieść nie tylko pasjonującą, ale także wzruszającą. W powieści znajdziemy także dynamiczne sceny akcji. W miarę jak Ellina odkrywa swoje zdolności i uczestniczy w konfliktach, czytelnicy zostają wciągnięci w ekscytujące i emocjonujące wydarzenia. Nie brakuje także momentów refleksji i rozważań nad tożsamością, miłością i poświęceniem. Autorce udało się zbalansować te różne elementy, tworząc kompleksową i fascynującą opowieść. Chciałabym jeszcze wspomnieć, że praca nad drugą częścią jest już w toku.

"Guard" autorstwa Eweliny C. Lisowskiej to wciągająca powieść, która łączy w sobie romantyzm i science fiction, oferując czytelnikom emocjonalną podróż przez nieznany i fascynujący świat. Jeśli jesteś miłośnikiem książek, które skupiają się zarówno na relacjach międzyludzkich, jak i tajemniczych intrygach w futurystycznym świecie, to ta pozycja z pewnością Cię zainteresuje.

Emocjonalna opowieść o miłości i walce o przetrwanie

GUARD
@autorka_romansow

"Przyjaciele zawsze stoją po tej samej stronie barykady"

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to było nic nie czuć? Nie odczuwać żadnych emocji. Jak by to było gdyby, ktoś odciął Wasze myśli i Wasz rozum od wszelkich uczuć?

Kiedy na ziemi pojawiają się zjawy, phantomy-bestie, podobne do wilka, ale całe z metalu i wręcz ogromne, aby ratować ludzi, na pomoc przybywają sedneńscy żołnierze, w tym najlepszy z nich ZOX. Ma za zadanie ochraniać rodzinę Elliny. Pomimo iż dziewczyna na początku jest przerażona, wyglądem i zachowanie guarda, z czasem pomiędzy tym dwojgiem zaczyna rodzic się nić porozumienia,które później przeradza się w uczucie. Tylko, że to nie ma prawa bytu. Bo takie stosunki pomiędzy ludźmi a żołnierzami są surowo zabronione.
Czy tak nietypowe uczucie i rodząca się miłość pomiędzy człowiekiem a pół robotem a pół człowiekiem jest możliwa?
Z czym będą musieli się zmierzyć aby to uczucie przetrwało?
I najważniejsze, czy faktycznie to jest miłość?

Dziękuję Ewelinie @autorka_romansow , za możliwość przeczytania jej powieści. Przyznam szczerze, że pierwszy raz czytałam książkę science fiction połączoną z romansem. Czy mi się podobała?
Musze Wam powiedzieć, że Tak.
Dużo się tu dzieje, bo ta dwójka pomimo tego iż jest to surowo zabronione, zakochuje się w sobie. Będą musieli wiele znieść, sporo wycierpieć, wykonać mnóstwo podróży, będą mieli nie raz chwilę zwątpienia, niedowierzanie, ale również siłę by walczyć, o to co najważniejsze, o miłość.
Czy uda im się pokonać tak wiele przeszkód, które dla zwykłego śmiertelnika są wręcz niemożliwe?
Ja już znam odpowiedź, a Wy jeżeli chcecie poznać historie nietypowej miłości, to czytajcie Guarda.
Polecam.

Książka 🔸ebook 🔸fantastyka historia miłości 🔸opinia🔸sciene fiction

GUARD
@autorka_romansow

"Przyjaciele zawsze stoją po tej samej stronie barykady"

Przyszłość…
Bezpieczeństwo ludzi zależy nie tyle od nich samych, ale od istot pośrednich między człowiekiem a maszyną, czyli od Guardów.
Guardzi, czyli idealni żołnierze. Pozbawieni rodzin, uczuć, skrupułów. Na dodatek ślepo posłuszni, a gdyby nie to zawsze można im zresetować pamięć aż do ustawień fabrycznych. Takie przynajmniej było założenie początkowe…
Jak ta teoria sprawdza się w praktyce mogła przekonać się uwielbiająca przejażdżki konne dwudziestoletnia Ellina. Zwykła dziewczyna marząca o szczęśliwej miłości.
Czy jednak jej się uda spełnić to marzenie? I to w świecie opanowanym przez zabijające dla czystej przyjemności phantomy?
W świecie, w którym większość ludzi przebywa w strefach bezpiecznych, a poza nimi są tylko naukowcy próbujący znaleźć sposób na wyeliminowanie zagrożenia.
Właśnie dlatego Ellina i jej ojciec, a także siostra z mężem przebywają w niebezpiecznych okolicach i właśnie dlatego do ich ochrony oddelegowano jednego z Guardów.
Wybór mądrych głów pada na jednostkę zwaną ZOX.
I tu właśnie zaczynają się schody…
Ellina boi się Guarda, a do tego ze względów bezpieczeństwa musi się rozstać ze swoim koniem. Zapowiadają się dla niej ciężkie i trudne dni. Co prawda ZOX próbuje jej sporo rzeczy ułatwić, ale tylko on wie jakie są jego prawdziwe intencje…
Czy Ellina przełamie swój strach?
Czy uda się znaleźć sposób na wyeliminowanie phantomów?
Czy ZOX wypełni swoje zadanie?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tej książce.

Czy możliwe jest cokolwiek więcej niż zwykła znajomość i/lub relacje zawodowe między człowiekiem a maszyną lub hybrydą?
Ewelina C. Lisowska w swoim romansie science-fiction udowadnia, że tak.
To sprawia, że cała historia nabiera nieco innego wymiaru, choć i tak chwilami główni bohaterowie doprowadzają mnie do białej gorączki swoim zachowaniem. Irracjonalne postępowanie można czasami wytłumaczyć motylkami w brzuchu, ale gdy dochodzi do tego reset pamięci to już lekkie przegięcie. Jak można po takim czymś można zachować stare wspomnienia?
Może gdyby była informacja, że takie przypadki zdarzały się już wcześniej to łatwiej byłoby mi to zaakceptować. A tak… mam mieszane uczucia.
Co nie zmienia faktu, że im kibicowałam.
Czy skutecznie?
Sprawdźcie sami…

Za e-booka do recenzji dziękuję Autorce.

Przyszłość…
Jak ta teoria...

❤️Recenzja❤️

Tytuł: Guard
Autor: @autorka_romansow
Wydawnictwo: Romanse
📖

Wczoraj swoją premierę miała powieść „Guard” autorstwa @autorka_romansow Autorce gratuluję premiery i dziękuję bardzo za możliwość przeczytania i zrecenzowania tej powieści ❤️❤️

❤️Moja ocena:❤️
⭐9/10

Rok 2122. Guardowie, kosmiczni żołnierze, cechujący się szczególną sprawnością mają za zadanie bronić słabszych. Dlatego też przybywają na Ziemię opanowaną przez stwory z innej planety na odsiecz ludziom. Są oni połączeniem żywej istoty z robotem. Jeden z Guardów, nijaki ZOX zjawia się w ziemskiej bazie, którą okazuje się być dom 20-letniej Eleny. Dziewczyna z początku się go boi, ale z czasem powstaje między nimi nić przyjaźni, a nawet coś więcej. Choć Guardom nie wolno kochać, ani znać słów znajdujących się na zakazanej liście, ZOX mając świadomość, iż świat ukrywa przed nim coś bardzo ważnego za wszelką cenę będzie chciał wydobyć z Liny te słowa. Ale czy miłość między ziemską dziewczyną, a Sedeńskim żołnierzem, któremu w każdej chwili można zrobić reset pamięci ma rację bytu?

Elena to twarda młoda kobieta, bo choć przyszło jej żyć w świecie, który próbują opanować stwory to jednak mimo początkowego strachu dla dobra swojego i swoich bliskich była gotowa wiele zrobić.

ZOX to pół człowiek, pół robot, który ma stanąć w obronie słabszych i dlatego pojawia się w domu Eleny, który okazuje się być bazą. Oprócz walki ze stworami między nim a Eleną wywiązuje się więź, która dla niego jak i innych Guardów jest zakazana. On jest jednak nieco inny niż reszta Sedeńskich żołnierzy, ponieważ ma świadomość tego, iż coś jest przed nim ukrywane i zamierza dowiedzieć się co to takiego.

„Guard” to romans science-fiction autorstwa Ewelina C. Lisowska.
Jest to pierwszy romans z tego gatunku, który czytałam, jak również pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale zdecydowanie mogę powiedzieć, iż zaliczam je do udanych.
Znalazłam tutaj wszystko to co lubię w romansach. Od strachu i adrenaliny po uczucie, które choć zaczęło się od strachu i było zakazane, rozwinęło się w coś pięknego. Ale oczywiście łatwo nie było. Bohaterowie napotykali na swojej drodze dużo trudności zarówno tych od losu jak i tych z rąk innych.
Ciężko byłoby mi wybrać tylko jedną scenę, która mi się spodobała, ale jedną z nich jest na pewno ta z pierwszym pocałunkiem.
Nie mogłam oderwać się od czytania. Wpływ miało na to nie tylko lekkie pióro autorki, ale również dobrze przemyślana i dopracowana fabuła. Choć ciężko było mi sobie wyobrazić te wszystkie stwory, żołnierzy pół ludzi, pół maszyny oraz podróży jak i samej innej planety historia ta, która nadmienię, że rozgrywa się w Polsce, wciągnęła mnie bezpowrotnie i z chęcią przeczytałabym książkę, która opowiadałaby dalsze losy tej dwójki.
Jeśli tak jak ja jesteście ciekawi tego jak może wyglądać relacja ziemskiej kobiety z pół człowiekiem, pół maszyną oraz tego jak Guard zamierza dowiedzieć się co jest przed nim ukrywane jak również jakie słowa znajdują się na zakazanej liście zachęcam Was do sięgnięcia po tę historię. Naprawdę warto.

Sprzedaż: @legimibooks , @ebookpoint , @empikcom , @empikgo , @ridero.pl Książki (druk na życzenie),strona autorska www.ecl-pisarka.pl

#guard #ewelinaclisowska #wydawnictworomanse #ebook #druknażyczenie #romans #sciencefiction #romansscifi #czytambokocham #czytanieuzależnia #instagramczyta #bookstagram #polskiebookstagramy #ksiazka_i_dobre_wino #recenzja #współpracareklamowa

❤️Recenzja❤️

#guard #ewelinaclisowska #wydawnictworomanse #recenzja
#recenzjaprzedpremierowa #przedpremierowarecenzja #współpracareklamowa
„Po prostu wzbić się w przestworza i już nigdy nie wracać na Ziemię.''
###
Najbardziej podobał mi się rozwój relacji między bohaterami. Bardzo ich polubiłam, mimo, że bardzo się różnili to wiele, by poświęcili.
Najbardziej spodobała mi się scena pierwszego pocałunku. Styl autorki bardzo mi się podobał i na pewno sięgnę po inne jej dzieła.
Książka była bardzo emocjonalna i trudno ją było odłożyć.
Moja ocena to 10/10.
Polecam ją przeczytać i samemu wciągnąć się w tą niezwykłą fabułę.
###
Książka będzie mieć swoją premierę 15 sierpnia!
Jest to romans z elementami science-fiction.
Można ją zakupić tutaj: Legimi, Ebookpoint, Empik, EmpikGo, Ridero Książki (druk na życzenie),strona autorska www.ecl-pisarka.pl
#jestemmamamamczasnaczytanie #52bookchallengepl #czytam30minutdziennie

#guard #ewelinaclisowska #wydawnictworomanse #recenzja
#recenzjaprzedpremierowa #przedpremierowarecenzja #współpracareklamowa
„Po prostu wzbić się w przestworza i już nigdy nie wracać na Ziemię.''
###
Najbardziej spodobała mi się...

• Przeczytane Lipiec 2023