Turystka

Okładka książki Turystka Yun Ko-Eun
Okładka książki Turystka
Yun Ko-Eun Wydawnictwo: Kwiaty Orientu literatura piękna
The Disaster Tourist (밤의 여행자들)
Kwiaty Orientu
2022-11-16
2022-11-16
2020-07-02
literatura koreańska

Hmm, wyobraź sobie, że wpierw w pracy dochodzi do czegoś niemiłego — potem wysyłają cię na urlop któremu odmówić nie możesz. I jakby nie było wystarczająco dziwnie to jesteś świadkiem tego jak wszyscy próbują doprowadzić do katastrofy biologicznej. W którym momencie nie zauważyłam, że odbywam ostry trip po tęczy? Zdecydowanie nie dla każdego — ale ma niezłe momenty.

Kiedy sięgałam po tę książkę, wydawało mi się, że będzie ona o czymś zupełnie innym. Zwroty akcji zupełnie mnie zaskoczyły. Niepokojąca atmosfera trzymała mnie w napięciu do samego końca. Idealny komentarz obecnych czasów.

Ko Yona pracuje w biurze turystycznym i w ramach wyjazdu służbowego jedzenie ocenić jedną z wycieczek. W swojej pracy jest molestowana i też właściwie grozi jej zwolnienie, więc nie wiem czy w takiej sytuacji ktoś wysyła pracownika na delegacje. Yona odkrywa przerażający plan mieszkańców a właściwie włodarzy wyspy, który zakłada wzrost zainteresowania turystów ich wyspa. Tylko ze wszystkie wycieczki organizowane przez to biuro podróży są śladami katastrof.
Czytałam kilka katastroficznych książek w swoim życiu, kilka o katastrofach klimatycznych, ale Turystka jako jedna z niewielu nie poruszyła moich emocji. Mamy tutaj katastrofę mieszkańców, naszej głównej bohaterki i w ogóle czarne strony branży turystycznej, ale to czego zabrakło to emocji. Jestem ciekawa na ile wynika to z różnic kulturowych.

Niepokojąca książka w każdym poruszonym wątku - w pierwszej części, gdzie mamy opis korporacyjnych zagrywek, w drugiej - służbowa podróż Yony na Mui, oraz trzecia - od chwili odłączenia się od grupy i powrotu na wyspę. Czytało mi się bardzo szybko, a od końcówki nie umiałam się zupełnie oderwać. To ostrzeżenie, że człowiek jest nikim wobec sił natury. Jakikolwiek scenariusz, który ludzkość próbuje napisać, jest niczym wobec żywiołów i odgórnego planu.

Ciekawy pomysł i naprawdę dobre wykonanie!

Ciekawy pomysł i naprawdę dobre wykonanie!

Plusem na pewno jet budowanie przez autorkę takiej gęstej niepokojącej atmosfery. Z drugiej jednak strony jako czytelnik w ogóle nie byłam zaangażowana w historię. Autorka chciała poruszyć ważne tematy, ale wyszło bez szału, raczej tak nudno. Konsumpcjonizm, molestowanie, pokazanie, że wszystko jest na sprzedaż nie jest niczym nowym i nic odkrywczego książka nie oferuje. Żeby to jeszcze było lepiej ukazane, żeby były jakieś emocje i przemyślenia głównej bohaterki. Cała ta sytuacja, w której bohaterka się znalazła jest dziwna i niewiarygodna. Krótka książka, a ja męczyłam się niemiłosiernie.

Książka typu: opis jest streszczeniem 80% zawartej historii, czyta się w oczekiwaniu na to kiedy zacznie się dziać coś o czym nie wiem.
Wątek #MeToo wsadzony chyba tylko dlatego, że w obecnym czasie było to modne, bez wpływu na historię, bez konkluzji.
Bohaterka... właściwie nie wiadomo o co jej chodzi. Ma jakieś rozterki ale nie ma celu, zresztą też go nie szuka. Nie budzi ani współczucia, ani podziwu, ani odrazy, właściwie to żadnych emocji. Z jednej strony przedstawiana jest jako ktoś, kto działa w branży od 10 lat, z drugiej strony oczywistości turystyki emocjonalnej ja zaskakują. Może trzeba na nią spojrzeć przez pryzmat kultury koreańskiej, której zupełnie nie znam, ale równie dobrze w książce mogło by jej nie być.
Zakończenie jest jedynie pobieżnie związane z opowiadaną historią, dobrze się z nią łączy i dobrze ją kończy, ale tutaj wydaje mi się pójściem na łatwiznę. Myślę, że miało być zmuszające do refleksji, ale do mnie nie trafiło.

Na plusy objętość książki (dzień lub dwa wieczory) i warsztat pisarski autorki. Czytało się to bez znużenia... Jedynie historia do poprawy.

Treściwa, mroczna satyra na współczesny kapitalizm i konsumpcjonizm. Polecam

Treściwa, mroczna satyra na współczesny kapitalizm i konsumpcjonizm. Polecam

Dziwna książka, ale całkiem niezła.

Dziwna książka, ale całkiem niezła.

Świetna książka. Porusza ważne problemy dzisiejszego świata. Ludzie ogarnięci żądzą pieniędzy i władzy zrobią wszystko, by to osiągnąć. Polecam

• Literatura koreańska
  • Korea