Yans: Wydanie zbiorcze. Tom 1

Okładka książki Yans: Wydanie zbiorcze. Tom 1 André-Paul Duchâteau, Grzegorz Rosiński
Okładka książki Yans: Wydanie zbiorcze. Tom 1
André-Paul DuchâteauGrzegorz Rosiński Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Yans (tom 1-4) komiksy
komiksy
Yans (tom 1-4)
Hans L'intégrale 1
Egmont Polska
2021-03-24
2021-03-24
Wojciech Birek
sci-fi postapo podróże w czasie science fiction komiks franko-belgijski

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Vahanara! Mieczysław Derbień, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Jerzy Wróblewski
Vahanara! Mieczysław Derbień,...
Okładka książki AKT #31 Tadeusz Baranowski, Wojciech Birek, Paulina Broma, Krzysztof Churski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Wojciech Jama, Karol Jesiołkiewicz, Jan Kaczmarczyk, Piotr Kasiński, Zbigniew Kasprzak, Marek Latasiewicz, Małgorzata Lewandowska, Krzysztof Lipiński, Wojciech Łowicki, Edward Lutczyn, Melon, Andrzej Olaf Nowakowski, Wojciech Odroń, Krzysztof Otorowski, Paweł Przygoda, Grzegorz Rosiński, Greg Rucka, Michał Siromski, Jacek Skrzydlewski, Rafał Śladowski, Dawid Śmigielski, Ewa Sokołowska, Marek Szyszko, Robert Trojanowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Stefan Weinfeld, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #31 Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki Legendy polskie Leszek Moczulski, Grzegorz Rosiński, Barbara Seidler
Legendy polskie Leszek Moczulski, G...
Okładka książki Człowiek za burtą Władysław Krupka, Grzegorz Rosiński
Człowiek za burtą Władysław Krupka,&n...

Okładka książki Prosto z piekła Eddie Campbell, Alan Moore
Prosto z piekła Eddie Campbell, Ala...
Okładka książki Thorgal - Louve: Crow Roman Surżenko, Yann le Pennetier
Thorgal - Louv... Roman Surżenko, Yan...
Okładka książki Superman: Czerwony syn Dave Johnson, Mark Millar, Kilian Plunkett
Superman: Czer... Dave Johnson, Mark ...
Okładka książki Zemsta hrabiego Skarbka. Tom 1 - Złote ręce Grzegorz Rosiński, Yves Sente
Zemsta hrabieg... Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Drugi Paul Chadwick, Pia Guerra, José Marzán Jr., Goran Parlov, Pamela Rambo, Brian K. Vaughan
Y - Ostatni z ... Paul Chadwick, Pia ...
Okładka książki Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Pierwszy Pia Guerra, José Marzán Jr., Pamela Rambo, Brian K. Vaughan
Y - Ostatni z ... Pia Guerra, José Ma...

Rysunki oceniam bardzo dobrze.

Fabułę uważam za średnią.

Widać, że komiks był pisany/rysowany z przerwami a autor dialogów brał pomysły zewsząd ale w średnim wykonaniu.

Rysunki oceniam bardzo dobrze.

Fabułę uważam za średnią.

Niestety, czas zrobił swoje i sentyment musi ratować sprawę. Widać budowanie fabuły od wydarzenia do wydarzenia, sztampowych bohaterów wedle zasady "dobry/zły" i chyba tylko świetne rysunki ratują sprawę. Thorgal jednak lepiej zniósł próbę czasu.

Poruszający (zwłaszcza "Mutanci z Xanai" ale nie tylko) komiks o... niewolnictwie, które jest ponadczasowe, zmieniają się tylko okowy.

Jak dla mnie komiks mocno się zestarzał. Po ponad 20 latach odkąd czytałem zeszytówki sięgnąłem po wydanie zbiorcze i... Mocno musiałem zaprzec się w sobie, żeby dotrwać do końca. Raczej tylko dla fanów tych klimatów i kreski Rosińskiego.

Bez zbędnego powielania treści - moja recenzja (dotycząca całej serii przygód Yansa) znajduje się tutaj:

Dobrze, że to nie książka, tylko komiks. Dobrze, że z biblioteki, a nie kupiony. I tak nie wiem czy warto było poświęcać swój czas.

Od czasu do czasu lubię poczytać komiksy, ale Yans jakoś nie zrobił na mnie wrażenia. Dialogi są bardzo proste, fabuła też - ciągle miłostki i tarapaty. Po kolejne tomy sięgnę tylko dlatego, że udało mi się je wypożyczyć z biblioteki.

Kupiłem z nadzieją na fajną cyber akcję, niestety fabuła jest banalna a stereotyp superbohatera i wzdychającej laski przez każdą stronę razi i mierzi. Już Thorgal - mimo wielkiego sentymentu - ma tych achów i ochów panienek sporo, to akcja tam idzie jako tako, ale Yans to telenowela przy tym. Szkoda bo potencjał był. Także pewnie sprzedam bo niestety brazylijski serial.

Przyznam, że specjalnym fanem kreski Rosinskiego nigdy nie byłem.
Najciekawsze z tomu zbiorczego były wspomnienia na początku, które dały możliwość zajrzenia za kulisy tworzenia cyklu i posmakowania świata lat 70tych.

A sam Yans? Poprawny. Ot, historyjka s-f jakich wiele, mocno naiwna, czasem zagmatwana, niespecjalnie odkrywcza. Nie zamierzam kontynuować - jednak zbyt to leciwe - książki s-f z tamtego okresu były dużo bardziej nowatorskie.
Ale wstępy do kolejnych wydań bym poczytał :)

Przyznam, że specjalnym fanem kreski Rosinskiego nigdy nie byłem.

O ile w młodości miałem styczność z Thorgalem, o tyle nigdy nie miałem okazji czytać Yansa. Nowe wydanie zbiorcze Egmontu w powiększonym wydaniu było ku temu dobrą okazją.
Niestety było to kolejne, dość gorzkie zetknięcie się z klasyką polskiego komiksu. Yans to kosmiczny agent, który nie godzi się na życie w opresyjnym systemie państwa-miasta.
Wszystko co ono reprezentuje jest złe, zepsute, rozpustne. Yans jest natomiast prawym rycerzem na białym koniu. Z grubsza fabułą opiera się o to, że Yans poznaje swoją ukochaną, ale ze względu na jej pochodzenie muszą oni wciąż uciekać przed systemem. Masa to wszelakich fabularnych głupotek, dialogi nie stoją na wysokim poziomie. Yans ciągle bierze na siebie jakieś
nielogiczne misje, oddaje się wrogom, wpada w pułapki. Przeciwnicy są głupkowaci i naiwni, co wszystko czyni fabułę momentami wręcz komiczną.
Ilustracje Grzegorza Rosińskiego stoją tu na dobrym poziomie, może trochę gorzej jest w ostatnim tomie, gdzie kiepsko wypadły sceny batalistyczne.

Wszystko co ono reprezentuje...

• Komiksy
  • Komiks