Gorączka 2

Okładka książki Gorączka 2 Meg Gardiner, Michael Mann
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Gorączka 2
Meg GardinerMichael Mann Wydawnictwo: HarperCollins Polska kryminał, sensacja, thriller
Heat 2
Danuta Fryzowska

Wyróżniona opinia i

Gorączka 2

przeczytanych książek 1977 napisanych opinii 1455

Interesujący sequelo-prequel Gorączki pisany przez autora tego klasyka i to widać, gdyż czyta się to jakby oglądało się nieistniejący (jeszcze) film. Charakteryzacja bohaterów znanych z filmu jest rewelacyjna, bardzo łatwo wyobrazić sobie aktorów z Gorączki mówiących te kwestie z książki (szczególnie Hannah/Pacino jest tu świetnie odwzorowany). Słabym punktem jest wątek Chrisa w Paragwaju, który jest trochę nudny i niewiele wnosi do całej historii. Najciekawsze jest śledztwo Hanny i jego krucjata sprawiedliwości na ulicach Los Angeles, jest tam dobre tempo i sporo dowiadujeny się o Hannie. Zakończenie i finałowa scena akcji jest świetna i emocjonująca, chętnie zobaczyłbym to na dużym ekranie - a wygląda na to że tak się stanie.

Marzę o ekranizacji...

Marzę o ekranizacji...

Film "Gorączka" Michaela Manna z 1995 roku, z fenomenalnymi rolami Roberta De Niro i Ala Pacino, jak dla mnie jest jednym z najlepszych filmów jakie widziałem w życiu - a widziałem ich sporo! Lubię do niego wracać co jakiś czas i wiem że nigdy mi się nie znudzi. Ostatnio też do niego wróciłem, ale tym razem po to żeby się odpowiednio 'wprowadzić' w lekturę jego kontynuacji, czyli rzeczoną "Gorączkę 2". Dodam od razu że jest to nie tylko kontynuacja, ale również prequel filmu - opisane są tu bowiem pewne wydarzenia z 1988 roku, a więc 7 lat przed tym co jest pokazane w arcydziele Manna. Co do kontynuacji - akcja zaczyna się minuty po tym jak kończy się film. Wrażenia po lekturze? - jak najlepsze! Gdyby powieść uszczuplić powiedzmy o 100 stron byłoby jeszcze lepiej, ale nie zmienia to faktu że duet Mann/Gardiner stworzył coś, co bez wątpienia tworzy idealną symbiozę z filmem. Powieść jest napakowana akcją, intrygami, pościgami, strzelaninami i czego tylko dusza zapragnie. Filmowa "Gorączka" ustawiła poprzeczkę bardzo wysoko, książkowa 'dwójka' dała radę ją przeskoczyć - niech to będzie dla niej najlepsza rekomendacja. Polecam!

Film Gorączka jest świetnym klasykiem z rewelacyjną obsadą oraz świetną sceną strzelaniny przed bankiem. Samo zakończenie również mi się podobało. No i wiele lat po premierze filmu autor do spółki z innym pisarzem napisał książkową kontynuację , która prawdopodobnie doczeka się filmowego odpowiednika i powiem szczerze , że trochę mnie książkowa kontynuacja rozczarowała. Niby nie jest zła , ale czegoś mi tu zabrakło. Na plus wątek Chrisa , ale przeszłość Hanny jakoś nie specjalnie mnie ciekawiła. Ciekawe jak wyjdzie film(O ile wyjdzie)

Oglądaliście legendarny już dzisiaj film “Gorączka” z Alem Pacino, Robertem de Niro, Valem Kilmerem w obsadzie? Domyślam się, że większość czytelników odpowie na to pytanie twierdząco. Nigdy nie doczekaliśmy się kontynuacji perypetii bohaterów, którym udało się przeżyć fabułę. Jak się jednak okazuje, część druga powstała, tylko że… w wersji książkowej! Reżyser Michael Mann, z pomocą doświadczonej autorki Meg Gardiner, przygotował dla fanów kontynuację swojego kultowego filmu. Dowiemy się więc, jak potoczyły się dalej losy Chrisa, czy komisarz Hanna odpuścił przestępcom, czy pamięć o Neilu umrze. Jakby tego było mało, reżyser postanowił zgłębić także genezę powstania gangu McCauleya. Wszystko to na kilkuset stronach wypełnionych akcją po brzegi.

Jeśli chodzi o stronę fabularną, dostajemy tu bezpośrednią kontynuację wydarzeń znanych z filmu. Ciekawe jest to, iż autorzy wręczają nam tu przebieg wydarzeń od razu, następnego dnia, po zakończeniu “Gorączki”. Chris stara się uciec z Los Angeles, Vincent Hanna zaś desperacko próbuje go odnaleźć. Po zabiciu Neila McCauleya policjant jest zdeterminowany pozbyć się ostatniego członka jego gangu. Na fabułę książki jednak, oprócz kontynuacji, składają się także wydarzenia sprzed filmowej fabuły. Rok 1988, ogromny skok gangu McCauleya. Przestępcy kradną, bawią się, żyją pełnią życia. Młody Vincent Hanna zaś pnie się po szczeblach Chicagowskiego wydziału zabójstw. W tym samym czasie w “Wietrznym mieście” grasuje nad wyraz brutalny gang okradający prywatne domy. Jak to wszystko się ze sobą łączy? Przekonacie się sami.

Ogromny plus dla autorów za stworzenie czegoś zupełnie nowego w uniwersum, które jest już odbiorcom znane. Teraz znajdziemy się już nie tylko w Los Angeles, ale też na meksykańskim pograniczu, w Ameryce Południowej, w Azji Południowo-Wschodniej, nawet w Chicago. Bardzo duży nacisk położony został na charaktery, myśli, emocje bohaterów. Zostali oni nakreśleni w taki sposób, iż nie da się o nich zapomnieć przez długi czas.

Jeśli chodzi o tempo akcji, zdecydowanie przyspiesza ono na koniec. Autorom nie udało się utrzymać go przez cały czas trwania książki, a szkoda. Miejscami możemy naprawdę nieźle się wynudzić, ale warto wytrzymać do samego końca. Ostatnie strony powieści to bowiem prawdziwy roller coaster, jazda bez trzymanki, nieustanna strzelanina i pasmo zaskoczeń. Przyznam szczerze, że czytają finałowe rodziały “Gorączki 2” czułem się, jakbym oglądał film akcji wbity w fotel. Tu należy też zaznaczyć, że książka potrafi być naprawdę brutalna. Nie polecam jej czytelnikom o słabszych nerwach. Autorzy nie szczędzą sobie środków wyrazu, aby opisać nam przebieg morderstwa czy krwawą strzelaninę. Najgorszy zaś w tym wszystkim jest główny czarny charakter książki. Ostrzegałem!

Tutaj wspomnieć należy także o wydaniu książki, które niestety jest mocno średnie. Wątła, miękka okładka, do tego niezbyt zachwycająca grafika na okładce. Samo dodanie cyfry do tytułu z jednej strony jest bardzo filmowym zabiegiem, z drugiej jednak odstraszy ogromne grono czytelników, którzy bezskutecznie będą poszukiwali pierwszego tomu. Tutaj można było rozegrać to nieco lepiej.

Nie bardzo wiem czego się spodziewałem po kontynuacji całkiem dobrego filmu. Książka miejscami jest przeciągana na siłę, nie czyta się jej łatwo. Kiedy jednak docieramy do finału, dostajemy scenę żywcem wyjętą z kina akcji - strzelaniny, karambol, pościgi. Warto przeczytać chociażby dla tej końcówki. Mimo to jednak niektóre wątki są niezwykle naciągane. Nadzieją dla mnie jest fakt, iż Michael Mann zapowiada ekranizację tego tytułu. Nie wiem, czy wiek aktorów znanych z poprzednika pozwoli im wystąpić w kontynuacji, jestem jednak pełen nadziei na kolejny hit kinowy!

Muszę przyznać, że obawiałem lektury tej powieści. Obawiałem się, że zachwieje ona wizerunkiem jej filmowego, kultowego protoplasty. Na szczęście tak się nie wydarzyło, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak przypuszczałem. Autor i autorka dali mi w tym przypadku bardzo zręczne uzupełnienie historii znanej ze srebrnego ekranu. Uzupełnienie – dodam - sentymentalne, ale z przytupem. Dzieje się tu bowiem dużo. Bardzo dużo. Wprawdzie pierwsze strony powieści trącą chaosem, głównie poprzez osadzenie akcji w kilku przestrzeniach czasowych, ale z rozwojem kolejnych wątków wszystko zaczyna wskakiwać na swoje miejsce, dając tym samym dowód, że Gardiner i Mann mieli plan i od początku wiedzieli co robią. Przede wszystkim należą im się brawa za utrzymanie tempa i dynamiki fabuły. Dzięki temu czytelnik otrzymał nie klasyczny thriller, ale pełnokrwistą, wysokooktanową książkę akcji. Literacko, może nie jest to majstersztyk. Nie znajdziemy tu wyrafinowanych fraz okraszonych niepowtarzalną metaforyką, ale też, umówmy się, nie taki to typ prozy. Nie znaczy to, że styl powieści jest zły. Wprost przeciwnie, nie ma się w tym przypadku za bardzo do czego przyczepić. „Gorączkę” czyta się płynnie i przyjemnie, a wspomniana dynamika nie pozwala się przy niej nudzić. Jak zabierzecie się do jej lektury w łóżku na tzw. sen, to jest spora szansa, że szybko nie zaśniecie . Wykorzystanie znanych z filmowej „Gorączki” bohaterów tylko podkręca atmosferę. Chris, Neil, czy Vincent w otoczeniu nowych postaci zyskują nowy, pełniejszy wymiar. Czy lepszy, czy z korzyścią? Moim zdaniem tak, ale pozostawiam to do samodzielnej oceny. Fakt, że sporo tu motywów przewidywalnych, ale cóż z tego skoro w dalszym ciągu czyta się to znakomicie, trochę można by rzec teledyskowo. Właściwie ma się wrażenie, że kamera fruwa tu z lewa na prawo dając nam rozrywkę niemal filmową. Jedna z finałowych scen zresztą jest jakby żywcem wyjęta z pierwowzoru kinowego, pozwalając w pełni na powrót do uniwersum wykreowanego przez Manna. Reasumując, Gorączka to znakomita rozrywka, szczególnie w okresie wakacyjnym, szczególnie jak oczekujemy czegoś mniej angażującego, co pozwoli nam się rozluźnić i wrócić do świata przemielonych pociskami ulic LA. Polecam!

Czysty świat Michaela Manna. Dla każdego fana twórczości tego znakomitego reżysera, to pozycja obowiązkowa. Kontynuacja filmu "Gorączka" jest napisana filmowo. Czytając ją, wracasz do tych wspaniałych momentów gdy z zapartym tchem oglądałeś film. Mamy tutaj i ciąg dalszy opowieści jak również poznajemy historię bohaterów przed wydarzeniami pokazanymi w filmie. Dla czytelnika nie znającego historii polecam najpierw obejrzeć film. Dla fanów, polecam jak najszybsze sięgnięcie po powieść, tym bardziej, że reżyser już pracuje nad jej ekranizacją.

CIEPŁO, CIEPŁO

Michael Mann to pewnie największy obecnie stylista kina sensacyjnego, indywidualista portretujący w swoich wystylizowanych dramatach twardych, skoncentrowanych, oddanych swojej profesji mężczyzn. Przeważnie profesja ta polega na łamaniu prawa, rzadziej - jego pilnowaniu. Zaś w przypadku "Gorączki", trzygodzinnego epickiego kolosa z Alem Pacino i Robertem De Niro, chodzi symetrycznie o przedstawicieli obu tych profesji, gdyż Mann sportretował w niej na równych prawach napadającego na banki złodzieja Neila McCauleya i ścigającego go Vincenta Hannę z LAPD. Twórca udanie pożenił tu peckinpahowskie motywy wzajemnych relacji między ścigającym i ściganym z chłodną poetyką pejzaży współczesnego Los Angeles i niezwykle perfekcyjną aranżacją scen akcji (jedno i drugie w obiektywie wielkiego Dante Spinottiego). Od lat nosił się później z pomysłami na kontynuację tej opowieści, dodajmy że bogatej już na ekranie w postaci drugoplanowe i uzupełniające historie (ostatecznie trzygodzinny metraż nie wziął się znikąd). Powieść, która ukazała się w 2021 roku, jest jednocześnie kontynuacją i poprzedzeniem fabuły "Gorączki".

Mann dwutorowo opowiada o akcji sprzed 7 lat względem macierzystego filmu oraz o tym, co działo się bezpośrednio po śmierci McCauleya i ucieczce związanego z nim Chrisa Shiherlisa z LA. Fabuła z 1988 roku pokazuje nam Neila jako profesjonalistę, ale jeszcze nie tak wyobcowanego, jak ma to miejsce w "Gorączce". To on powie później: "Nie wiąż się z niczym, czego nie mógłbyś porzucić w ciągu pół minuty kiedy zrobi się gorąco". Ale jeszcze nie teraz. Natomiast Mann dostarczy nam szarpiącej nerwy niezwykle brutalnej fabuły w klimatach współczesnego amerykańskiego pogranicza z Meksykiem (to trochę literacji teren Dona Winslowa),w ciągu której będziemy mogli przekonać się, jak McCauley stał się taki. Z kolei dzieje Chrisa po 1995 roku zahaczają o Amerykę Południową, nielegalny handel hackowanymi systemami zabezpieczeń i cyberprzestępczość. Jeśli to echa "Hakera", ostatniego, niezbyt udanego filmu Manna, to na szczęście wypadają lepiej niż ten tytuł. W dodatku koniec końców wszystko w tej rozłożystej fabule elegancko się zazębia i dopina.

Generalnie jest to lektura wyłącznie dla wielbicieli Gorączki, którzy odnajdą tu znanych bohaterów i poznają ich nieznane dotychczas losy. Książka nie sprawia wrażenia napisanej na siłę kontynuacji, wierzę Mannowi, że nieraz wracał do uniwersum swojego opus magnum, stopniowo budując sobie w głowie całą sagę. Fabularnie nie mam się czego czepić, ta historia aż się prosi na ekran. Jeśli coś drażni, to zaskakująca, jak na tych akurat bohaterów, emocjonalność, no ale McCauley jest tu jeszcze stosunkowo młody, a Shiherlis zawsze miał bardziej impulsywną osobowość niż szef. Co do porucznika Hanny, to najciekawsze jest jego spalanie się w pościgu za zwyrodnialcem, za którym już w 1988 roku omal nie trafia na Neila. Ale co się odwlecze, to nie uciecze ;-)

Jedyną wyraźną słabością dzieła Manna i wspomagającej go Gardiner jest, no własnie, dwoistosć stylu. Przy czym mam dziwne wrażenie, że najlepsze partie, lakoniczne ale pełne klimatu, oparte na tworzących nastrój detalach i dobrej dynamice, należą do reżysera, zaś pisarka odpowiada za zbyt łopatologiczne opisy, toporne i powtarzalne dopowiedzenia emocji które jeśli mamy odrobinę empatii sami wywnioskowaliśmy, oraz za snucie patetycznych refleksji nieprzystających do konkretu mannowskich postaci. Ten rozdźwięk przez całą książkę uderza i omal nie zacząłem zakreślać ołówkiem odstających stylem akapitów. Stąd, mimo świetnej opowieści sensacyjnej, tylko 4,5 - no i życzę sobie zobaczyć to wszystko na ekranie.

Od mnie: 4,5 / 6
___
www.ZaOkladkiPlotem.pl : Rzetelne recenzje od 2011 r.

CIEPŁO, CIEPŁO

Nie ważne czy kochacie filmy, czy Waszą miłością są książki – „Gorączka 2” jest dla każdego! Jeśli oglądaliście film Michaela Manna pt. „Goraczka”, to koniecznie sięgnijcie po kontynuację książkową, napisaną przez autora kultowego filmu i Meg Gardiner, autorkę bestsellerowych thrillerów. Zatem taki duet jest zapowiedzią wyjątkowej lektury. Czy tak było? Szczerze mogę odpowiedzieć, że tak właśnie było.
Nie ukrywam, że ta książka trzyma w napięciu równie jak film. „Gorączka 2” to dowód na to, że Michael Mann nie tylko w filmie czuje się doskonale. Ma również talent do pisania książek. A połącznie z doświadczeniem Meg Gardnier daje nam thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Czytając „Gorączkę 2” przed oczami miałem aktorów odgrywających główne, filmowe role i tak pomyślałem sobie, że fajnie byłoby, zobaczyć tę historię na dużym ekranie. Czytając tę książkę w mej wyobraźni pojawiały się trzymające w napięciu obrazy scen oraz akcji, których nie brakuje.
To, co przykuło moją uwagę to nie tylko wspomniana akcja, to również mocni i wyraziści bohaterowie, a przede wszystkim historia, która trzyma w napięciu, tak bardzo, że nie wypuścicie tej książki z rąk, dopóki nie dotrzecie do finałowej sceny. A ta jest na wysokim wręcz hollywoodzkim poziomie.
Miłośnicy powieści sensacyjnych, kryminałów, thrillerów w „Gorączce 2” znajdą ten intrygujący pierwiastek, który sprawi, że podczas lektury będziecie płonąć z ekscytacji. Możecie być pewni, że ta książka rozgrzeje Wasze emocje do czerwoności. Jeśli zapytacie mnie, czy warto po nią sięgnąć, to zdecydowanie odpowiem, że tak. A jeśli zapytacie mnie, co zrobiłem po jej zrecenzowaniu, odrzeknę, że obejrzałem film „Gorączka”. Taka dawka „Gorączki” to doskonały zastrzyk mocnych wrażeń, które sprawią, że książka i film są jednymi z najlepszych „umilaczy” każdego człowieka.
Po sukcesie filmu i przeczytaniu książkowej kontynuacji wróżę jej popularność na równym poziomie jak ta filmowa. Wszak „Gorączka 2” jest dziełem Michaela Manna i Meg Gardiner, osób, które na dawkowaniu mocnych wrażeń znają się nie od dziś. A Ty drogi czytelniku już dziś sięgnij po „Gorączkę 2”. Koniecznie! Warto!
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa HarperCollins Polska

Bardzo udany książkowy sequel rewelacyjnego sensacyjnego filmu ,, Gorączka ", gdzie po raz pierwszy na ekranie, w jednej scenie spotkali się dwaj wybitni aktorzy Pacino i DeNiro.
Podobał mi się powrót do świata i bohaterów wykreowanych w 1995 roku przez Michaela Mann'a.
Filmowy rytm powieści sprawia, że powieść jest właściwie nieodkładalna.
Fanom filmu książki polecać nie trzeba, a tym którzy nie znają obrazu polecam najpierw obejrzeć gatunkowy majstersztyk Mann'a, a potem przeczytać tą napakowaną adrenaliną sensacyjną kontynuację.

Filmowy rytm powieści sprawia, że powieść jest właściwie nieodkładalna.
Fanom filmu książki polecać nie...

• Ania

Dodaj cytat z książki Gorączka 2