Jacked. Chuligańska historia Grand Theft Auto

Open Beta
2022-09-14
2022-09-14
Bartosz Czartoryski
gry popkultura biografia historia sukcesu

Szkoda, że tak mało o procesie twórczym. Właśnie ten aspekt stanowił o sile "Masters of doom", wcześniejszej książki autora.

Czytam i już wiem że nie skończę. Już sam wstęp to porażka. Ok rozumiem trochę wzmianek o autorze gry ale szczerze mówiąc mało mnie interesuje do jakiej szkoły chodził. Mało też fascynuje mnie jego historia pracy. Może miała jakoś wpływ na gta ale wątpię ze duży. Zwłaszcza ze pierwsze tytuły były mało hip hopowe.
Potem jak sporo osób już napisało za dużo o przeciwniku GTA a o samym powstawaniu gry i jej kolejnych serii mało. Zbyt mało. Lepiej poczytać artykułu na ten temat. Autor chyba chciałby zostać pisarzem bo za dużo tu lania wody. Jeśli faktycznie poświecił tyle lat na te książkę to współczuję

Potem jak sporo osób już napisało za dużo o przeciwniku GTA...

Podchodziłem do książki dość sceptycznie, natomiast ostatecznie wywarła na mnie dość pozytywne wrażenie. Zostały w niej ciekawie przedstawione losy powstawania studia stojącego za GTA. Dla fanów R* lektura obowiązkowa.

Po przeczytaniu tej książki czuję się oszukany. Miała to być książka o historii serii GTA, jej początkach, ciekawostkach, tzw. backgroundów. I rzeczywiście tego jest, ale mało, ponieważ drugie pół książki jest o najsłynniejszym przeciwniku GTA -Jacku Thompsonie. Ja rozumiem poświęcić na to jeden rozdział, ale żeby połowę książki?! W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, dlaczego ja czytam w ogóle jego biografię i przypomniałem sobie, że to książka o "historii" GTA. Z tej książki powinny powstać dwie książki; pierwsza tak jak tytuł, tylko więcej, a druga o tych kontrowersjach związanych z grami – argumenty zwolenników i przeciwników grania, badania naukowe itd. Naprawdę co najmniej dwa rozdziały (z 25) są poświęcone dokładnemu opisowi i analizie przypadków, w których obwiniano, że to GTA były powodem, przez który osoby oskarżona popełniła zabójstwo (takie coś zniechęca do grania i do gier).
Gdyby ten autor miał napisać książkę o urokach macierzyństwa i posiadania dzieci to pewnie połowę książki poświęciłby aborcjom, poronieniom, wadom płodów itd. Jest to ważne i trzeba o tym pisać, ale co innego jest tematem.
Gdyby wywalić większość rzeczy związanych z Thompsonem, to i tak to co by zostało to przypominałoby „Horse Drawing Meme”. Początki super, aż za szczegółowe (gdzie i do jakiej szkoły chodzili Houserowie),potem kilka fajnych ciekawostek (np. dotyczące obsady gwiazdorskiej z Vice City),a na końcu nagle w jednym rozdziale wzmianka Red Dead Redemption, L.A. Noire. Max Payne. 1,5 rozdziału na szybkości o GTA IV. Brakowało mi informacji o producencie Leslie Benzies (kilka wzmianek, ale nie wiadomo skąd się wziął). Jakieś wzmianki tylko o edycjach na PSP. Ale o GTA 1 i GTA 2, to autor potrafił się tyle rozpływać, jakby te gry były mesjaszem gier video, gdzie były wówczas bardziej kultowe gry. Autorowi w ogóle się pomieszały akcenty, chyba tylko grał w dwie pierwsze części

Kilka razy autor mija się z prawdą, np. twierdzi, że po Vice City przejechali się na znanych gwiazdach i przy San Andreas woleli postawić na nieznanych aktorów. SERIO?! Samuel L. Jackson, Chris Penn, James Woods!!. A o dodatku Hot Coffee to dorobienie takiej ideologii.

Przed każdym rozdziałem jest dodany jakiś, nawet nie wiem jak to nazwać, opis misji czy wzmianka. Jest to tak cringowe, że jakbym najpierw przeczytał tę książkę z tymi wstępikami, to w życiu bym nie zagrał w GTA.
Co do polskiej wersji to, warto dodać że ukazała się 10 lat po napisaniu oryginału. (Mówi się, „lepiej późno niż w cale”, w tym wypadku chyba jednak lepiej było w cale tego nie wydawać.). Dużo błędów, głównie literówek lub np. raz jakaś osoba ma zaimki żeńskie, dwa zdania później ma męskie, a po kolejnych dwóch zdaniach ma żeńskie. Polska okładka super.
Gdyby była lepszą książką, to można by dodać jakieś zdjęcia; producentów gry, jak wyglądały początki studia, jakieś scenariuszy, behinds the scenes, zdjęcia fanów jak stoją w kolejce na premierze, jakieś reklamy, nawet screeny z gry, Widocznie stwierdzono, że szkoda tuszu – może i słusznie.
Czy mimo wszystko warto? No jak ktoś jest fanem serii, i liczy się z tym, że będzie musiał przebrnąć przez te „kontrowersyjne” części, to dla tych kilku jednak ciekawostek i wyjaśnieniu, skąd Szkoci wzięli się w NY, mimo, że reszta Szkotów klepie kod w Szkocji - można rozważyć.
Ta seria zasługuje na o wiele lepszą książkę z większą bazą wiedzy, ciekawostek, backgroundów. Liczę, że się jeszcze kiedyś doczekam, ale mam nadzieję, że już od innego autora, czego sobie i wszystkim fanom serii życzę.

Za długo ją męczyłem, by dać wyższą ocenę. Nieźle napisana (choć, paradoksalnie, gorzej od samego GTA),odnoszę jednak wrażenie, że źle rozłożono w niej akcenty. I już pal licho, że o samych grach i procesie ich powstawania dowiadujemy się niewiele - te informacje, choć ciekawe, można jednak znaleźć gdzie indziej. Gorzej, że w tym, na czym się skupiono, zabrakło mi.... konkretów. Odpowiedzi na podstawowe pytania. Czemu właściwie seria odniosła aż taki sukces? Czy (i jak) wpłynęła na amerykańską popkulturę? Czy zmieniła ją na lepsze, czy na gorsze? Jakim kosztem?

Pytania można mnożyć. I nie, dominujący w książce "rockstarowy" punkt widzenia oparty na zasadzie "po prostu zrobiliśmy zajebistą grę" nie jest odpowiedzią.

Zresztą... bah. O samym, absurdalnym z europejskiego punktu widzenia, skandalu z "Hot Coffe" można napisać fascynującą książkę z pogranicza socjologii, kulturoznawstwa i wielu innych nauk. Cóż, szkoda.

Trochę nie czuję sposobu narracji. Mam też wrażenie, że punkt widzenia Jacka Thompsona był mało obiektywny, ale generalnie autor daje ciekawy background powstania jednej z głośniejszych marek z branży. Szkoda, że nie został dodany jakiś suplement dotyczący części 5

Bardzo mało o samym GTA. Ogrom o polityce i starciach sądowych.

Bardzo mało o samym GTA. Ogrom o polityce i starciach sądowych.

Całkiem ciekawa książka. Czasem trochę za bardzo podkręcona na siłę, można się paru ciekawych rzeczy dowiedzieć.

Mam mocny niedosyt. Jakieś to takie bez polotu. Niby wszystko jest (historia kończy się na GTA4) ale styl mi nie podszedł.

Czyta się nieźle, niestety w dużej części książka w zasadzie nie na temat, przytłoczona przez wątek poboczny starcia Jackiem Thompsonem.

• 1. Książki
  • Audiobooki