Jak spać, żeby się wyspać?

Okładka książki Jak spać, żeby się wyspać? Daria Łukowska
Okładka książki Jak spać, żeby się wyspać?
Daria Łukowska Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2022-01-01
2022-01-01
sen zdrowie

treści zebrane z innych książek o śnie, bezsenności i mózgu

treści zebrane z innych książek o śnie, bezsenności i mózgu

Czytałam niedawno "Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych" Matthew Walkera i tu w zasadzie widzę odwołania do tych samych badań, przykładów. Natomiast forma jest dużo bardziej skondensowana, można wyciągnąć dużo konkretów, mniej zagłębiania się w dokładne opisy badań. Uprzedzę marudy - nie dowiecie się stąd jaką magiczną pigułkę łyknąć, żeby spać jak bobas. Styl życia, to co jemy, pijemy, czym karmimy się w ciągu dnia i przed snem - to wszystko jest do zmiany. Dla mnie super, to zmiany, które skrupulatnie od miesięcy wprowadzam, mimo tego zaczerpnęłam stąd kilka dodatkowych inspiracji i zmotywowałam się do paru zmian ekstra. Książka średnio zredagowana, językowo mogłoby być lepiej.

Niestety książka napisana niezbyt przystępnym językiem. Ze snem ma akurat dużo wspólnego - potrafi działać nasennie :) Temat interesujący, ale ciężko było lekturę przebrnąć..

Autorka w skondensowany sposób porusza temat snu. Prosto, zrozumiale i merytorycznie pisze o tym, dlaczego sen jest tak ważny w naszym życiu oraz omawia praktyczne aspekty lepszego snu.
W dzisiejszych czasach, kiedy wciąż często bagatelizuje się wagę snu, bo przecież „szkoda życia na sen”, „jest tyle do zrobienia” itp. ta książka pokazuje, że nic nie zastąpi snu, nie można oszukać organizmu kolejną kawą, energetykiem, czy odsypianiem w weekend – odpoczynek nocny jest koniecznością. I choć może wydawać się, że to zmarnowany czas, bo przecież podczas snu „nic się nie robi” – zdziwicie się co wyrabia nasz organizm, gdy my odpoczywamy i śnimy.
Polecam każdemu kto nie tylko ma problemy ze spaniem, ale także każdemu kto nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że sen to kluczowy filar naszego zdrowia.
Ta książka to taka pigułka wiedzy o śnie, która pomoże wpłynąć na lepszą jakość Twego snu, także jeśli np. masz małe dzieci, pracę zmianową, często zmieniasz strefy czasowe.

Ciężko ocenić.
Książka jest na pewno dobrą pozycją dotyczącą snu, jest oparta na wielu źródłach, autorka zdaję się nie dobierać argumentów pod tezę, stosuje hierarchię badań oraz holistycznie podchodzi do tematu.
Nie skupia się na rzeczach które mają marginalny wpływ, podstawą są dieta oraz dobry stan psychiczny.
Jeżeli chcesz zaczęrpnąć wiedzy na temat snu oraz uzyskać kilka na prawdę ciekawcyh porad warto sięgnąć po tą pozycje.
Na minus - książka jest bardzo słabo wydana i pojawiąja się błędy w redakcji.
Ocena między 6/7

Ciężko ocenić.
Jeżeli chcesz zaczęrpnąć wiedzy na temat snu oraz uzyskać...

Uprzednio przeczytałam książkę Michaela Mosley'a o takiej samej tematyce i muszę powiedzieć, że pozycja Darii Łukowskiej bardziej mi odpowiada. Chociaż – oceniając po zdjęciu i biogramie z okładki – autorka jest dużo młodsza i nie jest naukowcem ani lekarzem, „Jak spać...” jest napisane bardziej profesjonalnie i naukowo. Podobało mi się szczególnie wielokrotne podkreślanie, że sprawa dobrego snu i zdrowie w ogólności są skomplikowane i zależą od wielu powiązanych ze sobą czynników – to jest podejście, które mnie najbardziej przekonuje.
Nie powiem, że ta książka zmieniła moje życie, nie ma tu jakiś rewolucyjnych wiadomości, ale skłoniła mnie do pewnych zmian, które w sumie mogłam wprowadzić dawno temu...

Bardzo dobra książka zawierająca mnóstwo danych o tym jak spać aby się wyspać i jak radzić sobie z bezsennością oraz innymi patologiami snu.

Bardzo polecam do przeczytania każdemu kto ma problemy ze snem lub chce mieć lepszy sen.

Opaska na oczy, wygodna poduszka, brak niebieskiego światła przed zasypianiem, przewietrzona sypialnia, kakao na dobranoc - macie swoje skuteczne sposoby na dobry sen? 🤭

Niestety w ostatnim czasie różnie z tym wysypianiem się u mnie jest. Wielokrotnie temat dobrego snu i jego dobroczynnego wpływu na organizm przygotowywałam do Pytania. Do każdej tej rozmowy zapraszałam kompetentnych ekspertów, a w ostatnim czasie np. @daria_formanazycie Po rozmowie z Darią stwierdziłam, że czas na książkę o tym zagadnieniu. I faktycznie - samo mięcho, konkretne porady, dużo rzeczowej wiedzy i otwarcie oczu z wielkim wow - tego nie wiedziałam! Książka to swego rodzaju kompendium, podręcznik dla tych, którzy o swój sen chcą się zatroszczyć. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa @wydawnictwoznakpl Postanowienie na 2023 dotyczy też moich spotkań z Morfeuszem, więc dobre rady z publikacji biorę sobie do serca, wcielam w życie i mam nadzieję, że już niebawem mój sen będzie całkiem niezły. 🔥

Zdarza Wam się nie móc zasnąć, albo budzić się niewyspanym? Mi niestety tak, dlatego z dużą chęcią sięgnęłam po książkę autorstwa Darii Łukowskiej ,,Jak spać, żeby się wyspać?” .

Książka ta składa się z 8 rozdziałów. Na początku dowiadujemy się czym jest sen, jak bardzo ważną rolę odgrywa i jakie mogą być konsekwencje zdrowotne w przypadku jego braku.
Czy wiecie, że przy zbyt krótkim lub długim spaniu wzrasta ryzyko zawału serca?
Poznajemy z jakich etapów składa się sen i czy warto robić sobie krótkie drzemki w ciągu dnia.
Dużo miejsca autorka poświęca potędze światła i jak ono wpływa na nasz sen. Jak na nas wpływa niebieskie światło?
Mamy też przepis na sypialnię idealną. Dowiemy się również, co wpływa na zaburzenia snu i jak różne nawyki np. picie kawy wpływają na jakość snu.
W poradniku znajdziemy też porady, które pomogą w zasypianiu jak np. technika oddechowa, olejki CBD, kołdra obciążeniowa, aromaterapia. Dowiadujemy się czy nowe modne rozwiązania, oraz dawne metody mają jakieś poparcie naukowe. Czy szklanka mleka przed snem to dobry pomysł, a może lepiej wypić sok wiśniowy?

Książka jest napisana dość przystępnym językiem, mimo, że w niektórych rozdziałach mamy też bardziej naukowe zwroty całość czyta się bardzo dobrze i jest łatwa w odbiorze. Dużym plusem jest bogata bibliografia i czerpanie z badań naukowych. Każdy rozdział kończy ramka z podsumowaniem najważniejszych punktów do zapamiętania. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest też na końcu książki ,,Protokół dobrego snu" czyli 15 najważniejszych punktów ze wskazówkami jak polepszyć jakość snu, aby dobrze się wyspać.
Książka Darii Łukowskiej to naprawdę bardzo ciekawy i dobrze napisany poradnik, który zawiera rzetelną, potwierdzoną badaniami wiedzę, mnóstwo przykładów z życia oraz praktycznych porad dotyczących wysypiania się. Jeśli macie jakikolwiek problem ze snem lub po prostu zainteresował Was ten temat, to polecam gorąco, myślę, że warto przeczytać i wcielić porady w życie. Ja już zaczęłam tak robić i widzę poprawę .

Czy wiecie, że...

Z książki tej dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, może nie nowatorskich, ale merytorycznych i przydatnych.
Bardzo bogata bibliografia daje znać, że mamy tu poparcie w badaniach i różnych analizach.
Lubię analizy, uwielbiam mój zegarek, który analizuje jakoś moje snu i cieszy mnie gdy uda mi się poprawiać swój wynik 💚
Doszłam już dawno do wyliczeń ile minimum snu potrzebuje i z ilu maksymalnie mogę się "okraść", a teraz cieszy mnie każda wiedza, która wpływa na jakość mojego snu.
Sen jest bardzo potrzebny i cenny, ale czasami brak nam na niego czasu, gdy jednak organizm daje nam znać, warto nad tym popracować, bo to się odbija na naszym zdrowiu. Nie obawiajcie się naukowego podręcznik, bo jest mądrze, ale bardzo dostępnie 💚💚

Doszłam już dawno do wyliczeń ile minimum snu potrzebuje...

• Poradniki
  • Rozwój osobisty