Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazaneAnna Sierant234
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant64
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać443
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Szymon Jagodziński
5
7,9/10
Pisze książki: literatura piękna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,9/10średnia ocena książek autora
31 przeczytało książki autora
47 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Brienne (29 I 1814) – La Rothière (1 II 1814). Kampania francuska Napoleona
Szymon Jagodziński
8,0 z 3 ocen
11 czytelników 1 opinia
2023
Najnowsze opinie o książkach autora
Brienne (29 I 1814) – La Rothière (1 II 1814). Kampania francuska Napoleona Szymon Jagodziński
8,0
Druga książka autora po tytule "Pomorze 1807", którą czytałem, też poświęcona wojnom napoleońskim. Tym razem mamy opracowanie dwóch starć z kampanii francuskiej 1814 roku. To moment, gdy po klęsce wyprawy na Rosję i nieustannego cofania się i oddawania terytoriów Napoleon prowadził wojnę już na terenie swojego kraju. I co ważne to bitwy w Polsce prawie nie opisane, pewnie z uwagi na to, że wszyscy chętniej piszą o okresie wielkich zwycięstw Bonapartego.
Książka wydana w serii Pola bitew wydawnictwa inforteditions, która charakteryzuje się tytułami o mniejszej objętości, ale za to najczęściej skupiającymi się konkretnie na omawianym temacie. I autor faktycznie nakreślił jedynie wstępnie początki inwazji alianckiej na Francję, plany sprzymierzonych i pierwsze walki, a następnie praktycznie 60 z 80 stron książki jest poświęcone dwóm dniom walk i dwudniowej pauzie między nimi. Opis starć jest bardzo przejrzysty i ciekawy, szczegółowo zostały przedstawione ruchy wojsk, przebieg walk, podejmowane decyzje dowódców, ich skutki, rozstrzygnięcia i straty armii.
Książkę odebrałem lepiej niż poprzedni tytuł autora i jestem już ciekaw kolejnej jego pozycji tym razem znów wydanej w serii Historyczne bitwy.
Pomorze 1807 Szymon Jagodziński
7,5
Książka omawia drugorzędny teatr kampanii napoleońskiej na ziemiach polskich zaboru pruskiego podczas wojny w 1807 roku, a mianowicie walki na Pomorzu Zachodnim i Gdańskim. Najwięcej miejsca autor poświęcił oblężeniu Gdańska, a ponadto opisano bitwy pod Słupskiem, Tczewem, oblężenie Kołobrzegu i Grudziądza, a także parę innych starć. Oprócz tego omówione zostało tworzenie pierwszych polskich oddziałów, walczących następnie wraz z pospolitym ruszeniem w napoleońskich szeregach.
Ten tytuł z serii Historycznych bitew, zalicza się do mniej naukowych, bo w zasadzie nie korzystających niemal ze źródeł, a opartych na innych opracowaniach. Autor wielokrotnie powołuje się na kilkutomowe dzieło Eduarda von Hopfnera oraz dwie, świetne pozycje duetu Jamesa R. Arnolda i Ralpha R. Reinertsena, wszystkie te tytułu ukazały się w języku polskim.
Całość jednak wypada solidnie, czytało mi się to dobrze, choć nie jest to porywający fragment wojen napoleońskich, a autor nie ma wyrobionego ani porywającego stylu. Ocenę obniża całkowity brak redakcji, bo nie przypominam sobie HaBeka z taką ilością drobnych błędów i pomyłek, np. zawyżającą liczebność drobnego oddziału z 500 żołnierzy do 500 tys. Brakuje też sensowniejszych map, przede wszystkim oblężenia samego Gdańska. Te mapy, które są w książce w zasadzie niewiele wnoszą. Na plus bardzo dobra okładka z ilustracją Marka Szyszki.