Wiedźmin. Mniejsze zło

Okładka książki Wiedźmin. Mniejsze zło Jacek Rembis, Jonas Scharf, José Villarrubia
Okładka książki Wiedźmin. Mniejsze zło
Jacek RembisJonas Scharf Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Andrzej Sapkowski – Wiedźmin (tom 2) komiksy
56 str. 56 min.
komiksy
Andrzej Sapkowski – Wiedźmin (tom 2)
Egmont Polska
2023-12-06
2023-12-06
56 min.

Okładka książki Wiedźmin. Ziarno prawdy Jacek Rembis, Jonas Scharf, José Villarrubia
Wiedźmin. Ziar... Jacek Rembis, Jonas...
Okładka książki Superman. Amerykański Obcy Mark Buckingham, Jonathan Case, June Chung, Matthew Clark, Steve Dillon, Nick Dragotta, Tommy Lee Edwards, Alex Guimaraes, Jock, Joëlle Jones, Max Landis, Jae Lee, Lee Loughridge, Francis Manapul, Rod Reis, Rico Renzi, Rob Schwager, Evan Shaner, Ryan Sook, José Villarrubia
Superman. Amer... Mark Buckingham, Jo...
Okładka książki Infidel Aaron Campbell, Pornsak Pichetshote, José Villarrubia
Infidel Aaron Campbell, Por...
Okładka książki Uncanny X-Force - Tom 3 - Inny Świat Simone Bianchi, John Lucas, Phil Noto, Rick Remender, Billy Tan, Greg Tocchini, José Villarrubia, Dean White, Rob Williams
Uncanny X-Forc... Simone Bianchi, Joh...

Kolejne opowiadanie ze świata Wiedźmina przedstawione w formie dobrego i wiernego opowiadaniu komiksu. Komiks przyjemnie się czytało. Ilustracje są ciekawe i szczegółowe. W przeciwieństwie do poprzedniego komiksu z tej serii ten jest zdecydowanie bardziej bogaty w kolory i mniej mroczny. Komiks szybko się czyta, lecz to zasługa wciągającej treści, podobnie jak w przypadku "Ziarna prawdy". Polecam miłośnikom Wiedźmina i komiksów. Z niecierpliwością czekam na kolejne komiksy z tej serii.

Cieszę się, że ktoś zrealizował to, o czym myślałam, czyli komiks, który dokładnie odwzorowałby opowiadania Sapkowskiego o Geralcie. W 2022 roku wyszło Ziarno prawdy. Rok później pojawiło się Wiedźmin: Mniejsze zło, czyli zeszyt z drugim opowiadaniem z tomu.

Jest bez większego zaskoczenia. Tekst i wydarzenia 1:1 wzięte z książek robią tę historię. To jest to opowiadanie, w którym Geralt spotyka Stregobora chowającego się w wieży w obawie przed zamachem. Czarownik proponuje wiedźminowi zabicie zagrażającej mu Renfri, Renfri z kolei proponuje Geraltowi zabicie czarownika. Wiedźmin wybiera “mniejsze zło” i staje się Rzeźnikiem z Blaviken.

⚔️ Ograny wątek

To opowiadanie było ogrywane już wielokrotnie i prawdę mówiąc mam już nim lekki przesyt. Do tego zdałam sobie sprawę, że wcale nie lubię tej historii. Nie podoba mi się, że Geralt daje się oszukać i wodzić za nos, że miesza się w taki bezmyślny sposób w nie swoją walkę. Ale teraz, przy okazji czytania komiksu uświadomiłam sobie jeszcze coś innego. Sapkowski zrobił “to” Geraltowi specjalnie.

To opowiadanie idealnie ustawia białowłosego wiedźmina w kontrze do świata i innych postaci. Geralt jest może i narwany, ale o dobrym sercu, chce dobrze. Niestety umie tylko dobrze zabijać, a prości ludzie widzą tylko efekty – rzeź. Zwykli mieszkańcy Blaviken nie znają motywacji i przyczyn, nie wiedzą, że ta krew leje się w ich obronie.

⚔️ Odrzucony

Ludzie odrzucają Geralta jako mordercę. Ten świat go nie rozumie. Czytelnik za to przekonuje się, że wiedźmin bywa naiwny i łatwy do manipulowania. Sapkowski daje mu miękkie serce. Mniejsze zło to ważne opowiadanie, bo dzięki niemu poznajemy lepiej zarówno Geralta, jak i świat, w którym przyszło mu żyć.

Swoja drogą ciekawa jestem, jak wygląda tłumaczenie Sapkowskiego na angielski, czy język i dialogi brzmią chociaż porównywanie dobrze, jak w oryginale i oddają plastykę polskiego.

⚔️ Wersja komiksowa

Kreska mnie niestety nie porwała, ale też nie odrzuciła. Adam Gorham narysował Geralta zupełnie poprawnego. Za to bardzo podobały mi się obydwie okładki stworzone przez Kai Carpentera. Nawiasem mówiąc poprzedni komiks rysował Jonas Scharf. Ciekawe, czy kolejne części także będą miały innych artystów. Mam nadzieję, że tak i że komiksowe adaptacje będą miały wszystkie opowiadania z obydwu tomów. Ja zwyczajnie lubię przebywać w świecie wiedźminów walczących z potworami.

Wierne odwzorowanie opowiadania "Mniejsze zło".
Dialogi czytelne, fabuła równa.
Świetnie się to czyta i ogląda.
Szkoda tylko, że tak szybko się kończy, jednak przy dobrej książce/komiksie czas szybko płynie.
Pomimo ok. 50 stron, komiks ten mocno wciąga w świat Wiedźmina i gdy przewracasz jego ostatnią stronę, to przeżywasz szok wracając do rzeczywistości. I o to właśnie chodzi w dobrej książce czy komiksie :)

Wierne odwzorowanie opowiadania "Mniejsze zło".
Dialogi czytelne, fabuła równa.
Świetnie się to czyta i ogląda.

Zacznijmy od wspomnienia pierwszego tomu. Był on rysowany w możliwie realistycznym stylu i oddawał opowiadanie Sapkowskiego "Ziarno prawdy" w jak najbardziej rzetelnym dla formy ujęciu. Tak też, jak się spodziewałam, zostało w kolejnym, a więc jest to przeniesiona proza, na co od czasów Polcha czekali wszyscy fani. Nawet w stopce tym razem możemy przeczytać "na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego", czego brakuje równoległej serii, która jest (momentami bardzo) luźną interpretacją przygód wiedźmińskich. Tu za scenariusz odpowiada Rembiś, a rysunki Gorham. Powiem Wam, że nie ma się tu do czego przyczepić. Komiks jest napisany zgrabnie i dynamicznie, nie pominięto żadnej ważnej kwestii w fabule i nie narzuca się formie. Kreska zgrabna, kolory na miejscu. Jeśli stęskniłeś się za Panem Andrzejem, śmiało ruszaj do najbliższej księgarni.
Ciekawym ukłonem w stronę słowiańskich wierzeń jest tu wspomnienie imienia "Nija", polańskiego boga śmierci w kontekście jednego z wielu kultów uniwersum.

Zastanawia mnie trochę sens wypuszczenia tej serii komiksów przez wydawnictwo Egmont. Nie jest to nic innego niż dalej odgrzewany kotlet tych samych historii. Dla jasności to samo wydawnictwo wcześniej wypuściło cykl - Wiedźmin - Drak Horse, gdzie pojawiały się nowe przygody od różnych wykonawców. Skutkowało to różnym poziomem fabuł i wykonania, jednak przynajmniej było w pewnym stopniu ciekawe. Natomiast ten cykl to powtarzanie dobrze znanych już przeżyć Geralta. W momencie, w którym chociaż ktoś spróbowałby zrobić inne zakończenie, w jakiś inny sporób pokierować losami bohaterów to jakoś by się to ratowało. Jeśli ktoś jest wielkim fanem wiedźmina, to pewnie sięgnie po tę serię komiksów, jednak w momencie, gdy ktoś szuka czegoś nowego w fandomie, to odradzam.

Taka wspanaiała historia, a tak przedstawiona, że całkiem wyprana z treści :(

Poprzedni komiks był ciekawiej zrobiony...

Taka wspanaiała historia, a tak przedstawiona, że całkiem wyprana z treści :(

Poprzedni komiks był ciekawiej zrobiony...

Scenariusz bardzo dobry i świetnie za jego pomocą przedstawiona historia, ale rysunkowo i graficznie słabo.

Fabuła bardzo dobra, ale już znam ja na pamięć, po książce i serialu netflixa. Rysunki mogły by być lepsze ale nie ma tragedii. Ogólnie komiks dobry bez specjalnego zachwytu jak dla mnie.

To bardzo dobra i wierna oryginałowi komiksowa adaptacja opowiadania z książki "Ostatnie życzenie" autorstwa Andrzeja Sapkowskiego.
Bardzo ładnie wydany komiks na podstawie scenariusza Jacka Rembisia, do którego rysunki wykonał Adam Gorham, które pomalował Patricio Delpeche. Okładkę natomiast zaprojektował Kai Carpenter. Bardzo dużo "ojców" tego 56-stronicowego dzieła. Ale o komiksie:
- Dialogi są czytelne i zrozumiałe, umiejętnie połączone z rysunkami tworzą zwartą i logiczną fabułę, która wciąga czytelnika. Tekst zawarty w dymkach jest czytelny i odpowiedniej wielkości.
- Kreska rysownika jest ostra i surowa, a pomalowane rysunki są wyraziste i sugestywne. Różna tonacja tła i kolory rysunków oddają treść i przedstawione emocje. Kolory różnicują też miejsce akcji i czas wydarzeń.
- Rysunki są bardzo dokładne, dopracowane we wszystkich szczegółach w przedstawionych postaciach czy szczegółach zbrodni. Na twarzach bohaterów doskonale odmalowane są wszystkie emocje poprzez wygląd oczu, skrzywienie ust czy ogólny wyraz twarzy.
W komiksowych grafikach widać duży talent rysowników.
To bardzo dobra pozycja dla tych co już czytali "Wiedźmina", gdyż można sobie szybko przypomnieć jego główne wątki.
Mi się komiks bardzo podoba, chociaż mniej rysunkowo od pierwszej części cyklu. Czekam na kolejne tomy. POLECAM fanom gatunki i fanom fantasty oraz miłośnikom historii naszego słowiańskiego Wiedźmina.
Natomiast dla fanów komiksów może być zaproszeniem do dalszego poznawania twórczości A. Sapkowskiego i jego słynnej serii o WIEDŹMINIE.

Bardzo sprawne przełożenie opowiadania Andrzeja Sapkowskiego "Mniejsze zło" na formę komiksową. Nie ma tutaj żadnych szaleństw, czy znaczących odstępstw od materiału źródłowego. To po prostu dobra komiksowa adaptacja jednego z najbardziej znanych opowiadań o Geralcie.

• Komiks
  • Komiksy