rozwińzwiń

An Artist of the Floating World

Okładka książki An Artist of the Floating World Kazuo Ishiguro
Okładka książki An Artist of the Floating World
Kazuo Ishiguro Wydawnictwo: Faber and Faber literatura piękna
206 str. 3 godz. 26 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Faber and Faber
Data wydania:
2013-02-07
Data 1. wydania:
2013-02-07
Liczba stron:
206
Czas czytania
3 godz. 26 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780571283873
Inne
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
137
97

Na półkach:

Elegancja, to chyba właściwe określenie dla sposobu wyrażania myśli przez autora. Opowieść o czasach minionych przeplata się z aktualnymi wydarzeniami. Autor rozważa kwestię odpowiedzialności wobec siebie i innych ludzi, biorąc pod uwagę kilka czynników: ideologię, talent w jaki zostaliśmy wyposażeni oraz osobowość. To, co wpływa na światopogląd człowieka jest wynikiem warunków w jakich dorastamy ale także oddziaływania ludzi, którzy poprzez to co robią lub w jaki sposób to czynią, wywierają na nas wpływ. Interesujące są te rozważania i wzajemne między nimi powiązania. Można jednak próbować, na skutek najróżniejszych czynników, wymknąć się spod wpływu tych uwarunkowań i zatracić się w świecie ułudy. Taki wybór autor uważa za dążenie do niespełnienia.

"Artyści niekoniecznie muszą zamieszkiwać dekadencki świat odgrodzony murem. Moje sumienie, Sensei, mówi mi, że nie mogę pozostać na zawsze malarzem świata ułudy"

I to wewnętrzne przekonanie powinno być chyba istotą naszych wyborów.
Książka warta przeczytania i zastanowienia bo poruszone tematy są ciągle aktualne.

Elegancja, to chyba właściwe określenie dla sposobu wyrażania myśli przez autora. Opowieść o czasach minionych przeplata się z aktualnymi wydarzeniami. Autor rozważa kwestię odpowiedzialności wobec siebie i innych ludzi, biorąc pod uwagę kilka czynników: ideologię, talent w jaki zostaliśmy wyposażeni oraz osobowość. To, co wpływa na światopogląd człowieka jest wynikiem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1123
502

Na półkach:

Nostalgiczna i wyciszająca czytelnika. Zbyt spokojne by mnie porwało, ale doceniam warsztat.

Nostalgiczna i wyciszająca czytelnika. Zbyt spokojne by mnie porwało, ale doceniam warsztat.

Pokaż mimo to

avatar
148
95

Na półkach: , ,

Pierwsze spotkanie z Panem Kazuo Ishiguro, które uważam za udane. Bardzo przyjemnie i spokojnie czytało mi się tą powieść. Książka przedstawia historię emerytowanego malarza Masuji Ono, który w czasach wojennych był cenionym artystą. Jego pracę były nacechowane politycznie, co niestety nie zestarzało się zbyt dobrze. Wraz z końcem wojny i późniejszymi zmianami politycznymi w Japonii, główny bohater musi zmierzyć się z przeszłością i dokonać rozrachunku.

Pierwsze spotkanie z Panem Kazuo Ishiguro, które uważam za udane. Bardzo przyjemnie i spokojnie czytało mi się tą powieść. Książka przedstawia historię emerytowanego malarza Masuji Ono, który w czasach wojennych był cenionym artystą. Jego pracę były nacechowane politycznie, co niestety nie zestarzało się zbyt dobrze. Wraz z końcem wojny i późniejszymi zmianami politycznymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
78
75

Na półkach:

Klimat powieści pelen spokoju, eteryczny wciąga czytelnika i skłania do rozmyślań. Przy okazji codziennych zajęć domowych emerytowany artysta malarz, który w latach swojej świetności był znacząca postacią w życiu publicznym, wspomina zdarzenia ze swojej przeszlosci i dokonuje rozrachunku z nią. W bardzo mocno sformalizowanym społeczeństwie japońskim, gdzie istnieje wyraźny próg czynów i słów, których nie wolno przekraczać w relacjach z ludźmi, tylko myśli niewypowiadane są wolne, ale też nie do końca, bo stale dyscyplinowane przez narzucone schematy kulturowe i obyczajowe. Pan Ono intensywnie myśli o swoich wypowiedzianych kiedyś słowach i zrealizowanych czynach, ich wpływie na życiorysy innych ludzi. Dochodzi do świadomości, że to, z czego był przez lata dumny, niekoniecznie przysparza mu chwały w kontekście historycznym. Potrafi się z tym pogodzić, bo jest przekonany, że każdy czas ma swych bohaterów i swoje ofiary. Wybicie się ponad przeciętność jest miarą życiowego sukcesu. Jemu w zyciu to się właśnie udało. Polecam.

Klimat powieści pelen spokoju, eteryczny wciąga czytelnika i skłania do rozmyślań. Przy okazji codziennych zajęć domowych emerytowany artysta malarz, który w latach swojej świetności był znacząca postacią w życiu publicznym, wspomina zdarzenia ze swojej przeszlosci i dokonuje rozrachunku z nią. W bardzo mocno sformalizowanym społeczeństwie japońskim, gdzie istnieje wyraźny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Nudna, niewciągająca historia starszego mężczyzny, który był niegdyś szanowanym malarzem i nauczycielem. Fabuła oparta na jego wspomnieniach i przytaczaniu rozmów, których sam dobrze nie pamięta. Bardzo słabo zarysowany obraz Japonii, oparty głównie na barze, do którego ów malarz uczęszczał ze swoimi uczniami. Wyjaśnienie tytułu pojawia się pod sam koniec książki, wcześniej mało dowiadujemy się o jego twórczości i stylu. Bardzo mnie ta historia zmęczyła, nie polecam.

Nudna, niewciągająca historia starszego mężczyzny, który był niegdyś szanowanym malarzem i nauczycielem. Fabuła oparta na jego wspomnieniach i przytaczaniu rozmów, których sam dobrze nie pamięta. Bardzo słabo zarysowany obraz Japonii, oparty głównie na barze, do którego ów malarz uczęszczał ze swoimi uczniami. Wyjaśnienie tytułu pojawia się pod sam koniec książki, wcześniej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
148
62

Na półkach:

Ok opiszmy:
-Każdy rozdział stanowi, niemal niekończące się zdanie wielokrotnie złożone.
-W każdym momencie może dojść do wielostronnicowego opisu krajobrazu, który następnie przechodzi do dygresji na temat wydarzeń z przeszłości miasta, bądź głównego bohatera
- główny konflikt zamyka się w 3/4 książki
Niemniej ciężko mi to wszystko uznać za wady. Wierzę w głównego bohatera: zadufanego w sobie artystę, lekkiego hipokrytę który lekką ręką przeszedł życie, jednocześnie nie odnosząc żadnych istotnych strat do wieku starczego.
Jednocześnie jest to postać sympatyczna, pomimo tych wad starająca się dbać o innych ( poświęcenie na miage) i biorąc pod uwagę zaprezentowany życiorys jego zachowanie jest w pełni uzasadnione.
Polecam, choć nie nachalnie, przeczytać ;).

Ok opiszmy:
-Każdy rozdział stanowi, niemal niekończące się zdanie wielokrotnie złożone.
-W każdym momencie może dojść do wielostronnicowego opisu krajobrazu, który następnie przechodzi do dygresji na temat wydarzeń z przeszłości miasta, bądź głównego bohatera
- główny konflikt zamyka się w 3/4 książki
Niemniej ciężko mi to wszystko uznać za wady. Wierzę w głównego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
102
67

Na półkach:

Trochę ciężka, nudnawa, może dlatego, że nie z tego kręgu kulturowego. Taka do wyciszenia i zadumy. Noblista.

Trochę ciężka, nudnawa, może dlatego, że nie z tego kręgu kulturowego. Taka do wyciszenia i zadumy. Noblista.

Pokaż mimo to

avatar
86
53

Na półkach:

"Zachwycająca pięknem języka..." - przeczytałam w opisie. Kolejna lekcja, żeby nie robić sobie oczekiwań i nie oceniać po okładce - nawet jeśli to tył okładki z paroma zdaniami od wydawcy.
Szczerze, nie widzę w tym języku jakiegoś szczególnego piękna. Czy może to piękno się zatraciło w tłumaczeniu? (Zawsze jak jest coś nie tak to zwalam na tłumacza :p)
W każdym razie oceniając język powieści w polskim przekładzie - owszem, dobry, literacki, chwilami nawet ładne opisy otoczenia - ale bez porównania np. z Olgą Tokarczuk czy Hermannem Hesse (tak, paradoksalnie właśnie porównałam :p). Jest dość prosty, zwyczajny, łatwy w odbiorze.
Ale teraz o pozytywnych rzeczach, które zwróciły moją uwagę:

Jakoś w połowie książki jest scena (bez spojlerów),w której bohater pokazuje swój stosunek do własnej przeszłości. Od tej sceny naprawdę zaczęłam czuć do niego szacunek i sympatię. To chyba była najładniejsza rzecz w tej książce - przedstawienie takiego połączenia pokory z zachowaniem własnej godności.

Poza tym zawsze bardzo podobają mi się w powieściach różne wariacje jednego wątku - tutaj relacja bohatera z mistrzem Mori jest w pewnym momencie wariacją na temat jego relacji z ojcem.

Ciekawe jest też, że Ono bardzo chciał myśleć o sobie jako o człowieku, który dokonał czegoś wielkiego - nawet, jeśli ta wielka rzecz miałaby być mocno negatywna. Chciał czuć się kimś wpływowym, choćby to był zły wpływ. Jakby istniała jakaś zasada w rodzaju "lepiej wpływać na świat negatywnie, niż nie mieć żadnego wpływu". Bardzo silna bywa potrzeba umacniania swojego ego ;) To pragnienie wielkości (nawet wiążącej się z porażką, ale przynajmniej z porażką na wielką skalę) odzwierciedla się też w jego podziwie dla Akiry Sugimury.

Bardzo lubię u Kazuo Ishiguro to, że pisze on swoją prozę tak, jakby tylko stawiał kropki na płótnie, pozostawiając ich połączenie czytelnikowi. Każdy musi sam znaleźć odpowiednie kropki i na ich podstawie namalować własną interpretację.
Jest to ciekawa zabawa, jak się udaje, to może być całkiem satysfakcjonująca ;)

No i zakończenie jest dobre. I wartościowe, bo pomagające lepiej rozumieć ludzi. A potem jeszcze autor powtarza pewien (nie chcę spojlerować i psuć zabawy) użyty wcześniej element, ale w odmienionej wersji - znowu wariacja. I subtelne zwrócenie uwagi na przewrotność historii. Chciałam dać 6/10, ale że względu na zakończenie daję więcej ;)

"Zachwycająca pięknem języka..." - przeczytałam w opisie. Kolejna lekcja, żeby nie robić sobie oczekiwań i nie oceniać po okładce - nawet jeśli to tył okładki z paroma zdaniami od wydawcy.
Szczerze, nie widzę w tym języku jakiegoś szczególnego piękna. Czy może to piękno się zatraciło w tłumaczeniu? (Zawsze jak jest coś nie tak to zwalam na tłumacza :p)
W każdym razie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
546
46

Na półkach: ,

Mam wrażenie, że ma za niską opinię, jak na tak dobrze napisaną książkę. Nie mówię, że jest wybitna, ale mam poczucie, że nie do końca jestem w stanie ją docenić - zbyt zielona jestem w kulturę oraz historię Japonii, tak więc niektóre rzeczy wydały mi się dziwne, zaś innym zabrakło jakiegoś wiedzowego kontekstu z mojej strony. Książkę będę jednak wspominała pozytywnie, szczególnie te kilka fragmentów, które skłoniły mnie do rozmyślań.

Mam wrażenie, że ma za niską opinię, jak na tak dobrze napisaną książkę. Nie mówię, że jest wybitna, ale mam poczucie, że nie do końca jestem w stanie ją docenić - zbyt zielona jestem w kulturę oraz historię Japonii, tak więc niektóre rzeczy wydały mi się dziwne, zaś innym zabrakło jakiegoś wiedzowego kontekstu z mojej strony. Książkę będę jednak wspominała pozytywnie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
68
35

Na półkach: , ,

Moja pierwsza książka autora Kazuo Ishiguro i wiem już, że nie ostatnia. Książka jest napisana jest tak ,że przeżywałam rozterki głównego bohatera razem z nim, czytając opisy miejsc w których przebywał Masuji Ono widziałam je oczami wyobraźni. Książka świetna, jedna z lepszych - idzie do działu ulubione.

Moja pierwsza książka autora Kazuo Ishiguro i wiem już, że nie ostatnia. Książka jest napisana jest tak ,że przeżywałam rozterki głównego bohatera razem z nim, czytając opisy miejsc w których przebywał Masuji Ono widziałam je oczami wyobraźni. Książka świetna, jedna z lepszych - idzie do działu ulubione.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 154
  • Chcę przeczytać
    873
  • Posiadam
    361
  • Teraz czytam
    39
  • Japonia
    33
  • 2018
    28
  • Ulubione
    22
  • Literatura japońska
    17
  • 2021
    16
  • 2020
    16

Cytaty

Więcej
Kazuo Ishiguro Malarz świata ułudy Zobacz więcej
Kazuo Ishiguro Malarz świata ułudy Zobacz więcej
Kazuo Ishiguro Malarz świata ułudy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także