Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet

Okładka książki Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet Alicja Długołęcka
Okładka książki Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet
Alicja Długołęcka Wydawnictwo: Znak nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Znak
2022-09-29
2022-09-29
menopauza sensualność kobiecość starzenie się emocje samoświadomość

Okładka książki #sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Anja Rubik, Agnieszka Stein
#sexedpl. Dora... Barbara Baran, Alic...
Okładka książki #sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie Alicja Długołęcka, Agata Loewe, Michał Pozdał, Anja Rubik
#sexedpl. Rozm... Alicja Długołęcka,&...
Okładka książki Ginekologia dziecięca i dziewczęca Białka Agnieszka, Romuald Dębski, Alicja Długołęcka
Ginekologia dz... Białka Agnieszka, R...

Zbiór rozmów z kobietami w okresie i po menopauzie, o zmianach w życiu kobiety wraz z ustaniem miesiączki. Ciekawa, chwilami nużąca.

Kobiety w menopauzie koniecznie przeczytajcie tę pozycję. Pozwoli Wam lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby w tym trudnym dla każdej kobiety okresie. Polecam :)

Twórczość Pani Alicji Długołęckiej jest mi dobrze znana ze wcześniejszej czytanej przeze mnie publikacji książkowej napisanej we współpracy ze Zbigniewem Lwem – Starowiczem pt. ''Edukacja seksualna'' która to mi się spodobała, gdyż można do niej stale powracać niezależnie od posiadanego wieku.

Tym razem chciałam się przekonać, jak autorka działa w pojedynkę, gdyż nie każdy z podjętych w tej książce dobranych trudnych tematycznie zagadnień trafia się z należytym uznaniem przez czytelnika.

Podejmując się wyzwania czytelniczego książki pt. ''Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet'' autorstwa Pani Alicji Długołęckiej spodziewałam się tego, że to będzie niełatwe zapoznać się z przeżyciami kobiet, które doświadczyły tak wiele w okresie menopauzy, ale co najważniejsze co wówczas czuły, czy można przyzwyczaić się do tego stanu, co stwarza największy problem dla nich w tym czasie?

Uważam, że samo zrozumienie lub próba chęci zobaczenia jak ma się ten stan kobiet, u których przebiega, różnie stanowi wyczyn od strony psychologicznej dla nich samych.

Z ogromnym zaangażowaniem autorka podjęła się mocnego przedsięwzięcia, które wymagało od niej odpowiedniego przygotowania od strony zawodowej, gdyż musiała być praktycznie słuchaczem, analizować wypowiedzi rozmówczyń, wczuć się w ich rolę, a nie zawsze można spotkać z kobietami, które chcą podzielić się z innymi tym, co mają w sobie pięknego, ponieważ jak wiemy, życie z doświadczeń przekazanych nam z pokolenia na pokolenie nie kończy się po 30,40,lecz trwa nadal.

Poznając, 10 historii o tych niezwykłych kobiet dowiadujemy się nich wiele cennych informacji, jakie są na co dzień, ich emocje, przeżycia, o akceptacji siebie, o poznawaniu tematyki związanej z cielesnością, reakcji zmysłów na nadchodzące zmiany jej dotyczące bezpośrednio.

Każda z przedstawionych 10 historii opisuje nam coś innego, ale dzięki temu uzyskujemy wizerunek kobiecości i udowadniania nam to, że nie ma się czego wstydzić i znikną nam obawy, które mogą wydawać się na pewnych etapach nie do pojęcia.

Książka ta będzie stanowiła zarys wiedzy przekazywanej w prosty sposób na temat kobiecości, który nada nowy sens w życiu nie tylko kobietom, ale ich partnerom pragnącym aktywnie im pomagać, aby były szczęśliwe i czuły się kochane i potrzebne w tych z czasem nie zawsze do zaakceptowania od razu chwilach.

Jedynym minusem w tej książce stanowiącym utrudnienie podczas czytania jest zamieszczona mała zbyt mała czcionka.

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie mi przeczytania egzemplarzu książki pt. ''Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet'' autorstwa Pani Alicji Długołęckiej

Polecam przeczytać tę książkę.

Tym razem chciałam się przekonać, jak autorka działa w pojedynkę, gdyż nie...

Trochę wywiady, choć bardziej rozmowy, a trochę pamiętnik czy rozważania samej autorki, wplecione pomiędzy te rozmowy. Najlepsza część książki to 10 mądrych i doświadczonych kobiet, które w siostrzany sposób rozmawiają z autorką i przekazują jej i nam swoje doświadczenia oraz swoje postrzeganie świata i kobiecego w nim dojrzewania. Brać garściami i czerpać z tego źródła. Inspirujące kobiety, choć bardzo różnorodna tematyka - od fizyczności, przez emocje, do bycia wiedźmą czy wyboru drzewa, którym by się chciało być. I masa, masa inspiracji do dalszych poszukiwań.
Drobny, ale jednak minus tej książki - jest fizycznie ciężka. Nie wiem czy to kwestia papieru, czy ilości stron, ale po dwóch godzinach trzymania ręce sztywnieją. Jeśli ktoś ma możliwość czytać e-booka, to zdecydowanie polecam tę formę.

Uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla kobiet 50+. Szczerze polecam. Cieszę, że na nią natrafiłam w momencie stawania się powoli przedstawicielką Silver tsunami :)

"PRZYPŁYW" ALICJA DŁUGOŁĘCKA
O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet.

Bardzo chciałam przeczytać tę książkę i udało się.
Temat ważny i nieco pomijany, nie modny i trochę niewygodny.
Bo przecież bycie dojrzałym to zbliżająca się menopauza - temat tabu.
Tyle, że nic to nie zmieni, że nie będziemy o tym mówić, pisać, czytać - MENOPAUZA istnieje i spotka się z nią każda kobieta w odpowiednim czasie.
Ważne jest zrozumieć, że jest to naturalny proces i ma w sobie dużo plusów.
Nie stajemy się wtedy gorsze, przeterminowane czy zbędne.
Stajemy się dojrzałe, pewne siebie i wreszcie mające czas dla siebie. Czyż to nie jest cudowny czas ?

Świetnie napisany poradnik, który przeprowadzi nas przez każdą fazę dojrzałości.
Prosty, bezpośredni a jednocześnie bardzo subtelny język oraz styl.
Wszystko zostało napisane szczerze i bez zbędnych tłumaczeń.
Będą tutaj rozmowy, dyskusje, refleksyjne spostrzeżenia czy podpowiedzi.
Poznamy dziesięć kobiet i ich sposoby radzenia sobie z menopauzą.

Autorka skupiła się na ważnych zagadnieniach np. jak poradzić sobie z samotnością, gdy nasze dzieci się wyprowadziły, jak rozmawiać z naszymi partnerami, aby wiedzieli jakie zmiany w nas zachodzą i że nam też jest z tym na początku ciężko.

Czas który nadszedł nie jest zły, ani gorszy od tego, który już przeżyłyśmy.
To właśnie teraz jesteśmy najbardziej świadome tego co chcemy, co lubimy i nie tracimy czasu na zbędne rzeczy.
Teraz mamy wreszcie czas, aby zająć się właśnie sobą i wrócić do rzeczy, które były naszymi marzeniami czy, które zostawiłyśmy z braku czasu.
To jest też świetny czas na samorozwój i zawodowy rozkwit.
Dowiemy się, że warto eksperymentować ze swoją seksualnością, bo przecież seks, bliskość w każdym wieku jest ważny i potrzebny.

Cudna lektura, bardzo konkretna i pomocna.
Dla wszystkich kobiet, które boją się nadchodzącej MENOPAUZY.

"PRZYPŁYW" ALICJA DŁUGOŁĘCKA
O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet.

Bardzo chciałam przeczytać tę książkę i udało się.
Temat ważny i nieco pomijany, nie modny i trochę niewygodny.
Bo przecież bycie dojrzałym to zbliżająca się menopauza - temat tabu.

Książka mądra, skłaniająca do przemyśleń, dająca również wiedzę. Dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym, ale również dla kobiet które ten okres mają za sobą. Mnie pomogła zrozumieć wiele aspektów okresu, w którym aktualnie jestem. Ponadto pozwoliła zapoznać się z przemyśleniami kobiet będących rozmówczyniami autorki. Spędziłam z tą książką wspaniałe chwile.

To nietypowa wersja „edukacji psychoseksualnej dla dojrzałych kobiet” w postaci książki-przewodniczki, towarzyszącej kobietom na drodze ku kolejnemu etapowi dojrzewania.

Mimo, że jest to książka kierowana głównie do kobiet dojrzałych, to młoda kobieta również dostrzeże w niej tę wyjątkowość 💫

Książka pokazuje, że menopauza to tylko kolejny naturalny proces życiowej zmiany i dojrzewania - nie żadne przekwitanie, czy oznaka ‘końca daty przydatności’. Przypomina, że kobiety wciąż mają głos i swoje potrzeby, których spełnianie jest niezwykle ważne. Jest pomocna w odnalezieniu samej siebie.

Alicja Długołęcka jest specjalistka od kobiecej seksualności, szczególnie bliskie są jej tematy związane z seksualnością kobiet i osób z różnymi niepełnosprawnościami 👌🏼

• poradzić sobie ze stratą i ,,syndromem opuszczonego gniazda’’
• zrewidować swoje potrzeby i z autentyczną troską wreszcie zająć się sobą 👌🏼
• zadbać o swoje zdrowie seksualne 🩺
• poznać ciało i nauczyć się czerpać przyjemność z życia 💪🏼
• przepracować relację z partnerem/partnerką, poznać smak nowej miłości albo zrobić miejsce na poszukiwanie samej siebie 😉
• eksperymentować ze swoją seksualnością
• podjąć nowe wyzwania samorozwojowe i zawodowe

Bezpardonowo rozprawią się z stereotypem „starej baby z uderzeniami fal gorąca” i udowodnią, że przed kobietą pięćdziesięcioletnią jeszcze wiele dobrego❕

Dodatkowo książka okraszona jest niezwykłymi fotografiami 📷 🥰

Myślę, że jest to świetna pozycja prezentowa 👌🏼🎁

Książka pokazuje, że menopauza to tylko kolejny naturalny proces życiowej...

„… Spadek poziomu estrogenów i progesteronu powoduje zmiany nastroju. Te objawy psychiczne przeszkadzają nam chyba najbardziej, chociaż najrzadziej się do tego przyznajemy…”

Czy kobiety bywają złośliwe? Jeśli tak, to kiedy i dlaczego? Być może związane to jest z wiekiem, otaczającymi Nas problemami i życiem na pełnych obrotach. Publikacja, o której pragnę Wam opowiedzieć jest nietypową wersją edukacji psychoseksualnej dla dojrzałych kobiet w postaci książki - przewodniczki, która będzie Nam towarzyszyć na drodze ku kolejnemu etapowi dojrzewania.

Czasami bywa tak, że te starsze kobiety mszczą się na tych młodszych. Niestety numer PESEL jest nie do przeskoczenia, a dieta cud może, co najwyżej poprawić humor otoczenia.😉 Seksualność zaś, jest skomplikowanym procesem, ale z medycznego punktu widzenia niezwykle ciekawym. Prawdą jest, że ile kobiet tyle zachowań emocjonalnych.

Autorką książki jest Alicja Długołęcka - pedagożka, edukatorka seksualna, wykładowczyni, psychoterapeutka w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym. Wykładowczyni na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z psychosomatyki i rehabilitacji seksualnej oraz na Podyplomowych Studiach Wychowania Seksualnego na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliskie są jej tematy związane z seksualnością kobiet i osób z różnymi niepełnosprawnościami – współpracuje z fundacjami i prowadzi projekty badawcze z tego zakresu. Przyznam się bez bicia, że to pierwszy mój kontakt z jej pracą i twórczością. Ciekawa jestem jakie spostrzeżenia będziecie mieć Wy - po jej przeczytaniu.

Do 2025 roku, liczba kobiet po 50 r. życia osiągnie 1,1 miliarda. Porą dojrzałości jest jesień. Ta stała się swoistym symbolem odchodzenia od pełni zieloności i kwitnienia, wchodzenia w etap kumulowania energii. To też czas, w którym straty zaczynają następować w widoczny sposób. Menopauza przychodzi do życia kobiety niezależnie, czy tego chce, czy nie. Słowo „klimakterium” pochodzi z greckiego – klimakter – najwyższy szczyt drabiny (ostatni szczebel). Komplet badań pomoże w monitorowaniu swojego stanu zdrowia. Należy co 1 – 2 lata zrobić sobie badania: poziomu hormonu tarczycy, kontrolę ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu + trójglicerydy, mammografię, oraz cytologię, której panie niestety się obawiają. Najważniejsze jest to, by nadmiernie nie reagować na problemy, które mogą dotknąć niektóre kobiety. Trzeba żyć, jak mówi moja Mama - pielęgniarka realnie, w świadomości.😉

W refleksyjnych, pogłębionych rozmowach autorka rozprawia się ze stereotypem „starej baby z uderzeniami fal gorąca”, upomina się o dojrzałą kobiecą seksualność i udowadnia, że jeśli masz 50 lat, to jeszcze wiele dobrego przed tobą. Czy na pewno? A może to zwykłe gadanie, które nic nie wnosi?

Sama jako młoda dziewczyna nie rozumiem kobiet, które mając np. odpowiedni wiek i doświadczenie życiowe zachowują się, jak mało okrzesane nastolatki próbując np. wyuzdanym ubiorem – nieadekwatnym do wieku, oszukać starość. Przyznacie, że mini w pewnym wieku nie przystoi. Nie możemy też przecież mierzyć wszystkich jedną miarą, jak to mawia klasyk. 😉 Menopauza ma różne oblicza, ale to nie koniec świata. Wręcz przeciwnie, bo przed każdą dojrzałą kobietą otwierają się nowe drzwi, gdzie spotkać może ją wiele dobrego.

Odbiorca musi przygotować się na jeden z najbardziej wyzwalających okresów w życiu. Autorka oraz jej rozmówczynie poprowadzą czytelnika przez swoje najbardziej osobiste doświadczenia i pokażą, jak można:
• poradzić sobie ze stratą i syndromem opuszczonego gniazda,
• zrewidować swoje potrzeby i z autentyczną troską wreszcie zająć się sobą,
• zadbać o swoje zdrowie seksualne,
• poznać ciało i nauczyć się czerpać przyjemność z życia (ile się da) 😉,
• przepracować relację z partnerem/partnerką, poznać smak nowej miłości albo zrobić miejsce na poszukiwanie samej siebie,
• eksperymentować ze swoją seksualnością, oraz
• podjąć nowe wyzwania samorozwojowe i zawodowe, np. których wcześniej się obawialiśmy, albo uznawaliśmy, że nie wypada. 😉

Ile kobiet, tyle doświadczeń, dróg i emocji… I chociaż nie ma gotowych odpowiedzi, ta książka może okazać się pomocna w odnalezieniu ich w samej sobie. Rozmówczynie Alicji Długołęckiej, to: Agnieszka Czapczyńska, Katarzyna Skórzewska, Iwona Demko, Izabela Cisek-Malec, Izabela Dziugieł, Agnieszka Graff, Maria Beisert, Magdalena Środa, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Wirginia Szmyt „DJ Wika”.

Gorąco polecam interesującą lekturę i życzę Wam spokojnego popołudnia.

Katarzyna Żarska

• Psychologia
  • Znaleźć
  • #WyzwanieLC2023
  • Nowe

Alicja Długołęcka Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet Zobacz więcej