Historie podpowiedziane przez życie ORAZ Niepokojące opowieści

Okładka książki Historie podpowiedziane przez życie ORAZ Niepokojące opowieści Andrzej A.
Okładka książki Historie podpowiedziane przez życie ORAZ Niepokojące opowieści
Andrzej A. Wydawnictwo: Wydawnictwo NowoCzesne literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo NowoCzesne
2022-08-15
2022-08-15

71/61k/52/2022 ig:@liber.tinea

Książka została wydana przez Wydawnictwo Nowoczesne i jak podpowiada nam już sam Autor, Pan Andrzej A. poprzez nie skrywający niczego przed Czytelnikami tytuł, składa się ona ze zbioru życiowych historii i niepokojących opowieści. Aby być dokładną, napiszę, że tych pierwszych jest trzydzieści siedem, natomiast historii z pogranicza świata nadprzyrodzonego, bądź paranormalnego - trzynaście (a jakże!). Te wszystkie pięćdziesiąt tekstów znalazło swoje miejsce na niespełna 250 stronach egzemplarza w formacie odrobinę większym niż kieszonkowy, więc publikację czyta się naprawdę błyskawicznie i polecam ją jako lekturę na wolny wieczór.

Antologia jest złożona z bardzo różnorodnych opowiadań. Znajdziemy w niej takie, które przypominają nam o roli przypadku w ludzkim życiu. Takie, przy których można się uśmiać do łez - zdarzyło mi się nawet parsknąć herbatą, kiedy czytałam opowiadanie o spodniach pewnego żałobnika. Są w zbiorze historie z morałem i są też takie, przez które włos się jeży Czytelnikowi na karku. Opowieści snują się niespiesznie, odnosi się w nich wrażenie, że każda z nich mogłaby wydarzyć się również i mnie, czy Tobie, zwykłemu człowiekowi, ze zwykłymi sprawami. Najbliższe mojemu sercu były te opowiadania, w których mowa była o podróżowaniu, a szczególnie tym na dwóch rowerowych kółkach, ponieważ sama często na takich wojażach bywałam i wiem jak łatwo podczas nich o serię pomyłek. Jednak jak sama książka do tego życiowo przekonuje - z każdej sytuacji można znaleźć wyjście, a ludzka kreatywność nie zna granic.

Całość publikacji okraszają tematyczne zdjęcia, przekształcone w czarno-białe ryciny. Uważam to za bardzo dobry zabieg, dzięki któremu Czytelnik może łatwiej wyobrazić sobie szczegóły opisywanych miejsc i wprowadzić się w klimat kluczowych zdarzeń. Bardzo przyjemnie czytało mi się ten zbiór opowiadań. Z zaciekawieniem śledziłam losy kolejnych osób w następujących po sobie tekstach, a każdy z nich miał swój własny urok. Większość z nich miała też i puentę, choć nie ukrywam były i takie, w których nie odnalazłam dla siebie niczego głębszego. Muszę przyznać, że Autor może poszczycić się naprawdę lekkim piórem i umiejętnością snucia gawędy. Wyobrażam też sobie, że te opowieści mogłyby być przekazywane z ust do ust, zarówno podczas rodzinnych uroczystości, jak i spotkań przy ognisku w ciemnym lesie. A przy tym drugim sprawdziłyby się najbardziej te niepokojące opowieści, w której niewytłumaczalne byty i nadprzyrodzone wydarzenia wiodą prym. Dałabym sobie rękę odjąć, że z pewnością każdy z nas ma choć jedną taką opowieść z własnego żywota, w której nie da się wszystkiego łatwo wyjaśnić. O ile w ogóle jest to możliwe. Dlatego bardzo lubię poznawać też takie historie opowiadane przez innych, zebrane w jednym zbiorze i w ciekawej formie.

Opowieści te są krótkie, ale bardzo treściwe. Jedne miały niespieszne tempo akcji, w innych działo się sporo i prędko. Nie są powiązane ze sobą fabularnie i można je czytać na wyrywki, a wszystkie w moim odczuciu prowokują Odbiorcę do refleksji i zmuszają do myślenia - zastanowienia się nad własnym życiem i tymi wszystkimi dziwnymi zbiegami okoliczności i zdarzeniami.
Całość co prawda nie zatrzęsła w posadach moim światem, nie zatrzymała go na moment i nie odwróciła biegu myśli krążących po orbicie moich przekonań. Za to przyniosła wraz ze sobą lekką zadumę i naprawdę ciekawie było poczytać o zwykłych (i niezwykłych) sprawach zwyczajnych ludzi zebranych w tej ciekawej antologii.

71/61k/52/2022 ig:@liber.tinea

Czasami zastanawiam się, czy celowo nasze życie niekiedy ma magiczne zawirowania, czy też jest to kwestią prawdziwego przypadku. Czasami jednak widziałam, że pewne sytuacje, jakby przez kogoś zaplanowane powodowały, że moje życie zmieniało się drastycznie. Zaś po tych zmianach żyło mi się naprawdę lepiej. Z tej przyczyny wierzę, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Tylko od nas później zależy, czy pewne szanse zostaną przez nas wykorzystane. Piszę to po to, by nakierować was na recenzowany przeze mnie zbiór opowiadań, które naprawdę można odebrać dwojako. Jedne wydają się być naturalnymi zdarzeniami w których zadziałał prawdziwy przypadek. W drugich bywają zaś sceny lekko nadprzyrodzone z podziałem na chorobowe iluzje, a obecność sił niezidentyfikowanych. Każde z nich było inne, lecz zawierało ten sam styl. Były zwyczajne, lecz grobowo poważne. Nawet, kiedy w niektórych nie działo się wiele, bo można je przypisać do pewnego rodzaju wypadków, to i tak zawarta była pewna puenta, którą warto było poznać. Po przeczytaniu kilku z nich było mi troszkę dziwnie, jakbym była świadkiem przygany na pewnej osobie, a ona nie była niczemu winna. Z uwagi na swoją naturę milczała. Innej było przykro z uwagi na ilość wiosen, które zdobiły już niczym płatki śniegu jej włosy. Była pewna, że dobro przychodzi tylko do tych młodych, starszym niosąc jedynie ochłapy.
Choćbym nie wiem jak bardzo się starła, to nie potrafię ich określić jako całość, gdyż jedne bardziej przypadły mi do gustu, przy drugich bardzo dużo myślałam. Były też i takie, które pozostawały mnie w zawieszeniu. Musiałam zrobić po nich przerwę, choć były ledwo kilkustronnicowe. Potrafiły pozostawić po sobie pustkę, jakby ukazać to, co przemija, a na co w ogóle nie chcemy patrzeć.
Bycie wolontariuszem, to jednak wielka sprawa. Potrzeba nie lada cierpliwości podejścia, by nawet osoba chora czuła się zdrowa. Wtedy wszystkim pracuje się lepiej.
Według mnie osiemdziesiąt procent opowiadań jest świetnych, a reszta po prostu miła:-)

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Życiowe książki, to Twój konik?

Nie potrafisz przejść obojętnie obok fascynujących, smutnych, a niekiedy przerażających historii?

Lubisz kiedy dużo się dzieje?

Oczekujesz od powieści czegoś więcej, niż tylko przygód, na przykład morału?

Niech zgadnę. Odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie, a może na większość z powyższych pytań. Mam rację?

Fantastycznie! Idealnie się składa, bo mam dla Ciebie coś naprawdę dobrego. Poznaj “Historie podpowiedziane przez życie ORAZ Niepokojące opowieści” autorstwa Pana Andrzeja A. Jest to powieść obyczajowa, która składa się z anegdot zaczerpniętych z życia codziennego. Twórczość ukazała się 15 sierpnia 2022 roku, nakładem Wydawnictwa NowoCzesne. Gotowy na ekscytującą, przednią rozrywkę? W takim razie zapnij pasy i trzymaj się mocno, bo widzimy się na mecie!

Wydawnictwo NowoCzesne – swoją siedzibę posiadają w Poznaniu. Kierują się stwierdzeniem „mniej oznacza lepiej” - mniej wydanych pozycji, oznacza szersze pole promocji, oraz reklamy dla każdej twórczości po etapie selekcji. Łączy to się też ze zdecydowanie wyższą jakością edytorską.

Przed sobą masz zbiór przeróżnych opowiadań, które wprowadzą Cię w rozmaite stany emocjonalne, sprowokują do myślenia, wyciągania wniosków. Są to obrazy codziennej egzystencji zaprezentowane bez pośpiechu, bez pomijania chwil, które sprawiają, że się uśmiechamy. To wydarzenia, które śmieszą, przerażają, ale także intrygują, zaskakują. Po tej lekturze już nic nie będzie takie samo… Przygotuj się na to, że po przeczytaniu książki będziesz inaczej odbierał świat. W końcu nie bez powodu się mówi, że najlepsze scenariusze pisze życie.

Mam dzisiaj przyjemność recenzować twórczość Pana Andrzeja, pod tytułem “Historie podpowiedziane przez życie ORAZ Niepokojące opowieści”. Książka zbudowana jest z wielu, niepowiązanych ze sobą, oddzielnych historii, które niosą za sobą przesłanie. Każde z osobna opowiadanie, jak i wszystkie razem wzięte dają do myślenia, skłaniają do refleksji, nie pozwalają przejść do siebie obojętnie. Autor pisze pół żartem, pół serio, posiada lekkie pióro, chociaż czasami język bywa nieco “niezgrabny”.

Fabuła jest dynamiczna, ukazana w realnym świecie, z realnymi przypadkami, przyjemna, historie są krótkie, jednak jest ich dużo. Każda z nich opowiada o innym incydencie, w innym czasie, o niekiedy odmiennej lokalizacji. Jest najzwyczajniej na świecie ciekawie. Nim zdążymy się pożegnać z jednymi bohaterami, już na ich miejsce wkraczają kolejni, zmobilizowani, aby zachęcić Cię do dalszego czytania, przemycić ukryte znaczenie. Jestem przekonana, że przy odrobinie chęci każdy znajdzie coś dla siebie w twórczości. Przy tej książce niemożliwością jest się nudzić.

Narracja została poprowadzona w trzeciej osobie. Czytelnik czuje się, jakby czytał poniekąd dziennik osoby, która dużo podróżowała i postanowiła spisywać swoje przygody. Postaciami są zwykli ludzie, których (nic dziwnego w tym przypadku) jest bardzo dużo.

Podsumowując: “Historie podpowiedziane przez życie ORAZ Niepokojące opowieści” autorstwa Pana Andrzeja A. mimo braku oryginalności mają coś w sobie (może: morał, dynamikę, realność),że chce się czytać. Lektura ciekawie prezentuje się od pierwszych stron, oprócz samego tekstu autor umieści także liczne ilustracje, które ukazują kluczowe momenty opowiadań. Sprawia to, że książka niezwykle zapada w pamięci. Historie są krótkie, zmieniają się co chwilkę, dlatego też niepokojące opowieści nie mają prawa nużyć, węcz przeciwnie - dobrze bawiłam się przeżywając przygody ze zwykłymi ludźmi, w zwykłych miejscach, o zwykłym czasie, w codziennych realiach. Było śmiesznie, poważnie, ekscytująco - czyli tak jak powinno być. Polecam, to solidna książka, którą warto przeczytać.

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Życiowe książki, to Twój konik?

Lubisz kiedy dużo się dzieje?

Oczekujesz od powieści czegoś więcej, niż tylko przygód, na przykład morału?

Niech zgadnę. Odpowiedziałeś twierdząco na...

Andrzej A. „Historie podpowiedziane przez życie. Niepokojące opowieści”

Króciutkie opowiadania wyjęte z życia codziennego, które skłaniają do refleksji. Są prześmiewcze, całkowicie pozbawione logiki lub takie nostalgiczne i pokrzepiające. Autor podzielił książkę na te 'z życia wzięte' i te 'przerażające'. Zapewne my też mieliśmy podobne wydarzenia, które moglibyśmy spisać na kartach.

„Najgorsze są jednak sytuacje, kiedy ktoś próbuje mi przypomnieć, skąd się znamy, a ja patrzę i jestem przekonany, że nigdy się nie widzieliśmy.”

Najbardziej podobały mi się te straszne historie. Trzynaście opowieści, których nie da się wytłumaczyć. Być może będące zjawiskiem paranormalnym. Wierzycie w to? A może coś dziwnego wam się przytrafiło?

Dodatkowym atutem książki są ilustracje.

Andrzej A. „Historie podpowiedziane przez życie. Niepokojące opowieści”

• Od Autorów/Wydawnictw
  • Literatura obyczajowa i romans
  • Wygrałam
  • Wydawnictwo AlterNatywne/NowoCzesne

Dodaj cytat z książki Historie podpowiedziane przez życie ORAZ Niepokojące opowieści