Na marne

Okładka książki Na marne Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Na marne
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Seria: Magna carta klasyka
klasyka
Magna carta
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
2018-01-01
2018-01-01
9788381011938
Sienkiewicz klasyka romans kijów

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Dziwi mnie niska ocena tego dzieła Sienkiewicza na lubimyczytać. Człowiek czytając taką pozycję przeżywa wewnętrzne katharsis. W tej książce jest tyle miłości, bólu i cierpienia, że książka ta staje się konkurencją dla Wichrowych Wzgórz. Uwielbiam taką literaturę zalewającą czytelnika skrajnymi emocjami.

Na pewno powieściowe początki Litwosa wypadają ciekawiej od wczesnej nowelistyki, nawet jeśli to większa forma wyłącznie z decyzji samego autora. Bo oprócz elementów czysto tendencyjnych - PRACA czy MIŁOŚĆ?! - znajdziemy w „Na marne” zarówno dyskusję z minioną epoką (Szwarc mógłby być jaskiniowym przodkiem Wokulskiego),jak i współczesną autorowi analizę kultury studenckiej, z pijackim „klubem” w samym centrum. Płynie to już prawie sprawnie, a niektóre postaci poboczne, jak przykładowo wyciągnięty z alkoholowej matni Augustynowicz, posiadają własny charakter. Niech mnie kule!

Absolutnie nie trzeba „Na marne” nadrabiać, jeśli nie bawi się w sienkiewiczologię, ale to miłe doświadczenie dla początkujących-piszących. Skoro pozytywistyczna kolumna mogła pisać „ot tak” w wieku 26 lat, a potem dojść do Nobla, dla każdego jest nadzieja.

"Nadto, nadto sił kładziemy za miłością kobiety, potem miłość gdzieś jak ptak odleci, a siły idą na marne."

Moja recenzja na:

Moja recenzja na:

No nie byłam w stanie przez nią przebrnąć pomimo, że ja tak bardzo lubię Sienkiewicza.

2016 ROK SIENKIEWICZOWSKI
100 - LECIE ŚMIERCI
170 - LECIE URODZIN

„…Nadto sił kładziemy w gonitwie za miłością kobiety, potem miłość gdzieś jak ptak odleci, a siły idą na marne”.

Adekwatne do powieści, chciałoby się rzec, ale powieść rodziła się niemal w bólach od 1865 do 1870 , oprócz niej cztery inne, więc rywalizacja między szkicami była dużą, i dlatego tytuł mówi sam za siebie.
"Na marne" ostatecznie wydano we 1872 w "Wieńcu".
Sienkiewicz porusza kwestie społecznych nierówności, konfliktów, patriotyzmu i powinności obywatelskich, ścieranie epok - odchodzącego romantyzmu i panującego pozytywizmu , wpleciony skomplikowany wątek miłosny.
Nie marnujcie czasu na marne...

2016 ROK SIENKIEWICZOWSKI
100 - LECIE ŚMIERCI
170 - LECIE URODZIN

Jestem Sienkiewiczem trochę rozczarowany. Według mnie to taka uboższa wersja "Bez Dogmatu", książki, którą też nie byłem zachwycony (za dużo długich , filozoficznych wstawek). "Na marne" jest pozbawione tych dłużyzn i lubiącym powieści o miłości może się spodobać.

• Wolne lektury
  • Klasyka