Sienkiewicz, klasyka, romans
klasyka
olaf2009

Powieść obyczajowa Henryka Sienkiewicza z obszernym wątkiem miłosnym.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/na-marne/

Adam Piechota | 2019-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Na pewno powieściowe początki Litwosa wypadają ciekawiej od wczesnej nowelistyki, nawet jeśli to większa forma wyłącznie z decyzji samego autora. Bo oprócz elementów czysto tendencyjnych - PRACA czy MIŁOŚĆ?! - znajdziemy w „Na marne” zarówno dyskusję z minioną epoką (Szwarc mógłby być jaskiniowym przodkiem Wokulskiego), jak i współczesną autorowi analizę kultury studenckiej, z pijackim „klubem” w samym centrum. Płynie to już prawie sprawnie, a niektóre postaci poboczne, jak przykładowo wyciągnięty z alkoholowej matni Augustynowicz, posiadają własny charakter. Niech mnie kule!

Absolutnie nie trzeba „Na marne” nadrabiać, jeśli nie bawi się w sienkiewiczologię, ale to miłe doświadczenie dla początkujących-piszących. Skoro pozytywistyczna kolumna mogła pisać „ot tak” w wieku 26 lat, a potem dojść do Nobla, dla każdego jest nadzieja.

olaf2009 | 2018-03-28
Przeczytana: 25 marca 2018

"Nadto, nadto sił kładziemy za miłością kobiety, potem miłość gdzieś jak ptak odleci, a siły idą na marne."

Ayer | 2017-09-24
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Moja recenzja na:

Komediantka | 2017-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2017

No nie byłam w stanie przez nią przebrnąć pomimo, że ja tak bardzo lubię Sienkiewicza.

2016 ROK SIENKIEWICZOWSKI
100 - LECIE ŚMIERCI
170 - LECIE URODZIN

„…Nadto sił kładziemy w gonitwie za miłością kobiety, potem miłość gdzieś jak ptak odleci, a siły idą na marne”.

Adekwatne do powieści, chciałoby się rzec, ale powieść rodziła się niemal w bólach od 1865 do 1870 , oprócz niej cztery inne, więc rywalizacja między szkicami była dużą, i dlatego tytuł mówi sam za siebie.
"Na marne" ostatecznie wydano we 1872 w "Wieńcu".
Sienkiewicz porusza kwestie społecznych nierówności, konfliktów, patriotyzmu i powinności obywatelskich, ścieranie epok - odchodzącego romantyzmu i panującego pozytywizmu , wpleciony skomplikowany wątek miłosny.
Nie marnujcie czasu na marne...

gorofil | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Jestem Sienkiewiczem trochę rozczarowany. Według mnie to taka uboższa wersja "Bez Dogmatu", książki, którą też nie byłem zachwycony (za dużo długich , filozoficznych wstawek). "Na marne" jest pozbawione tych dłużyzn i lubiącym powieści o miłości może się spodobać.