Obłęd Europy. Historie alternatywne XX wieku

Znak Literanova
2022-09-19
2022-09-19
literatura polska historia świata

Dużo osób ma mieszane uczucia względem historii alternatywnej. A dla mnie jest to dobry pretekst żeby przemyśleć jakie możliwości były dla Świata w przeszłości. Nad niektórymi fragmentami siedziałem po kilkadziesiąt minut i analizowałem co mogło pójść inaczej i czy faktycznie mogło być inaczej z Niemcami po IWŚ.

Historia zawsze mnie ciekawiła, dlatego zdecydowałem się przeczytać książkę Kuby Benedyczaka „Obłęd Europy. Historie alternatywne XX wieku”. Jedyne czego się obawiałem przed lekturą, to właśnie tego podtytułu: historie alternatywne. Bo niby po co czytać na temat rozważań „co by było gdyby?”. Czy warto tracić na to czas? Co może wnieść typowo akademicka dyskusja? Czy takie dywagacje mogą być w ogóle ciekawe i wartościowe?

Bardzo się cieszę, że autor bardzo szybko zamknął mi usta. Lektura tej książki była naprawdę tak ciekawa! Nie tylko ze względu na to, że Benedyczak wspólnie ze swoimi rozmówcami rozpatrzyli wszystkie ewentualne scenariusze najważniejszych europejskich wydarzeń w XX wieku. Mało tego, autor i jego goście operują na olbrzymiej liczbie faktów, dlatego nawet jeśli snują scenariusze, które nie nastąpiły, to przy okazji można wyciągnąć mnóstwo smaczków historycznych. To duże zaskoczenie, bo spodziewałem się mimo wszystko innego podejścia do tematu. Jeśli już, to dyskusji zdecydowanie bardziej oderwanych od rzeczywistości.

Na odbiór tej książki znaczący wpływ mają sam autor i jego rozmówcy. Kuba Benedyczak – ewidentnie osoba świadoma historycznie i potrafiąca operować faktami, cytatami i odpowiednimi dokumentami. Do tego świetnie dobrani goście, według klucza o którym sam autor wspomina już na wstępie. Benedyczak nie chciał wykorzystywać kart zgranych już przez wszystkie media, ale szukał odważnie i nieszablonowo. To się tutaj sprawdziło, bo każda postać ma nie tylko wiedzę i odwagę, ale również umie o danym problemie opowiadać ciekawie.

Zdaję sobie sprawę, że ciężar gatunkowy tej książki może być spory i nie wszystkim będzie się tę pozycję szybko czytało. Na pewno dla lepszego zrozumienia tej lektury należy ją pochłaniać w pełnym skupieniu. Mnie najbardziej irytowało częste dodawanie do rozmowy wątku aktualnej wojny w Ukrainie, który moim zdaniem w wielu przypadkach był używany na siłę. Przymykam jednak na to oko, bo sama lektura okazała się bardzo wartościowa. Wydaje mi się, że taka będzie również dla Was, bez względu na to, czy interesujecie się historią, czy nie.

Pouczające i nie aż tak bardzo alternatywne. Puenta:
"Świat idealny znajduje się w rażącej sprzeczności z rzeczywistością".

Pouczające i nie aż tak bardzo alternatywne. Puenta:
"Świat idealny znajduje się w rażącej sprzeczności z rzeczywistością".

Muszę przyznać, że trochę sceptycznie podchodziłam do tego tytułu. Historie alternatywne? Czy to coś dla mnie? Okazało się, że tak.

„Obłęd Europy. Historie alternatywne XX wieku” to naprawdę ciekawa lektura. Autor rozmawia ze specjalistami w różnych dziedzinach, poruszają różne aktualne tematy. Nie tylko zastanawiają się jak wyglądałby świat gdyby historia się inaczej potoczyła (nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak czasami niewiele by wystarczyło, a miały by miejsce inne wydarzenia). Nie wszystko jest tak nieoczywiste jak się wydaje.

W książce omawiane są także współczesne wydarzenia. Rozmówcy komentują chociażby wojnę na Ukrainie. Bardzo mi się to podobało, takie gdybanie i faktyczne wydarzenia. Historia alternatywna i historia aktualna. Ten tytuł tylko zyskał na takim połączeniu. Jednak jest to również doskonałe zobrazowanie tego jak przeszłość i teraźniejszość są ze sobą związane.

To książka zdecydowanie warta uwagi. Skłania do refleksji.

Co by było gdyby pewne wydarzenia nigdy nie miały miejsca w historii? Pewne osoby nigdy nie doszłyby do władzy? A losy pewnych państw potoczyłyby się zupełnie inaczej?

Takie gdybanie to nic innego jak wymyślanie alternatywnych wersji historii. Osobiście lubię na takie tematy porozmawiać ze znajomymi ale tym razem sięgnęłam po książkę właśnie temu poświęconą. Przeczytałam "Obłęd Europy" wiecie co? To było ŚWIETNE!

"Ogromną zaletą historii alternatywnej jest to, że możemy wyobrażać sobie, co tylko chcemy."

Kuba Benedyczak podejmuje 11 tematów związanych z alternatywną historią XX wieku i rozmawia o tym ze znawcami z danego kraju.
Każda z rozmów jest niezwykle ciekawa, a dyskusje prowadzone są z szacunkiem i otwartym umysłem, podparte licznymi argumentami. Bardzo podobała mi się luźna, niewymuszona forma tych rozmów oraz odwołania do tekstów kultury, filmów czy seriali, które zastosował autor.

Fascynujące w alternatywnych historiach jest to, że zupełnie inaczej podchodzimy do nich, kiedy znamy prawdziwą wersję wydarzeń. Jednak wszelkie inne scenariusze poruszają naszą wyobraźnię i stawiają w innej perspektywie powszechne fakty.

W "Obłędzie Europy" kilkakrotnie przewija się wątek Polski, bo jak wiadomo trudno mówić o XX wieku, nie wspominając o udziałach naszego kraju. Dużo uwagi poświęcono również Rosji (rewolucja bolszewicka, stalinizm) - problematyce tego narodu, a to przecież sprawa bieżących analiz. Z innych ciekawych tematów mogę wymienić: rolę USA w II wojnie światowej, wyzwolenie Afryki i Azji, zimną wojnę czy islamski terroryzm.

Jestem przekonana, że jeśli nie wszystkie, to na pewno choć jeden rozdział z tej książki Was zaciekawi i sprawi, że będziecie chcieli o tym poczytać. Ja jestem zachwycona i jako miłośniczka historii bardzo, bardzo polecam ❤️.

1970

Nie powiem, żeby historia XX wieku należała do moich ulubionych, zwłaszcza jej polityczne aspekty. Wyjątek stanowią okres dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i czasy II wojny światowej. Tak jak pewnie wielu czytelników, niejednokrotnie zastanawiałam się, co by było gdyby pewne wydarzenia nie miały miejsca lub ich przebieg byłby inny. Jaki miałoby to wpływ na dzieje mojej rodziny, mojego narodu czy w ogóle ludzkości. Dlatego z zainteresowaniem spotkałam się z Autorem i zaproszonymi do dyskusji Ekspertami, by poznać ich pomysły na alternatywny bieg wydarzeń dziejowych. Niektóre zaskakujące, niewyobrażalne, inne całkiem realne.

Przeogromnie byłam ciekawa tej publikacji, ponieważ autor wraz ze swoimi rozmówcami przedstawia tu alternatywne scenariusze wydarzeń, które w historii ludzkości odegrały najważniejsze role.

Rozmowy prowadzone są w luźny i swobodny sposób, bez zbędnej napinki spotkań pod krawatem 👔 - dzięki czemu się nie znudzimy 😉 ułatwia to również wciągnięcie się w lekturę i zrozumienie treści 😀

Obawiałam się trochę o te kwestie polityczne.. mianowicie > nie odnajduje się w sferze polityki, czasem trudno jest mi ją zrozumieć.
Na szczęście na obawach się skończyło → polityka prosto i przejrzyście 😉

📖 Jest to pozycja wciągająca, od której łatwo się nie oderwiecie 😁
jednocześnie wymagająca > bez skupienia się nie obejdzie 😉
Zmotywuje Was również do wielu rozważań i myślę, że otworzy oczy na pewne kwestie 👁️

Polecam Wam tę książkę, bo jest po prostu niezwykle interesująca! 🔥

,,Nie wiem jaką bronią ludzie będą walczyć w III wojnie światowej, ale w IV będą walczyć kijami i kamieniami".
Albert Einstein

Lubicie bawić się w gdybanie?
Ja bardzo.
Jak widać autor, Kuba Benedyczak, również. W dodatku do ,,zabawy" zaprosił kilku ekspertów i w ten sposób powstała jedyna, wyjątkowa i niepowtarzalna książka #obłędeuropy

Autor nie tylko razem ze swoimi rozmówcami kreśli alternatywne scenariusze pewnych wydarzeń z historii, ale stają się one pokłosiem dyskusji o aktualnych problemach świata i wojnie w Ukrainie.
Historia ciągle kreśli koło, a ludzie nie uczą się na dawnych błędach.
Obłęd, żądza władzy i pieniądza, głęboko zakorzenione poglądy i przeświadczenie o własnej wyjątkowości- to ogłupia i niestety rządzi dzisiejszym światem.
Chociaż nie jestem mocna w polityce i ciężko mi jest zrozumieć wiele jej aspektów, to Pan Kuba prowadzi rozmowy w taki sposób, że wszystko jest ciekawe i klarowne i naprawdę chłonęłam tutaj każde słowo.
Bardzo ciężko się od tej pozycji oderwać i chociaż przy czytaniu musiałam być maksymalnie skupiona, to jestem nią zachwycona.
Jeśli mam już się do czegoś przyczepić, to wyłącznie do tego, że była stanowczo za krótka!
Acha..z ,,winy" autora kupiłam też już kilka książek, które przewijają się w rozmowach i których autorami są niektórzy z ekspertów, także..czuję się usprawiedliwiona.

Ja Wam tę pozycję ogromnie polecam.
Czy interesuje Was historia i polityka, czy nie- naprawdę warto ją przeczytać.
Tym bardziej, że poznacie tu odpowiedzi m.in. na pytania takie jak:
A gdyby nie było 11 września?
A gdyby Europa zachowała kolonie?
A gdyby USA olały II wojnę światową?
A gdyby Adolf nie został Hitlerem?
A gdyby car Rosji nie był taki tępy?

Jeszcze raz zapraszam do czytania!

Albert Einstein

Lubicie bawić się w gdybanie?
Ja bardzo.

Autor nie tylko razem ze swoimi...

1977

Ileż razy zdarzyło nam się zastanawiać nad tym, co by było gdyby... Przyznam, że sama myślałam o tym, co by było, gdyby Hitler nigdy się nie urodził. Czy znalazłby się inny szaleniec, który w imię chorej ideologii wymordowałby miliony osób?

Historia alternatywna nie była nigdy moją mocną stroną, to domena mojego męża. Jednak postanowiłam przekonać się, co będzie miał mi do zaoferowania Kuba Benedyczak. Najbardziej na moją wyobraźnię zadziałało zdanie o demokratycznych Chinach. O ile jeszcze jestem jakoś w stanie wyobrazić sobie komunistyczną Europę, o tyle w drugą stronę już tego rozumem nie potrafię ogarnąć.

Ta książka to zbiór rozmów z ekspertami z różnych dziedzin, poruszających kwestie związane z alternatywną wersją historii. Są przeprowadzone w luźny sposób, bez kija w pośladkach, czego najbardziej się obawiałam. Tego typu publikacje potrafią skutecznie uśpić czytelnika, serwując jeden fakt za drugim. Nie w tym przypadku. Czytałam każdy z wywiadów z zainteresowaniem, byłam ciekawa, do jakich wniosków doprowadzą.

Znajdziecie tutaj zarówno alternatywne wersje historii, na przykład to, co byłoby, gdyby: Hitler nie doszedł do władzy, Chiny były demokratyczne, Polska zawarła sojusz z Niemcami przed II wojną światową, 11 września 2001 roku nie runęły dwie wieże, a Romanowie nie zginęli. Najbardziej interesowały mnie kwestie związane z Rosją. Te rozmowy pokazały ją z nieco innej strony, pozwoliły zrozumieć, w jaki sposób wybierano w niej władzę i czy możliwe było wyzwolenie jej z tyranii. Ciekawe były również kwestie związane z wybuchem II wojny światowej.

Nie brakuje tutaj stwierdzeń, które część czytelników może uznać za kontrowersyjne. Choćby to, jak wiele w naszej mentalności jest rosyjskich naleciałości. Lata zaborów i wojen zrobiły swoje. Nie chcę tutaj zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale te rozmowy otwierają oczy na wiele kwestii.

To jedna z lepszych książek historycznych, które czytałam. Nie tylko pokazuje alternatywną wersję historii, ale także omawia współczesne kwestie w szerszym aspekcie. To przerażające, że ludzkość nie wyciąga żadnych wniosków z tego, co się wydarzyło i historia zatacza koło.

• Chcę kupić
  • Spisek, geopolityka