Bitwa pod Cedynią

Okładka książki Bitwa pod Cedynią Mariusz Samp
Okładka książki Bitwa pod Cedynią
Mariusz Samp Wydawnictwo: Lira historia
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Lira
Data wydania:
2022-06-22
Data 1. wyd. pol.:
2022-06-22
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367084826
Tagi:
Piastowie średniowiecze historia wojskowości wczesne średniowiecze Słowianie Połabscy Słowiańszczyzna Cesarstwo Niemieckie
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Cedynia – polskie zwycięstwo, niemiecka klęska



715 92 558

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
367
367

Na półkach:

Dla mnie super. Bardzo fajnie przekazana jedna z ważniejszych bitew Piastów. Poszczególne rozdziały przedstawiają jak doszło do bitwy, samą bitwę, oraz jej skutki. W przystępny sposób, dobrze opisana bitwa. Polecam.

Dla mnie super. Bardzo fajnie przekazana jedna z ważniejszych bitew Piastów. Poszczególne rozdziały przedstawiają jak doszło do bitwy, samą bitwę, oraz jej skutki. W przystępny sposób, dobrze opisana bitwa. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
174
48

Na półkach:

Świetna. Polecam szczególnie tym, którzy nawet nie biorą się za książki historyczne bojąc się naukowego języka.
Autor uwagę skupia nie tylko na wydarzeniach z 972 roku. Rozprawia się także z teoriami na ich temat wysnutymi przez innych badaczy.
Na plus zasługuje klarownie wyłożona sytuacja polityczna regionu w drugiej połowie X wieku i próba diagnozy dlaczego Mieszko pokonał Hodona.

Świetna. Polecam szczególnie tym, którzy nawet nie biorą się za książki historyczne bojąc się naukowego języka.
Autor uwagę skupia nie tylko na wydarzeniach z 972 roku. Rozprawia się także z teoriami na ich temat wysnutymi przez innych badaczy.
Na plus zasługuje klarownie wyłożona sytuacja polityczna regionu w drugiej połowie X wieku i próba diagnozy dlaczego Mieszko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1359
1357

Na półkach:

Bitwa pod Cedynią miała miejsce 24 czerwca 972 roku. Tego dnia starły się armie margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona i polskiego księcia Mieszka I. Dlaczego Hodon najechał na Pomorze, które w tym okresie było pod panowaniem Polan? Autor kreśli szerokie tło polityczno-militarne, pisze o przyczynach najazdu, spekuluje na temat przygotowań do bitwy, a także samym jej przebiegu. Dużo miejsca poświęca samemu Mieszkowi. Dlaczego nazywa go królem Północy, choć wiemy, że Mieszko nie dzierżył korony? Nie skupia się jedynie na samej bitwie, ale przedstawia również inne konflikty i walki o panowanie w regionie jak i zawierane sojusze. Mimo że nie zachowało się wiele materiałów źródłowych z tamtego okresu, na pewno najcenniejszym jest kronika Thietmara, autor sięga do szerokiej bibliografii. Ukazuje obraz bitwy przedstawiony we współczesnej historiografii, powołuje się na wielu znanych historyków, a także odwołuje się do zachowanych kronik...

(cd recenzji na fb)

https://www.facebook.com/KsiazkaZamiastKwiatka/photos/a.418885991470850/8732859906740042/

Bitwa pod Cedynią miała miejsce 24 czerwca 972 roku. Tego dnia starły się armie margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona i polskiego księcia Mieszka I. Dlaczego Hodon najechał na Pomorze, które w tym okresie było pod panowaniem Polan? Autor kreśli szerokie tło polityczno-militarne, pisze o przyczynach najazdu, spekuluje na temat przygotowań do bitwy, a także samym jej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1149
992

Na półkach:

Ponieważ na temat samej bitwy prawie nic nie wiadomo, źródła są bardzo skąpe, więc książka zawiera po prostu zbiór spekulacji. Ciekawie jest natomiast nakreślone całe tło społeczno-polityczne ówczesnej epoki.

Ponieważ na temat samej bitwy prawie nic nie wiadomo, źródła są bardzo skąpe, więc książka zawiera po prostu zbiór spekulacji. Ciekawie jest natomiast nakreślone całe tło społeczno-polityczne ówczesnej epoki.

Pokaż mimo to

avatar
2
1

Na półkach:

Bitwa pod Cedynią obrosła szeregiem mitów i legend. Mariusz Samp kreśli szerokie tło jednego z pierwszych udokumentowanych starć państwa Polan, analizuje źródła i stawia ważne pytania.
Mariusz Samp jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych i publicystą. Ma już na swoim koncie liczne książki poświęcone dziejom polskiego i europejskiego średniowiecza. W ostatnim czasie ukazały się nakładem Wydawnictwa Lira m.in. biografie Bolesława Chrobrego i Kazimierza Odnowiciela. Jest również znany czytelnikom Histmaga m.in. dzięki dobrze przyjętej pracy o relacjach polsko-niemieckich za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Dobrze, że za mówienie o historii państwa polskiego biorą się autorzy młodszego pokolenia. A jeszcze lepiej, gdy ci autorzy – a do takich zalicza się niewątpliwie Mariusz Samp – podchodzą do badań poprzedników z należną pokorą i szacunkiem. Autor recenzowanej publikacji ma bowiem świadomość, że nie uda mu się wyważyć już dawno otwartych drzwi, jednak jest w stanie wnieść nieco świeżości do badań nad dziejami, które przecież skrywają mroki niedopowiedzeń, domysłów i przemilczeń. Tak, mediewiści zajmujący się początkami polskiej państwowości skazani są na snucie przypuszczeń i wnioskowanie oparte o niepewny – i skąpy – materiał źródłowy.
Na kartach recenzowanej książki Samp kreśli szerokie tło społeczno-polityczne dla omawianej bitwy. Przedstawia strony sporu, rodzący się konflikt interesu między Ludolfingami, a rosnącym w siłę państwem Mieszka I. Dla pasjonatów źródeł ciekawe będą zapewne te części, w których autor charakteryzuje materiał, jakim dysponują badacze – a więc nie tylko relacje źródłowe, ale też obraz bitwy pod Cedynią w oczach historyków.
Praca ma klarowny układ. Autor stopniowo prowadzi swoich czytelników do punktu kulminacyjnego, czyli samej bitwy. To oczywiście zabieg niezbędny nie tylko ze względu na wspomniane już zapiski kronikarzy. Było to konieczne, aby lepiej nakreślić przyczyny starcia, które po latach urosło do rangi symbolu walki o niezależność państwa Polan, a także pozwoliło na budowę nowoczesnych struktur organizacyjnych władztwa Mieszka I. Polański władca urasta do rangi świadomego, inteligentnego przywódcy, który doskonale orientuje się w meandrach europejskiej polityki, ale również wie, jak wykorzystać posiadany potencjał. Mieszko I nie był więc władcą, który przypadkowo pojawił się na kartach dziejów.
Szkoda, że autor nie pokusił się o próbę analizy fenomenu samej bitwy. Starcie to było wszak celebrowane zwłaszcza po 1945 roku i wykorzystywane przez propagandę komunistyczną. Mit ten miał podkreślić związki Polski z tzw. Ziemiami Odzyskanymi, a jednocześnie wzmocnić opowieść o powstrzymywaniu przez Polaków niemieckiego marszu na wschód. Bitwa pod Cedynią wpisywała się też choćby w obchody tysiąclecia państwa polskiego. Oczywiście nie można wymagać od mediewisty znajomości realiów PRL i konfliktu państwo-Kościół wokół Milenium, jedna pamiętać należy, że bez czynnika politycznego zainteresowanie samą bitwą byłoby dużo mniejsze.
Książkę czyta się szybko. Duża w tym zaleta pióra autora, który rzeczowo i kompetentnie prowadzi czytelnika przez kolejne etapy narracji. Zastosowano tu dużą czcionkę, dzięki czemu „Bitwę pod Cedynią” można zabrać w podróż. Przypisy zajmują tu 55 stron i zostały zamieszczone dla wygody czytelnika na końcu książki, natomiast bibliografia (z uwzględnieniem prac niemiecko- i anglojęzycznych) kolejne 50 stron. Wydawca zastosował tu dużą czcionkę i dość spore marginesy. Tu akurat można było spokojnie „odchudzić” recenzowaną książkę i poszerzyć nieco wspomniane marginesy, może też zmniejszyć krój pisma. Tym bardziej, że w kilku miejscach książki zastosowano adnotacje w samym tekście z wykorzystaniem mniejszych liter. Warto by było wykorzystać to miejsce i wprowadzić indeks nazwisk, który pomógłby odbiorcy odnaleźć nie tylko „bohaterów” omawianej historii, ale także nazwiska samych badaczy.
Praca została wzbogacona o czarno-białe ilustracje oraz kilka fotografii eksponatów muzealnych. Niestety nie doczekaliśmy się wielkiego artystycznego przedstawienia samej bitwy, które działałoby na wyobraźnię współczesnych. Symbolem owej batalii jest pomnik zbudowany na tysięczną rocznicę na Górze Czcibora. Tylko tyle i aż tyle.
Książkę można z czystym sumieniem polecić osobom zainteresowanym historią polskiego średniowiecza. Dzięki sprawnemu pióru autora oraz nakreśleniu kontekstu geopolitycznego, książka stanie się dobrym uzupełnieniem wiedzy dla również studentów historii. Zachęcam do lektury.

Żródło: https://histmag.org/Mariusz-Samp-Bitwa-pod-Cedynia-recenzja-i-ocena-24335

Bitwa pod Cedynią obrosła szeregiem mitów i legend. Mariusz Samp kreśli szerokie tło jednego z pierwszych udokumentowanych starć państwa Polan, analizuje źródła i stawia ważne pytania.
Mariusz Samp jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych i publicystą. Ma już na swoim koncie liczne książki poświęcone dziejom polskiego i europejskiego średniowiecza. W ostatnim czasie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    28
  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    5
  • Historia
    3
  • Średniowiecze
    2
  • Historia Polski do 1569 r.
    1
  • Przeczytane2022
    1
  • 1. Ebook'i
    1
  • Półka 3-2
    1
  • Historia Polski
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bitwa pod Cedynią


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne