Tolkien. Człowiek, który stworzył Śródziemie

Znak
2022-09-07
2022-09-07
Arkadiusz Romanek
tolkien biografia władca pierścieni życie

Idealną chronologią wydarzeń jest przeczytanie wszystkich dzieł Tolkiena, a niejako na deser podsumowanie tego przeżycia przeczytaniem tejże biografii.
Książka bardzo rzetelna , autor bazuje zarówno na literaturze podmiotu ( włączając w to pamiętniki pisarza powstające od najmłodszych lat ) jak i na literaturze przedmiotu ( wcześniejsze biografie ).
Uważam że dla wszystkich którzy znają i cenią postać J.R.R niezwykle ciekawym doświadczeniem będzie skonfrontowanie swojej wizji twórcy Władcy pierścieni z opisem człowieka z krwi i kości zamieszczonym w tej pozycji .
Autor nie unika opisu słabości i ciemniejszych stron pisarza , nie stara się kreować wizji herosa Intelektu ( którym Tolkien niewątpliwie był ) w zamian pokazując nam człowieka zanurzonego w określonym czasie i realiach historycznych , stawiającego czoła życiu we wszystkich jego aspektach i odcieniach .
Towarzyszymy twórcy Śródziemia od urodzenia poprzez lata młodzieńczych pasji i namiętności , poprzez dorosłość naznaczoną wojną i cierpieniem aż po starość ze wszystkimi jej bolączkami .
Uważam że lektura jest doskonałym dopełnieniem dla wszystkich którzy rozpoczęli swoją przygodę ze światem wykreowanym przez tego wybitnego pisarza .

Uważam że dla...

Po raz pierwszy miałam okazję czytać biografię. I to nie byle kogo! J. R. R. Tolkien to twórca świata mojego życia, który zyskał moje serce już w chwili pierwszego zetknięcia się z jego twórczością. Dlatego podeszłam do tej pozycji z nieukrywanym zaciekawieniem, ale też może ze zbyt wielkimi oczekiwaniami. Oczywiście miałam prawo nie zgadzać się z częścią interpretacji życia autora, wpływu wydarzeń na jego twórczość oraz samą interpretacją motywów jego historii. Nie mniej, było miło poznać życiorys i problemy z jakimi tak wielki autor się borykał. Uważam, że jest to dość interesująca pozycja dla każdego fana twórczości tak genialnego człowieka jakim był Twórca Śródziemia.

Książkę czyta się szybko ale wg mnie nie jest to dobra pozycja. Osoba autorska do opowieści o życiu Tolkiena dodaje wiele personalnych uwag, niepotrzebnych dygresji nawiązujących do twórczości Tolkiena oraz dywagacji nt kto z bliskich Profesora mógł być inspiracjią dla wykreowanych bohaterów. Treść książki przedstawiona jest w sposób chaotyczny i niestety zdażają się w niej błędy.

Sam tytuł biografii jest lekko niefortunny, Tolkien sam pisał, że nie stworzył Śródziemia, a "odkrył je" dla czytelników. Miał to być to nasz świat, ale pokazany w innym niż znamy momencie historii, w czasie mitów. Historie ze Śródziemia miały być mitologią dla Anglii.

Jeśli ktoś chce poznać życie autora "Hobbita", to polecam sięgnąć lepiej po książkę Humphrey'a Carpentera, na którą Jesse bardzo często się powołuje, lub nowsze, bardziej szczegółowe pozycje autorstwa Johna Gartha. Chętnym poznania szerokiej analizy inspiracji dla dzieł Tolkiena i ich fenomenu powinna spodobać się pozycja T. A. Shippey'a "J.R.R. Tolkien Pisarz Stulecia"

warto.

warto.

Typowa biografia - pisana może za szybko i za płytko, brakuje rozwinięcia wątków, czy też tez stawianych przez autora (który takich wycieczek robi niestety sporo). Raczej nie polecam, chociaż szybko się czyta.

Jeśli ktoś w ogóle nie siedzi w temacie to może na początek mogłaby być. Jednak dużo rzeczy jest wtórna do innych biografii czy nawet filmu z 2019 roku. Poza tym jakieś takie naciągane oceny i szukanie dziury w całym

super

super

wiadomo, klasyk warty przeczytania jeśli się lubi fantazje

wiadomo, klasyk warty przeczytania jeśli się lubi fantazje

Fanką Tolkiena jestem tak naprawdę od dzieciaka – wychowywałam się na „Władcy Pierścieni” i „Gwiezdnych Wojnach”. Minęło wiele lat, a ja nadal kocham historię Śródziemia, uwielbiam powracać do tych wszystkich opowieści, które stworzył Tolkien i nigdy nie mogę wyjść z podziwu, jak cudowne uniwersum stworzył. Był erudytą, czerpał inspiracje ze wszystkich stron świata, przelewał też na papier swoje własne przeżycia, choć w mocno fabularyzowany sposób – aczkolwiek w jednej z jego biografii, właśnie tej napisanej przez Jesse Xander, zobaczycie bardzo ciekawe powiązania pomiędzy jego historiami a życiem prywatnym.
Nie jest to może najlepsza biografia Tolkiena, raczej krótka i zwięzła, ale całkiem przyjemna. Podobały mi się przede wszystkim właśnie te powiązania i takie pokazanie, skąd autor brał pomysły na pewne wątki w swoich książkach. Samo jego życie jest opisane w sposób klarowny, i jak to bywa w biografiach – chronologiczny. Od czasów jego dzieciństwa, przez edukację domową, studia na Oksfordzie czy też udział w wojnie aż w końcu płomienny romans, w którym wielu ludzi doszukuje się porównań do miłosnej opowieści o Berenie i Luthien. Z resztą nie zapominajmy, że podobne odniesienie widnieje na grobie Tolkiena i jego żony.
Książka nie jest zbyt obszerna, przybliża w sumie tak naprawdę jedynie najważniejsze fakty z życia Tolkiena i może kilka ciekawostek. Zdecydowanie też nie można na tak małej ilości stron wyjaśnić wszystkich inspiracji, które miały wpływ na jego twórczość. To zdecydowanie taka lżejsza biografia, która być może będzie dobra na sam początek, jeżeli chcecie zapoznać się bliżej z człowiekiem, który stworzył Śródziemie… Jestem jednak przekonana, że po tej lekturze będziecie chcieli dalej zgłębiać jego życie, a przede wszystkim odkrywać wszystkie motywy, które przyczyniły się do powstania tak wielu cudownych historii.

Całość na femiandomi.pl

"Tolkien, Człowiek, który stworzył podziemie" to podróż przez życie J.R.R. Tolkiena od dzieciństwa po śmierć. Poznajemy jego rodzinę, przyjaciół, dowiadujemy się o wydarzeniach, które wpłynęły na konkretne wątki, czy bohaterów zawartych w książkach pisarza.

W biografii znalazło się także miejsce na kilka fotografii oraz pewien wątek, który mnie zaskoczył, a dotyczył molestowania dzieci pisarza.

Jeżeli tak jak ja chcielibyście poznać wybitnego pisarza, autora Śródziemia, twórcę, którego pokochały miliony czytelników na całym świecie, jeżeli chcecie przekonać się, które wydarzenia z jego życia ukształtowały i wpłynęły, czy mogły wpłynąć na jego utwory, a jednocześnie aby było to pokazane w przystępnej, nie zanudzającej formie to polecam biografię Tolkiena autorstwa Jesse Xander.

Całość na femiandomi.pl

• Biografie