Cena naszych marzeń. Sportowe biografie bez cenzury

Okładka książki Cena naszych marzeń. Sportowe biografie bez cenzury Wright Thompson
Okładka książki Cena naszych marzeń. Sportowe biografie bez cenzury
Wright Thompson Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
The cost of these dreams: sports stories and other serious business
Znak Literanova
2022-07-27
2022-07-27
Marcin Sieduszewski

Sięgnąłem po tę książkę zachęcony opisem wydawcy. Niestety, wbrew niemu lektura nie okazała się tak interesująca jak tego oczekiwałem. Zbiór reportaży zdecydowanie dla amerykańskiego odbiorcy lub fana typowo amerykańskich sportów. Dla pozostałych, w tym mnie, lektura wyjątkowo męcząca.

Ciekawa pozycja, ale w mojej ocenie dla prawdziwych nerdów sportowych. W naszej kulturze tematyka baseballa, futbolu amerykańskiego czy nawet golfa nogę jest zbyt popularna. Myślę, że wątki relacji z rodzicami i ich wpływ na kształtowanie charakterów wart uwagi.

Nie przebrnęłam - większość z historii nie było dla mnie interesujących (głównie dlatego, że nawet nie kojarzyłam nie-topowych sportowców),miałam wrażenie że autor zakłada podstawową wiedzę czytelnika, mi brakowało chociażby krótkiego wprowadzenia przed wejściem w szczegóły i psychologiczne meandry.

Kilka naprawdę dobrych tekstów, które choć z pozoru są o sporcie, to sport jest tylko tłem do przedstawienia kwestii społecznych, osobistych, kontekstu historycznego. Reportaże na różnym poziomie, od słabszych jak ten o Messim, po świetne, jak rywale Alego. Teksty ze sobą w pewien sposób korespondują, poprzez pewien powracający motyw, dzięki czemu całość zyskuje wartościowe spoiwo.

Zmęczyła mnie lektura tej książki i to bardzo. Określiłbym ją jako zbiór reportaży o osobach ze świata sportu. Często o "bohaterach drugiego planu", czego kompletnie nie sugeruje opis wydawcy, zachęcający czytelnika tak mocnymi nazwiskami jak Michael Jordan, Muhammad Ali, Tiger Woods, czy Leo Messi. Wiele przedstawionych historii dotyczy bohaterów i wydarzeń z amerykańskiego podwórka, o których ogromna większość polskich czytelników nigdy nie słyszała.

Michael Jordan, Lionel Messi, Muhammad Ali czy Tiger Woods to sportowe legendy, które zna cały świat lecz mało kto wie co musieli poświęcić aby stać się legendą.

Wright Thompson znany amerykański dziennikarz sportowy opowiada bez cenzury bardzo ciekawe wydarzenia z życia znanych sportowców.

Dziwna relacja Lionela Messiego z jego rodzinnym miastem w Argentynie.
Piedziesiecioletni koszykarz nie przestaje wypatrywać życiowych szans.
Muhammad Ali walczył z piedziesiecioma mężczyznami. Jeden z nich zapadł się pod ziemię.
To i wiele innych mega ciekawych postaci ze świata sportu.

Must have dla wszystkich fanów sportu.

Dziwna relacja Lionela Messiego z jego rodzinnym miastem w...

Książka jest interesująca, zawiera bardzo ciekawe fakty o gwiazdach sportu, zdecydowanie widać, że była pisana dla amerykańskiego odbiorcy, ponieważ w Polsce nie dla wszystkich są tam bardzo znane nazwiska, co nie zmienia faktu, że dla mnie była to fajna lektura.

Nie do końca nazwałabym to biografią, ale reportaż jak najbardziej, zawiera bardzo dużo nieznanych historii.

Bardzo poruszyło mnie to, że za wszystkimi osobami stoją ogromne wyrzeczenia, a czasem i rodzina, której brakowało ich obecności w życiu.
Bardzo dużo przemyśleń wywołała ta książka, warto było po nią sięgnąć.

Nie do końca kupił mnie autor tą książką- myślałam, że to będzie naprawdę psychologiczna wycieczka w koszty poniesione w związku ze sportem. Niestety nie widzę różnicy pomiędzy standardowymi biografiami sportowców. Nie dotarłam do fragmentów gdzie sportowiec walczy z demonami podczas wznoszenia się na wyżyny sportowych zwycięstw. Mało o kosztach społecznych bycia wielkim zwycięzcą, oprócz bycia sławnym.

Książka Wrighta Thompsona zatytułowana "Cena naszych marzeń" to zbiór reportaży jego autorstwa o byłych i obecnych gwiazdach sportu. Odkrywa on w nich kulisy powstawania legend, losy tych, którzy byli lub są z nimi związani, jak również, z jakimi wyrzeczeniami i konsekwencjami swoich działań muszą się zmagać wielcy sportowcy.

Wright Thompson porusza takie kwestie, jak działalność Michaela Jordana po odejściu na emeryturę, czemu jeden z ringowych przeciwników Muhammada Aliego zapadł się pod ziemię, jak doszło do tego, że znaleziono Tony'ego Harrisa martwego w brazylijskiej dżungli, z jakimi demonami zmagał się Tiger Woods, czy dlaczego Lionel Messi ma tak osobliwą relację ze swoim rodzinnym miasteczkiem.

Całość książki stanowi czternaście osobnych reportaży, każdy z nich traktujący o innej osobowości świata sportu lub legendarnej drużynie. Są one zapisane w formie przystępnej dla codziennego czytelnika. Nie zawierają skomplikowanych zwrótów oraz są poprowadzone w, możnaby to określić, formie fabularnej, co sprawia, że można osobiście poczuć dreszcz emocji towarzyszący opisywanej historii. Można je również czytać szybkim tempem, dzięki czemu nie jest to lektura na długie posiedzenia.

Moim zdaniem historie poruszane na stronach tej pozycji są ciekawe, jak również wciągające przez fakt, ile emocji jest w nich zawarte. Pozwalają dostrzec drugie dno świata sportu, takie, którego istnienia możemy nie być w ogóle świadomi, co dopiero wyobrazić je sobie. Ukazują również inne oblicza znanych nam gwiazd, których byliśmy lub jesteśmy nadal fanami, które mogą zmienić nasze zdanie na ich temat. Wyjaśniają one tajemnice, które chcielibyśmy zgłębić, oraz dają nam odpowiedzi na pytania, które sobie zadajemy.

Uważam, że ta pozycja jest dobrym wyborem dla czytelnika lubującego się w biografiach. Nie opisuje ona dokładnie całych dziejów przedstawionych person, lecz mimo to porusza znaczące kwestie z ich życia, niekiedy dodając do tego nutkę kryminału. Nie trzeba się bardzo dobrze znać na sporcie, żeby ta pozycja była dobrą lekturą, nawet ktoś nowy znajdzie tu dla siebie choćby jeden z czternastu reportaży, który go zainteresuje.

Wright Thompson porusza takie kwestie, jak...

Książka mogłaby być o połowę krótsza. Mam wrażenie że ciągnęła się momentami i szczerze nudziła. Szczególnie środek książki. Na pewno jest inaczej napisana niż typowe biografie sportowców. Oczywiście warto przeczytać.

• Wydawnictwo Znak
  • Egzemplarz recenzencki
  • Do kupienia
  • Sport
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Cena naszych marzeń. Sportowe biografie bez cenzury