Nobel. Wybuchowy pacyfista

Okładka książki Nobel. Wybuchowy pacyfista Ingrid Carlberg
Okładka książki Nobel. Wybuchowy pacyfista
Ingrid Carlberg Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Nobel: den gåtfulle Alfred, hans värld och hans pris
Wydawnictwo Poznańskie
2022-09-28
2022-09-28
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Książka, która niemal przytłacza ogromem informacji. Autorka skupiła się nie tylko na życiu Alfreda Nobla, ale z niezwykłą dbałością o szczegóły opisuje także historyczno-polityczne tło czasów, w których żył wynalazca dynamitu. Przyznam się szczerze, że nie byłam w stanie zapamiętać tylu informacji. W wielu momentach po prostu się gubiłam pośród natłoku wiadomości i faktów. Na szczęście biografia ta została napisana w bardzo przemyślany i uporządkowany sposób. Czuć w tym wszystkim ogrom pracy i pasji autorki. Po lekturze mój okrojony wyobrażony wizerunek Nobla uległ diametralnej zmianie i na takie przybliżenie jego postaci właśnie liczyłam. Tytuł może mnie tak do końca nie porwał, były momenty, które męczyły mnie szczegółami i tym, że historyczne fakty przyćmiewały głównego bohatera książki, ale doceniam pracę i sam zamysł autorki. Dla pasjonatów historii tytuł ten może okazać się nie lada gratką.

Zgadzam się w opiniami na temat tej książki, jej wielowątkowość, pokazywanie, czy bardziej osadzenie postaci w epoce której żył pokazuje dogłębne studium przypadku. Bardzo polecam dla osób, które nie koniecznie interesują się samą postacią, czy szerzej rodziny Noblów, ale ogromu historii świata.

Wymagająca. To nie tylko biografia, to wielokontekstowe studium burzliwych czasów. Kopalnia wiedzy dla miłośników historii, polityki, socjologii a nawet psychologii. I niezwykła refleksja, że pragnienia ambitnej jednostki były takie jak dzisiaj, zmieniły się tylko środki jakimi ona dysponuje.

Ingrid Carlberg "Nobel" Wybuchowy pacyfista, przełożyła Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska,

Zupełnie niepotrzebnie odkładałam w czasie lekturę "Nobla", obawiając się trochę jej objętości. Okazało się bowiem, że otrzymałam prawie sześciusetstronicową, niezwykle interesującą biografię człowieka, o którym tak naprawdę niewiele wiedziałam. Człowieka, który zapisał się w historii, nie tylko nauki, dzięki wynalezieniu dynamitu, które było efektem ujarzmienia nitrogliceryny poprzez dodanie do niej ziemi okrzemkowej, ale również z powodu przekazania swojego niemałego majątku na rozdawane od 1901 roku, w pięciu dyscyplinach (potem doszła do tego również ekonomia),nagrody. W ten sposób na zawsze zapisał się dla potomności ucierając przy tym nieco nosa swojemu rodzeństwu, a także licznym bratankom oraz bratanicom.

"Nobel" jest arcyciekawą biografią człowieka, który raczej nie miał fascynującego życia. W głebi duszy humanista, ktorego zawsze ciągnęło do pisania, nawet jeśli w większości były to utwory, które ukrywał na dnie szuflady. Samotnik, lokujący swoje uczucia w kobietach, ktore nie dawały mu szansy wybierając innego albo zadawalając się jedynie noblowskimi pieniądzmi. Sprawny, umiejący pomnożyć majątek, finansista. Żyjący bez żadnych skandali, nie będący utracjuszem, nawet jeśli lubił organizować wystawne przyjęcia, bogacz. Wreszcie filantrop, który nie żałował wsparcia innym, a swoim testamentem zaskoczył rodzinę i świat. Jak to możliwe? Między innymi dlatego, że w książce mocno wyczuwalny jest duch czasów, w których Alfred Nobel miał okazję żyć. Rewolucja przemysłowa, epoka licznych odkryć naukowych, coraz szybsza i łatwiejsza możliwość wymiany myśli, wreszcie spora ilość zachowanej korespondencji oraz notatek, to elementy misternej układanki, które powodują, że trudno jest odłożyć historię Alfreda Nobla, zanim się jej nie skończy. Na ich podstawie Ingrid Carlberg odtwarza życie człowieka, który wzbogacił się między innymi dzięki, przysługującemu się wojnie, przemysłowi, chociaż sporą ilość swojego życia myślał o działaniach, które miałyby na celu szarzyć pokój na świecie.

Dziś Alfred Nobel idealnie nadawałby się na rozchwytywanego sponsora, do którego ustawiają się kolejki chcących uzyskać wsparcie dla swoich działań osób. I pewnie, tak jak kiedyś, wiele osób bądź instytucji byłoby przez niego subsydiowanych. "Co do całego mojego pozostałego nadającego się do upłynnienia majątku należy postąpić, jak następuje: kapitał, upłynniony przez egzekutora testamentu w bezpiecznych papierach wartościowych, ma stanowić fundusz, z którego odsetki będą corocznie rozdzielone w formie nagród osobom, które w minionym roku uczyniły najwięcej dla dobra ludzkości". Ciekawe, czy pisząc ten testament, zdawał sobie sprawę, że jego imię na trwałe wpisze się w historię świata.

Dzisiaj zapraszam Was na film o biografii Alfreda Nobla. Nie wiem, jak Wy, ale ja o nim wiedziałam tylko tyle, że ufundował nagrodę i wynalazł dynamit ;-) Okazuje się, że u niego w życiu działo się dużo, dużo więcej. Do tego biografia Carlberg to znakomita książka! Obejrzyjcie i dajcie znać, co myślicie :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Biografie