La sonata del silencio

Okładka książki La sonata del silencio Paloma Sanchez Garnica
Okładka książki La sonata del silencio
Paloma Sanchez Garnica Wydawnictwo: Planeta klasyka
klasyka
La sonata del silencio
Planeta
2014-01-01
2014-01-01
hiszpański
literatura hiszpańska hiszpania kobieta

"(...)- Jest w środku Twojej duszy i mojej też - szeptał, gdy ich ciała kołysały się w ciszy - usłysz ją, poczuj ją w swoim sercu i niech przemierzy Twoje wnętrze ... - To Sonata Ciszy, nasza Sonata, Twoja i moja, Tylko Twoja i moja..."

Powojenna Hiszpania, świat dochodzi do siebie po II wojnie światowej. W pewnej kamienicy w centrum Madrytu żyje rodzina Montejano. Choć słowo "żyje", jest pewnym nadużyciem... Niestety tak, to w mieszkaniu tak znienawidzonym przez Martę Ribas (gł.bohaterkę),przyszło żyć kobiecie, która kiedyś miała wszystko. Lecz źle pojęta lojalność męża Marty - Antonia względem przyjaciela, zaprowadziła ich praktycznie na samo dno. Trudno zmagać się z ubóstwem, fałszywymi oskarżeniami, chorobą męża, gdy do tego wszystko dochodzi jeszcze chora męska duma. Kobiecie tej nie pomagają ówczesne czasy. Republika upadła, nadeszły rządy Franco, w którym jasno i klarownie powiedziane zostało, że miejsce kobiety jest w domu. Los sprawił jednak, że choć na chwilę dla Marty zaświeciło słońce. Jako córka dawnego ambasadora, znająca języki obce stała się idealną kandydatką na asystentkę dla pewnej bogatej i wpływowej zagranicznej bizneswoman. Drzwi, które przed nią zostały otwarte będą okazją, do powrotu do swojego świata. Czy jednak decyzja podjęta przez kobietę miała jakąkolwiek wartość? Czy mąż, sąsiedzi i ludzie, jej nieprzychylni zrozumieją i wspomogą kobietę w tak trudnym momencie? To zostanie dla Was zagadką, aż do chwili zakończenia "La Sonata del silencio".

Głównym powodem chęci zapoznania się z tą lekturą, była informacja o kolejnym hiszpańskim serialu, który ma być kręcony na podstawie ubiegłorocznego bestsellera "La sonata...". Z przyczyn wiadomych, o niemożności dotarcia do egzemplarza w Polsce, użyłam znajomości z zagranicy. I w ten oto sposób w moje ręce trafił e-book pod tym samym tytułem. Proces czytania był długi, to przyznaję, ale tylko z powodu objętości tej pozycji, a także mojego wciąż doskonalenia językowego.

Żeby było jasne - nie jest to typowy romans. W żadnym wypadku nie podciągnęłabym tej lektury (po przeczytaniu całości) pod tę kategorię. Jest to powieść o kobietach i mężczyznach. Mamy w niej do czynienia z dwoma rodzinami : Montejano i Figureoa. Rodziny, które chcąc czy nie są ze sobą powiązane przeszłością. Więzami, wspomnieniami, wzajemnymi błędami. Oprócz wspomnianych rodzin, są sąsiedzi, przyjaciel obu rodzin, osoby, które na krócej bądź dłużej goszczą w życiu Marty. Lecz nie to jest tak naprawdę ważne. Najważniejsze w tej książce jest ukazanie próby wyjścia z góry wskazanej szufladki. Kobiety w domu, mężczyźni do interesów. Stop!
To nie jest książka, która ma na celu pokazanie, jakie to my kobiety jesteśmy poniewierane, jak były traktowane kobiety kiedyś.
Przekaz jest znacznie bardziej intensywny. Zmagania Marty, dorastanie Eleny i Julli w świecie, gdy mężczyźni w kodeksie zapisali, co kobiecie wolno a czego nie, bezmyślne przyjmowanie takiego traktowania przez Virtudes i jej sąsiadki. Zupełnie inne kobiety, jedne starsze drugie dopiero wkraczające w ten świat, zupełnie inne sposoby na radzenie sobie z hipokryzją mężczyzn. Na tym nie koniec. Do całości dochodzą oni, sprawcy nieszczęść bohaterek powieści. Mężowie, ojcowie, bracia, księża, dyktatorzy: Rafael, Antonio, Basilio, Mauricio,Proculo, Dionisio. Wiadomym jest, że zawsze są dwie strony medalu. I dobro, zrozumienie, miłość, wsparcie, też miały imię mężczyzn w "La sonata...". O szczęście, trzeba walczyć, za cenę wszystkiego i wszystkich.

Emocje w jakie wzbudziła we mnie ta powieść nie są proste do przekazania. Wszystko co napisałam i tak może wydać się patetyczne. Nie chciałabym, aby ktokolwiek pomyślał, że jest to kolejna z agitacji kobiety o skłonnościach feministycznych. Chcę, aby każda kobieta, która zna język i ma możliwość przeczytania zapoznała się z losami
tych kobiet, ich perypetii. Na pewnym portalu zagranicznym przeczytałam opinię czytelnika (nie pamiętam, czy to była kobieta czy mężczyzna),że: "La Sonata del silencio", jest powieścią kobiecą, którą powinien przeczytać także wielu mężczyzn", aby nie popełniać błędów popełnionych przez bohaterów.

Dla mnie osobiście, ta książka w swoim gatunku jest wybitna. Książki wybitnej nie można nie polecić. Z ogromną przyjemnością, wkrótce sięgnę po kolejną lekturę Palomy Sanchez.

• Literatura hiszpańska/iberyjska/latino
  • Rok 2015
  • Książka elektroniczna
  • Okruchy życia.Książki, które uczą ...

Dodaj cytat z książki La sonata del silencio