Stygmat

Mariusz Michalak Wydawnictwo: Borgis kryminał, sensacja, thriller
Borgis
2022-05-19
2022-05-19
kryminał literatura literatura polska Mariusz Michalak seria kryminałów

Lubicie religijne motywy w książkach?

Ja tak, jeśli na ich podstawie opiera się ciekawa fabuła.

Biarac do rąk tę książkę, byłam przekonana, że będzie to zbiór opowiadań, o sławnych ranach, które w niewyjaśniony sposób pojawiają się na dystalnych częściach kończyn.

Jakież było moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że czeka na mnie fantastyczny kryminał, który wcale nie będzie tak oczywisty i przewidywalny.

Choć nie czytałam dwóch poprzednich części o młodym podkomisarzu Pawle Burym, to nie miałam problemu z tym, aby wejść w świat bohaterów i próbować z nimi rozwiązać zagadkę kryminalną.

Dwa morderstwa i zimna sprawa z czasów, w których w kraju panował stan wojenny. Co może je łączyć?
Choć sam motyw nie będzie łatwy do rozgryzienia, to aura przestępczości, która owiewa mroźnym oddechem kark policjanta, będzie wyczuwalna do samego końca.

W tej książkę oprócz napięcia i akcji, która nie zwalniała ani na chwilkę, pojawiła się nutka humoru, która w niezamierzony sposób wplatała się w fabułę. A może tak miało być?

Spoilerować nie będę, ale muszę o tym wspomnieć, bo przez dłuższą chwilę nie potrafiłam uspokoić rozbawienia. Otóż pewien wysoko ustawiony jegomość oznajmił, iż stworzył (o, zgrozo!) SZCZEPIONKĘ NA HOMOSEKSUALIZM! 🤣🤣🤣 Może i nie byłoby to takie zabawne, gdyby nie gęsta atmosfera, która towarzyszy nam od pierwszych stron.
Panie Autorze-to było genialne!

W książce poruszono temat szeroko pojętego rasizmu. Jestem bardzo wyrozumiałą osobą i nigdy nie oceniam, ani nie przywiązuje wagi do pochodzenia osób, religii, koloru skóry czy też poglądów. Wierzę wyłącznie w jedno-w szczęście.
Dlatego autorowi bardzo łatwo udało się wzbudzić we mnie negatywne uczucia, kiedy przyszło do opisu czarnych postaci.

Tym razem nie było mi żal złoczyńców ;)

Po lekturze tej części zdecydowanie dołączę do klubu zwolenników podkomisarzu Burego i nadrobię poprzednie części.

Autor nie zasłaniał fabuły wątkami miłosnymi, a także nie bawił się w używanie wymyślonych nazw i imion. Nie bał się poruszać tkliwych tematów, czym bardzo zyskał w moich oczach.
Jestem na tak i z czystym sumieniem polecam książkę wszystkim zwolennikom mrocznej strony literatury.
P.S. Spokojnie, lektura nie wywoła mdłości, a także nie dotknie najczulszych strun waszej czytelniczej strefy komfortu. Bardzo dziękuję wydawnictwu Borgis za egzemplarz recenzencki.

Lubicie religijne motywy w książkach?

Ja tak, jeśli na ich podstawie opiera się ciekawa fabuła.

• W planach ebook
  • 01 2022