Wilde Lupinen

Okładka książki Wilde Lupinen Charlotte Link
Okładka książki Wilde Lupinen
Charlotte Link Wydawnictwo: Bertelsmann Media Cykl: Czas burz (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Czas burz (tom 2)
Bertelsmann Media
1998-01-01
1998-01-01
niemiecki
Inne

Wojenne losy rodziny Felicji i jej miłość do rodzinnego dworku w Prusach Wschodnich koło Królewca, który stara się ocalić.. Opis jej traumatycznej ucieczki przed Rosjanami zimą 1945r. Jestem elblążanką, Elbląg był na trasie jej ucieczki. Wiele czytałam o tym ile tysięcy ludności cywilnej utonęło w Zalewie Wiślanym w trakcie ewakuacji w tamtą zimę i pamiętam jak miasto jeszcze w latach 50 i 60 tych było zniszczone. Po latach jeden z niemieckich mieszkańców ówczesnego Elbląga, dla którego też był miastem rodzinnym, przedstawiał na swoim blogu przedwojenne zdjęcia. Pamiętam jego komentarz gdy obejrzał naszą odbudowaną "starówkę" ( z której jestem dumna),że dla niego to już taki Disneyland. Tak, Niemcy też zapłacili bardzo wysoką cenę za swojego Furera, i o tym jest ta opowieść. Bardzo polecam.

Świetna książka. Drugi tom przenosi nas w okres II wojny światowej. Porusza dużo trudnych tematów związanych z tamtym okresie. Momentami bardzo wzruszająca.

Świetna - Kwiecisty styl autorki natychmiast przenosi nas w świat Felicji i Belli. Pięknie przedstawiona historia i samych Felicji, Beli jak i im najbliższych osób. Nie naiwna, rzeczywista, trudna wręcz męcząca... a na końcu rozdzierająca serce... Piękne chwile spędzone na tym opasłym dziełem

Książkę szybko się czyta, na pewno ciekawsza niż 1 część, ale nie jestem pod wielkim wrażeniem.

Opowieść o wojnie, niespełnionej miłości, sile rodziny i wielkim bólu.

Ile jest w stanie znieść człowiek? Czym kieruje się w swoich decyzjach? Czy prawdziwa miłość naprawdę istnieje?

Wiele trudnych pytań i jeszcze trudniejszych odpowiedzi.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, choć były momenty w których zachowania głównych bohaterek zrozumieć nie potrafiłam.

Opowieść o wojnie, niespełnionej miłości, sile rodziny i wielkim bólu.

Wiele trudnych pytań i jeszcze trudniejszych odpowiedzi.

Bardzo dobrze i szybko się czyta. Bohaterowie z krwi i kości, dobre dialogi. Dużo trudnych emocji. Dla mnie ogromny plus, że nie jest przesłodzona....

W tej części wojna nie dała o sobie zapomnieć. Znowu pochłonęła spore ilości niewinnych ludzi. Ale chyba najgorzej czytało mi się o odchodzeniu dzieci...

„ Życie jest na tyle niedoskonałe, że nie należy próbować zgłębiać, kto pisze jego wątki.” (str.528)

Dalsze losy rodziny Degnelly począwszy od roku 1938 do zakończenia wojny. W całych Niemczech narasta fala prześladowań Żydów. Niszczono i palono wszystko co żydowskie, aresztowano wielu Żydów. Obraz wojny postrzegany oczami niemieckich cywilów. Młodzi chłopcy omamieni propagandą Hitlera nie mogli się doczekać udziału w prawdziwych działaniach wojennych, lecz kiedy znaleźli się w ogniu walki szybko weryfikowali swoje poglądy. Poznajemy losy bohaterów powieści zmuszonych do wzięcia czynnego udziału w wojnie. Ojcowie walczyli w I Wojnie Światowej, synowie w II. Jedni w walce o swoje przetrwanie wygrywali, inni przegrywali.

Felicja stała się jedyną właścicielką fabryki odzieży, kiedy jej partner udziałowy Żyd opuścił Niemcy. Z jednej strony współpracowała z nazistami, z drugiej strony współpracowała z ruchem oporu. Była osobą dla której najważniejsza była praca. Przedkładała ją nad rodzinę, dlatego jej relacje z córkami były fatalne. Miała silną osobowość. Potrafiła podnieść się po upadku i zaczynać wszystko od nowa. Lecz kiedy komuś z rodziny coś zagrażało robiła wszystko by zażegnać niebezpieczeństwo. Nie miała nikogo z kim mogłaby dzielić troski, smutki i radości dnia codziennego.

W życiu Felicji nadal byli dwaj mężczyźni, którzy przychodzili i odchodzili. Jeden przychodził po pomoc, drugi z pomocą. Kochała idealistycznie jednego, nie zdając sobie sprawy z prawdziwej miłości do drugiego.

Klęska armii niemieckiej pod Moskwą, później pod Stalingradem, tragiczna sytuacja gospodarcza doprowadziły do tego , że coraz więcej Niemców zrozumiało, że szczęście pierwszych lat wojny się odwróciło. Wielu Niemców nienawidziło Hitlera i jego polityki. Podczas bombardowania Niemiec wielu straciło swoje majątki, dach nad głową, a często także życie.

Wojna zbliżała się do końca, a z nią Rosjanie budzący grozę swoimi czynami. Niemcy z Prus Wschodnich otrzymali zakaz opuszczania swoich domów, lecz potworności wyrządzane przez Rosjan nie pozostawiały im wyboru. Mimo iż były to ostanie podrygi państwa niemieckiego, Hitler i władza nie dopuszczały myśli o poddaniu się. Potem przyszedł czas na odbudowę zniszczeń. Nie było sensu wybiegać w przyszłość, żyło się dniem codziennym.

Należy też wspomnieć o rodzinnym majątku bohaterów w Lulinnie, gdzie kolejne pokolenia bohaterów odnajdywały spokój, ukojenie i oddech od życia w wojennej rzeczywistości. Tutaj wszelkie problemy i troski znikały.

Trzymająca w napięciu lektura obrazująca okrucieństwa i następstwa wojny. Ludzkie tragedie i straty. Ból i żałobę. Życie w ciągłym strachu. Bohaterowie pod wpływem przeżytych doświadczeń i pokłosia wojny zmienili się, dojrzeli, zweryfikowali swoje poglądy i priorytety. Przeżywali żałobę po stracie bliskich, a traumatyczne przeżycia wycisnęły piętno na ich psychice.

„ Człowiekowi zawsze się wydaje, że ma dosyć czasu, aby uporządkować swoje sprawy, ale nagle okazuje się, że wszystko minęło i że straciło się tyle ważnych chwil.” (str.82)

Dobrze się czyta, dużo się tu dzieje, masę różnych postaci ( które momentami nie mogłam rozróżnić :) ale dawno nie czytałam powieści z taką ilością niesympatycznych osób, zwłaszcza kobiet! Żadnej nie udało mi się polubić, a pokazywanie wojny przez pryzmat trudów i nieszczęść Niemców zupełnie do mnie nie przemawia.

✨️ 𝔻𝕣𝕦𝕘𝕚 𝕥𝕠𝕞 𝕤𝕒𝕘𝕚 𝕙𝕚𝕤𝕥𝕠𝕣𝕪𝕔𝕫𝕟𝕖𝕛 rozpoczyna swój bieg, prawie w tym samym miejscu, w którym zakończyła się historia Czasu Burz. Stajemy zatem w przededniu drugiej wojny światowej.
Zmiana jest taka, że większość zdarzeń obserwujemy z perspektywy 𝓑𝓮𝓵𝓵𝓮, córki Felicji.
Link nie zapomina o starych bohaterach, po prostu przesuwa akcent na kolejne pokolenie.

✨️ 𝓑𝓮𝓵𝓵𝓮 jest nieodrodną córką swojej matki. Zimna i wyrachowana. O stalowych oczach, w których nie ma cienia uczuć. Kobieta dosyć bezwzględnie traktuje swoich mężczyzn, a dziecko jest dla niej tylko małym dodatkiem, nie do końca pasującym do wygodnego życia. Umieszcza je zatem u babci, żeby sama mogła korzystać z młodości i życia...
Wojenna zawierucha kolejny raz przetestowała siłę rodzinnych relacji. Kobiety z Lulinna może są bezwzględne dla obcych, ale gdy czują zagrożenie dla swojego gniazda - bronią go nie bacząc na nic. Jednak ta wojna wyryła w naszych bohaterach jeszcze głębsze ślady, niż poprzednia. Czy uda im się utrzymać razem? Czy 𝓑𝓮𝓵𝓵𝓮 będzie tak silna jak Felicja? To musicie sprawdzić sami 😉

Przede mną ostatni tom. Powinien przypaść na spokojniejszy okres w historii. Jestem bardzo ciekawa kontynuacji historii, przynajmniej tej części rodziny, której udało się przetrwać.

✨️ 𝓑𝓮𝓵𝓵𝓮 jest...

• Przeczytane 2021