Atlas rekordów świata

Okładka książki Atlas rekordów świata Ben Handicott, Emily Hawkins, Lucy Letherland
Okładka książki Atlas rekordów świata
Ben HandicottEmily Hawkins Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2022-05-18
2022-05-18
Anna Studniarek-Więch

Okładka książki Historia naturalna stworzeń magicznych Emily Hawkins, Jessica Roux
Historia natur... Emily Hawkins, Jess...
Okładka książki Historia naturalna syren Emily Hawkins, Jessica Roux
Historia natur... Emily Hawkins, Jess...

Okładka książki Gęby, dzioby i nochale Maria Bulikowska, Mikołaj Golachowski
Gęby, dzioby i... Maria Bulikowska, M...
Okładka książki Tak bardzo czekam, żeby cię przytulić Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Tak bardzo cze... Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Miejsce na skale Jol Temple, Kate Temple
Miejsce na skale Jol Temple, Kate Te...
Okładka książki Sprzedawca Szczęścia Davide Cali, Marco Somá
Sprzedawca Szc... Davide Cali, Marco ...

2049

Książka "Atlas rekordów świata" Emily Hawkins, Bena Handicotta oraz Lucy Letherland to istne arcydzieło dla przedszkolaków i dzieci z młodszych roczników edukacji wczesnoszkolnej.
Książka w dużym formacie, z pięknymi ilustracjami, małą ilością tekstu i mnóstwem ciekawostek zabierają nas do świata rekordów rozlokowanych na wszystkich kontynentach.
Przyznam szczerze, że o większości nie słyszałam. Z przyjemnością pochłaniałam książkę z przedszkolakami.
W książce znajdziemy informacje o:
- najdłuższej burzy,
- niebezpiecznej istocie,
- najzimniejszym miejscu,
- najszybszym ptaku,
- największym wodospadzie,
- największym zbiorze ludzkich kości,
- niebezpiecznym drzewie,
- najdłuższej linii kolejowej,
oraz wiele innych.
Serdecznie polecam.

Przyznam szczerze, że o...

Więcej recenzji na https://geek-woman.blogspot.com/

Książki o różnych rekordach wywołują u mnie zazwyczaj mieszane uczucia. Z jednej strony, nowy rekord oznacza jakiś rozwój, kolejny szczebel możliwości, ale z drugiej często te rekordy są dziwaczne. Jednak Atlas rekordów świata od początku wzbudzał we mnie wyłącznie entuzjazm.

Książka Emily Hawkins wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, jest kolejną pozycją z cyklu atlasów (wcześniej były Atlas przygód dinozaurów oraz Atlas oceanicznych przygód). Duży format nie jest może zbyt poręczny, ale sprawdza się doskonale w przypadku dużych, zawierających sporo szczegółów, ilustracji. A te są bardzo ciekawe. Mam wrażenie, że z książki na książkę warsztat ilustratorski Lucy Letherland jest coraz lepszy.

Podróż przez cudowny świat

Książka to w zasadzie podróż dookoła świata przez różne kontynenty. Odwiedzając różne miejsca można dowiedzieć się m.in. jaka jest najgłębsza rzeka na świecie, największy wodospad, które zwierzę nurkuje najgłębiej, gdzie znajduje się największy na świecie zbiór kości itd. Atlas rekordów świata to podróż przez świat zwierząt, cudów natury, ale również ludzkiej pomysłowości i… wytrzymałości.

Co bardzo mi się spodobało to małe ramki znajdujące się przy poruszanych tematach z kolejnymi ciekawostkami, np. przekrojem wulkanu czy cyklem życiowym świetlika nowozelandzkiego. Dzięki temu dzieci mają okazję poznać różne aspekty nauk przyrodniczych.

Na końcu książki znajdują się rysunki, które zostały ukryte w książce, więc oglądanie można urozmaicić zabawą.

Szybciej, wyżej, mocniej

Atlas rekordów świata to naprawdę interesująca pozycja nie tylko dla młodszych czytelników. Bardzo lubię tego typu książki, bo mogę również poszerzyć własną wiedzę, są też pomocne przy wyjaśnianiu różnych naukowych zawiłości dzieciom. Takie książki są niezwykle cenne, ponieważ pokazują również różnorodność, złożoność i niezwykłość naszego świata.

Więcej recenzji na https://geek-woman.blogspot.com/

Książka Emily Hawkins wydana przez...

Moje dziecko poza "fazą na bycie naj" - najszybszym, najsilniejszym, najlepszym itd, przeżywa obecnie fascynację wszystkim co jest "naj". Największy wulkan, najwyższa góra, najgroźniejsze zwierzę, najtwardszy kamień itd. Nie mogło zatem zabraknąć u nas Atlasu Rekordów Świata czyli zbioru największych, najgroźniejszych, najszybszych, najdłuższych, najgorętszych, najtwardszych i najwyższych rzeczy na świecie.

Ten Atlas to fascynująca podróż poprzez kontynenty, gdzie młody czytelnik będzie odkrywał rekordy świata, poznając nie tylko najbardziej niewiarygodne miejsca czy niesamowite stworzenia, ale także cuda stworzone przez dzieło rąk ludzkich.

Wyprawa zaczyna się w Afryce, gdzie można wziąć udział w największym wyścigu rowerowym na świecie, poznać największego przedstawiciela naczelnych, czy przeżyć najbardziej ekstremalny bieg wytrzymałościowy. W Europie dominują cuda, które stworzyli ludzie, na przykład największy na świecie zbiór ludzkich kości, najdłuższy podmorski tunel, najwyższy kościół czy najmniejsze państwo świata. Azja i Bliski Wschód obfitują w wiele niesamowitych rekordów - poza najwyższą górą świata znajdziecie tu także m. in. najdłuższego jadowitego węża, najbardziej śmierdzącą roślinę czy najdłuższą linię kolejową. A czy wiecie, że w Australii powstał najdłuższy 42-metrowy rower? A w Nowej Zelandii obejrzeć najbardziej widowiskową jaskinię świetlików? Nie mniej fascynujące są obie Ameryki. To tam m. in. można podziwiać najwyższe drzewo na świecie, czy wziąć udział w największym na świecie festiwalu jazzowym, a także podziwiać niekończącą się burzę nad jeziorem Maracaibo, albo wstrzymać oddech przy najbardziej śmierdzącym ptaku 😉. Odwiedzimy także Antarktydę, która jest nie tylko najzimniejszym kontynentem, ale skrywa także kilka innych rekordów. Jakich? Zajrzyjcie do książki, aby się przekonać.

Ten przepięknie zilustrowany, w ogromnym formacie Atlas to prawdziwa perełka, która nie tylko rozpali iskrę wyobraźni, ale także zaspokoi głód wiedzy i wspaniale utrwali wiedzę o kontynentach, a może nawet zainspiruje do bicia własnych rekordów.

Ta książka to prawdziwa uczta dla koneserów ❤️

"Atlas rekordów świata" to jak wskazuje podtytuł "Zbiór największych, najgłośniejszych, najszybszych, najdłuższych, najgorętszych, najtwardszych i najwyższych rzeczy na świecie!".

Ale jak usystematyzować te wszytkie rekordy? To proste! Na mapie! Ten ogrom wiedzy wszelkiej został podzielony zgodnie z obszarem występowania, na kontynenty i dokładnie umiejscowiony na mapie. Dzięki temu książkę czyta się bardzo wygodnie i z zaciekawieniem.

Zidentyfikowanie obszaru występowania danego zjawiska pomaga je sobie wyobrazić i skatalogować w głowie. Równie pomocne są piękne ilustracje obrazujące poruszane tematy.

Czego dowiemy się z książki?
👉 Gdzie jest najgorętsze miejsce na Ziemi i czym się charakteryzuje?
👉 Jaki jest największy wodospad na świecie?
👉 Gdzie znajduje się największy zbiór ludzkich kości?
👉 Jak wygląda największe podziemne miasto?
👉 Jaka jest najdłuższa na świecie linia kolejowa?
👉 Jaki jest najszybszy ptak na świecie?
👉 Które drzewo jest najbardziej niebezpieczne i dlaczego?
👉 Gdzie znajduje najzimniejsze miejsce na świcie?
👉 Jak nazywa się najgłośniejsze zwierzę?

Jak widzicie, książka nie skupia się wokół jednego tematu, stanowi zbiór wszystkich NAJ i jestem pewna, że wiele z nich nawet nie przyszłoby Wam do głowy. Ten wielki almanach to perełka dla głodnych wiedzy i ciekawskich dzieciaków (i dorosłych).

Bardzo polecam!

Ta książka to prawdziwa uczta dla koneserów ❤️

Zwykle książki i ich serie kojarzą się z autorami tekstów, a nie grafikami czy rysownikami. W przypadku serii atlasów wydawanych przez Naszą Księgarnię jest jednak inaczej. Tu na plan pierwszy wysuwa się Lucy Letherland, czyli świetna ilustratorka, dzięki której cztery publikacje są takie same pod kątem sposobu rysowania i doboru kolorów, ale też organizacji całości i naprawdę bardzo dużym formatem. Mamy tu mapy, podziały na kontynenty, pokazanie konkretnych regionów, przybliżenie warunków, w jakich żyły, a wszystko to z wielkimi, barwnymi ilustracjami, obok których trudno przejść obojętnie. Całość naprawdę bardzo skutecznie przyciąga dziecięcy wzrok. „Seria” tworzona jest przez dwie osoby Emily Hawkins i Lucy Letherland. Każdy tom konsultowano ze specjalistą z określone dziedziny. Autorka znana jest w Polsce z takich publikacji jak: „Historia naturalna wróżek”, „Magiczne stwory i mityczne bestie”, „Podróż ekspresem odkrywcy” oraz „Ciało człowieka. Trójwymiarowa podróż po ludzkim organizmie”

W 2017 trafił do nas „Atlas przygód zwierząt. Ciekawostki ze świata przyrody, wielkie migracje i inne niezwykłe zachowania zwierząt” Racheli Williams i Emily Hawkins wzbogacony w ilustracje Lucy Letherland. Czerwona, solidna okładka z bogactwem różnorodnych zwierząt stała się pierwszą tego typu publikacją. Po otwarciu książki naszym oczom ukazuje się rój kolorowych ptaków, a dalej zobaczymy mapę świata z rozmieszczeniem niektórych zwierząt. Znajdą się na niej najbardziej typowe dla danego kontynentu zwierzęta. Następnie trafimy na typowy spis treści, w którym książkę podzielono na siedem głównych rozdziałów: Afryka, Europa, Azja i Bliski Wschód, Australia i Oceania, Ameryka Północna, Ameryka Środkowa i Południowa, Antarktyda. Na końcu książki tradycyjnie znajduje się indeks, a tuż przed nim strona z zadaniem polegającym na wyszukiwaniu na mapie miejsc, w których żyją zwierzęta. Całość kończy ławica ryb.
Dwa lata później ukazał się „Atlas przygód dinozaurów” powstały przy współpracy z Emily Hawkins. Tym razem po otwarciu książki (po wewnętrznej stronie okładki) naszym oczom ukazuje się stado dinozaurów, a dalej zobaczymy mapę świata z rozmieszczeniem najważniejszych i najlepiej znanych gatunków. Znajdą się na niej najbardziej typowe dla danego kontynentu dinozaury. Następnie trafimy na typowy spis treści, w którym książkę podzielono na siedem głównych rozdziałów: Afryka, Europa, Azja i Bliski Wschód, Australia i Oceania, Ameryka Północna, Ameryka Środkowa i Południowa, Antarktyda. We wprowadzeniu możemy przyjrzeć się trzydziestu jeden dinozaurom oraz dowiedzieć o zmianie wyglądu skorupy ziemskiej. Następnie każdy rozdział wprowadza nas w warunki, w jakich żyły prehistoryczni bohaterzy, a na końcu książki tradycyjnie znajduje się indeks. Całość kończy ławica ryb na tylnej wewnętrznej okładce.
Rok później w ręce czytelników trafia „Atlas cudów świata powstały przy współpracy z Bene Handicottem. Publikacja pozwala nam poznać różnorodne budowle, kultury, ciekawostki historyczne. Publikację otwiera mapa świata z rozrysowanymi rzeczami, które zobaczymy. Każdą grupę miejsc poprzedza mapa kontynentu z oznaczeniem miejsc, do których trafimy. W książce zawarto 31 głównych cudów, ale pojawiają się też wzmianki o innych ciekawych zakątkach, roślinach i zwierzętach, a także sposobach spędzania tam wolnego czasu. Poznajemy najpopularniejsze zabytki, ciekawostki architektoniczne, ale nie zabraknie też atrakcji naturalnych, stworzonych przez przyrodę. Po upłynięciu kolejnego roku przepadamy w czasie zgłębiania tajników podsuwanych przez Emily Hawkins i Lucy Letherland w "Atlasie oceanicznych przygód", który pozwala nam na podróż po morskich głębinach i wybrzeżach, pomaga poznać bardzo różnorodne zwierzęta i ich tajemnicze zachowania. Jak w każdej publikacji z tej serii lekturę otwiera mapa świata z rozrysowanym usytuowaniem zwierząt i wskazaniem miejsc, w które się udamy. Poza nazwali oceanów mamy też nazwy kontynentów. Mała ilość wiadomości, uproszczone mapy pozwalają na lepsze rozeznanie w obszarze, z którym mamy do czynienia. We wstępie dowiemy się jak niesamowicie wiele miejsca na Ziemi zajmują oceany. Każdemu oceanowi poświęcono od kilku do kilkunastu stron. Poszczególne części otwierają rozkładówki pokazujące usytuowanie zwierząt na mapie, rozmieszczenie krajów oraz położenie na globie. Znajdziemy tu podstawowe informacje i nazwy zwierząt, z którymi na kolejnych stronach udamy się w podróż po głębinach. Każdy rozdział poświęcony jest innemu stworzeniu. Na mapie zobaczymy obszar, na którym można je spotkać, ilustracje pokażą różnorodne zachowania, ciekawostki poszerzają wiedzę, a niedługie notki zachęcają do zdobycia podstawowych informacji o nich. Do tego na stronie znajdziemy budowę ciała poznanego zwierzęcia. W podróż udamy się zaczynając od Oceanu Spokojnego, którego powierzchnia jest większa niż wszystkich lądów na naszej planecie! Każda z rozkładówek to wielka przygoda i takie też ma tytuły, np. „Powietrzne akrobacje z delfinami długoszczękimi”. Poznajemy zwyczaje zwierząt, różnorodne symbiozy, sposoby na przetrwanie, różnorodne metody obrony przed drapieżnikami. Poznamy w jaki sposób morskie zwierzęta przystosowały się do życia w określonym środowisku. Zobaczymy, że to, co dla jednych jest schronieniem dla innych może być śmiertelnym niebezpieczeństwem. Zajrzymy do Rowu Mariańskiego. W każdej rozkładówce poznajemy kolejne wycinki z życia oceanicznego, w którym prym wiedzie inne zwierzę. Uświadomimy sobie jak życie jednych istot wpływa na inne, jak bardzo łączy je zdobywanie jedzenia, rozmnażanie i dbanie o higienę.
Tym razem Lucy Letherland przy współpracy z Benem Handicottem i Emily Hawkins zabiera nas do świata rekordów. Jak możemy dowiedzieć się z podtytułu jest to zbiór największych, najgroźniejszych, najszybszych, najdłuższych, najgorętszych, najtwardszych i najwyższych rzeczy na świecie. Na początku tradycyjnie mamy rozkładówkę pełną różności. Tym razem są to różnorodne gatunki zwierząt. Dalej znajdziemy mapę świata z zaznaczonymi ważniejszymi rekordami, które zobaczymy. Następnie przechodzimy do spisu treści pozwalającego szybko wyszukać informacje lub kontynenty, które w danym momencie nas interesują. Każdą większą część otwiera mapa kontynentu z rysunkami rzeczy, którym będziemy się przyglądać oraz krótką informacją wprowadzającą. Wśród wielu ciekawostek dowiemy się, kiedy i gdzie można pływać tuż przy wodospadzie, w jakim miejscu można zobaczyć wulkan, gdzie w słoneczne dni ciągle widoczne są tęcze, widzimy najbardziej ekstremalny bieg (przez pustynię). Są tu też spływy kajakowe, jeździectwo, ale też katakumby, najbardziej zadziwiające budowle i wiele, wiele ciekawostek na temat rzeczy, które wyróżniają się spośród innych.
Podobnie jak w innych atlasach spotykamy się tu z bezpośrednim zwracaniem się do czytelników, dzięki czemu odnosi się wrażenie nawiązania relacji, pewnego rodzaju koleżeństwa, w którym autor zachęca do działania, zwiedzania, przyglądania się światu oraz wyszukiwaniu detali.
Dzięki tym lekturom młodzi czytelnicy zdobędą solidną dawkę wiedzy o świecie. Będą mogli nauczyć się zarówno nazw kontynentów, oceanów i mórz, ale też poznają wiele państw. Będzie to doskonały wstęp do studiowania map fizycznych, wyszukiwania ciekawostek na temat regionów, które będą poznawać.
Piękne realistyczne, tętniące życiem ilustracje doskonale przyciągają wzrok młodych czytelników. Dzięki temu dzieciom łatwiej skupić się na czytaniu oraz przyswajaniu informacji. Przemawiające do wyobraźni sceny z życia zwierząt zapadają w pamięć. Bardzo duży format, solidna okładka, doskonale zszyte strony sprawią, że mali miłośnicy zwierząt chętnie sięgają po książkę i zatapiają się w jej lekturze.
Książki doskonale sprawdzą się jako lektura dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Niewielka ilość tekstu skutecznie zachęci do czytania, a interesujące ciekawostki sprawią, że dzieci będą chciały lepiej poznać różne aspekty przyrody i kultury. Atlasy doskonale sprawdzą się jako materiał do ćwiczenia samodzielnych wypowiedzi i może być doskonałym uzupełnieniem nauczania nie tylko przyrody, ale i języka ojczystego. Bogate w akcję ilustracje zachęcają do opowiadania, co robią poszczególne zwierzęta lub ludzie. Książki będzie też doskonałym wstępem do pracy z atlasem geograficznym, wchodzeniem w świat historii, geologii i kultury. Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak wiele dziedzin ma ze sobą wiele wspólnego. Zdecydowanie polecam.

• Popularnonaukowe
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
  • Może kiedyś
  • Elitki
  • Dla starszaka

Dodaj cytat z książki Atlas rekordów świata