Książka Roku 2018

Gęby dzioby i nochale

Wydawnictwo: Babaryba
Milena

a książka to prawdziwa bomba edukacyjna! Pełna fascynujących ciekawostek, anegdot i faktów z życia zwierząt. Kontynuacja entuzjastycznie przyjętych „Pup, ogonków i kuperków”. Czy istnieje stworzenie z zębami nie tylko w paszczy, ale i na całej skórze? Do kogo należy najbrzydsza, a do kogo największa gęba na świecie? Które ze zwierząt ma rękę na czole, a które najbardziej...

Czy istnieje stworzenie z zębami nie tylko w paszczy, ale i na całej skórze?
Do kogo należy najbrzydsza, a do kogo największa gęba na świecie?
Które ze zwierząt ma rękę na czole, a które najbardziej nadąsaną minę?
I kto jest największym twardzielem na Ziemi?

Znajdziecie tu ponad trzydzieści opowieści o gębach, dziobach i nochalach... bo zwierzęta nie tylko kończą się, ale i zaczynają niezwykle intrygująco!

źródło opisu: http://babaryba.shoparena.pl/pl/p/GEBY-DZIOBY-i-NO...(?)

źródło okładki: http://babaryba.shoparena.pl/pl/p/GEBY-DZIOBY-i-NO...»

Qulturasłowa | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego właśnie tak, a nie inaczej jesteśmy skonstruowani? Czemu człowiek z jednej strony ma pupę, z drugiej buzię? Czemu inne zwierzęta mają dzioby, jeszcze inne trąby? Do czego one wszystkie służą i dlaczego dokładnie tak są zbudowane?
Na te wszystkie pytania odpowiedzi możemy szukać w niezwykłej książce „Gęby, dzioby i nochale”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Babaryba. Pozycja ta, autorstwa Mikołaja Golachowskiego i Mroux, to niejako kontynuacja lektury o wielce wymownej nazwie „Pupy, ogonki i kuperki”. Obie części kryją w sobie niezwykłe walory, przede wszystkim edukacyjne, rozbudzają ciekawość, sprzyjają dyskusji na temat fauny oraz budowy poszczególnych zwierząt, tych znanych, a także tych występujących niezwykle rzadko. Po książkę sięgnąć mogą już dzieci w wieku wczesnoszkolnym, nawet jeśli będą one potrzebowały wsparcia przy lekturze tekstu, to warto jak najwcześniej zaszczepić w nich pasję do nauki i otwartość na interesujące zjawiska...

Kasia | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 04 grudnia 2016

"Niektóre zwierzęta już za samą swoją nazwę zasługują na medal. Bo kto to słyszał, żeby nazywać się wychuchol?"
"Ptasi dziób to niby dość proste urządzenie: z czubkiem na jednym końcu i ptakiem na drugim."
Taka forma zachęca do przeczytania tej książki i dla dzieci i dla dorosłych.

Buba | 2018-06-12
Przeczytana: wrzesień 2016

Była już w Bajdocji książka-o-tym-co-z-tyłu, no to teraz książka o tym, co z przodu ;-)
Z przodu zwierzaków.
Z przodu na górze ;-p
A w ogóle to nie tylko o tym, bo przy okazji autor arcyciekawie pisze o całych zwierzakach ;-)
"Gęby, dzioby i nochale", tak jak "Pupy, ogonki i kuperki" napisał Mikołaj Golachowski.
I zrobił to fachowo, a przy okazji lekko i z humorem ;-)
A wydała Babaryba.

Wiecie, które zwierzę ma ryjek jak ssawka odkurzacza? Które ma klimatyzację w nosie?
Kto owija sobie język wokół głowy (pod skórą)? A czyj czuły ryj to urządzenie wydobywcze?
Zdawaliście sobie sprawę, że męskim słoniom morskim wyrasta trąba? Co prawda nie jest chwytna, jak
trąba słonia lądowego, ale służy jako tuba lub... tarcza ochronna.

Całą książka naszpikowana jest ciekawymi informacjami o zwierzętach, często takimi o których nigdzie
indziej nie przeczytacie (no, może w poważnej literaturze fachowej ;-)
Czy znacie zwierzę o nazwie wychuchol? Albo krytoryjec?
Na pewno zaintryguje Was...

Asia | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 31 lipca 2016

Równie przyjemne jak "Pupy, ogonki i kuperki". Polecałabym dla dzieciaków chodzących już do szkoły, bo takie maluchy to mogą trochę za słabo ogarnąć. Ale można też zawsze dziecku wybierać co łatwiejsze do przyswojenia ciekawostki. W książce poznamy m.in. Grumpy Żabę, krwiożercze panie komarzyce i romantycznych panów komarów, rybę, którą tylko ciśnienie trzyma w kupie, "wodne misie", które z misiami nie mają nic wspólnego. Dowiemy się też wielu ciekawych rzeczy. Dlaczego pingwiny mają białe brzuszki i czarne grzbiety? Kto może wyjąć swoją żuchwę z zawiasów? Jakim sposobem dzięcioły nie dostają wstrząsu mózgu? Kogo po malajsku nazywa się "człowiekiem z lasu"? Czy słoniki mają coś wspólnego ze słoniami? To i wiele innych. Mam nadzieję, że zachęciłam do lektury małych i dużych ;)

Katarzyna_Es | 2016-08-18

O!
Okazuje się, że można jednocześnie i śmisznie, i mądrze, i dla wszystkich.

A te żaby z gębą w podkówkę, to pokochałam sercem całem!

letka82 | 2017-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2017

Książka dziecięca czy naukowa?
Wg mnie i jedno i drugie. Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się jak interesujący jest początek zwierzęcia. Jest to kontynuacja serii o konstrukcji zwierząt. Jeśli czytaliście "Pupy ogonki i kuperki" to koniecznie sięgnijcie po "Gęby dzioby i nochale". Autor pokazuje nam jak ciekawie zbudowane są zwierzęte te duże i te małe. Jeśli chcecie wiedzieć po co dokładnie słoniowi trąba i czy służy ona do picia albo jeśli twierdzicie, że wampiry nie istnieją to musicie zerknąć do tej pozycji.
Wraz z moją córką (5) spędziłyśmy przemiłe popołudnie śledząć rysunki Mroux i czytając te wszystkie naukowe informacje. Dzięki prostemu językowi dzieci są w stanie zrozumieć i zapamiątać jak zbudowane są paszcze, pyski, otwory gębowe, buzie. Autor opowiada o zwierzętach występujących w naszym kraju (dzięcioł) ale też zabiera nas w podróż na inne kontynenty. Polecam, bo czytanie dziecku jest najlepszą inwestycją.
Książka czytana w ramach akcji...

NNN | 2019-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2019