Zbrodnie niewyjaśnione

Empik Go
2022-04-11
2022-04-11

Na półkach: , , , , , ,

Reportaż o zbrodniach, które nigdy oficjalnie nie zostały rozwiązane. Janusz Szostak przybliża nam kulisy spraw, które wstrząsnęły opinią publiczną jak i tę mniej znane. Ciężko jest napisać że reportaż opierający się na prawdziwych tragediach jest "dobry", jednak zdecydowanie można docenić to jak dużo pracy autor włożył w powstanie tego audiobooka. Słuchając właśnie tego typu historii o osobach, których życia zostały nagle i w brutalny sposób przerwane ciężko nie odnieść wrażenia że zbrodnie takie jak morderstwo nie powinny podlegać przedawnieniu, trzydzieści lat to zdecydowanie za mało żeby pozwolić by po tym czasie sprawca lub sprawcy mogli spać spokojnie, trzydzieści lat to zdecydowanie za mało by rodziny ofiar mogły zapomnieć.

Ciekawie napisane historie zbrodni, które do dzisiaj nie zostały wyjaśnione, a niektóre z nich już nie mają na to szansy z powodu ich przedawnienia. Smutne, straszne ale prawdziwe.

Lubię takie reportaże. Chociaż wolałabym, żeby każda sprawa została wyjaśniona, bo każda z rodzin ofiar cierpi do dziś.

Jakkolwiek przyjemna może być książka o prawdziwych sprawach kryminalnych, które momentami mroziły krew w żyłach, było to nad wyraz interesujące słuchowisko. Bardzo dobrze zrobiony research na różne tematy, wyczerpane co do każdego szczegółu.
Niesamowicie mi się podobało, zdecydowanie zainteresowała mnie gatunkiem.

Niesamowicie mi się podobało, zdecydowanie zainteresowała mnie gatunkiem.

2049

Książka „Zbrodnie niewyjaśnione” Janusza Szostaka to świetny audiobook dla ludzi, którzy uwielbiają niewyjaśnione zbrodnie. Osobiście o wielu nie słyszałam. To zbiór reportaży wydanych po śmierci autora.
Reportaże dotyczą osiemnastu spraw, które do chwili obecnej nie zostały wyjaśnione.
-Sprawa z 1992 roku dotycząca Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej. Czy kiedyś prawda wyjdzie na jaw? Co stało się w willi w Aninie z byłym premierem?
-Sprawa z 1997 roku dotycząca Jerzego Frankowicza. Co stało się w Konstancinie?
-Sprawa z połowy lat osiemdziesiątych dotycząca zabójstwa arystokratki Ireny Brezy. Co stało się w okolicy Chełma?
-Sprawa napadów z końca lat pięćdziesiątych w Warszawie, które do dziś nie zostały wyjaśnione. Kto tak naprawdę ukrywa i tuszuje sprawę?
-Sprawa z 1987 roku w sprawie Magdy F. Do zabójstwa dziewczynki doszło w Kraśniku Fabrycznym.
-Sprawa zbrodni na plebani w Michalczewie w 1990 roku. Dlaczego zamordowano księdza Tadeusza Stokowskiego? Czy był niebezpieczny dla ustroju?
- Sprawa egzekucji Marka Papały z 1998 roku. Czy ta egzekucja generała będzie zbrodnią niewyjaśnioną?
-Sprawa pociętych oczu konwojentów w okolicy Olsztyna z 1999 roku. Jednym z nich był Mariusz Chrzanowski, młody mężczyzna, który miała przed sobą wielką przyszłość. Dwaj inni konwojenci to Janusz S. i Krzysztof D. Jak potwierdzili śledczy, to była fachowa robota. Czy te zbrodnie zostaną wyjaśnione?
-Sprawa zabójstwa dróżniczki Małgorzaty Żarnowskiej z 1999 roku. Dlaczego 25 latka otworzyła drzwi? Czy znała sprawcę?
- Sprawa z 1992 roku, gdzie odnaleziono na Saskiej Kępie zwłoki 87 letniej Teresy Rożkowskiej.
- Sprawa z 1995 roku, gdzie zamordowano 29 letnią recepcjonistkę w hotelu Oaza w Lublinie.
-Sprawa z 2011 roku, gdzie 13 letnia Iza Strzałkowska została zamordowana i zgwałcona.
-Sprawa Joasi Tomczyk z 1991 roku z województwa lubuskiego. Dlaczego nastolatka musiała zginąć? Dlaczego nie odnaleziono jeszcze sprawcy, pomimo dowodów biologicznych?
-Sprawa Krzysztofa Osucha z Warszawskiej Kępy Zawadowskiej z 2005 roku. Dlaczego zdolny naukowiec musiał zginąć? Jak mówiono, był urodzony do Nobla. Zajmował się spintroniką. Wierzył, że komputery mogą być szybsze od obecnych. Czy był niewygodnym świadkiem? A może wiedział za dużo? Czy działała jakaś konkurencja?
- Sprawa 33 letniej tłumaczki Małgorzaty Targowskiej - Grabińskiej z 1985 roku. Czy to zwykła pomyłka? Kim był mężczyzna z farbą?
- Sprawa aktora Leszka Kowalewskiego z 1990 roku. Znany z filmu Rejs, serialu Odbicie. Dlaczego zginął? Czy to porachunki o kobietę?
- Sprawa Patryka Palczyńskiego, 24 letniego marynarza z 2009 roku. Czy to perfekcyjne samobójstwo? Brak dowodów nie wnosi nic do sprawy. Czy był niewygodnym świadkiem?
-Sprawa Lucyny Kaczmarskiej z 2002 roku z Podgórza. Morderca nie zostawił śladów.
Zbrodnie dokonane na ludziach powinny być wyjaśnione, jednak czy kiedyś dowiemy się o nich więcej? Czy rodziny będą wiedziały co tak naprawdę się wydarzyło?
Serdecznie polecam książkę.

Osiemnaście niewyjaśnionych zbrodni, z których pewnie tylko nieliczne jeszcze mogą liczyć na jakieś zamknięcie. Osiemnaście dusz przemocą odebranych życiu, osiemnaście brutalnych, obrzydliwych mordów... Osiemnaście przerażających historii, ludzkich dramatów, nieudolności śledczych... I niektóre z ofiar i ich rodzin nigdy nie doczekają sprawiedliwości, bo nastąpiło przedawnienie karalności popełnionych czynów.

Ten zbiór reportaży - jako jedna z niewielu tego typu książek - był dla mnie jednocześnie wciągającą lekturą, jak i budzącym niejakie przerażenie punktem wyjścia do rozważań, jak to w dzisiejszym świecie, wobec tak daleko rozwiniętej techniki (kryminalistycznej),specjalistycznych narzędzi, jakimi dysponuje Policja i inne organy ścigania, jak możliwa jest ucieczka sprawiedliwości, popełnienie właściwie idealnej zbrodni. To nie do pomyślenia! I dlatego na myśl przychodzą różne teorie spiskowe - mniej lub bardziej nieprawdopodobne. I jedyną obawą, jaka narodziła się we mnie po tej lekturze, jest to, że nigdy nie poznamy zakończeń tych historii, rzeczywistych sprawców tych bestialskich mordów ani ich motywów.

I wiecie co? Pal licho odpowiedzialność karną! Ci zmarli naprawdę zasługują chociażby tylko na to, aby prawda wyszła na jaw.

Niesamowicie frustrująca treść. To gwałt na naszym poczuciu sprawiedliwości. Przyzwyczajeni przez książki i filmy, ze tam gdzie zbrodnia jest tez i kara. Niestety, w praktyce to nie zawsze tak działa.
Książka to zbiór kilkunastu reportaży o nierozwiązanych do dziś polskich sprawach kryminalnych. Niektóre z nich były bardzo medialne i głośne (np. Sprawa Jaroszewiczów),o innych nigdy nie słyszałam. Wszystkie łączy to, ze zarówno sprawcy jak i bardzo często nawet motywy nie zostały poznane.
Przesłuchałam w audiobooku, świetnie dobrany lektor.

"ZBRODNIE NIEWYJAŚNIONE" to bardzo dobry reportaż składający się z 18 rozdziałów. Każdy rozdział to inna historia. Szczegółowo opisane zbrodnie oraz śledztwa. Protokoły zeznań świadków. Większości spraw nie znałam więc słuchałam z ogromnym zainteresowaniem. Każda sprawa jest inna ale łączy je jedno - brak winnego.  I choć czas zatarł ślady tam nadal ktoś czeka na sprawiedliwość.

Wisienką na torcie jest lektor Jakub Kryształ.  Rewelacyjnie się wkomponował w cały mrok zbrodni.

Bardzo polecam,  jeśli jesteś fanem podcastu,  historii true crime to ten audiobook jest dla Ciebie :)

"Zbrodnie niewyjaśnione" to zbiór niesamowitych reportaży o zbrodniach, które do dnia dzisiejszego stanowią zagadkę dla organów ścigania.

Janusz Szostak dzieli się z nami kilkoma sprawami, którymi żyła cała Polska jak zabójstwo gen. Papały czy zabójstwo byłego premiera Jaroszewicza.

Mamy też kilka mniej medialnych ale tak samo ciekawych spraw, których do dnia dzisiejszego nie zostały wyjaśnione a sprawcy nie zostali ukarani.

Polecam
Za możliwość wysłuchania dziękuję @empikgo

,,Zbrodnie niewyjaśnione" to zbiór reportaży o niewyjaśnionych jak dotąd zbrodniach. Reportaże zostały wybrane przez Janusza Szostaka jeszcze przed śmiercią, a opowiedziane zostały już przez autorów związanych z magazynem kryminalnym "Reporter". Całość czyta lektor Jakub Kryształ. Premiera audiobooka miała miejsce 11 kwietnia 2022 roku w Empik Go.

Lubicie podcasty kryminalne, niewyjaśnione historie? Jeżeli tak to ten audiobook jest właśnie dla Was. Mnie czas z nim minął bardzo szybko, zdecydowanie za szybko. Całość składa się z 18 rozdziałów, jest to także 18 niewyjaśnionych do dzisiaj historii kryminalnych. Część z nich uległa już przedawnieniu więc sprawcy nie dosięgnie już wymiar sprawiedliwości, a część ma jeszcze okazję na swoje „szczęśliwe” zakończenie. Mówi się, że nie ma zbrodni doskonałej, że jak jest zbrodnia to musi być kara, ale jak widać nie zawsze tak się dzieje. Sprawy zawarte w audiobooku są różne. Są te bardziej znane jak i te, o których mogliście tak naprawdę nigdy nie słyszeć. Jedną z poruszanych spraw i zarazem jedną z tych głośniejszych jest niewyjaśnionego morderstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i Alicji Solskiej z 1 września 1992 roku. Powiem szczerze wcześniej nie miałam jakoś okazji słyszeć o tej sprawie. Tak naprawdę z wszystkich 18 historii znane mi były tylko trzy: sprawa Teresy Roszkowskiej, Patryka Palczyńskiego oraz generała Marka Papały. Większość spraw jest raczej z tych nieznanych więc może i dla Was będą nieznane. Jeżeli lubicie takie historie true crime to zdecydowanie polecam.

Janusz Szostak jako dziennikarz śledczy oraz pisarz jest autorem m.in. książki „Co się stało z Iwoną Wieczorek”, po którą w najbliższym czasie mam zamiar sięgnąć

Za możliwość wysłuchania audiobooka serdecznie dziękuję Empik Go.

Lubicie podcasty...

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2022
  • Empik Go
  • EmpikGo
  • True crime

Dodaj cytat z książki Zbrodnie niewyjaśnione