Korona Gór Polski. Szczyty poniżej 1000 m n.p.m.

Okładka książki Korona Gór Polski. Szczyty poniżej 1000 m n.p.m. Marek Marcinowski
Okładka książki Korona Gór Polski. Szczyty poniżej 1000 m n.p.m.
Marek Marcinowski Wydawnictwo: Anatta Seria: Podróże Julki i Krzysia literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Podróże Julki i Krzysia
Anatta
2022-05-20
2022-05-20
32 min.
góry beskidy Korona Gór Polski góry dla dzieci szczyty zdobywanie szczytów rozwój dziecka bajka o górach bajka góska

To pouczające historyjki, w których Julka i Krzyś oraz ich rodzice zabierają nas
na wycieczkę w góry. Główne szczyt górskie zwiedzamy między innymi korony Gór Polski m.in.szczyt Łysicy nad Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Dzieci odkrywają i poznają przyrodę. Poznają jej piękno i dostrzegają jej dobro, które wiąże się bezpośrednio
z obcowaniem ze zwierzętami. Rodzice stają się przewodnikami dla dzieci po świecie zwierząt i ich zachowaniach oraz uczą obcowania z nimi." Pamiętajcie, że w lesie jesteśmy tylko gośćmi. Jeśli zauważycie jakiekolwiek dzikie zwierzę, nie wykonujecie gwałtownych ruchów, tylko w ciszy powoli się wycofujcie. Jest to szczególnie ważne, gdybyśmy natknęli się na żmiję zygzakowatą czy większego drapieżnika. Nasza panika może spowodować,
że zwierzę poczuje się zagrożone i zaatakuje".
Kolejnym punktem były Góry Kaczawskie. Dzieci z kolejnym dniem wędrówki
i zwiedzania odczuwały ogromną satysfakcję, z tego co mogą odkryć. Rodzice zaszczepili w nich ciekawość i zamiłowanie do pieszych wędrówek podczas, których uczyli się
i poznawali tajniki przyrody. Kolejna wyprawa związana była
z wędrówką w Góry Bardzkie, czyli szczyt Kłodzka Góra.
Następnie zwiedzili Góry Wałbrzyskie, czyli szczyt Chełmiec, który był ich piątym zdobyciem szlaku górskiego. Młodzi niestrudzeni bohaterowie postanowili tym razem wybrać się w Góry Opawskie i dotarli na szczyt Biskupiej Kopy, z której mogli podziwiać widoki zapierające dech w piersiach.
Jesienią bohaterowie udali się na wyprawę na Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Podczas ferii zimowych postanowili zdobyć szczyt Czupel, najwyższy szczyt Beskidu Małego i najwyższy szczyt Gór Suchych zwany Waligórą. Trzecim szczytem zdobytym podczas ferii był Skalnik reprezentujący Rudawy Janowickie. Dzieci podczas tych wędrówek po szlakach górskich w zimie nauczyły się zasad bezpiecznego wędrowania w trudnych warunkach. Poznały zasadę, że lepiej odpuścić dany szczyt i zdobyć go kolejnego dnia, aby nie narażać swojego zdrowia.
Wiosną bohaterowie wybrali się w Góry Bystrzyckie, by zdobyć szczyt Jagodnej, który był dwunastym szczytem wędrówki młodych, niezłomnych zafascynowanych wędrówką po szczytach górskich, tak by podziwiać przyrodę i poznawać jej tajniki. Kolej na Góry Złote i szczyt Kowadło. Jesienią Julka została wystawiona na próbę, podczas wspinania na szczyt Lackowej, która jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego, jednak pokonała swoje lęki i obawy, dzięki pomocy rodziny, bo uwierzyła w swoje ja i przezwyciężyła strach.
Autor w tej książce zachęca do ruchu i dbania o swoje zdrowie. Jednocześnie zachęca do wspólnego spędzania czasu z dziećmi. To ma być apel o oderwanie nas,
jak i naszych dzieci od ekranów telefonów. To czas na zadbanie o kondycję fizyczną naszego organizmu. Główne motywy w opowiadaniach autora to rodzina i docenienie wartości takich, jak miłość, szacunek, wzajemność. W jego książkach zwraca uwagę, aby dostrzec to, co jest najważniejsze w życiu, czyli rodzina, dom oraz wspólne relacje. Stara się skierować uwagę na te wartości, które w obecnym świecie są pomijane i spychane
na dalszy plan. W naszym współczesnym świecie zatracamy się w pogoni za pracą
i zdobyciem, jak największej liczby pieniędzy kosztem rodziny. Mamy potrzebę posiadać jak najwięcej nieważne, jakim kosztem. Przez tę całą pogoń zapominamy o najbliższych, niszczymy relację i nie dostrzegamy piękna przyrody.Cenię autora za to, że porusza współczesne problemy i pisze o rzeczywistych sprawach w jak najbardziej prosty
i zrozumiały sposób.
Kamilla Kalinowska

z obcowaniem ze zwierzętami. Rodzice...

Dzieci również mogą a nawet i powinny zdobywać góry i poznawać ciekawe miejsca. Książka "Podróże Julki i Krzysia Korona Gór Polski" jest napisana prostym językiem a opisane są przygody głównych bohaterów, którzy wraz z rodzicami zdobywają szczyty należące do KGP do 1000m n.p.m. Na końcu książki znajdziemy zasady górskich wędrówek oraz quiz.

Dzisiaj u mnie trochę inaczej. Dzisiaj książki dla dzieci w wieku 6-10 lat. Podróże Julki i Krzysia to do tej pory dwie części: Korona Gór Polski (szczyty poniżej 1000 m n.p.m.) oraz Zamki Polski Południowej. Ptaszki ćwierkały, że autor pracuje nad kolejną częścią, coś mi się wydaje, że będzie o Zamkach Polski środkowej lub północnej 😉
Książki opowiadają o rodzeństwie, które wraz z rodzicami zwiedza Polskę. Każda strona to kolejny zamek lub kolejna góra, do tego mamy ciekawe ilustracje. Informacje o zwiedzanych obiektach są dostosowane do wieku dzieci, nie są przeładowane szczegółami, których dzieci i tak nie zapamiętają. Można jednak czegoś sie dowiedzieć, troszkę posmakować i nabrać ochoty na osobiste odwiedzenie opisywanych miejsc. Do tego każda Książka ma na ostatniej stronie specjalne miejsce, w którym można zbierać pieczątki na pamiątkę i dowód zdobycia góry lub zamku. Pomaga to rozbudzić w dzieciach ciekawość świata i zachęcić całe rodziny do aktywnego spędzania czasu.
Opisywane przygody są na tyle krótkie, że dzieci mogą ćwiczyć samodzielne czytanie i nie męczą się przy tym za bardzo 😉
Na końcu książek znajdziemy też quiz, odpowiedzi na pytania znajdziemy czytając o przygodach Julki i Krzysia np. Jaką figurkę pozostawili po sobie Celtowie na Ślęży? Z jakim zamkiem związana jest Błekitna Dama? Halo dorośli! Wy wiecie? Ja już tak, bo przeczytałam książki z córką 😁 Do tego znajdują się tam też pomysły na kreatywne spędzanie czasu razem z dziećmi. Można wykonywać zadania np. Ulep z plasteliny basztę, a następnie otocz ją murem. Który zamek najbardziej przypomina twoja praca?
Teraz już nie pozostaje nic innego, jak tylko wsiąść w auto i w drogę 😉

Książki opowiadają o rodzeństwie,...

Dziś pojawia się u mnie recenzja troszkę innej książki, a mianowicie lektury przeznaczonej dla dzieci, choć nie tylko. Dorośli myślę, że też uszczkną z niej trochę nowych informacji. Książka autora, to kolejna ciekawa historia dotycząca bohaterów: Julki i Krzysia. Tym razem dzieci przeżywają swoje przygody w górach. Razem ze swoimi rodzicami będą przemierzać szlaki i zdobywać kolejne szczyty, które są zaliczane do Korony Gór Polski. Ich perypetie zapewne niejedno dziecko będzie mocno przeżywać, gdyż towarzyszą dzieciom różne ciekawe sytuacje.

Autor po raz kolejny serwuje tym mniejszym i tym większym fajną lekturę, która nie tylko sprawia przyjemność podczas jej poznawania, lecz także edukuje. Książka ma ładne ilustracje, a także guiz, dzięki któremu można sprawdzić swoją wiedzę. Posiada także mapkę, porady odnoszące się do górskich wędrówek i możliwość wpisania daty zdobycia przez czytelnika danego szczytu.

Zarówno ja, jak i moi synowie bardzo lubimy książki autora, więc z przyjemnością przeczytaliśmy kolejną pozycję od pana Marka. Jeśli szukacie dla dzieci książki nie tylko ładnej, ale też takiej w której kryje się część edukująca, to szczerze wam polecam książeczki od autora.

"Korona Gór Polskich-szczyty po niżej 1000 m n.p.m." pozwala odkrywać dzieciom nowe miejsca w Polsce. Opowieści uczą, jak powinno zachować się w takich miejscach, zanim wybierzemy się na wyprawę. Na końcu książki są pytanie, które u nas sprawiły dużo uśmiechu. Czytając o miejscu, które zwiedziłam, sprawiły, że wspomnienia wróciły, jak bumerang. Chętnie sama wybrałabym się na taką wyprawę.

Korona gór Polski to kolejne przygody dzieci Julki i Krzysia które mogliśmy poznać. Książka łączy w sobie przewodnik po górach z mnóstwem informacji o przyrodzie i sposobach zachowania się w górach. Mówi troszkę między wierszami o sposobach radzenia sobie z rozczarowaniami.
Książka jest w twardej oprawie co czyni ją trwałą, bardzo kolorowa a jednocześnie obrazki są proste dzięki czemu dzieci nie .otrzymują zbyt wielu bodźców. Zakończona jest zadaniami i quizami.

Kolejna książki z serii "Podróże Julki i Krzysia" idealna dla najmłodszych. Z książki dowiemy się wielu ciekawostek na temat fauny, flory, różnych miejsc. Pozycja została także ślicznie wydana, przez co dziecko będzie jeszcze bardziej zainteresowane tym co czyta. Z tyłu książki znajdziemy miejsce gdzie możemy wklejać nasze zdjęcia z poszczególnych szczytów. Polecam. ❤

Sięgając po ten specyficzny przewodnik wiedziałam, że będzie to coś niezwykłego. Nie mam żadnych wątpliwości, że stanowić on będzie zachętę do samodzielnego sprawdzenia czy można i w jakim czasie się da zdobyć wszystkie szczyty polskich gór, ale tych niższych - do 1000 m. npm.
Przygody Julki i Krzysia - nie dość, że ciekawe to jeszcze stanowią fantastyczną podpowiedź dla rodziców i bliskich, nawet o niezbyt pewnej kondycji fizycznej, na zdobycie, poznanie i zobaczenie tych miejsc, które, zupełnie niesłusznie, czasem są pomijane na geograficznej mapie Polski.
Jestem pod wrażeniem pomysłu Autora dla całej serii przeżyć Julki i Krzysia. Mam nadzieję, że uda się zachęcić i przekonać małych i dużych podróżników do zwiedzania takich zakątków naszego kraju, które okażą się fascynujące i warte zobaczenia.
Polecam z całego serca.

Cała opinia na blogu Ewelina-czyt.blogspot.com

"Korona Gór Polski. Szczyty poniżej 1000 m n. p.m." to druga książka cyklu dla dzieci "Podróże Julki i Krzysia". W części pierwszej zwiedzaliśmy zamki Polski południowej, a recenzję tej części znajdziecie TUTAJ.
Dziś przyszła kolej na kolejną przygodę w towarzystwie tych uroczych dzieciaków i ich rodziców... Tym razem poznamy kilka szczytów tworzące Koronę Gór Polski (jest to 28 najwyższych szczytów we wszystkich dwudziestu ośmiu pasmach górskich występujących w naszym kraju).
Wędrując z rodziną, poznajemy podstawowe zasady i tajniki wspinaczek górskich, obserwujemy górską florę i faunę, dowiadujemy się o wielu ciekawych miejscach zlokalizowanych pod poszczególnymi szczytami i przede wszystkim przypominamy sobie, że czasami lepiej odpuścić i wrócić na dany szczyt niż narazić się na niebezpieczeństwo lub utratę zdrowia. Przy okazji my dorośli możemy sobie przypomnieć, a nasze dzieci nauczyć, że czas spędzony z najbliższymi to najcenniejszy i najpiękniejszy prezent, jaki możemy sobie wzajemnie ofiarować w tym zabieganym świecie.
Czy udało się zdobyć wszystkie szczyty, nie zdradzę, ale jestem przekonana, że po lekturze tej książki nabierzecie nieodpartej ochoty na wiele pieszych wycieczek, a kto wie, może wyruszycie nawet na górskie szczyty i sami zdobędziecie Koronę Gór Polski?

Czytając moje poprzednie opinie o książkach edukacyjnych pana Marcinowskiego ("Kosmoliski", "Ekoliski", "Podróże Julki i Krzysia Zamki Polski Południowej", "Wojtuś i jego potworki Emocje u dzieci", "Wiele do stracenia") wiecie już, jak bardzo cenię sobie twórczość tego autora.
Wszystkie te książki w bardzo przyjemny sposób wprowadzają młodego czytelnika w otaczający go świat, a przy okazji i dorosły czytelnik może zaczerpnąć z nich sporo inspiracji do rozmów i spędzenia wspólnego czasu ze swoją pociechą.
Dokładnie tak samo jest i w tym przypadku.
Książeczka jest przepięknie wydana, opatrzona wieloma barwnymi przyciągającymi wzrok ilustracjami. Doskonale współgra ze swoją poprzedniczką (Zamki Polski Południowej),również tutaj na początku znajdziemy mapę przedstawiającą położenie czternastu szczytów, a na końcu miejsce na pieczątki, które można zdobyć po ich osiągnięciu.
Książeczka przepełniona jest wieloma ciekawostkami, merytoryczną wiedzą, tekst jest bardzo przejrzysty i zrozumiały dla maluchów.
Jak zawsze na końcu znajduje się również quiz sprawdzający, ile zapamiętaliśmy z opowieści, oraz pomysły na to jak spędzić wspólnie czas. Doskonałym pomysłem jest zebranie w jednym miejscu wskazówek i rad dotyczących górskich wycieczek, a także porada, która mocno mnie zaskoczyła (przytoczę ją poniżej). Gdybym wiedziała wcześniej o Klubie Zdobywców Korony Gór Polski, miałabym już kilka zdobytych pieczątek ;)

Ponownie jestem zachwycona tą książeczką, i jestem niemal pewna, że pozwoli ona rozbudzić chęć podróżowania i odkrywania naszego pięknego południa.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Książka jest idealna zarówno dla młodszego jak i starszego czytelnika, rozbudzająca ogromny apetyt na podróże... Te małe i te duże.

POLECAM...

Cała opinia na blogu Ewelina-czyt.blogspot.com

"Podróże Julki i Krzysia. Korona Gór Polski. Szczyty poniżej 1000 m n.p.m." to kolejna interesująca publikacja autorstwa Marka Marcinowskiego, kojarzonego z takimi pozycjami dla dzieci jak: "Ekoliski", "Kosmoliski", "Podróże Julki i Krzysia. Zamki Polski Południowej" czy "Wojtuś i jego potworki. Emocje u dzieci". Lubiący książki akcji dla dorosłych mogą znać autora z pierwszego tomu powieści z wątkami kryminalnymi "Wiele do stracenia". Warto również wspomnieć o licznych akcjach dobroczynnych, w których pan Marek często bierze udział.

Muszę przyznać, że zgodnie ze znalezionym opisem "Korona Gór Polski" inspiruje do tego, by odejść od ekranów telefonów, laptopów czy tabletów. Ponadto pozwala poznać wybrane szczyty, a ponadto pomaga rozbudzić ciekawość świata oraz zachęcić całe rodziny do aktywnego i WSPÓLNEGO spędzania czasu.

Zamieszczona na początku mapa przedstawia lokalizację omawianych szczytów. Treść natomiast stanowi opowieść o podróży czteroosobowej rodziny w celu zdobycia Korony Gór Polski. Oczywiście na samym początku dowiadujemy się, czym w ogóle jest tytułowa korona. Później mamy okazję towarzyszyć uczestnikom wyprawy i poznawać wybrane szczyty oraz związane z nimi ciekawostki. Przygody i zawarte informacje są przedstawione w przystępny, zrozumiały i interesujący sposób. Ilustracje stanowią w zasadzie obowiązkowy dla młodych czytelników element. Są one utrzymane w podobnym stylu jak w przypadku książki "Podróże Julki i Krzysia. Zamki Polski Południowej".

Po raz kolejny pojawiają się moje ulubione sekcje na końcu, tzn. zadania, quiz oraz specjalne miejsce, w którym można kolekcjonować pieczątki z poszczególnych wycieczek albo powklejać małe zdjęcia ;) Dodatkowym i naprawdę godnym uwagi elementem publikacji jest fragment zatytułowany ZASADY GÓRSKICH WĘDRÓWEK, w którym autor sygnalizuje, jak się przygotować do wyprawy, by była ona przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna zarówno dla samych uczestników, jak i otoczenia, będącego celem ich podróży.

Muszę przyznać, że książka jest świetną podpowiedzią, jak w przyjemny i pożyteczny sposób można spędzić czas (i to nie tylko w czasie wakacji!). Do tego rozbudza ciekawość, a część z zadaniami i quizami ćwiczy dodatkowo pamięć i pomaga w wyselekcjonowaniu różnych informacji. Można ją równie dobrze wykorzystać do trenowania umiejętności czytania ze zrozumieniem, ale także sprawdzi się jako wstęp do większej górskiej przygody.

Z "Podróżami Julki i Krzysia. Korona Gór Polski. Szczyty poniżej 1000 m n.p.m." nuda nikomu nie grozi, a aktywność fizyczna to niejako skutek uboczny wynikający z jej czytania ;)

Przyjemnej lektury, a potem... na wycieczki w góry!

• Czytam Julce
  • Chcę dać w prezencie
  • W mojej domowej bibliotece
  • Literatura dziecięca
  • Patronat medialny

Dodaj cytat z książki Korona Gór Polski. Szczyty poniżej 1000 m n.p.m.